Bizi Takip Edin

Eğer hedefiniz CrossFit’te seviye atlamaksa, bu taktikler sandığınızdan daha fazla işinize yarayacak.

CrossFit oldukça zor bir spor. Herhalde buna itirazı olan yoktur. Eğer tüm çabalarınıza rağmen istediğiniz hızda gelişemiyorsanız, uzmanların tavsiyelerine kulak verin. Aslında sizi çok da zorlamayacak olan birçok ufak tavsiye, çok ciddi kazanımlara açılan kapınız olabilir.

 

Büyük Üçlü

Daha güçlü olmak için düzenli olarak ağırlık kaldırmalısınız. Bu konuda hiçbir hareket squat, bench press ve deadlift üçlüsü kadar etkili olamaz. Bench press genel olarak Crossfitçiler tarafından en çok ihmal edilen harekettir, ama bu, hareketin üst vücut için gerçek bir mucize olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu üç hareketi haftada en az bir kere yaptığınızdan emin olun.

Overhead Press

İşte bir başka ihmal etmemeniz gereken hareket: Bu hareket omuzlarınızı sağlamlaştırır ve üst vücut kaslarınızın dayanıklılığını artırır. Klasik press hareketleri, push press ve dumbbell shoulder press bu konudaki en iyi üç alternatifiniz.

Duraklamalı Tekrarlar

Bu yöntem çalıştırdığınız kas grubunun zayıf noktalarını güçlendirmek için birebir. Mesela back squat yaptığınızı düşünelim. Hareketin en alt noktasında 2-3 saniye bekleyin ve sonrasında doğrulun. Bunu yapmak, kaslarınızın zayıf kalmış noktalarını güçlendirecek. Bu tekrar sistemini kullanırken normalden biraz daha düşük ağırlıklarla çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Tempolu Tekrarlar

Hareketleri yapma hızınız da gelişiminizde önemli bir rol oynar. Örneğin bir harekette ağırlığı üç saniyede aşağıya indirin ve hızla kaldırın. Bu sayede kaslarınız daha fazla süre baskı altında kalır. Bu da daha fazla güç demek!

Tek Kol/Bacak Hareketleri

CrossFit’te dambıllar pek sık kullanılmaz ama kas dengesizliğinin önüne geçmenin en iyi yolu sol ve sağ kol/bacak için ayrı ayrı çalışmaktır. Bulgarian split squat, singleleg deadlift, one-arm row gibi hareketleri her hafta antrenmanlarınızda yaptığınızdan emin olun.

Daha İyi Tutuş

Tutuş gücünüzün antrenman performansınızı düşürmenize izin vermeyin. Genel olarak, tutuş gücünün genel güç ile direkt bağlantılı olduğu düşünülür. Bu oldukça mantıklı, özellikle deadlift, barfiks gibi hareketlerde ve olimpik kaldırışlarda tutuş gücü önemli bir rol oynar. Kendinizi bu açıdan geliştirmek için farmer carry, rope climb ve hatta yüksek ağırlıklarla row hareketlerini düzenli olarak yapıyor olmalısınız.


Sonuna Kadar!

Bir hareketin tek bir tekrar bile yapamayacak hale gelene kadar tekrar edildiği yöntem (failure reps) özellikle vücut geliştirme sporcuları tarafından sıkça kullanılır. Bu yöntem, bir kas grubunu mümkün olan en yoğun şekilde çalıştırmanızı sağlar. Kaslarınızın da buna adapte olmaktan başka bir şansı kalmaz. Bu yöntem oldukça zorlayıcı olduğu için, sık sık uygulamanın sakatlık riskini artıracağını unutmayın.

Dinlenme Günlerini Küçümsemeyin

Hızla forma girmek için her türlü fedakârlığa hazır olabilirsiniz. Ama bu amaç uğruna vücudunuzun dinlenmesine ve toparlanmasına imkân vermeden antrenman yaparsanız, gelişiminizi hızlandırmaz, aksine yavaşlatırsınız. Eğer antrenman sırasında ya da sonrasında kendinizi normalden çok daha fazla bitkin hissediyorsanız ya da kas ağrılarınız ciddi seviyedeyse, bunu vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğunu belirten bir mesaj olarak görün. Unutmayın, konu güçlenmekse, nitelik nicelikten her zaman önce gelir.

Patlayıcı Antrenmanlar

Hafif ya da orta ağırlıkta ağırlıklarla patlayıcı olarak çalışmak, bazen yüksek ağırlıklarla yavaş çalışmaktan daha zorlu olabilir. Bu egzersiz tipi kuvvetinizi tahmin ettiğinizden çok artırır. Patlayıcı antrenmanları arada sırada uygulayarak bağlarınızı ve bağdokularınızı zorlamadan önemli kazanımlar elde edebilirsiniz. Pilometrik tüm hareketler de size bu konuda aynı faydayı sağlar.

İstikrarlı Olun

Gerçekten güçlenmek zaman ister. Oldukça güçlü bir adamla kendi ağırlığını kaldıramayan bir adam arasındaki tek fark istikrardır. Antrenman planınız ne olursa olsun, en önemlisi buna sadık kalabilmeniz. Sadece iki haftada gözle görülür bir değişim görmemeniz sizi yeni şeyler denemeye itmemeli. Sabırlı olun ve antrenmanlarınızın hakkını vererek bekleyin. Farkı mutlaka hissedeceksiniz.

Yazı: İrem İrtem

 

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

anaslide

Ne kadar protein almalıyım?

Umut Doğan Yıldız

-

Unutmayın, formda bir vücuda sahip olmaya giden yol, %20 egzersizden %80 ise beslenmeden geçer. 

Nasıl görüneceğinizi egzersizden çok beslenme düzeniniz belirler. Spor salonuna sıklıkla uğruyorsanız, protein ağırlıklı bir diyeti takip etmeniz yararlı olacaktır. Ne kadar protein almanız gerektiği antrenman programınız ile bağlantılı. Yoğun olarak ağırlık çalışıyorsanız, vücut ağırlığı başına yaklaşık 1.5 – 2 gram protein alabilirsiniz. Ancak tercihiniz kardiyovasküler egzersizlerden yana ise bu rakamı düşürmeniz gerekiyor. Sizin için Spor Beslenme Uzmanı Sencer Bulut’a danıştık ve sporcular için iki farklı mönü çıkarttık.

Bu öğünleri düzenli uygulayamayacak ya da besin desteği talep edebilecek kişiler için ise aşağıdaki ürünleri tavsiye ediyoruz.

 

Sabah

1 kâse tam tahıl gevreği (kuru meyve içeren çeşitleri olabilir)
(20 gram bitkisel protein)

 

Bellanut Pury Yer Fıstığı Ezmesi 750 Gr

Ohmega Sürülebilir Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Big Joy Yer Fıstığı Ezmesi 360 Gr

 

 

Ara Öğün

3 adet yumurta beyazı ve 50 gram yağsız peynir
(22 gram hayvansal protein)

 

Weider Doublebar Protein Bar 60 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

Multipower Power Pack XXL Classic 60 Gr

 

 

Öğlen

1 tabak kepekli makarna ve 2 dilim ince tavuk göğsü
(10 gram bitkisel protein ve 21 gram hayvansal protein)

 

Ohmega Parçalı Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

BSN Syntha-6 Edge 1870 Gr

 

 

Ara Öğün

1 bardak yağsız sütle hazırlanmış 1 ölçek whey protein
(28 gram hayvansal protein)

 

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr

Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

 

Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

 

 

Akşam

1 porsiyon büyük balık (alabalık, ton balığı, 2 fileto somon olabilir) ve yeşillik
(40 gram hayvansal protein)

 

Scitec Whey Professional Whey Protein 2350 Gr

Hardline Whey 3Matrix 2300 Gr

Supplementler.com Whey Protein 2000 Gr

 

 

Son Öğün

Yarım kase lor peyniri veya bir kase yoğurt
(12 gram hayvansal protein)

 

Weider Day&Night Casein 500 Gr

Optimum Gold Standard Casein 1818 Gr

Scitec Casein Protein 920 Gr

 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com