Bizi Takip Edin

SAĞLIK

VÜCUDUNUZUN CİLT KANSERİNE KARŞI ÖZELLİKLE SAVUNMASIZ OLDUĞU PARÇASI NERESİ?

-

 

cilt2İnsanlar bu hassas bölgeyi güneşten korumaya yeteri kadar özen göstermeyebiliyorlar. Cilt sağlığınızı korumak için bunlara dikkat edin.

Sırtınızı ihmal etmeyin ki canınız yanmasın: Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin yeni araştırmasına göre insanlar sırtlarının güneş altında pişmesine yeteri kadar özen göstermiyorlar.

Araştırmacılar katılımcı erkeklerin %40’ının dışarıya, güneş çıkarken koruyucu güneş kremlerini ya çok nadiren kullandıklarını, ya da hiç kullanmadıklarını söylüyor.

Maalesef bu bölge ise, melanoma isimli en ölümcül cilt kanseri formunun en sık rastlanıldığı yer.

Georgetown University’de dermatoloji bölümünde klinik doçent olan Dr. Ali Hendi’ye göre “Kimse güneş koruyucuyu yardım almadan kullanamaz.

Bu iki uçlu bir sorun: Kollarınız fizyolojik olarak sırtınıza tamamen değecek şekli alamaz. Ayrıca gözleriniz de garip görünümlü benleri ve lekeleri görecek şekilde olamaz.

Bu erken teşhisi daha zor kılar. Hatta araştırmaya göre 3 yetişkinden 1’i şüpheli bir şey ortaya çıktığında sırtlarını kontrol etmeyi ihmal ettiklerini itiraf ediyor.

Dr. Hendi’ye göre “Sırtınızda, henüz tedavi edilebilirken erken teşhis yaşanmadığı zaman cilt kanseri riski yüksek şekilde yaşanabilir.”

Ayrıca Dr. Hendi’ye göre erkekler kadınlara göre benlerini daha az kontrol ettiriyorlar. Ve maalesef erkekler melanoma yaşadıklarında, cilt kanseri geç safhalarda teşhis edildiği için ölüm riski daha da yükseliyor.

Yapılabilecek en önemli şey UV ışınlarının en güçlü olduğu sabah 11, öğlen 2 arası güneşe çıkmamak. Fakat eğer çıkacaksanız da güneşe maruz kalmadan en az 15 dakika önce, bir arkadaşınızdan sırtınıza güneş koruyucu kremlerden sürmesini rica edin.

Eğer geniş spektrumlu, SPF 30 kalibreli güneş kremlerinden kullandığınızda UVA ve UVB ışınlarından korunmuş olursunuz. Eğer cilt renginiz özellikle açıksa, ana içerik olarak mikronize çinko ya da titanyum içerikler bulunan ürünleri tercih edin.

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

SAĞLIK

Zayıflama çayları metabolizmayı nasıl etkiliyor?

Umut Doğan Yıldız

-

Zayıflama çayları metabolizmayı nasıl etkiliyor? Uzmanların görüşüne kulak verin.

Çayların zayıflamaya direkt etkisi henüz ispatlanmış değil. Fakat bazı bitkilerin içerdiği maddelerin özellikle vücuttaki ödemi çözebilen, toksinlerden arındıran ve vücut direncini koruyan özellikleri bulunuyor. Önemli olan bitkisel çayların yoğun tüketilmemesidir çünkü mineral bakımından yoğun olan bitki, böbrek yükünü arttırabilir, tansiyon değerlerini değiştirebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkartabilir. Gün içinde yarım litre çay tüketimini aşmamalısınız. Sinameki içerikli çaylar dikkatli tüketilmelidir. Çok yoğun olarak, her gün tüketildiğinde içerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yapma ihtimali vardır. Yeşil çayda bile kafein olduğu unutulmamalıdır. Gün içinde iki fincan yeşil çayı aşmamaya özen gösterin. Meyve çaylarını tercih edebilirsiniz. Bazı çayların özelliklerine göz atacak olursak; Mate yaprağı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor ayrıca iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Yeşil çay, toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırır. Funda yaprağının idrar sökücü özelliği vardır. Biberiye, hazım kolaylaştırıcı bir bitkidir. Kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu (ödem) atarak kilo vermenizi sağlar.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com