Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

YAPAY ÇİM KANSER Mİ YAPIYOR?

-

 

Araştırmaların bu konuda ne söylediklerine bakalım.

suni-cim

Washington Üniversitesi’ndeki 50’den fazla futbolcuya kanser teşhisi konulmasının ardından, kadın futbol takımının yardımcı antrenörü Amy Griffin şüphelenmeye başladı. Bu kadar sporcu, özellikle de kaleciler, nasıl oluyordu da takıma girdikten sonra kansere yakalanıyordu?

CNN’in haberine göre, Griffin’in asıl şüphesini çeken şey, zemindeki küçük siyah partiküllerdi.

Takımın antrenman yaptığı saha, sentetik çim ve siyah partiküller aracılığıyla gerçek toprak ve çim görünümüne sahip olacak şekilde yapılmıştı. Griffin, konu ile ilgili daha fazla bilgi toplamaya koyulduğunda, sahaya konulan geri dönüşümlü siyah partiküllerin, yüksek seviyelerde maruz kalındığı taktirde zararlı kimyasallar içerebildiğini fark etmişti. Ardından, kendilerine kanser teşhisi konulduğunu bildiği 53 eski futbolcudan oluşan bir liste hazırladı. Listedeki isimlerin %60’ı kalecilik yapmış ve çoğuna da kan kanseri teşhisi konulmuştu. Böylece, Griffin’in şüpheleri siyah partiküller üzerinde daha da yoğunlaşmıştı.

Kaleciler zemin ile daha fazla temas ettikleri için, siyah partiküllere daha fazla maruz kalıyorlar. Ayrıca, bu partiküllerin ağızlarına girme ya da solunması olasılığı da yüksek. 10 dakikalık ısınma sırasında bile kaleciler 50 ila 100 kere zeminle temas edebiliyorlar.

Söz konusu şüphelerin ardından Washington Üniversitesi tarafından bir dizi araştırma yapıldı. Fakat bu araştırmalardan kesin bir sonuç çıkmadı. Uzmanlar, her zeminde gönül rahatlığı ile futbol oynanabileceğini söylüyorlar.

Fakat araştırmada kansere ilk etapta neyin yol açtığına tam olarak asla bakılmadı ve siyah partiküllerin yarattığı sağlık riskleri ele alınmadı. Şimdilerde ise sporcular endişelerini dile getirmeye devam ediyorlar. Üstelik, Griffin’in kanser teşhisi konulan kişiler listesindeki isimlerin sayısı 237’ye kadar yükseldi.

Peki sonuç olarak yapay çim ile kanser arasında bir ilişki var mı? Geçmişte yapılan 100’ü aşkın araştırmada, siyah partiküller ile temasın kanser riskini arttırdığına dair direkt bir kanıt bulunmadı. Fakat arada gerçekten bir bağlantı olup olmadığının ortaya konulabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu kesin.

Yine de kendi adınıza alabileceğiniz en önemli önlemi hatırlatmakta fayda var: Maç yaptıktan sonra duş almayı asla ihmal etmeyin.

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

-

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dünyanın en güzel kadını seçildi!

Umut Doğan Yıldız

-

Miss World 2018 Güzellik Yarışması’nın birincisi Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Çin’de düzenlenen Miss World 2018’in kazananı Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Uluslararası İşletme bölümünden mezun olan 26 yaşındaki genç kadın Vanessa Ponce de Leon, modellik ve sunuculuk da yapmakta.

Meksika’da gönüllü hizmet veren bir rehabilitasyon merkezinin yönetim kurulunda da görev alan dünya güzelinin sloganı ise “Hepimizin birbirine ihtiyacı var”.

Meksikalı güzelin birinci olduğu Miss World 2018 yarışmasında Beyaz Rusya, Fransa, İskoçya, Jamaika, Martinique, Meksika, Panama, Mauritius, Uganda, Nepal, Yeni Zelanda ve Tayland da ilk 12’ye kaldı.

Miss World’de Türkiye’yi temsil eden Miss Turkey 2018 birinci güzeli Şevval Şahin ise ilk 30 güzel arasına giremedi.

Devamı

Popüler