Bizi Takip Edin

SAĞLIK

VÜCUDUNUZU HAZIRLAYIN

-

 

Alkolün zararlı olduğuna ve asla alınmaması gerektiğine dair duyduklarınızı bir kenara bırakın. Unutmayın her şeyin fazlası zarardır, önemli olan miktarını doğru ayarlamak. Yapılan araştırmalar da makul miktarda (günde 1-2 kadeh) içki içenlerin, içmeyenlere oranla daha sağlıklı oldukları ispatladığına göre, alkol için doğru ölçüyü öğrenmenizin zamanı gelmiş demektir.

Birçok beslenme programında şarap bulunur çünkü üzümde bulunan antioksidantlar, kanserden kurtulmaya yardımcı olabilir. Ayrıca şarabın artrit semptomlarını azalttığı görülmüştür. Şarap en yoğun etkiyi ise kardiyovasküler sistemimizde gerçekleştirir. Alkol kanı inceltmeye yardımcı olarak pıhtılaşma ve arterde yığılma riskini azaltır. Yapılan son araştırmalar, karbonhidratlı besinlerle birlikte alınan beyaz şarabın glisemik indeksi düşürdüğü de gösterdi.

Peki 2-3 kadehten sonrası? 

Alkol önerilen miktarlardan fazla alındığında koruyucu etki sıfırlanıyor ve bize zarar veren bir sistem işlemeye başlıyor. Öncelikle kandaki trigliserid (arterlerde yığılma yapan bir madde) miktarı hızla artıyor. Daha da kötüsü, vücuttaki kan damarları genişliyor. Bu yüzden kalp, kan dolaşımını hızlandırmak için daha fazla atmaya zorlanıyor. Az miktarda faydalı olan antioksidantlar, bir anda taraf değiştiriyor ve hücrelerde mutasyonu tetikliyor.

Vücudumuz ise tüm bu zararlara karşı, can siperhane bir şekilde savaşıyor. Ancak bu boşa kürek çekmekten farksız. Çünkü tüm çabalarına rağmen saatte bir kadehten fazlasını atamıyor.

Çözümü var mı?   

Yapabileceğiniz en iyi şey, karaciğerinizi bu zorlu mücadeleye hazırlamak. Size tavsiyemiz, karaciğerinizi deve dikeni (milk-thistle) ile güçlendirmek. Klinik deneylerde, milk thistle’ın alkole ve kimyasal kaynaklı karaciğer hasarına karşı yardımcı olduğu saptandı. Milk thistle’ın ana etken maddesi silimarin, bilinen en güçlü karaciğer koruyucu maddelerden birisidir. Bu madde karaciğer detoksifikasyon yeteneğini artırdığı gibi protein sentezini stimule ederek sağlıklı karaciğer hücrelerinin gelişimini destekliyor. Yapılan araştırmalar, alkol içilmeden önceki günlerde milk thistle alanlarda, akşamdan kalma semptonlarının daha az görüldüğü kaydedildi.

Tavsiye edilen bir başka takviye, sistein isimli bir madde.  Vücutta önemli bir detoks enzimi olan glutatyon’a dönüşen sistein, alkol metabolizmasına doğrudan etki ediyor. Sistein’i almak için  Advanced Antioxidant Formula’yı tercih edebilirsiniz.

ALKOL SONRASINDAKİ DURUM

Tüm bunların dışında, besin deponuzu da gözden geçirmeniz gerekiyor. Vücut, alkolü işlerken birçok besin maddesini kullanır. Örneğin B3 vitamini. Eğer B3 seviyeniz düşükse, alkol işleme sistemi zayıflar ve alkol vücutta daha uzun süre kalır. Kepekli ekmek, kahvaltılık gevrek ve yapraklı yeşil sebzeler yüksek miktarlarda B vitamini içeren gıdalar arasındadır.

Alkol tarafından yok edilen ve aslında alkolün neden olduğu hücre hasarıyla savaşmaya yardımcı olan C vitamini de alımını artırmanız gereken vitaminler arasında yer almaktadır.

SINIRI AŞTIĞINIZDA

Bir iki kadehi aştığınızda, küçük çaplı bir kriz başlar. Vücut olağanüstü hal ilan ederek kendini koruma sistemini devreye sokar. 

• Bu durumda vücuttan zehri atmak için yaratılmış olan bağışıklık tepkisi tetiklenir. Bunun en önemli  bölümü, mide çeperini tahriş eden, ağrı ve mide bulantısına yol açan histamin salgısıdır. 

• Vücut alkol emilimini yavaşlatmak için, midede besinlerin sindirilmesi durdurulur. Bu, alkolle savaşmak ve sağlıklı kalmak açısından önemli olan vitaminlerin emilimini engeller. ABD’de yapılan bir araştırmada içki içenlerin, içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla C vitamini almaları gerekli olduğu görüldü. 

• Alkol karaciğerde parçalanır ve asetaldehid denilen bir maddeye dönüşür. Bu madde, cildinizi bir arada tutan liflere saldırır bu da kırışıklıklara neden olur. Aseltaldehid ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin şeklini değiştirip, kandaki oksijenin azalmasına neden olur ve normal hücrelere saldırarak kansere dönüşme potansiyeli olan mutasyonlar meydana gelir.

• Alkol, vücudun su tutmasına yardımcı olan hormonu etkisiz hale getirerek susuzluk ve baş ağrılarına neden olur.

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler