Bizi Takip Edin

FITNESS

VÜCUT AĞIRLIĞINIZLA ÇALIŞIP KOLLARINIZI GELİŞTİRİN

-

 

kol

 

Kollarınızın %75’i trisepstir. Yani eğer ihtişamlı kollar peşindeyseniz yoğunlaşmanız gereken bölge burasıdır. Antrenör Danny Fisher, ekipman ihtiyaç duymadan trisepslerinizi ateşleyebileceğiniz 5 adımlık bir antrenman tasarladı… Tüm bu egzersizleri, hareketler arasında 30’ar saniye bekleyerek yapın. Set sonunda 3 dakika kadar dinlenin ve tüm bu seti toplamda 3 kez tekrar edin.

Plank ile triseps çalıştırma – 12 tekrar

Dirsekleriniz tam da omzunuzun altına ve avuçlarınız yere gelecek şekilde plank pozisyonu alın. Sırtınızı düz tutun, avuçlarınızdan doğru şınava geçin ve dirsekleriniz dik olana dek devam edin. 3 saniye sonra başlangıç pozisyonuna dönün.

Elmas şınav – Yorulana dek

Şınav pozisyonu alın ve ellerinizi göğsünüzün altında elmas şeklinde birleştirin. Göğsünüz ellerinize değene dek, ağır ağır aşağıya doğru inin. Yere vardığınızda hiç durmadan başlangıç pozisyonuna dönün. Titreme başlayacak, dayanın, haliniz kalmayınca bırakın.

Dead hang – Her kol için 60 saniye

Trisepslerinizi biraz rahatlatın ve asılma barına doğru gidin. Barı tek elinizle tutun ve ayaklarınızı yerden hafifçe kaldırmaya çalışın. Bir dakika kadar durun, ön kolunuzdaki olası yanmalara aldırmayın. Ayaklarınızı da serbest bırakın, sallanıp rahatlayın ve diğer kola geçin.

Elastik bant kıvırma – Yorulana dek

Her ne kadar tam anlamıyla bir vücut ağırlığı çalışması olmasa da, bu egzersizle dumbbell sırasına girmenize gerek kalmayacak. Elastik bandın bir ucunu ayağınızın altına sıkıştırın ve diğer ucunu normal bir şekilde tutun. Elleriniz omuz hizanıza gelene dek çekin, o noktaya ulaştıktan sonra, ağır ağır, yaklaşık 5 saniyede, başlangıç pozisyonuna dönün. Kol değiştirin.

Paralel bar egzersizi – 12 tekrar

Paralel bar, kol kası işine gerçekten yüklenmek istiyorsanız ideal ve mükemmel bir yöntemdir. Barı tepesine vardığınızda dirsekleriniz kilitleyin ve bacaklarınızı yerden kaldırın. Dirsekleriniz yere 90 derece olana dek kendinizi indirin. En aşağı varmadan tekrar yukarı çıkın ve tekrar edin.

Şimdi 3 dakikalık bir molayı hak ettiniz. Haydi şimdi baştan!

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com