Bizi Takip Edin

SAĞLIK

UYKUSUZLUK DERDİNE SON!

-

 

Uyku bozuklukları erkekler arasında son derece yaygındır. Çözüm için önce soruna odaklanmalısınız! 

Uykusuzluk sorunu sizi esir almış durumda. Hiçbir uyku hapı da işe yaramıyor (zaten uyku hapı kullanmak da çok akıllıaca bir çözüm değil). Yine her zamanki gibi bilgisayar karşısında gözlerinizi açık tutma savaşı mı veriyorsunuz? O halde derhal bir çözüm arayışına başlayın. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nin geçtiğimiz sene yaptığı bir araştırmaya göre gecede yedi saatten az uyuyan kişilerin erken ölüm riskleri daha uzun saatler uyuyanlara göre dört kat daha fazla. Uyku bozukluğu bağışıklık sistemi, metabolizma ve zihinsel fonksiyonlarınıza zarar verirken hipertansiyon, obezite ve diyabet riskini de artırabiliyor.

Peki uykusuzluk problemini nasıl çözebiliriz. Bunun için önce soruna odaklanmalıyız.

Uyku hırsızı; finansal endişeler
Her ne kadar küresel ekonomik kriz Türkiye’yi teğet geçmiş olsa da mali endişeler hepimizin uykularını kaçıracak bir problem. Dr. Marks “Yetersiz maaşlar ya da iş kaybetme korkusu sizi sürekli daha fazla çalışmaya iter. Fiziksel ve zihinsel olarak aşırı yüklenmek beyninizdeki aktiviteyi artırır. Kendinizi sürekli ‘uyanık’ hissetmenize neden olur” diyor. İşte bu yüzden özellikle uykusuzluk (insomniya) hastaları kafalarını dağıtmak için televizyon izlemek gibi tekniklere başvururlar. Televizyon izlemek her daim bir yarış halindeki beyninizi rahatlatsa da sürekli hareket halindeki ışık, uyku hormonu melatoninin salgılanmasını engeller. Bu da sizi uyutmak yerine rahatsız bir geceye neden olur.

Hemen uykuya dalın
Kimyasal bir savaşa hazır olmanız gerekiyor. Zira stres, kortizol hormonunun salgılanmasını tetikleyerek insomniya yani uykusuzluğa neden olur. Beynin mutluluk hormonları endorfinlerin rahatlatıcı bir etkisi var. Seks ya da mastürbasyon endorfinlerin hücum etmesini sağlayabilir. Fakat çok daha iyi bir çareniz var. O da neşe. Dr. Marks, YouTube’da üç dakikalık eğlenceli bir video izlemenin televizyondan bin kat iyi olduğunu söylüyor. Ekran ışığının neden olduğu uyarıcılara karşı F.lux programını (stereopsis.com/flux) yüklemenizi öneriyor. Böylece ekrandaki renkler daha mat bir hale geliyor. Eğer hâlâ uyuyamıyorsanız koyunları sayın. Şaka yapmıyoruz. Bu klişe tamamen gerçek. ABD’deki Insomnia and Anxiety dergisinin 2010’da yaptığı araştırmaya göre koyun saymak beyninizin bilgiyi sürekli işleyen bölümünü işgal ediyor. Bu bölgenin kapasitesi sınırlı olduğu için beyaz tüylü koyunlar istenmeyen düşünceleri beyninizden uzaklaştırmış oluyor.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler