Bizi Takip Edin

Düzenli olarak spor yapmanıza rağmen gelişmenizde büyük bir değişim göremediyseniz, bunu da beslenmenize bağlıyorsanız Whey Protein sizin ihtiyacınız olan ürün olabilir!

İçinde bulundurduğu birçok amino asit ile kas gelişimine katkı sağlayacak olan whey protein, tek bir gıda takviyesi kullanmak isteyenler için idealdir. Günlük protein ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacak whey proteini birlikte inceleyelim.

Whey Protein: Tek Ürün, Çok Fayda

Whey proteini, peynir altı suyunda bulunan bir protein türüdür. Bu proteinin özelliği kana en hızlı karışan protein türü olmasıdır. Yani kaslarınız için gerekli olan proteini hızlı şekilde iletir diyebiliriz. Bu açıdan antrenman sonrası toparlanmanıza hızlıca fayda sağlar.

Bununla beraber içinde bulundurduğu esansiyel olan ve olmayan birçok amino asit içeriği sayesinde kas ağrıları, enerji ihtiyacı ve toparlanma konularında sporculara en temel desteği sağlayacak olan gıda takviyesidir. İçinde BCAA, Glutamin ve Kreatin gibi ürünleri yeterli miktarlarda bulundurmakta olan whey protein, yüksek yararlanırlılığı sayesinde sporcuların en çok tercih ettiği takviye olmuştur.

Sadece sporcular için değil, günlük protein ihtiyacını desteklemek isteyen herkesin güvenle tüketebileceği bir takviyedir. Eğer protein eksiğiniz olduğunu düşünüyor ancak spor yapmadığınız için arada kalıyorsanız bir uzman eşliğinde protein ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz.

Protein tozu günlük kalsiyum ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilir. Bu sayede protein tozu, kemik sağlığı açısından da fayda gösterir. Gün içinde yeterli proteini alamıyor ve ilerlemenizde yavaşlama görüyorsanız, önceliğiniz whey protein olmalıdır. Antrenmanlarda performansınıza ve kas kütleniz ve gücünüzün artmasına yardımcı olmak için de protein tozu tercih etmeniz gerekir.

En çok tercih edilen 5 Whey Protein ürününü sizler için Supplementler.com’a sorduk.

5) Multipower %100 Pure Whey Protein 2000 Gr

Multipower %100 Pure Whey Protein Özellikleri

Fiyat: 289
Servis Sayısı: 67
Servis Başı Fiyatı: 4,31  TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • Hammadde kalitesi.
  • %80 protein oranı.

Tüketici Yorumları

“İçinde 3 farklı whey protein içeriği ve BCAA olması tercih etme nedenim.”

“Düşük karbonhidrat ve şeker oranına sahip.”

Multipower %100 Pure Whey Protein hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.


 

4) Hardline Whey 3Matrix 2300 Gr

Hardline Whey 3Matrix Özellikleri

Fiyat: 219  TL
Servis Sayısı: 52
Servis Başı Fiyatı: 4,21  TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • İzole whey proteini.

Kreatin İçeriği.

Tüketici Yorumları

“Çileklisinin tadını çok beğendim.”

“BCAA ve Glutamin içeriği tercih etmemde etkili oldu.”

Hardline Whey 3 Matrix 2300 Gr. hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu Özellikleri

Fiyat: 239 TL
Servis Sayısı: 74
Servis Başı Fiyatı: 3,23  TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • Yüksek protein ve BCAA oranı.

Dünyada en çok satan protein tozu markası

Tüketici Yorumları

“Kolay karışıyor.”

“Kurabiye aromalısının tadı çok güzel.”

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

2) Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

Weider Premium Whey Protein Tozu Özellikleri

Fiyat: 295  TL
Servis Sayısı: 77
Servis Başı Fiyatı: 3,83  TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • Ultra Filitrasyon Yöntemi ile üretim.

%20 izole whey proteini.

Tüketici Yorumları

“Tadını çok beğendim.”

“Kolayca karışıyor, sindirimi konusunda da sıkıntı yaşamadım.”

Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Scitec Whey Professional Whey Protein 2350 Gr

Scitec Whey Professional Whey Protein Özellikleri

Fiyat:  TL
Servis Sayısı: 50
Servis Başı Fiyatı: 2,78 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • Ek amino ilaveli.
  • %23 BCAA oranı.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı uygun.”

“Sindirimi kolay bir ürün diyebilirim.”

Scitec Whey Professional Whey Protein 2350 Gr hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.


 

Sporcu Besinleri

KREATİN ALMAK İÇİN UYGUN ZAMAN NEDIR?

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar, yoğun egzersizin anabolik hormon salınımını artırdığını gösteriyor.

Yoğun bir egzersiz sonrası karbonhidrat ve protein veya esansiyel amino asitler almak, glikojenin yeniden sentezlenmesini hızlandırabilir ve protein sentezi sağlayabilir. İnsülin seviyeleri kreatin alımını artırdığından, egzersizden sonra karbonhidrat ve/veya protein takviyeleriyle birlikte kreatin almak, kastaki kreatin depolarını artırmanın veya korumanın etkili bir yöntemi olabilir.

Devamı

Sporcu Besinleri

PROTEİN TOZUNU DOĞRU KULLAN

Umut Doğan Yıldız

-

Yaygın olarak yapılan protein tozu kullanımı hatalarını listelemeye devam ediyoruz. İşte sıkça yapılan takviye kullanım hataları:

FAZLA PROTEİN TÜKETİYORSUNUZ

Gerçekten de iyi bir şeyden aşırı tüketmiş olabilirsiniz. Alışveriş sepetinizi tavuk ve protein tozuyla dolduruyorsanız size kötü haberimiz var: Tek yaptığınız, belinizi kalınlaştırabilecek fazladan kaloriler almak. Aslında, profesyonel
atletlerin beslenme programlarını kopyalamanız, kariyerinizi yalnızca bir spora yönlendirecek: Sumo güreşi.

Çözüm: Hesap makineleri hazır: Vücut büyütmek isterseniz vücut ağırlığınızın her kilogramı için 1,6 – 2,0 gram oranında protein almanız gerekir. Örneğin, ortalama 83 kilogramsanız her gün en az 133 gram protein almalısınız. Bir tavuk göğüs etinin 30 gram protein içerdiğini düşündüğünüzde bu rakam size çok gelirse moraliniz bozulmasın. Kişisel antrenör Peter Parasiliti, “Bu, takviye gıdalara başvurmadan kolaylıkla yeterince protein tüketebileceğinizi gösterir,” diyor. Öğle yemeğinizde protein dolu bir tavuk salatası ve akşam da kas büyütmeye uygun bir burger yediyseniz, almanız gereken protein miktarını karşılıyorsunuz demektir.

4 YEMEK YERİNE KULLANIYORSUNUZ

Tüm proteinlerin eşit olduğunu düşünen ve hepsinin yerine shake kullanan çok fazla erkek var. Onlardan biri olmayın. “Kullanması hızlı olabilir ancak yüksek kalorili bir smoothie’nin sizi doyurması pek mümkün değildir ve düzgün bir yemek gibi birçok besin değerini size sunmaz,” diyor Baptie. “Ayrıca tam bir öğün, vücudunuzun yiyeceği öğütmek için daha çok çalışacağı ve yemeği sindirirken daha çok kalori harcayacağı anlamına gelir.”

Çözüm: Yoğun iş gününüz yemeği protein shake ile değiştirme fikrini çekici kılıyorsa, öğle yemeğinizi bir gece önceden hazırlayın. “En iyi protein için balık, tavuk, hindi, biftek gibi ürünlere yönelin. Sizi tok tutmak için çok daha fazla besin değerine sahipler,” diyor Baptie. Eve folyo, saklama kapları ve yemek malzemelerini depolamak, biçimli karın kaslarına giden yolun anahtarıdır.

EN SIK GÖRÜLEN 2 PROTEİN HATASI

Devamı

Sporcu Besinleri

EN SIK GÖRÜLEN 2 PROTEİN HATASI

Umut Doğan Yıldız

-

Protein tozları: Hızlıca kas kazanmanın ve toparlanma sürenizi azaltmanın en basit yolu. Ancak unutmayın, büyük miktarlarda protein tozu, büyük sorumluluk gerektirir.

Dikkatle kullanmazsanız size en yakın olanları, yani kol ve karın kaslarınızı üzersiniz ve emin olun, bu sandığınızdan daha kolay. Montreal Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma, dört profesyonel atletten üçünün, protein tozunu uygun bir şekilde nasıl kullanacağını bilmediğinden performanslarını veya toparlanma sürelerini toz yardımıyla iyileştirmekte başarısız olduğunu gösterdi. Neyse ki, MH tavsiyesi sizi profesyonellerin önüne geçirecek.

1 HER ŞEYI FAZLA KARMAŞIK BIR HÂLE GETIRIYORSUNUZ

Sütünüz mü var? Ayrıca kurutulmuş meyveleriniz ve birkaç kaşık badem ezmeniz… Her şeyi yanlış yapıyorsunuz. Beslenme uzmanı Scott Baptie, “Ev yapımı shake’inizi çok fazla içerikle doldurursanız hiçbir ekstra fayda görmeden kalori miktarını artıracaksınız,” diyor. Çözüm Oldukça basit: Karnınızı değil, kaslarınızı şişirmenize yardımcı olacak düşük şekerli içerikleri tercih edin.

2 UCUZA KAÇIYORSUNUZ

Konu protein tozu olduğunda ucuz ama kaliteli diye bir şey söz konusu değildir. Baptie’ye göre, tozunuz şüpheli bir şekilde ucuz bir fiyat ve uzun raf ömrüyle geliyor ve konsantre toz içeriyorsa, paranızı yağ ve karbonhidratla dolu bir kutu toza kaptırmışsınız demektir. Çözüm İzole protein. Normalden bir tık daha pahalı olsa da protein tozundan bahsediyorsak ne öderseniz onun karşılığını alırsınız. “Uzun arıtma süreci sayesinde, izole protein size gereksiz katkılar olmadan daha yüksek kaliteli protein sağlayacaktır,” diyor Baptie. Mevcut protein tozunuzun yeterli orana sahip olduğundan emin değil misiniz? Bir ölçeğinde en az 20-25 gram protein olduğundan emin olun. Bu rakamın altına düşerseniz, cüzdanınızın küçülüp göbeğinizin büyüdüğünü göreceksiniz.

Devamı

Popüler