Bizi Takip Edin

FITNESS

Yağ yakmak için spor programı!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Fitness makaleleri ve en etkili antrenman programlarının adresi Men’s Health sizin için hazırladı: Sadece beş günde yağlardan kurtulma programı!

Yağ yakmak için ideal bir program sizi bekliyor!

Beş günlük bu saldırı, spora döndüğünüzde vücudunuzda görünür bir fark yaratacak. Üç yoğun kardiyo antrenmanıyla 60 dakikalık bir seansta mücadele edin. Uyaralım, bu zor bir saat olacak. Ancak bunu yapmalısınız. Geri sayım gerçekten de başladı.

01/A

ROWING

10 DAKIKADA 2 KM

Hedefi basit olsa da yapılışı oldukça acımasız. Rower’da 2 km tamamlamak için 10 dakikanız var. Erkenden kollarınızla çekmeye başlamayın; bu onları yoracaktır. Kollarınızı düz tutun ve row’u bacaklarınızla başlatın (A). Bacaklarınızı tam uzattığınızda tutacağı sert bir şekilde göğüs kafesinize doğru çekin (B). Dönüşünüzde enerji harcamayın; tutacağı geri itince momentumun sizi geri çekmesine izin verin.

01/B

BURPEE

10 SET, 1-10 TEKRAR

İşte püf noktası: Row yaptığınız her dakikanın başında aletten inin ve süreye denk gelen tekrar sayısında burpee yapın (aşağıdaki protokole göz atın). High plank pozisyonuna inin, göğsünüzü yere yaklaştırın (A), kendinizi geri ittirin, ardından zıplayın ve ellerinizi başınızın arkasında çırpın (B). Olabildiğince hızlı bir şekilde rower’a geri dönün; o metreler kendi kendine ilerlemeyecek.

 

 

02/A

TREADMILL RUN

400 M, 5 TUR BOYUNCA HER 3 DAKİKADA BİR

Her üç dakikanın başında koşu bandında 400 m koşun. Bu mesafe sizi test edecek; çok hızlı başlarsanız tükenirsiniz ancak çok yavaş giderseniz yaz tatilindeki otel büfelerinin bıraktığı göbek yağlarına herhangi bir hasar veremezsiniz. Koşarken kollarınızı çekmeyi (A) ve ayak parmaklarınızdan güç alarak dizlerinizi kaldırmayı (B) unutmayın. Hedefiniz, sprintlerinizi iki dakikadan daha kısa sürede tamamlamak olmalı.

02/B

HOLLOW BODY ROCK

YAPABİLDIĞİNİZ KADAR ÇOK TEKRAR

400 m koşunuzdan sonra kalan sürede, üç dakika dolana dek yapabildiğiniz kadar çok rock hareketini yapın. Beliniz yere dokunacak şekilde uzanın, kollarınızı uzatın, bicepsleriniz kulaklarınızda olsun. Ayak parmaklarınız ileri baksın, bacaklarınız birleşik ve omzunuz da havada olsun. Karın kasları ve kalça kaslarınızı sıkarak ileri (A) ve geri (B) sallanın. Her 400 m koşu sonunda en azından 20 rock hareketi yapmayı hedefleyin. Ardından koşu bandına geri atlayın.

03/A

ASSAULT BİKE

50, 40, 30, 20, 10 KCAL

Yalan söylemeyeceğiz, bu zor olacak. Ancak bunu başarırsanız gurur duyacağınız yağsız bir vücut sizi bekliyor. Bisikletteki ilk turunuzda en hızlı şekilde 50 kcal yakın, son turda 10 kcal’a kadar inin. Gövdenizin tutacaklara doğru kaymasını ve vuruşlarınızın ağır olmasını önlemek için göğsünüzü dik tutarken kollarınız (A) ve bacaklarınızla (B) bisikleti kullanın. Hızla tamamlamak için tüm gücünüzü kullanın.

03/B

V-SIT KICK-OUT

50, 40, 30, 20, 10 TEKRAR

Bisiklet turunuzu ne kadar sürede bitirdiğiniz, kick-out hareketini tamamlamak için ne kadar süreniz kaldığını belirler. Gövdeniz havada, dizleriniz bükülü, ayaklarınız yerden az yüksekte ve elleriniz yerde olacak şekilde V-sit pozisyonu alın. Bacaklarınızı uzatın ve gövdenizi yere yaklaştırın (A). Bacaklarınız düz olduğunda durun, ardından tersine döndürüp dizlerinizi göğsünüze çekin (B). Hedefinize ulaştıysanız fazladan birkaç tekrarı daha araya sıkıştırın.

Spor yaparken beslenme, ağırlık antrenmanı, fitness için beslenme önerileri için web sitemizdeki diğer içeriklere göz atın.

 

FITNESS

Yağ Yaktıran TRX Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Ağırlık antrenmanlarına biraz ara verip, kendi vücut ağırlığınızla çalışmaya ne dersiniz?

Master Trainer Can Bayık, sizi hem güçlendirecek hem de yağ yakımınızı hızlandıracak 2 haftalık bir TRX Antrenman programı hazırladı. Bu iki haftalık antrenman programının ilk haftasını videoda görebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yağ yakarken güçlenin

Umut Doğan Yıldız

-

Bir dakikalık intervalleri daha hafif ağırlıklarla yapacağınız bu antrenman programı, yoğunluğun sürekli yüksek kalmasını sağlayarak fazladan kalori yakmanızı sağlar.

Kişisel antrenör Mark Ross, “Hareketleri yapmaya başladıktan 30 saniye sonra laktik asit birikimi başlar. Bu noktadan sonra da kilo vermenizi sağlayacak olan metabolik baskı ortaya çıkar,” diyor. Kardiyoyu ve ağırlık çalışmasını aynı anda yapabileceğiniz bu programla beklediğinizden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

01 SIDE BEND TO LATERAL LUNGE

60 SANİYE X 3 TUR

Antrenmanı ilk hafta boyunca çarşamba, son iki hafta ise pazartesi ve cuma günleri yapın. İlk kombinasyona başlamak için sağ elinize bir adet dambıl alın. Gövdenizi yana doğru esneterek ağırlığı diz hizanıza indirin (A). Tekrar dik durun ve sol bacağınızla solunuza doğru lunge yapın. Ardından dambılı sol ayağınıza doğru indirin (B). Ayağa kalkarak ilk tekrarı tamamlayın. 30 saniyenin sonunda hareketi diğer yöne doğru uygulayın.

02 BULGARIAN HIP HINGE TO REVERSE FLY

60 SANİYE X 3 TUR

Dambılları vücudunuzun yanlarında tutarak bir ayağınızı sehpanın üzerine yerleştirin. Diğer ayağınızla sehpadan bir adım uzaklaşın. Kalçanızın geriye doğru çekildiğini hayal ederek göğsünüzü öne doğru alçaltın. Kollarınızı tamamen düzleştirin (A). Kollarınızı yanlara doğru açarak sırtınızla aynı hizaya getirin (B). Ardından ağırlıkları tekrar alçaltın. Gövdenizi dikleştirerek başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi 30 saniye yaptıktan sonra bacaklarınızın konumunu değiştirin.

03 BULGARIAN SPLIT SQUAT TO LATERAL RAISE

60 SANİYE X 3 TUR

Sıra quadriceps kaslarınıza geldi. Ayağınızı bir önceki egzersizdeki gibi sehpanın üzerine yerleştirerek squat yapın. Diziniz zemine yaklaşıncaya dek alçalın (A). Ayağa kalkmadan önce dambılları gövdenizin yanlarına doğru açın (B). Hareketin tepe noktasında omuz kaslarınızı sıkıştırdıktan sonra ağırlıkları kontrollü bir şekilde alçaltın. Öndeki ayağınızın topuğuyla zemine baskı uygulayarak yükselin. 30 saniyenin ardından bacaklarınızın konumunu değiştirin.

04 FRONT SQUAT TO ARNOLD PRESS

60 SANİYE X 3 TUR

Dambılları omuzlarınızın önünde tutarak avuç içlerinizin size dönük olmasını sağlayın. Alçalarak squat yapın (A). Ayağa kalkın ve dambılları başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlıkları kaldırırken dirseklerinizi dışarıya doğru açarak bileklerinizin dönüş yapmasını sağlayın (B). Dambılları omuz hizanıza doğru alçaltarak avuç içlerinizi tekrar yüzünüze doğru çevirin. Egzersizi 60 saniye boyunca yaptıktan sonra 30 saniye dinlenin. Ardından kalori yakımına devam edebilmek için ikinci tura başlayın.

Devamı

FITNESS

Bir çift dambılla yağ yakma

Umut Doğan Yıldız

-

Yağ oranınız kabul edilemez seviyelere yükseldiyse, bir çift dambıla sarılarak eski formunuzu yakalayabilirsiniz.

Büyük kas gruplarınızı hedefleyen bu antrenmanla metabolizmanızı ateşleyebilir ve yalnızca bir ay içerisinde büyük bir fark yaratabilirsiniz.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

18 DAKİKA SAVAŞ

İki adet dambılla vücudunuzun depoladığı yağlara mümkün oldukça etkili bir biçimde saldırmak istiyorsanız, iki farklı egzersizin tek harekette buluştuğu bu antrenman programını uygulamaya başlayın. Her bir karma hareketi 60 saniye boyunca yaparak 30 saniye dinlenin. Hareketleri toplam üç tur şeklinde yapın ve 18 dakikada vücudunuzda çalışmayan kasın kalmadığı kalori yangınını başlatın. Tünelin sonunda yağsız kas kütlenizin arttığı bir fizik sizi bekliyor olacak.

01 TALL KNEELING HAMMER CURL TO FRONT RAISE

60 SANİYE x 3 TUR

Antrenmanı programınızın ilk iki haftasında pazartesi ve cuma günleri uygulayın. Sonraki iki haftada ise çarşamba günleri yapın. Her iki elinize de birer dambıl alarak dizlerinizin üzerine çökün. Dambılları vücudunuzun yanlarında tutun. Her iki dambılı da yukarıya doğru kaldırarak biceps kaslarınızı sıkın (A). Ardından ağırlıkları kasıklarınıza doğru indirin. Şimdi her iki kolunuzu birden öne doğru kaldırın (B). Ağırlıkları alçaltarak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersiz karın, biceps ve omuz kaslarınızı aynı anda çalıştıracak.

02 FLAT-BENCH CHEST FLY TO PULLOVER

60 SANİYE x 3 TUR

Şimdiki ikili egzersiz, göğüs ve sırt kaslarınızın etkili bir biçimde çalışmasını sağlayacak. Sehpanın üzerine uzanın. Kollarınızı düzleştirerek dambılları göğsünüzün hizasında yukarıya kaldırın. Kollarınızı mümkün olduğunca düz tutarak ağırlıkları göğsünüzü esnetecek şekilde alçaltın (A). Ağırlıkları tekrar yukarıya doğru kaldırarak başlangıç pozisyonuna dönün. Ardından dirseklerinizi hafifçe bükerek dambılları başınızın arkasına doğru alçaltın (B). Ağırlıkları tekrar göğüs hizanızda yukarıya kaldırın.

03 RENEGADE ROW TO BEAR CRAWL

60 SANİYE x 3 TUR

Dambılları elinizden bırakmayın ve şınav pozisyonu alarak bacaklarınızı geniş bir biçimde açın. Merkez bölgenizi sıkarak dambıllardan birini göğsünüze doğru çekin (A). Hareketi diğer kolunuzla tekrar ettikten sonra ellerinizle ileriye doğru yürüyün (B). Ayaklarınızı da şınav pozisyonuna geçecek şekilde öne getirerek hareketi tamamlayın. Bel bölgenizdeki yağlardan kurtulacağınız bu hareketi 60 saniye boyunca yapmaya devam edin.

04 GOOD MORNING TO BENT-OVER ROW

60 SANİYE x 3 TUR

İlk turun son hareketi kalori yakımınızı doruk noktasına çıkaracak. Ağırlıkları hammer curl egzersizinin en üst evresindeki gibi tutun. Kalçanızın etrafındaki bir bant kalçanızı geriye çekiyormuş gibi düşünün ve kalçanızı doksan derecelik açıyla bükün (A). Göğsünüzü dik ve sırtınızı düz tutun. Ağırlıkları aşağıya doğru sarkıtın (B). Ardından ağırlıkları tekrar kendinize doğru çekin. Kalçanızı öne doğru iterek ayağa kalkın. Süreyi tamamladıktan sonra ilk harekete dönerek ikinci tura başlayın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com