Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

YAMAHA MT-09: KARANLIK JAPON

-

 

Yamaha’nın “naked” sınıftaki güçlü modeli MT-09 yenilendi. Bazı teknolojik gelişmeler ve yeni far grubu dışında eskisinden pek farklı sayılmaz. Yine tam gaz eğlence. Yazı: Koray Muratoğlu

“Naked” motosikletlere pek sıcak bakmıyordum son yıllarda, iki yıl bu sınıfta bir motosiklet kullanmış olmama rağmen hem de. Sonra bir “enduro” macerası
başladı ve iyice kıskacına aldı beni. Yamaha MT-09’u da bu nedenle mesafeli karşıladım ilk etapta. Ta ki binip birkaç km yol yapana kadar. MT-09’u tek kelimeyle özetlemek gerekirse, eğlenceli. 850cc üç silindir 115 hp’lik blok, bu eğlencenin temel öğesi değil. Yani agresif güçlü halinden ziyade, sürüş keyfini hat safhaya çıkaran şasi dinamikleri ve geometrisini konuşmak gerekiyor.

Bindiğin gibi eline oturan yumuşak bir sürüş karakteri var. 179 kiloluk kuru ağırlığıyla son derece kolay kontrole imkân veriyor. Bir o kadar da dengeli, şehir içi sürüşte çok pratik. Trafikte otomobillerin arasından bisiklet kullanırcasına geçip gidiveriyorsunuz. Süspansiyon karakteri yumuşağa yakın, bu nedenle bozuk zeminde konforlu diyebilirim. Ancak ayarları sayesinde sıkıştırma ve geri tepmeyi kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Viraj kabiliyeti oldukça üst düzeyde, kısa şasisi sayesinde son derece dinamik, yatırıp kaldırırken sürücüsüne keyif ve güven duygusu veriyor.

Güç ise yüksek devirli kullandığınızda gerçekten etkileyici, hangi ara 180 km/s’e ulaştığınızı anlamıyorsunuz. 3-5 bin devir aralığında bir üst vitesle kullandığınızda ise çok dingin bir scooter gibi sürebiliyorsunuz. Gaz kolu genel olarak çabuk tepki veriyor ama dengeli. Üç farklı modla bunu da istediğiniz gibi
ayarlayabilirsiniz. Kademeli çekiş kontrol sistemi istenmeyen kontrol kayıplarını kıvamında devreye girerek engelliyor. Frenler çok etkileyici olmasa da memnun
edici. Selesi bir naked için iyi ama yine de kısa yolculuklara uygun, hele artçı için konfor problemi var. Eskisine göre 30 mm kısalmış şasi ve kaydırmalı debriyaj öne çıkan farklar. Bir diğer yeni teknoloji, debriyajsız vites değiştirme işini pek akıcı yapmıyor maalesef. Egzoz sesi hiç de ekstra susturucu takmaya gerek duyurmayacak kadar hoş, karaktere uygun. Tasarım olarak rakiplerine göre daha makul ve simetrik bana kalırsa. Çünkü bu sınıfta tasarımda aşırı agresifliğe kaçma eğilimi var. Yakıt tüketimine de değinmeden geçmeyelim; çok sert olmayan ama hızlı bir sürüşte 4,2 lt ortalama yakaladım. Bu sınıf için kötü denemez.

Sonuç: Yeni Yamaha MT-09 hafifliği, dengeli sürüşü, makul agresif tasarımıyla çok çekici bir makine. Ama asıl vurucu tarafı, son derece eğlenceli bir sürüş
vadediyor olması. Çok keyif aldım, bisiklet gibi kullanılabilir. Ama şeytana uyduracak kadar da güçlü!

MOTOR HACMİ: 847cc
MOTOR TİPİ: 3 silindir, sıvı-soğutmalı, 4-zamanlı, SOHC
GÜÇ: 115 HP (10.000 d/
TORK: 87.5NM (8500 d/d)
AĞIRLIK: 193 kg (dolu)
SELE YÜKSEKLİĞİ: 820 mm
DEPO KAPASİTESİ: 14 lt
ÖN FREN: Çift 298 mm ABS disk
ARKA FREN: Tek 245 mm ABS disk
LASTİK: Ön 120-70/17; Arka 180-70/17

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler