Bizi Takip Edin

FITNESS

Khal Drogo antrenman programı

Umut Doğan Yıldız

-

 

Game Of Thrones dizisindeki Khal Drogo ve Barbar Conan gibi heybetli karakterlere hayat veren Jason Momoa, vahşi karizmasını borçlu olduğu üst vücut antrenmanını anlatıyor.

Zayıf bir genç olarak girdiği vahşi doğadan yırtıcı bir adam olarak çıktı. Ergenlik yıllarında sörf, kaykay ve dağcılık gibi sporlarla uğraşan cılız bir gençken bile, 1,96’lık boyuyla sıradan insanlardan daha heybetliydi. Baywatch, Stargate: Atlantis gibi yapımlarda yer aldıktan sonra, beyazperdenin en efsanevi fiziklerinden biri olan Barbar Conan’a hayat vermesi istendi. “Conan’ın büyük kediler familyasına benzemesini istedim. Kuvvetli ama aynı zamanda atik olmalıydım. Büyük kediler avlanır ve beslenir. Bu yüzden o kadar iriler.” Ancak 33 yaşındaki yıldızın Hollywood’un en sağlam “canavarlarından” biri haline gelmesi, bir başka yapım sayesinde gerçekleşti. Fantastik – dram dizisi olan Game of Thrones’daki savaşçı lider Khal Drogo rolü büyük ilgi çekti ve ona aksiyon filmlerine giden yolun kapılarını araladı. 1980’lerin muhteşem efsanesi Sylvester Stallone ile İntikam Kurşunu filminde karşılıklı rol kestiler. Hain bir paralı askeri canlandıran aktör, rolünü “Adam köpek balığı gibi. Ruhsuz herifin teki” diye tanımlıyor. Momoa’nın evrim geçirip muhteşem bir savaşçıya dönüşmesini, büyük kaslar için ziyafet çekmesini ve zaferini kutlamak için kadeh kaldırmasını sağlayan kanunları var. Ve onları Men’s Health okurlarıyla paylaşıyor.

01

JASON MOMOA’NIN HAYATI, GERÇEK BİR EVRİM HİKÂYESİ

02

KALDIRMAK SIKICI, VURMAK EĞLENCELİ

Momoa, spor salonunda sadece ağırlık kaldırmaktan pek haz etmiyor: “Evde tamirat işleri yapmak veya bahçeyi çapalamak gibi fiziksel gücümü aktif olarak kullanabileceğim işleri daha faydalı buluyorum.” Bunun spor salonundaki karşılığı ise kettlebell savurmak, sağlık topu fırlatmak ve kum torbalarıyla çalışmak anlamına geliyor. “Kendinize doğru hedef seçin. İntikam Kurşunu filminin sonunda, elimdeki tahta baltayı Stallone’ye doğru tüm gücümle savurmam gerekiyordu. Ama bundan biraz çekinmiştim çünkü adamın demirden yumrukları var.”

0

BESLENME PROGRAMINIZI SADE TUTUN

Sürekli Conan gibi beslenemezsiniz. Momoa, Schwarzengger’in ardından Conan rolüne hayat vermek için hazırlanırken, her gün iki saatte bir tavuk göğsü yiyordu. Zihnini açmak içinse kaşık dolusu tatlı patates tüketiyordu. Barbar Conan’a yakışır bir vücut için bu gerekli olabilir. Ama yoğun bir programa girmediyeniz, Momoa “yakacağın kadar ye” kuralını tavsiye ediyor: “Ağırlık kaldırırken sıkı beslenmeniz gerekir. Ben mümkün olduğunca hafif ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum. Böylece kalori hakkımı günün sonunda içeceğim biraya saklıyorum.”

08

AZ ZAMAN ÇOK KAS

Momoa, zamanınız dar olduğunda bacak antrenmanı yapmanızı öneriyor: “Tek bir hareket çalışacaksam, mutlaka squat olur. Evet, testosteronun en çok salgılandığı hareket squat ve evet, merkez bölgenizi müthiş derecede kuvvetlendiriyor. Ama bilmediğiniz bir faydası daha var. Düzenli yaptığınızda, bütün vücudunuzu değiştirmeye başlıyor. ” Beş kez “back squat” yaparak ısınmayla başlayın. Ardından beşer tekrardan beş set halinde yapmaya devam edin. Son iki seti, kaldırabileceğiniz en büyük ağırlıkla tamamlayın. İhtiyacınız kadar dinlenin. Tek bir hareket yapın, ama doğru yapın.

09

KESİNTİYE GİDİN, BÜYÜYÜN

“Şişmek” istediğiniz zamanlarda bazı şeylerden feragat etmek işinize yarayabilir. Momoa, “Karbonhidratı severim, ancak onu reddedebilmek, zihnim için iyi bir antrenman oluyor” diyor. ABD’deki Intermountain Sağlık Merkezi’nden uzmanlar, 24 saat boyunca aç kalmanın büyüme hormonu salınımını yüzde iki bin oranında artırdığını keşfetti. Bir sonraki gün yedikleriniz ise ödülünüz olacak. “Bir aylık arınma sürecim tamamlandığında, kendimi koca bir tabak makarna ile ödüllendiriyorum. Yemin ederim, mutluluktan sarhoş oluyorum.”

10

SAVAŞÇI ZİHNİYETİ
Zihninizi tek bir göreve odaklayın. “Hani antrenman yaparken, bir yandan günün geri kalanında yapacağınız saçma sapan işlere kafa patlatırsınız ya? İşte o antrenmanın verimi yarı yarıya azaldı demektir. Çünkü insanın dikkati dağılıyor.” Momoa’nın bu sorununu çözmek içnin bilim insanlarının harika bir fikri var: Ağırlığı kaldırırken şişen kaslarınızı gözünüzde canlandırmak, kas aktivitesini ve kuvveti artırıyor. Yani büyük resme bakın.

ZORLU OYUN İÇİN ZORLU ANTRENMAN
Momoa, her sabah saat 05.30’da kalkıyor ve Kaliforniya’daki evinin yakınlarında bulunan iki kilometre yüksekliğindeki tepeye koşarak tırmanıyor. Hem de iki kez. Çünkü akşamdan kalma halini üzerinden atmak ve yeni güne hazırlanmak istiyor: “İçki ve sigara içmeyi seviyorum. Eğer gece kendimi biraya verdiysem, ertesi sabah bunu telafi etmeliyim.” Koşu bandının eğimini yüzde 15’e getirin. 10 kez sprint yapın (30 saniye koşun, ardından eğimi düzleyip 60 saniye yürüyün).

 

11

TEKRAR SAVAŞLARI

Üst vücudunuzu şişirmek, daha büyük kol ve göğüs kaslarına sahip olmak için Momoa’nın yüksek tekrarlı antrenmanını uygulayın. Momoa, heybetli vücuduna çok sayıda tekrar ve kısa süreli dinlenme sayesinde kavuştu. Ancak vahşi bir savaşçı vücuduna kavuşmak istiyorsanız, mümkün olduğunca tekrar etmek sizi kurtarmaz. Momoa’nın antrenörü Eric Laciste, aktörün farklı bir strateji izlediğini anlatıyor: “Spor salonunda birkaç ay vakit geçirdiyseniz, bedeninizin yapabileceği anahtar hareketleri öğrenmişsinizdir. Sizin değiştirmeniz gereken, bu hareketleri uygulama biçiminiz.” Laciste’nin “AR7” olarak adlandırdığı antrenman programı yüksek tekrarlardan oluşuyor ve temel hareketlerle olabildiğince fazla kas lifini çalıştırmayı hedefliyor. Üstelik sürekli çalıştığınız için kardiyo antrenmanına gerek kalmıyor. Momoa gibi savaşçı bir lider vücudu hayallerinizi süslüyorsa, bu programı haftada iki kez uygulayın.

TALİMATLAR

Hareketlerin her biri, belirli sayıda tekrar ve setlerden oluşan bir “seri” halinde. Tüm tekrarları yapın ve aktif dinlenmeye geçin. Bu, ilk raunt. Hemen ardından ikinci raunda geçip, tüm setleri tamamlayana kadar devam edin. Bir sonraki harekete geçmeden önce, belirlenen süre kadar dinlenin. İlk başta karmaşık gelebilir ama hemen alışacaksınız. Şimdi savaşmak için kolları sıvayın.

DAYANIKLILIK

Her bir egzersizde, bir tekrarda kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığın yüzde 60’ıyla çalışın. Veya hafif başlayıp, ardından yavaş yavaş ağırlığı artırın.

AKTİF DİNLENME

Ağırlıkla çalışıyorsanız, hareketin tepe noktasında durup bekleyin. Yani bench press’te ağırlığı üstünüzde kaldırıp, bekleyin.

DİNLENME

İşte şimdi gerçekten dinleneceksiniz. Bir sonraki sete geçmeden önce güç toplayın.

12

A) FLAT- BENCH PRESS / 5 SERİ

Düz bir sehpa üzerine sırt üstü uzanın. Ayaklarınız yere bassın. Omuz genişliğinden biraz fazla açtığınız kollarınızla halteri kavrayın. Dirseklerinizi kırın ve göğsünüze değene kadar halteri indirin (A). Ardından kollarınız gergince uzanan kadar barı yukarı doğru kaldırın (B).

13

INCLINE BENCH TRI-SET / 7-6-5 SERİ

Sırasıyla A, B ve C hareketlerinden 7’şer tekrar yapın. Sonra 7 saniye aktif dinlenin. Toplamda 3 raunt yapın. 2 dakika dinlenin. Şimdi 3 rauntta 6 saniye aktif dinlenerek, 6 tekrar yapın. 5 tekrarla aynı döngüyü tekrar edin. Bir sonraki egzersize geçerken çok fazla titrememeye özen gösterin

A) INCLINE CURL

İki elinize birer dambıl alıp, 30 derece eğimli bir sehpaya oturun. Kollarınızı yanlardan sarkıtın, avuç içleriniz ileri baksın (A). Curl hareketi yaparak ağırlıkları omzunuza doğru kaldırın (B). Duraklayın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Hareket boyunca dirsekleriniz geride kalsın.

 

14

INCLINE PRESS

Ağırlıkları üstten tutuşla omuzlarınızın üstüne kaldırın (A). > Kollarınızı dümdüz yukarıya kaldırın (B). İleri doğru kaldırmayın, yoksa düşebilirler. Dirseklerinizi kırarak geri çekin. Dambılları omuzlarınızın üstüne değdirmeyin. Amacımız gerilimi daima canlı tutmak.

 

15

DUMBBELL FLY

Ağırlıkları üstünüzde tutun. Avuç içleriniz birbirlerine baksın. Dirseklerinizi hafifçe bükün (A). Ağırlıkları omzunuzla aynı seviyeye gelene kadar vücudunuzun iki yanına indirin. Bu sırada göğsünüzde bir gerilme hissedeceksiniz (B). Şimdi hareketi başa sarın.

16

PLATE PRESS UP / 4 SERİ

Kürek kemiklerinizin üzerine bir ağırlık plakası yerleştirip, yüz üstü yere uzanın. Elleriniz omuzlarınızın altında, ayaklarınız ise birbirlerine yakın ve gergin olsun (A). Şınav çekin (B). Göğsünüz inerken, çok yavaş olmaya odaklanın. Ağırlık varken daha zor, değil mi? 4 raunt boyunca 4 tekrar, 4 saniye aktif dinlenme (yukarı kalmış vaziyette kollarınızı kilitleyin). 2 dakika dinlenin ve toplamda 4 set tamamlayın.

17

BODYWEIGHT DIP / 4-3-2 SERİ

Dip istasyonuna geçip, tutacakları kavrayın ve vücudunuzu kaldırarak kollarınızı gergince uzatın(A). Dirseklerinizi kırıp, omzunuzda kasılma hissedene kadar vücudunuzu indirin (B). Sallanmamak için ayaklarınızı bağlayın. 4 tekrardan sonra 4 sn. aktif dinlenin (yukarıda, kollar kilitlenmiş vaziyette). 4 raunt boyunca bunu tekrar edin. 30 sn. dinlenin. 3 raunt daha, 3 tekrar ve 3 sn. aktif dinlenme yapın. Ardından 2 raunt halinde 2’şer kez tekrar edin.

 

 

FITNESS

Men’s Health Egzersizi: The Juggler

-

Editör :

Karın bölgenizde yağlanma başladıysa The Juggler hareketi tam da ihtiyacınız olan şey.

 

Devamı

FITNESS

Steroid kullanmanın psikolojik ve fiziksel etkileri

Umut Doğan Yıldız

-

Steroid kültürü başını alıp giderken, kullanım sebepleri arasında yalnızca kas kütlesi kazanmak yer almıyor.

Gençliğin, dinçliğin ve erkeksiliğin arayışı içinde olan insanlar ilaçlara yüklenirken, bu işin sonunda ne olduğunu ve yaşanması muhtemel tüm riskleri mercek altına aldık.

Alec Wilson’ın biceps ölçüsü, en güçlü olduğu zamanda 45 cm civarında. İyi günündeyse 212 kg ile deadlift yapabiliyor ve bu bir aslanın ağırlığıyla eşit. Devasa yüklerle mücadele etmeden önce midesinden kaba bir hırıltı çıkararak vücudunu adrenalin üretimi için şokluyor. Bu kükremeyi herkes tanıyor ve Wilson’ın salona geldiğini anlıyorlar. 36 yaşındaki Wilson, profesyonel bir vücut geliştirme sporcusu olmasa da birkaç fen diplomasına sahip. Çalışma ofisi çoğu zaman laboratuvara dönüşüyor. Antrenmanlarıysa gitgide acımasız bir hale geliyor. Neredeyse her akşam, genç oğlu yatağa gittikten sonra mahallesindeki spor salonuna giderek ağırlık kaldırıyor ve diğer iri adamlarla sohbet ediyor. Genellikle bütün gece antrenman yapabileceği hissine kapılıyor. Yaptığı şey ağırlık kaldırmak, sohbet etmek, yine ağırlık kaldırmak, biraz daha sohbet etmek. Kovulana kadar spor salonunda kalabileceğini söyleyen Wilson, “Bir sonraki akşam tekrar giderek kaldığım yerden devam ederim,” diyor.

Wilson’la Birmingham’da bir barda tanıştığımızda, onun evinin yakınlarındaydık. Gözümün önündeki çelişki aniden kafama dank etti. 177 cm’lik uzun sayılamayacak boyuna karşın oldukça büyük duruyordu. Omuzları geniş, göğsü bir viski fıçısı gibi ve birçok açıdan beni küçük hissettirecek kadar iriydi. Pes perdeden konuştuğu zamanlarda kendisini anlamak zorlaşıyordu. Kendimizi ilk tanıttığımızda sağ elinin titrediğini fark etmiştim. Her zaman bu kadar büyük olmadığını söyleyen Wilson, birkaç yıl önce 212 kilogramlık rekoruna yaklaştığı bir dönemde sıkıntı yaşamıştı. Dört yıllık çalışmanın ardından gücü artmıyor ve bu duruma sinirleniyordu. Spor salonundayken diğer insanlarla teknikten ve beslenmeden konuşmayı seviyordu. Arkadaşlarıyla birlikte steroidlerden de bahsediyorlardı. Arkadaşları kullandıkları bileşiklerin içeriğini açıklamaya başladığında tıbbi dile benzer bir lisana kayıyor ve konuya vakıf olmayanlar için anlaşılması zor bir evre başlıyordu. Bileşenleri karıştırdıkları “istifleme” evresine dair deneyimlerini paylaşıyor ve birbirlerine sorular soruyorlardı. Bu sorular “Nasıl hissettin?”, “Ne tarz yan etkiler gördün?” ve “Neler fark etti?” tarzında sorulardı. Wilson bu özel konuşmanın bir parçası olmaktan gurur duyuyordu. Bu kültüre kendini adamanın hiç de kolay olmadığını ifade eden Wilson, “Saygınlık kazanmış olmanız gerekiyor. Sıranızı bekler, büyük adamlara öncelik tanır ve hiyerarşideki konumunuzu bilirseniz, yerinize yerleşirsiniz. Bu grubun içinde yer almam, kimliğimin bir parçası haline geldi,” diyor.

Wilson çok fazla direnmedi ve steroid kullanmaya karar verdi. Arkadaşından hormon terapilerinde kullanılan anabolik etkili testosteron enantat temin etti ve kimsenin onu tanımayacağı komşu şehirdeki bir klinikten şırınga aldı. Stokları tükenmeye başladığında ise Sırbistan’da internet üzerinden steroid siparişi verebileceği bir eczane buldu. Kısa zaman sonra diğer bileşenlerde de uzmanlaşarak, vücudunun alışmasını engellemek amacıyla aldığı dozu ufak ufak artırdı. Eklem ağrılarından kurtulabilmek içinse küçük dozlarda osteoporoz tedavisinde de kullanılan ve “deca” olarak bilinen nandrolon dekanoat kullanmaya başladı.

İlerleyen haftalarda kasları balon gibi şişmişti. Wilson, barda oturduğumuz sırada bana cep telefonundan birkaç fotoğraf gösterdi. Fotoğrafta mutfağının solgun ışığının altında duruyordu. Tıraşlı başının altında, sırt kaslarının nerede bittiğini ve boyun kaslarının nerede başladığını anlamak mümkün değildi.

Wilson’ın çalıştığı ağırlıklar artmıştı. Daha güçlü ve daha motive hissediyordu. Sabahları kendisine tüm gün boyunca yetebilecek bir enerjiyle uyanıyordu. Kısa zaman sonra kendine olan güveninin sadece spor salonunda değil, iş yerindeyken de arttığını fark etti. Sorunları daha kolay çözmeye başladığını söyleyen Wilson, “Kafamdaki düşünceler fazlasıyla berraklaşmıştı,” diyor.

Steroid kürleri genellikle 10 hafta sürüyor. Vücudun kendini kapatmamasını, yani doğal yoldan testosteron üretimini durdurmaması içinse post-cycle therapy (PCT) evresi uygulanarak vücudun organik işleyişinin korunması planlanıyor. Kürden çıkan kişiler cansızlıktan, cinsel performans düşüklüğünden ve derin bir depresyona sürüklenmekten şikâyetçi oldukları için PCT evresi zorlu geçiyor. Daha önce steroid kullanan biri bu evredeyken kendini küçük bir adam gibi hissettiğini söylemişti. Başka bir kullanıcı ise PCT sürecindeyken sadece tutunmak istediğini söylemişti. Libido düşüklüğü yaşayan bir başka kullanıcıyla konuştuğumda ise bana “Üç kadın karşınızda çırılçıplak haldeyken bir trambolinde zıplasa bile canınız sadece bir bardak çay ister,” demişti.

Benzer hikâyeler Wilson’ın da kulağına çalınmıştı ve steroidleri bırakma fikrinin dertli olduğunu düşünüyordu. Haliyle bırakamadı da. İlk kürünün dört yıl sürdüğünü ve bir tür fiziksel tahribata yol açtığını söyleyen Wilson, “Çünkü kuvvetiniz ve kas oranınız hızla artarken, tendonlarınız ve eklemleriniz buna ayak uyduramıyor,” diyor. Vücudu inşa ettiği kaslara destek çıkamayan Wilson’ın dizleri çelimsiz kaldı ve sağ omzunda hasar oluştu. Doktorunu ziyaret eden Wilson, “Doktor bana bu şekilde devam edersem çocuğumun büyüdüğünü göremeyeceğimi ve kalp krizi geçireceğimi söyledi,” diye anlatıyor.

Aslında Wilson, küre başlamadan önce de olası risklerin farkındaydı. Ben de ona kaygılı olmasına rağmen niçin ilaç kullandığını sordum. Bunu arada sırada, geçici bir düşünce olarak tanımlayan Wilson, “Büyük olasılıkla etkilerini bastırabileceğim hususunda biraz kibirli davrandım,” diyor. Wilson daha sonra deneyiminin derinliğini daha iyi ifade edebilecek bir ipucu verdi: “Bazı insanlar bara gider ve oradan asla çıkmaz. Ben de spor salonuna bu şekilde gidiyorum.”

Erkeklik Gücü

Steroidlerin 15-20 yıl kadar önce yalnızca ağırlık kaldırma yarışmalarıyla ilişkili olduğu düşünülüyordu. İlaç kullanan kişiler konuya hâkim olmayanlar için büyük, atılgan ve çabuk öfkelenen insanlardı. Sadakatli bir baba ya da oldum olası iyi niyetli bir insan olmanızın bile bir önemi olmazdı. Sosyal etiketlerden kaçamazdınız: İlaç basanlardandınız.

İlaçlar artık sadece bu büyük adamlar tarafından kullanılmıyor. Yaklaşık bir milyon Britanyalının steroidi iğne ya da yutma yoluyla aldığı tahmin edilirken, birçok uzman bu rakamın çok daha fazla olduğuna inanıyor. Kullanıcıların çoğu sağlık uzmanlarıyla etkileşime girmekten kaçınırken, vücutları arıza vermeye başladığında bile inatlarına devam ediyorlar. Bu noktada araştırmacıların gerçek kullanıcı figürünü belirlemeye dair umutları da aldatıcı bir sorunla çakışıyor. Çünkü kendine dair bilgi vermeyen insanlar hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olmayabilir.

Kullanıcıların birçoğu, toplum tarafından nispeten sıradan görünen insanlar. Bu salgını avukatlarda, bankacılarda, polislerde, öğrencilerde ve hatta verilere göre papazlarda bile görebilirsiniz. Steroidler toplantı odalarından kiliselere, mahkeme salonlarından üniversite amfilerine kadar hayatımızın her alanına girmiş durumda.

Steroid kullanımını artmakta olan bir sorun olarak tanımlayan Galler’in kamu sağlığı idaresi başkanı Dr. Frank Atherton, konuştuğum diğer sağlık uzmanları gibi bu sorunun estetik kaygılar nedeniyle büyüdüğünü düşünüyor. Fakat birçok durumda, başı çeken etken motivasyon. Yaşlı kullanıcılar testosteronun giydikleri tişörtü doldurmasından ziyade enerjileri seviyelerini yenilemesiyle ilgileniyor. Orta yaştaki erkekler daha çok eklem ağrılarından ve göbeklenmekten şikâyetçi olurken, vücutlarının doğal olarak azalan seviyesine karşı çözümü sentetik testosteronda arıyor. Bunu da ayna karşısında güzel gözükmek için değil, gençlik hissiyatını yeniden hissetmek için yapıyorlar.

Gençlerde ise durum, ebeveynlerinin de belirteceği üzere daha karmaşık. Genel teorilere baktığınız zaman steroid kullanımının Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya deneyimleriyle alakalı olduğunu söyleyen Birmingham Üniversitesi spor bilimi araştırmacısı Tony Knox, “Çocuklar gösteriş yapma arzusu içindeler. Fakat olay bundan daha derin. Birçok genç erkek tehdit altında. Çünkü hayattaki yollarını bulmuş değiller,” diyor.

Knox geçtiğimiz 10 yılın büyük bir bölümünü steroid kullanımı ve steroidlerin zararları üzerine araştırmalar yaparak geçirdi. Ülkesindeki spor salonlarından tanıştığı kullanıcılarla konuştu, antrenman yapan biri gibi iri olduğu için güvenlerini de kazandı.

Günümüzde çok fazla cinsiyet varyasyonu olduğu için çocukların kendini nerede konumlayacağını bilmediğini söyleyen Knox, “Kendilerini saçmalık derecesinde maskülen bir kalıba yerleştiriyorlar. Ben çocukken cinsel belirsizlikler yoktu. Kendinizi belirli bir cinsel kimlikten gibi görünmek zorunda hissetmezdiniz. Ancak günümüzdeki çocuklar için bu durum kolay değil. Kendilerini bir erkek olarak tanımlamaları zorlaştı. Steroidlere bulaşma sebeplerinden biri de bu,” diyor.

Ertesi gün Knox, beni çalışmalarını sürdürdüğü spor salonlarından birine götürdü. Bir zamanlar iş yeri olan iki katlı bu salonun duvarlarında tesisin en kaslı üyelerinin dev resimleri vardı. Alanın büyük bir bölümü serbest ağırlıklardan ve direnç makinelerinden oluşuyordu. Koşu bantlarına ayrılan küçük alan ise büyük oranda boştu.

Knox beni zamanında steroid kullanmış, fakat 10 yılı aşkın süredir ilaç almayan kişisel çalıştırıcı arkadaşıyla tanıştırdı. Deneyimlerini anlatmasını rica ettiğimde bana, “Kendini kuvvetli hissediyorsun,” dedi ve ekledi: “Kafanı daha yükseğe kaldırabileceğini hissedersin. Hiç durmadan sevişebileceğini düşünürsün. Fakat başarıya ulaştığında, daha az erkeksi hissedersin.”

Doğayla Savaş

Erkekler binlerce yıldır kendini daha erkeksi hissetmeye çalışıyor. Antik Yunan’da sporcular, olimpiyat oyunlarından önce küçükbaş hayvanların testislerini yiyerek testosteronu direkt olarak mideye indirirdi. Bu dönemde kuvvetin önemi oldukça fazlaydı. Antik dönemdeki oyunlar gaddarcaydı ve yarışmacılardan bazıları arenayı canlı halde terk edemezdi.

İlk sentetik testosteron serisi 1935 yılında üretildi ve bilim adına büyük bir buluştu. Kısa bir süre sonra sporculara da enjekte edilmeye başlanan bu hormon, ilk önce Rusya, ardından da Amerika’da kullanılmaya başlandı. İki ülke arasında atletizm alanında yaşanan güçlenme yarışı, politik gerilim nedeniyle simgesel hale geldi. Olay kim daha hızlı koşabilir, kim daha ağırını kaldırabilir ve kim daha uzağa fırlatabilir meselesine dönüştü. Steroidler, 1970 yılında performans artırıcı ilaçlar profesyonel sporlarda yasaklanıncaya dek birçok kişi tarafından öğrenilmişti. Amatör sporcular testosteron depolamaya başladı ve spor salonlarını istila etti. Şu an içinde bulunduğumuz durum da tam olarak bu.

Cameron Jeffrey, İskoçya’nın batı kıyılarında bir steroid kliniği işletiyor. Kırklı yaşlarında devasa bir fiziğe sahip olan Jeffrey, 10 yıl boyunca streoid kullanıcılarıyla çalıştı. Daha sonra yaşadığı bölgeden uzak olmayan bir yere kendi kliniğini açtı ve danışmanlık yaptığı kişilerin güvenini kaybetmemek için benden bu yazıda farklı bir isim kullanmamı istedi.

Kliniği ilk etapta gayri resmî olarak açtığını söyleyen Jeffrey, burayı yarı sağlık, yarı sosyalleşme merkezi olarak düşünmüştü. Kullanıcılar burada bir yandan rehberlik hizmeti alırken, diğer yandan da kahvelerini içip sohbet edeceklerdi. Birçok kişi binanın arka tarafındaki penceresiz, steril ortamda çalışan Jeffrey’den kendisine enjeksiyon yapmasını istiyordu. Kullanıcıların buraya çok sık gelip gittiğini duymuştum. Jeffrey de bana gün boyunca birçok kişinin gelip gittiğini söyledi.

Oraya ulaştığımda Jeffrey ve 20’li yaşlardaki birkaç adam karşılıklı oturmuş kahkaha atıyorlardı. Çok zaman geçmeden Jeffrey, bu adamlardan biriyle arka tarafa geçti ve ona 500mg’lık testosteron hazırladı. İşleri bittiğinde genç adam hızlıca çıkıp gitti ve Jeffrey benimle tanışmak için ortak kullanım alanına geldi.

Koca gencin sürekli olarak daha fazlasını istediğini belirten Jeffrey, “Ona durması gerektiğini söylesem de hiçbir işe yaramıyor. Yaptığı anlamsız çünkü vücudunun alım kapasitesi de bir yere kadar. İnsanlar bu şekilde davranarak daha fazla kazanım sağlayacaklarını düşünüyorlar fakat ne yaptıklarından bihaberler. Zararın ne kadar büyük olabileceğini kestiremiyorlar,” diyor.

Yaşlanmayan Vücutlar

Kendisiyle konuştuğumda yaptığı en önemli işlerden birinin bilgi yaymak olduğunu söyleyen Dr. Atherton, “İnsanlar bu tarz işlere giriştiğinde gözleri tamamen açık olmalı,” demişti. Streoidlerin felç, kalp krizi ve kısırlık gibi yan etkilerini duyduğumu hatırladığım sırada, Atherton devam etti: “Gereğince bilgilendirilmiş ve steroidlerin riskleri konusunda fikir sahibi olan kişilerin vücut görünüşlerini kimyasal takviyeler kullanmak yerine sıkı çalışarak geliştirmek isteyeceklerine inanıyorum.”

Aynı şekilde Jeffrey de yaptığı işin bir çeşit danışmanlık olduğunu biliyor. Bu tip işlerde insanların güvenini kazandığınızda sizden başka bir yere gitmek istemezler. Bu tarz kliniklerin kiliselerde bulunan günah çıkarma odasına benzediğini belirten Jeffrey, “Eşleriyle ve arkadaşlarıyla konuşamadıkları için buraya gelip hayat hikâyelerini anlatır, içlerini dökerler,” diyor.

Yirmi dakika sonra yaşlı bir adam kliniğin kapısından içeriye girdi ve otomata doğru yönelerek kendine bir bardak kahve yaptı. Yaşlı adamı sıcak bir şekilde karşılayan Jeffrey, kısa bir süre sonra onunla birlikte kliniğin arka tarafına gitti. Jeffrey benden adamın kaç yaşında olduğunu tahmin etmemi istedi. 60 dediğimde, “Daha yukarı” dedi. 65 dediğimde ise bir daha denememi söyledi. Kendimden emin olmadan 70 dediğimde ise “80’e daha yakın. Uyuşukluktan şikâyetçiydi. Kilo almıştı ve köpeğini gezdirmek için bile olsa evinden çıkmıyordu,” diye anlattı. Bu durumun birkaç yıl önce olduğunu öğrendim. Jeffrey adama kan testi yaptığını ve testosteron seviyesinin mevcut yaşına göre bile çok düşük seviyelerde olduğunu öğrendiklerini söyledi. Adamın o tarihten bu yana 10 günde bir kliniğe geldiğini ifade eden Jeffrey, “Bir de şimdiki haline bak!” diyor.

Jeffrey’e göre yaşlı adamların çoğu steroid kullanıyordu ve kendisine niçin böyle düşündüğünü sordum. Jeffrey, “Bir zamanlar biraz göbekli olmanız, yıllara meydan okuyor olmanızı engellemezdi,” diyor ve ekliyor: “Ancak kültür değişime uğradı. Artık daha uzun yaşıyoruz ve uzun yaşamanın yanında güzel yaşamak istiyoruz. Ne yiyeceğimizi ve nasıl antrenman yapacağımızı öğrendik. Artık botoks diye bir şey var. Göğüslerine silikon taktıran insanlar var. Streoidler de bu işin bir parçası,” diyor.

Kliniği terk etmeden önce, içeriye uzun bir adam girdi ve sandalyelerden birine çöküverdi. Jeffrey aynı tarafa doğru yönelerek adamı dikkatlice süzdü. Adama büyük gözüktüğünü söyledi ve bunu iyi anlamda dediğini belirtti. Adamın suratına koca bir gülümseme yayıldı. Jeffrey’nin anlattığına göre yakın zamanda eşinden ayrılan adam, kafasını dağıtabilmek için antrenmanlara yüklenmişti. İkili, adamın aldığı maddenin yararı konusunda fikir çatışması yaşıyordu. Adam her ne kadar daha fazlasını istese de Jeffrey tedbiri elden bırakmadı ve nihayetinde kazanan taraf oldu.

Kontrolü Geri Kazanmak

Nisan ayında bir gün, tanışmamızın ardından çok süre geçmeden Alec Wilson’ı aradım. Jeffrey’nin kliniğinde gördüğüm son adam bana Wilson’ın söylediklerini hatırlatmıştı. Wilson bana steroid kullanımına neden olan motivasyonun sadece görünüm ve kuvvetle değil, daha ziyade bir çeşit kişisel iradeyle ilgili olduğunu anlatmıştı.

Wilson dört yıllık kürüne başlamadan önce, evliliğinin kötüye gittiğini ve depresyona sürüklendiğini fark etmişti. Genellikle dingin ve durağan olan ruh hali karanlık bir hal almaya başlamıştı. Telefondayken bana “Kimliğimde kırılmalar yaşadım. Çalışmaya, bir şeyler yapmaya, sevilen bir koca ve baba olmaya daha fazla devam edemeyeceğimi düşündüm. Bu noktada kontrol altına alabileceğim tek şeyin vücudum olduğunu düşündüm,” dedi.

Diğer steroid kullanıcıları da kişisel dizginlenme, kendine hâkim olma, görünümünü değiştirebilme, dünyanın etraflarından açıklanamaz şekilde kaydığı düşüncesi konularında benzer şeyler anlatmıştı. Bazı zamanlarda yaptığı şeyin doğru olduğunu hissettiğini ifade eden Wilson, “Yaptığım şeylerden pişman olmadım çünkü kimliğimin bir bölümünü geri almama yardımcı oldu,” diyor. Wilson, eşiyle evliliğini bitirmiş olsa da hala arkadaşlar ve oğullarıyla da birlikte iyi bir ilişki içindeler.

Konuşmamızın sonlarına doğru yeniden steroid kullanıp kullanmayacağını sordum. “Kullanırdım,” demekte gecikmedi. “Bunun sana faydası ne olacak?” dediğimde ise “Enerji seviyemi yükseltecek. Takdir edersin ki 42 yaşındayım ve bazı günler zorlayıcı olabiliyor,” şeklinde konuştu.

Devamı

FITNESS

25 Nisan Perşembe TV’de hangi maçlar var?

Umut Doğan Yıldız

-

Bugün 25 Nisan Perşembe. İşte bugünün maçları ve spor programları.

10:00 A Spor – Dünyadan Futbol

11:00 A Spor – Spor Ajansı

11:00 TRT Spor – Spor Manşet

15:00 A Spor – Türkiye’nin Kupası

16:40 TRT Spor – Gündem Futbol

19:00 TRT Spor – 1. Lig Gündemi

20:00 A Spor – Yeni Malatyaspor – Galatasaray (Ziraat Türkiye Kupası) (CANLI)

20:30 beIN Sports 2 – Sevilla – Rayo Vallecano (CANLI)

21:30 beIN Max 2 – Real Sociedad – Villarreal (CANLI)

21:45 TRT Spor – Atalanta – Fiorentina (İtalya Kupası) (CANLI)

22:30 beIN Sports 1 – Getafe – Real Madrid (CANLI)

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com