Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

UFC: KANLI SEKTÖR

-

 

Yeraltına uzanan tartışmalı kökenine rağmen, UFC yıllardır devam eden çabalarıyla dünyanın en çok izlenen spor dallarından biri oldu. Şimdiyse arkasına aldığı güçle gözünü dünyanın en büyük sporlarının tahtına dikmiş durumda. Jamie Millar’ın yazısı.

1

Sonrasında ABD başkanlığına da aday olan ve 1996 yılında ABD senatörü olarak görev yapan John McCain, karma dövüş sanatlarını küçümser bir tavırla “insanların horoz dövüşü” olarak nitelemişti. Ona göre çok kanlı ve vahşi bir gösteriydi ve bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyordu.

Aradan 20 yıl geçti ve Ultimate Fighting Championship bu zaman zarfında gerçek bir efsane oldu. İki güçlü insanın birbirinin ağzını yüzünü dağıtması (tabii ki belli katı kurallar çerçevesinde), her geçen gün daha fazla kabul gören bir gösteriye dönüştü. Eskiden bu spor dalı, tribal dövme desenli, tişörtlü sokak dövüşçüleriyle anılırdı ama durum değişti. UFC üzerine takım elbisesini giydi ve spor dünyasının dikkatini, iyi bir iş yatırımı olarak çekmeyi başardı.

2014 yılında Forbes dergisi UFC’yi spor dünyasındaki en değerli 10’uncu marka ilan etti ve değerini 1,65 milyar dolar olarak açıkladı. Dövüş kulübünün karizmatik başkanı ve aynı zamanda eski bir boks antrenörü olan Dana White ise aynı fikirde değildi. White aynı yılın mart ayında UFC’nin Londra’da düzenlediği organizasyonla ilgili konuşurken, UFC’nin gerçek değerinin 3,5 milyar dolar olduğunu iddia etti: “Bazıları bunun da üzerinde olduğunu söylüyor. Rakamlar elimizde.”

Ne yazık ki bizim elimizde değil. UFC söz konusu finans ve rakamlar olduğunda, açık ve şeffaf olmaktan çok uzak bir kurum. Ancak White’ın sözüne inansanız da, Forbes’un rakamlarını daha mantıklı bulsanız da fark etmez. Erkeklerin yıllardır yaptığı “karma dövüş sanatçısıyla bir boksör karşılaşsa kim döver” tartışmasına bir yanıt bulmak için başlayan bir oluşumun kaydettiği bu gelişim inanılmaz.

Hatta 1993 yılında yapılan ilk dövüşlerden bir “organizasyon” olarak bahsetmek bile iddialı olabilir. Denver’da yapılan ve sadece 90 bin kişinin izle-öde sistemiyle takip ettiği, sekiz adamın dövüştüğü turnuva “Kural yok” mottosunu gururla ortaya atmıştı. Sıkletlere ancak Rocky filmlerindeki kadar değer verilen bu organizasyonun ilk dövüşünde, bir kickboksçu bir sumo güreşçisini yüzüne vurduğu bir darbeyle hızla yere sermişti. Bu dövüşü Youtube’dan izleyebilirsiniz ama tekmeyi atan dövüşçünün bütün gece uğraşmak zorunda kaldığı ayağına geçmiş olan diş parçalarını göremezsiniz.

Reebok Combat Training’de yöneticilik yapan Michael Lunardelli, o geceyi şöyle anlatıyor: “O dövüşleri arkadaşlarımla izlediğimi hatırlıyorum ama açıkçası ne izlediğimizin pek farkında değildik. Heyecan vericiydi ama fazlasıyla şiddetliydi ve bugün sahip olunan kural ve regülasyonlar yoktu. Kısa bir süre sonra ilgimi kaybettim çünkü fazla sertti, benim için bile.”

Lunardelli’nin ve Reebok’un UFC’ye olan ilgisi 2014 yılının Aralık ayında 70 milyon dolar değerinde altı yıllık bir anlaşmayla tazelendi. Anlaşmaya göre Reebok sadece dövüşçüler için değil, antrenörleri ve köşesinde çalışan kişileri de giydiriyor. Bu hamle aslında Reebok’ın life-style spor modasından, hard fitness’a geçiş sürecinin bir parçası olarak görülebilir.
Bu değişim kapsamında marka daha temiz sporlarda Nike ve Adidas’la yarışmak yerine, UFC, CrossFit ve Tough Mudder gibi sert branşlara yönelmiş. Lunardelli bunu, “Bizim olabilecek bir alan arıyorduk” diye açıklıyor. Sebep ne olursa olsun, bu iki taraf için de oldukça faydalı bir anlaşma oldu. UFC dünya çapında bir meşruiyet kazanırken, Reebok da underground dövüş dünyasının
takdirini kazandı. Ayrıca iki taraf da bu anlaşmadan hatırı sayılır bir maddi kazanç elde etti.

3

Sayfalar: 1 2 3 4 5

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

-

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dünyanın en güzel kadını seçildi!

Umut Doğan Yıldız

-

Miss World 2018 Güzellik Yarışması’nın birincisi Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Çin’de düzenlenen Miss World 2018’in kazananı Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Uluslararası İşletme bölümünden mezun olan 26 yaşındaki genç kadın Vanessa Ponce de Leon, modellik ve sunuculuk da yapmakta.

Meksika’da gönüllü hizmet veren bir rehabilitasyon merkezinin yönetim kurulunda da görev alan dünya güzelinin sloganı ise “Hepimizin birbirine ihtiyacı var”.

Meksikalı güzelin birinci olduğu Miss World 2018 yarışmasında Beyaz Rusya, Fransa, İskoçya, Jamaika, Martinique, Meksika, Panama, Mauritius, Uganda, Nepal, Yeni Zelanda ve Tayland da ilk 12’ye kaldı.

Miss World’de Türkiye’yi temsil eden Miss Turkey 2018 birinci güzeli Şevval Şahin ise ilk 30 güzel arasına giremedi.

Devamı

Popüler