Bizi Takip Edin

BESLENME

ÜZÜMÜN MUCİZEVİ DÖNÜŞÜMÜ

-

 

Hazırlayan: Emrah Ataş
Kadehiniz dolsun ama taşmasın! Üzümün mucizevî dönüşümü sonucunda adeta yaşayan bir içkidir, şarap. Peki, şairlere ilham kaynağı olan bu içkiyi içerken kadehinizi, gerçekten de sağlığınıza mI kaldırıyorsunuz?

Fazla! Günde üç küçük bardağı (375ml) geçmek…
“Günlük alkol kotanızı aşarsanız, şarabın tüm olumlu etkilerini ziyan edersiniz” diyor Biyokimya Profesörü Dr. Alan Crozier ve ekliyor: “kalp hastalıkları, siroz, kanser ve kalp krizi riskinizi de böylece artırmış olursunuz.”  Bu yüzden kendinizden geçmek yerine ılımlı hareket etmekte yarar var. Yani şarabı fazla kaçırmış olmayın. Bir başka önemli nokta ise şarabı yemek eşliğinde içmek… Alkoldeki kansere yol açan özellikleri bertaraf etmek için şarabı; özellikle ıspanak, lahana gibi folik asit açısından zengin sebzelerle birlikte içmekte yarar var. Ayrıca yoğunluğu yüksek olan şarapların antioksidan özelliği daha fazladır. Yoğunluğu en yüksek olan şaraplar ise Sardinya Adası’ndaki Neuro’da ve Güney Batı Fransa’daki Madiran Köyü’nde üretilenlerdir.

Az! Günde 1 küçük bardağın (125ml)altında kalmak…
Günde bir bardak şarap kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltan flavanoid antioksidanların oluşumu için içebileceğiniz minimum miktardır. Flavanoidler, kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü artırır. Yapılan araştırmalara göre haftada 7 bardak kırmızı şarap içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskleri %48 oranında azalıyor. Fakat ipin ucunu kaçırmamak çok önemli… Şişeyi açtıktan sonra mantar tıpayı kaldırıp bir yerlere fırlatmamak işin kilit noktası, aklınızda olsun.

Yeterli! günde 1-3 küçük bardak (125ml-375ml) içmek…
“Bu miktar, kırmızı şaraptan sağlık adına faydalanabilmek için tam yerinde bir ölçü. Amerikalılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde bir bardak kırmızı şarap, prostat kanserine yakalanma riskinizi yarıya indirebiliyor. Daha iyi haberler de var! İspanyol araştırmacılara göre kırmızı şarap akciğer kanserine yakalanma riskini de %13 oranında azaltıyor. Her şey iyi hoş ama sevincinizden zil takıp oynamadan önce başka bir araştırmanın yarattığı ayıltıcı etkiye de kulak verin. Royal College Of Physicians tarafından yapılan bir araştırmaya göre tavsiye edilen miktarlardan daha fazla şarap tüketmek kanser riskini artırıyor.

Kıpkırmızı
Sağlığa sağlık katmak için kırmızı şarap için!

Kavaklıdere Primeur 2008 Kırmızı:
Canlı, taze ve dengeli yapısıyla uyumlu ve taze bir şarap. Aperatif olarak içilebileceğiniz gibi peynir, ızgara et ve şarküteri ürünlerinin yanında da size eşlik edebilir. Aromalı şaraplardan hoşlananlara…
Fiyatı: 7.90 YTL

Villa Doluca Neo Kırmızı 2007:
Villa Doluca Neo, Boğazkere üzümünün güçlü yapısını, Kalecik Karası’nın aromatik karakteristiğini ve Elazığ yöresinin meşhur Öküzgözü üzümünün mükemmel uyumunu yansıtıyor. Dengeli bir içim keyfi için bire bir.
Fiyatı: 15.50 YTL

Büyülübağ Cabernet Sauvignon:
Fransa/Bordeaux tipi özel kupajlardan biri… Kırmızı meyve, trüf, vanilya ve toprak aromalarının algılandığı şarap zengin ve dengeli içimiyle keyif veriyor.
Fiyatı: 33.50 YTL

 

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com