Bizi Takip Edin

BESLENME

YAĞLARLA VEDALAŞIN

-

 

Hangi yağların karın bölgenizde biriktiğini, hangisinin sağlığınızı koruduğunu biliyor musunuz? Biz de öyle düşündük. İşte yağ dünyasındaki dost ve düşmanlarınız.

Doymuş yağlar

Et, tereyağ, peynir, yumurta… İşte doymuş yağ kaynaklarından bazıları. Bu yağlar oda sıcaklığında katı haldedirler.

Bu sayede tatil köylerindeki açık büfelerde aşçılar tereyağından kuğu heykelleri yapabilir. Doymuş yağlar kanınızdaki LDL kolesterolü (zararlı olan) yükselterek kalp krizi ya da felç riskini artırır. Ancak uzmanlar günümüzde bu riski yükselten şeyin aslında, fazla miktarda kalori (yani karbonhidrat) alımı olduğunu düşünüyor. Hatta bazı araştırmalara göre günlük beslenme programındaki karbonhidratları, aynı kalorideki yağlarla (doymuş ya da doymamış fark etmiyor) değiştirenlerin LDL’si düşüyor. Bundan tereyağı ziyafeti çekebileceğiniz anlamını çıkarmayın. Kastettiğimiz doymuş yağ içeren işlenmemiş yiyecekleri beslenme düzeninize katmanız (doymuş yağdan günde en fazla 200 kalori alacak şekilde)  gerektiği.

Trans yağlar

İşte filmin kötü karakterleri karşımıza çıktı… ‘Trans yağ içermez’ ibaresi taşımayan her abur cubur üründe, hatta restoranlardaki kızarmış yiyeceklerde bulunur. Trans yağlar doğal değildir, sıvı bitkisel yağları katı yapabilmek için hidrojenin eklendiği bir endüstriyel süreçle ortaya çıkar. Üretilme gerekçeleri de son derecede mantıklıdır. Tabii insan sağlığını hiçe sayarak para kazanmak isteyen üreticiler için(!) Sanayi tipi kullanımda bir yağın katı olması kullanım kolaylığı sağlar ve maliyeti son derece azdır. Ayrıca trans yağlarla üretilen ürünler pakette leke bırakmazken, raf ömürleri de uzundur. Araştırmalar, trans yağların LDL kolesterolü yükseltip HDL kolesterolü düşürdüğünü gösteriyor. Bu da yetmezmiş gibi trigliseriti yükseltip kan damarlarının yüzeylerindeki hücrelere zarar vererek enflamasyona sebep oluyor.

Tekli doymamış yağlar

Zeytinyağı, kanola ve fıstık ezmesi yağında bulabilirsiniz. Araştırmalar bu yağların kilo vermenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Üstelik sindirimleri yavaş olduğu için uzun süre tok hissedersiniz. Bu yağların başına hep ‘sağlıklı’ ibaresi konur zira kolesterol artışında etkileri yok denecek kadar azdır. Tabii sağlıklı da olsa, yağdan da kalori aldığınızı unutmayın. (yağların 1 gramında 9,3 kalori olduğunu söyleyelim!) Uzmanlar, tekli doymamış yağların günlük kalori alımının yüzde 15’ini geçmemesi gerektiğini söylüyor.

Yağ asitleri

Gün geçmiyor ki Men’s Health’in sayfalarında omega-3 ve omega-6 yağ asitlerine yer vermeyelim. Ancak ne yapıyorsak, sizin için yapıyoruz. Zira çoklu doymamış yağ ailesine dâhil olan bu yağ asitleri, uzmanlar tarafından hücrelerin (doğal olarak hayatın) temel yapı taşları olarak gösteriliyor. Büyüme çağındaki çocukların öğrenme becerilerini geliştirdiği gibi kanı inceltip trombositlerin yapışkanlığını azaltarak kalp krizi riskini düşürdüğü de biliniyor. Ayrıca insülin direncini azaltarak şeker hastalığının önlenmesinde de yardımcı oluyor. Pek çok çeşidi mevcut; omega 3, 6 ve 9. Omega-6’ları günlük beslenme düzeninizde et, yemekte kullandığınız yağlar ve süt ürünlerinden fazlasıyla alıyorsunuz. O yüzden içlerinde asıl almanız gereken omega-3 yağ asitleri. En çok balıkta, özellikle de sardalya, uskumru ve ton balığında bulunuyor. Tabii eğer balık sevmiyorsanız, balık yağı takviyesi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

BESLENME

Vegan öğünler oluşturma rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Artık makrolarınızla ilgili bir fikriniz var ve kendi öğünlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Karşınızda alışık olmadığınız ve sizi zorlayabilecek bir süreç var.

Süpermarketin yolu gözüktü ve gittiğiniz yerin evinizde yangın çıkaracak çoklukta tütsü satan bir aktar olması gerekmiyor. Stansbury’nin yöntemlerini izleyerek kendi vegan öğününüzü yaratabilirsiniz.

DÜN YEDİĞİNİ YEME

Vegan beslenmeye bugün başladıysanız mesele yok fakat yenilikçi tavrınızı sürdürmelisiniz. Her diyette olduğu gibi vegan diyetlerde de ihtiyacınız olan tüm besinleri alabilmek için öğünlerin anahtar bileşenlerini değiştirmelisiniz. Üstelik bu sayede monotonluktan da kurtulursunuz.

BAKLAGİLLERE GÜVEN

Protein bakımından oldukça zengin olan siyah fasulye, nohut, mercimek ve barbunya, vegan bir beslenme programının temelini oluşturan besinlerdir.

TAHILINI SEÇ

Stansbury’nin favori tahılları olan kinoa, bulgur, arpa, karabuğday, esmer prinç ve basmati pirincini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

DÖRT YA DA BEŞ SEBZELİ BİR KOMBİNASYON YAP

Buzdolabınız yeşil renkli besinlerle dolduysa, dondurucunuzu da kullanmaktan çekinmeyin. Zira donmuş sebzelerin besin değerleri oldukça yüksektir.

BAHARATLARI KULLAN

Zerdaçal, hardal tohumu, Arnavut biberi ve tarçın, vegan öğünlerinizde kullanabileceğiniz baharatlardır ve kilo vermenize yardımcı olur.

PROTEINİNİ SEÇ

Tofu, vegan protein tozları, jak meyvesi ve tempeh, protein bakımından zengin besinlerdir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com