Bizi Takip Edin

SAĞLIK

ÜZGÜNÜZ AMA ÇOCUĞUNUZ ASLINDA O KADAR DA ÖZEL DEĞİL

-

 

kidSöylemek istemezdik ama sonsuz övgüler bir narsisist yaratmanıza sebep olabilir.

Tabi ki anlıyoruz: Çocuğunuz en iyisi. Fakat Hollanda’da gerçekleştirilen araştırmaya göre ona sürekli ne kadar harika olduğunu söylemek küçük narsisistler yetiştirmenize sebep olabilir.

Araştırmada, çocuklarına gereğinden fazla övgüde bulunan ebeveynler (“benim çocuğum diğer çocuklardan daha özel” gibi cümleler kuranlar) bu durumu daha fazla içselleştiren çocuklar yetiştirebiliyorlar. Böylelikle bu ufaklıklar “Ne kadar muhteşem olduğumun farkındayım.”, “Benim gibi çocuklar özel şeyleri hak ediyor.” gibi cümleleri kurabilme noktasına daha kolay gelebiliyorlar.

Haberler: Araştırmacılardan Dr. Eddie Brummelman’a göre ailelerinden bu tarz şeyleri duyarak büyüyen çocuklar daha fazla kendileriyle meşgul hale geliyorlar.

Narsisistik bir çocuk basitçe mini bir narsisistik yetişkin gibidir. Brummelman’a göre bu çocuklar kendilerini herkesten daha iyi görmeye eğilimli olurlar. Ayrıca övgü onlar için önemli hale gelecek ve sürekli övülmek isteyeceklerdir.

Çocuğunuzu böyle yetiştirmek uzun vadede sosyal hayatlarını zorlaştırmaktan fazlasını yapabilir: Brummelman bazı narsisistik çocuklar için, gelecekte yetişkin olduklarında depresyon ve anksiyete riskinin daha yüksek olduğunu ve uyuşturucu bağımlılıklarına daha yatkın olduklarını söylüyor.

Tabi ki bu çocuğunuzu nötr, yansız yetiştirmeniz demek de değil. Araştırmaya göre kendine güvenli çocuklar yetiştirmenin önemli noktası narsisisizm değil, ebeveyn sıcaklığı.

Çocuklarına sevdiklerini söyleyen, paylaşan ve ilgi duydukları şeylere alaka gösteren ebeveynlerin yetiştirdiği ufaklıkların daha yüksek özgüvene sahip, beraber oldukları insanlarla daha mutlu bireyler haline geldiği araştırmanın sonuçlarından.

Brummelman’a göre ebeveyn sıcaklığı çocuklara değerli olduklarını hissettirmekle beraber kimseden daha üstün olduklarını da düşündürtmez. Bu makul seviyede özgüvene sahip çocuklar yetişmesini ve büyüdüklerinde daha sağlam akli sağlığa yetişkinler oluşmasını sağlayabilir.

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com