UYUSUN DA BABA OLSUN

Eğer çocuk sahibi olamamaktan endişeleniyorsanız, üzerine güzel bir uyku çekseniz iyi edersiniz. Zira çözüm yatakta gibi görünüyor.

Dünya genelinde erkeklerin fertilite yüzdeleri düşüşte. Bu durum, rahatsız edici bir biçimde baba olma hayallerinizi elinizden alabiliyor ya da bunun için uzun uğraşlar vermenizi gerektirebiliyor. Copenhagen Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa’daki erkeklerin yüzde 25’inden azı iyi kalitede spermlere sahip. Dahası, bazı bölgelerde fertilite oranları son 40 yılda yarı yarıya düştü.

Neyse ki uzmanların önerdiği çözüm, hoşunuza gidecek cinsten. Boston Üniversitesi’nde yapılan güncel bir çalışma, geceleri altı saatten uzun uyumanın, çocuk sahibi olma ihtimalinizi yüzde 42’lik bir düşüşten kurtardığını buldu. Eğer yatağa erken girmek sizin için bir seçenek değilse, en azından uyku kalitenizi yükseltmeye odaklanabilirsiniz. Çünkü benzer bir araştırma, derin uykuyu geliştirmenin sadece uykusuzluğun neden olduğu zararı telafi etmediğini, aynı zamanda sperm kalitesini de yükselttiğini buldu. Aslında, uyku bozukluğu yaşayan erkeklerin sperm yoğunluğu üçte bir oranında düşüyor.

Fertilite tedavilerinin pahalılığı ve etkilerinin belirsizliği düşünüldüğünde, ortaya bir çözümün daha çıkması iç rahatlatıcı.

Alkol ve geç saatlerde kafein tüketimi gibi bilindik uyku dağıtıcıları devre dışı bırakıp aşağıdaki tüyoları değerlendirmeye aldığınızda, kâbuslarınızın azaldığını ve rüyalarınızın gerçekleştiğini göreceksiniz.

Uyku uzmanı Dr. Neil Stanley, daha yüksek verimle dinlenmeniz için tavsiyeler veriyor.

TARAFINI SEÇ

Uykunuzu sabote etme riski en yüksek olan faktör partnerinizdir. Araya yastık koymayı deneyin. Bu, yorgan savaşlarını da biraz olsun hafifletebilir.

KİTAP OKU

Kindle’a bağımlı mısınız? Günlük ritme saygılı ekran ayarlarına sahip olsa da, yaydığı ışığın uykuyu bozduğu biliniyor. Kağıda geçiş yapın.

ODAYI SOĞUT

Her defasında yastığın soğuk tarafına gitmenizin bir nedeni var. Çok sıcak zeminler derin uykuya engel oluyor. Oda sıcaklığını 18 dereceye düşürün.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!