Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

YARATICILIĞINIZI SIÇRATMAK İÇİN 6 YOL

-

 

yaraticiBu yeni ipuçlarıyla harika çözümler için beyin fırtınaları yapabileceksiniz.

Farkındayız, tavsiyeler içinde en ‘dile kolay’ olan belki de budur: Daha yaratıcı olun! Fakat günümüzde patronlar çok daha fazla yaratıcı çözümler sunabilen, ellerini rahatlatabilecek çalışanlar arıyorlar.

Peki nasıl mı daha yaratıcı düşünebiliriz? İşte başlamak için 6 sağlam nokta:

Susun ve dinleyin

‘Imagine: How Creativity Works’ kitabının yazarı Jonah Lehrer’e göre ambiyans sesleri, ortam gürültüsü oldukça ilham verici olabilir. Örneğin dünyaca ünlü, müziği değiştiren gruplardan Talking Heads için New York’un şehir gürültüleri ilham kaynağı olmuştur. Her şey doğru ses seviyesiyle alakalı. Journal of Consumer Research’de yayınlanan araştırmaya göre örneğin ortalama bir kahve dükkanında oluşan gürültüyle çalışan insanlar, sessizlikte çalışanlara göre zor problemlere yaratıcı çözümler getirmekte daha başarılı.

Sabırlı olun

Zor bir problemle karşılaştığınızda, beyninizin sol lobu en mantıklı cevabı bulmak için çalışır. Bir sonuç çıkaramadığınız zaman ise öfkelenmeye başlarsınız. Psychological Science’ın yayınına göre bu bırakmayı düşündüğünüz safhadır. Yapmayın. Öfkeli sinyalleri yaratıcı bir perspektiften geçirebilmek için sağ lobunuzun çalışmasını bekleyin. Soldan sağa geçiş size ‘Evreka!’ dedirtecek anlar yaratacaktır.

Mavinin gücü

Araştırmalar mavi rengin zihinde barış, dinginlik ve açıklık demek olduğunu gösteriyor. Ofisi boyayamazsınız belki fakat mavi bir fotoğraf daha yaratıcı olmanıza fayda sağlayabilir. Fakat bir renkten uzak durun; University of British Colombia’nın araştırması kırmızı renkli odaların insanları tehlike, hatalar ve dikkat üzerine yoğunlaştırdığını gösteriyor.

Yeni birisiyle konuşun

Dünyaca ünlü Pixar animasyon stüdyosu güvenlik görevlilerinden yöneticilere kadar bütün çalışanlarını ’emprovizasyon’ derslerine yönlendiriyor ve animasyoncuları teknik sahnelerde gerçek bilgisayar mühendisleriyle çalıştırıyor. Neden mi? Çeşitlilik olan gruplar yaratıcılığı tetikliyor. Önce kendi beyin fırtınanızı gerçekleştirin sonra ise bu fikirlerinizi olayla alakası olmayan, size taze bir perspektif sunabilecek insanlarla paylaşın. Kız arkadaşınız da olabilir, başka bir iş yapan arkadaşınız da.

Çocuk gibi düşünün

Beyin olgunlaştıkça bazı şeyleri yaratmayı düşünmekten vazgeçip yarattığınız şeylere insanların nasıl yaklaşacağına odaklanmaya başlar. ‘Imagine’ dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre insanlar 7 yaşındaymış gibi düşünmeleri söylenip, okula gitmedikleri bir gün neler yapacaklarını hayal etmeleri söylendiğinde 2 kat daha fazla yaratıcı fikirle ortaya çıkabiliyorlar. Siz de o günü hayal etmeyin ama bir kağıt alıp iki parçaya yırtın ve sonrasında masanızda o iki parçayı doğru bir şekilde birleştirmeye çalışın. Saçma mı geldi? Evet haklısınız ama emin olun iş yapıyor. Araştırmalar gerçekten iki parçalı bir şeyi birleştirmenin yaratıcılığı artırdığını gösteriyor.

Sakin olun

Psychological Science’da yayınlanan araştırmaya göre eğer pozitif bir modda iseniz (ofiste burnunuzdan soluyarak dolaşmıyorsanız) beyniniz daha yaratıcı çalışmaya yatkın olacak. Eğer masanızda sıkıştınız ve daraldınızsa rahatlatıcı bir Mozart eseri dinleyin. Araştırmacılar bunun efektif bir moral toparlayıcı olabildiğini söylüyor.

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni elektronik müzik markası!

Umut Doğan Yıldız

-

Şehrin yeni elektronik müzik markası RX, ROXY çatısı altında yaratıldı.

Kurulduğu 1994’ten beri şehrin eğlence trendlerini belirleyen Roxy Club İstanbul, 24 yıl içinde, iyi müziğin samimiyetle buluştuğu bir mekan olarak kalplere ve zihinlere yerleşti.

RX İstanbul nerede?

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

Siraselviler Cad. Aslanyatagi Sok. No:3 Taksim İstanbul

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

24 yıl boyunca yerli ve yabancı, irili ufaklı birçok canlı grubun ve DJ’in sahne aldığı mekan 25. yılında köklü bir değişimle kapılarını elektronik müzik tutkunları için açıyor. ROXY çatısı altında yaratılan RX, underground kültürle harmanlanarak iç mekan tasarımını yeniledi. En iyi kulüp ses sitemi Funktion One ve tüm detayları titizlikle planlanan konuk odaklı hizmetleriyle kapılarını açtı. RX, iki VIP alanı, dans pisti ve iki barıyla İstanbul gecelerine hazır.

Lokal ve global elektronik müzik sahnesinin başarılı DJ’lerinin etkileyici performaslarıyla müzikseverlere unutulmaz bir yıl yaşatmak üzere yenilenen ROXY, yeni elektronik markası RX ile gece hayatına hızlı bir başlangıç yapıyor.

Aralık ayında, Nastia, Philipp Straub, Michael Mayer gibi elektronik müziğin gönde gelen isimleriyle müzik severlere unutulmaz anlar yaşatan RX, Ocak ayında da global ve lokal DJ’ler ile müzik severleri dansla buluşturacak.

Ocak ayı gerçekleşecek performanslardan bazıları;

5 Ocak: Stefan Nicu, sahne adıyla Sublee, Romanya Minimal/Microhouse sahnesinin son zamanlarda en çok parlayan yeteneklerinden. Solo projelerinin yanında Romanya sahnesinin diğer güçlü isimleri olan Mihai Popescu, Stedi, Cristi Cons ile çıkardığı ep’lerle de başarıyı yakalayan ve Picnic Fonic, Holiday Mood, Drums gibi büyük festival ve ikonik mekanlarda dinleyicileri etkisi altında bırakan Sublee, 5 Ocak’ta Fake Society desteği ile RX Istanbul‘da.

18 Ocak: Elektronik müzigin İskandinav coğrafyasının starlarından biri olan Jeremy Olander, progressive house ve techno arasında gidip gelen soundu ile kurguladığı Vivrant Show’ları ile dünyanın neredeyse her yerinde sahne alan bir sanatçı. Bedrock ve Suara gibi plak şirketlerinden çıkardığı parçalarla da hayran kitlesini hem ülkemizde hem de global arenada bir hayli arttıran Olander, 18 Ocak Cuma gecesi RX kabinine geçecek isim.

25 Ocak: 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek Chris Barratt a.k.a. Eagles & Butterflies, elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon ve Âme tarafından da destekleniyor. Prodüksiyonlarında downtempo, techno ve house müzikten yararlanan Eagles & Butterflies, 25 Ocak Cuma gecesi, Big Burn Istanbul sunumuyla RX Istanbul’da.

Devamı

Popüler