Connect with us

FITNESS

Yasal doping rehberi

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Fit bir vücuda giden serüveninizde kestirme yola sapmak bazı zamanlarda masum olabilir.

Derleyen: Uğur Mutlu

Sporun çirkin yüzü olan doping, olimpiyatlarda kendini göstermekten geri kalmıyor. Bildiğiniz üzere 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda doping yaptığı tespit edilen 98 sporcu, 2016 Rio Olimpiyatları’ndan men edilerek oyunlara gölge düşürmüştü. Yasa dışı ilaçların kurumsallaşmış doğasını bir yana bırakırsak, spor dünyasından olmasanız dahi HGH (büyüme) ve testosteron gibi tüm güç verici hormonlardan faydalanabilmek için vücudunuzu bilmediğiniz sıvılarla doldurmanıza gerek yok. Özellikle de bunu yapmanın doğal yolları varken.

Sizin için hazırladığımız bu altı performans artırıcı taktikle daha geniş bir sırta, dağ misali yükselen bicepslere ve 6-packlere, kısacası hayalinizde ne varsa ona kestirme yoldan ulaşabilirsiniz.

Serbest ağırlıklar daha iyi

Kaldırdığınız tüm ağırlıklar makinaların kontrolündeyken umduğunuz vücuda ulaşmanız yıllarınızı alabilir. Makinalar birçok programda kendine yer bulsa da, konu HGH hormonunun yükselmesi ve kütle kazanmak olduğunda halterlere ve dambıllara itimat etmelisiniz. Yapılan araştırmalar barbell squat egzersizinin leg press’ten daha büyük bir anabolik yanıt yarattığını ortaya koyarken, daha çabuk kazanımlar için gerekli olan HGH hormonu ve testosteron salınımını da yüzde 180 oranında artırdığını söylüyor.

İğne deliği

Günümüzde testosteron takviyesi için kalçasına delik açtıran erkeklerin sayısı oldukça arttı. Ancak insanlar bu yöntemin yalnızca kısa vadeli kazanımların değil uzun vadeli risklerin habercisi olduğunu bilselerdi, istatistikler değişirdi.

İlaç kullananlar ilerleyen yıllarla birlikte düşük testosteron seviyesiyle yaşamaya mecburdur. Bunun nedeniyse endokrin sistemlerinin çökerek doğal bir biçimde testosteron üretememesidir.

Akıllı alışveriş yapmak

Alışveriş arabanızı sağlıklı yiyeceklerle doldurmak, ihtiyacını hissettiğiniz testosteronu satın almanızı sağlayarak soyunma odasında bahsi geçen tehlikeli işlerden uzak kalmanıza önayak olur. Sadece sağlıklı içeriğe sahip gıdaları tercih ederek cinsel performansınızı geliştirebilir, yaşlanmayı yavaşlatabilir ve kas kütlenizi artırabilirsiniz.

Sporcuların D vitami ihtiyacı

Bilhassa kış aylarında güneşin her zaman ortaya çıkmaması nedeniyle mahrum kaldığımız D vitamini, ihtiyacınız olan hormonları salgılamanızı artırır. Medical University of Graz tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yıl boyunca D vitamini takviyesi alan erkeklerin testosteron düzeyi tavan yapıyor. Bir bardak suyla D vitamini hapı yutarak kazanımlarınızı hızlandırabilirsiniz.

Espresso ve spor

Espresso makinasının dayanıklılık üzerindeki etkisi, eritroprotein (EPO) takviyelerinden daha fazladır. Avustralyalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre kahve içmek dayanma gücünüzü artırırken, yulafla birlikte tüketilen kafein ise glikojen yenilenmesini yüzde 66 oranında yükseltiyor. Kahve içmeye bir dakika ayırarak bir sonraki antrenmanınızı 3’te 2 oranında artırabilirsiniz.

Kettlebell swing

Kettlebell swing egzersizi, gerçek bir yağ yakımı mütehassısıdır. North Texas Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, 10 set kettlebell swing yapmanın hormon patlamasını tetiklediğini ortaya koydu. Ancak şu an testosterondan değil, östrojen hormonundan bahsediyoruz. Bu hormonun adını duymak genel olarak kadınsı şeyler çağrıştırsa da, yağ yakma konusunda bu denli maharetli bir hormon yok denilebilir. Potansiyelinizi açığa çıkarmak için bir kettlebell alın ve savurmaya başlayın.

Devamı
Advertisement

FITNESS

Evini spor salonuna dönüştürdü

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Kayli Ann Phillips, sosyal medyanın en ünlü evde spor yapan kişiliklerinden biri.

Kuzey Kaliforniya’dan bir CrossFit sporcusu olan Kayli Ann Phillips,spora olan özverisi ve sosyal medyadaki ilham verici söz ve fotoğraflarıyla tanınıyor.

Fiziğini dünyaya gösteren egzersiz videoları ve fotoğrafları yükleyerek çok sayıda takipçi kazanan Kayli Ann Phillips, evini spor salonuna dönüştüren fitness modellerden biri.

Doğum Yılı: 1989

Milliyet: Amerikan

Kayli, müthiş fiziğini, bir pull-up bar ve Smith Machine içeren kendi ‘ ev-spor salonunda’ şekillendirdi.

Seyahat etmesine gerek kalmadan günün herhangi bir saatinde spor yapabilmek onu mutlu ediyor.

Devamı

FITNESS

Biceps, triceps ve karın antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Biceps, triceps ve karın kaslarınızı yoğun bir şekilde çalıştıracak bu iki antrenman, yalnızca 30 günün ardından yeni yıla zımba gibi girmenizi sağlayacak.

Hedeflerinizi yeni yıla bırakarak zaman kaybetmeyin ve ağırlıkları hemen şimdi kaldırmaya başlayın.

Tut ve parçala

Şimdi size hücum planınızdan bahsedelim: İlk haftanızda birinci antrenmanı iki kez (pazartesi ve cuma), ikinci antrenmanı ise bir kez (çarşamba) yapın. İkinci haftanızda ise ikinci antrenmanı iki kez ve birinci antrenmanı bir kez yaparak yerlerini değiştirin. Bu değişimi üçüncü ve dördüncü haftanızda da sürdürün. Birinci antrenmanda kuvvet egzersiziyle başlayıp üç hareketlik istasyon çalışmasıyla devam edeceksiniz. İstasyon çalışmasındaki tur aralarında ilk iki hafta 45, sonraki iki hafta ise 30 saniye dinlenin. Böylelikle yükselen bir grafiğe sahip olacaksınız.

Trap-Bar Deadlift

4 SET x 4-6 TEKRAR

Deadlift’in bu varyasyonu tüm vücut kuvvetinizi ciddi oranda artıracaktır. Trap bar’ın içine girin. Dizlerinizi ve kalçanızı kullanarak gövdenizi barı kavrayacak mesafeye gelinceye dek alçaltın (A). Barla birlikte sırtınızı kamburlaştırmadan ayağa kalkın (B). Barı iki saniyede alçaltın. Set aralarında iki dakika dinlenin. Dört setin ardından istasyon çalışmanıza geçin.

Incline Row

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Sehpanın açısını 45 dereceye ayarlayın. Her iki elinize de birer dambıl alarak sehpaya yüzüstü uzanın. Ağırlıkları kolunuzun uzunluğunda sarkıtın (A). Avuç içlerinizi çok az bir miktar içe doğru çevirin. Dirseklerinizi gövdenizden uzak tutarak ağırlıkları göğsünüzün yanlarına doğru çekin (B). Ağırlıkları 3 saniyede alçaltarak sırt ve biceps kaslarınızın yandığını hissedin. 12 tekrarlık ilk turu tamamladıktan sonra hiç dinlenmeden sıradaki harekete geçin.

Dumbbell Bench Press

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Açısını 30 dereceye ayarladığınız sehpaya sırtüstü uzanın. Ağırlıkları göğsünüzün üzerinde tutarak dirseklerinizi vücudunuza yaklaştırın. Avuç içlerinizin birbirine dönük olmasını sağlayın (A). Ayaklarınızı zeminde tutarak ağırlıkları kollarınız düzleşinceye dek hızlı bir biçimde kaldırın. Kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın ve ağırlıkları 3 saniyede alçaltarak triceps kasınızı oyuna dâhil edin (B). Tekrar sayınızı tamamladıktan sonra dinlenmeden önceki son hareketinize geçin.

Medicine Ball Slam

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Vücudunuzdaki yağ miktarını azaltmak mutlaka işinize yarayacaktır. Sağlık topunu başınızın üstünde tutarak dizlerinizi hafifçe bükün. Kollarınızı uzatın (A). Bel hizanızdan öne doğru eğilerek topu ayaklarınızın önüne fırlatın (B). Ellerinizle topun rotasını takip ederek öne doğru düşmekten korunabilirsiniz. En az 10 tekrarın sonunda 45 saniye dinlenerek ikinci turunuza hazırlanın.

Tam Donanım

Birinci antrenman kuvvet bazlı bir hareketle başladı fakat ikinci antrenmanda iş sizi tüketecek kardiyo bazlı bir hareketle başlıyor. İlk harekette sadece yağ yakmakla kalmayacak, aynı zamanda biceps ve karın kaslarınızın da çalışmasını sağlayacaksınız. Öte yandan kardiyolarda harcadığınız kalori size gelişiminizi tetikleyen testosteron hormonu olarak geri dönecektir. Kaslarınız için endişelenmenize de gerek yok: Çalışmanın sonunda kollarınızın patlamasına neden olacak bir istasyon çalışması sizi bekliyor.

Rowing

7 TUR

Bu klasik kardiyo egzersizi yağ yangının kıvılcımını yakacak. Kürek makinasına oturarak tutacağı üstten tutuşla kavrayın. Dizlerinizi bükerek gövdenizi öne eğin (A). Bacaklarınızı düzleştirerek tutacağı kendinize doğru çekin (B). 30 saniye boyunca yüksek tempoda kürek çektikten sonra 30 saniye dinlenin. Bu bir turdur. İlk haftaya yedi turla başlayarak tur sayınızı her haftanın sonunda bir artırın.

Dumbbell Romanian Deadlift

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Karın kaslarınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak yüksek kalori yaktıran bir egzersiz arayışındaysanız, bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Üstten tutuşla kavradığınız dambılları üst bacağınızın hizasında tutun. Dizlerinizi hafifçe bükün (A). Sırtınızı düz tutun ve kalçanızın yardımıyla öne doğru eğilin. Üç saniyelik bir sürede elleriniz diz seviyenizin altına ininceye dek alçalın (B). Bu şekilde bir an duraklayın, ardından kalçanızı sıkarak ayağa kalkın. 10-12 tekrarın sonunda hiç dinlenmeden skull crusher egzersizine geçin.

Skull Crusher

3 TUR x 10 TEKRAR

Triceps kasınızı izole bir biçimde çalıştırarak kol hacminizi artırabilirsiniz. Her iki elinize birer dambıl alarak düz bir sehpaya sırtüstü uzanın. Ağırlıkları göğsünüzün hizasında tutarak avuç içlerinizin birbirine dönük olmasını sağlayın (A). Dirseklerinizi bükerek ağırlıkları 2 saniyede kulaklarınızın yanına indirin. Bunu yaparken üst kolunuzu zemine dikey tutun (B). Üst kolunuzu sabit tutarak başlangıç pozisyonuna dönün. En az 10 tekrarın ardından dinlenmeden son hareketinize geçin.

Zottman Curl

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Şimdi triceps kaslarınızdaki yangının biceps kaslarınıza da sıçramasına yaltaklık edeceksiniz. Her iki elinize de birer dambıl alarak ayağa kalkın. Ağırlıkları vücudunuzun yanlarında tutarak avuç içlerinizin karşıya dönük olmasını sağlayın (A). Omuzlarınızı sabit tutarak ağırlıkları yukarıya doğru kaldırın. Bu esnada bileklerinizi de çevirerek hareketin tepe noktasında avuç içlerinizin zemine dönük olmasını sağlayın (B). Dambılları kontrollü bir şekilde alçaltarak başlangıç pozisyonuna dönün. Kollarınız şimdiden tükenmiş olsa da ikinci tura başlamadan önce sadece 45 saniyeniz var.

Devamı

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

Popüler