Bizi Takip Edin

anaslide

TÜRKİYE MERKEZ, EVLENİYOR HERKES

-

 

Bu aralar başımız fena halde dertte. “Özgür ruhlu” insanlar birer birer evleniyor. Annemiz “Ben ne zaman torun seveceğim?” diye başımızın etini yiyor. Yoksa sıra bizde mi?

Malumunuzdur ki, şu aralar ülke-mizde her 20 kişiden 30’u evlen-mekte. Sahiden bu yaz her ne olduysa, evlilik istikametine doğru müthiş bir yığılma var. Hayır yani, biz evlenmeyenler bir şey mi kaçır-dık, dünyanın son günü için tarih falan mı verildi? Nedir abi bu olay? Instagram’a bir giriyorum boy boy söz, nişan, düğün pozları. Kız isteme merasiminden balayına kadar bütün süreçle ilgili kilobyte kilobyte fotoğ-raflar. Hani utanmasalar… Neyse bir şey diyecektim ya, boş ver, ayıp olur. Evlensin insanlar, mutlu olsunlar, ne güzel aferin onlara, Allah bir yastıkta kocatsın falan…

Ama bu yoğun evli-lik trafiğinin biz bekârlarda ve bekâr olarak kalmayı düşünenlerde yarattığı tahribat çok büyük arkadaşlar.Gün geçmiyor ki kendimizi altın alırken bulmayalım. Gramdan başla-yarak arkadaşlık derecesine göre yarım altına kadar giden, bayağı pahalı bir skaladan bahsediyorum size. Birine alıp diğerine almasan da olmuyor. Hemen kulaktan kulağa gidiyor, öğreniliyor zaten ne taktığın. Aslında en güzeli dünya turuna gidi-yorum deyip kaybolmak ama işte, yalan söylemeyi de beceremiyoruz çoğu zaman. Gerçi şu an düşündüm de, bu yaz evlenen arkadaşlarıma aldığım altınlarla dünya turuna çıkabilirdim. Yani en yazından bir yarım tur yapabilirdim. Ama gel gör ki biz cillop gibi janti çocuklar, teyzeler, halalar, anneanneler gibi altın kovalıyoruz. Bazen de o kadar özenme-mize rağmen beğendiremiyoruz verdiğimiz altını. Senelerdir takı merasimlerinde karma felsefesi işli-yor; “O sana çeyrek taktı, sen de ona çeyrek tak.” Düğün sonrası kamera kayıtlarını didik didik eden anneler tanıyorum ben ya. Ne takıldığının anlaşılmadığı durumlarda görüntüyü zoom’layıp, kimin ne taktığını bir kâğıda not alan anneler. O yüzden dikkatli olun yani arkadaşlar, kamera kayıtları inceleniyor. Öyle sahte altın takayım, 200 lira gösterip 50 lira takayım gibi numaralara girmeyin. Ele güne kepaze olmayın.

Bu evlilik şatafatlarının bizim iliş-kilerimize de etkisi var tabii. Sevdiceğimiz mağarada yaşamıyor sonuçta. Arkadaşları sağ olsun, gözünün içine içine sokuyor bu süreçte yaşadığı her janjanlı şeyi. Kıskandır-mak, aklını almak için her şeyi yapı-yor çevresine. Sanal âleme her adımın fotoğrafını koymalar, “Gel benim gelinliğin provasına gidelim beraber” demeler, domates büyüklüğündeki tektaşını öve öve bitiremeler, “Nişanım öyle, düğünüm böyle ihtişamlı olacak” deyip reklam yapmalar falan derken; birlikte olduğumuz kızın aklına türlü türlü şey sokuluveriyor.

Arkadaşımın hipster takılan özgür ruhlu sevgilisinin, bir süre sonra “benim yerim kocamın yanı” moduna girip evlilik hayalleri kurmaya başladığına ve bu uğurda çocuğun beynini çiğ çiğ yediğine bizzat şahit oldum. Durup dururken çocukcağızın gül gibi ilişkisi bozuluverdi. Biz niye evlenmiyoruz? Sevgilisi Burcu›ya kocaman tektaş almış. Sen bana iğne ucu kadar olanını bile almadın. Düğünü bilmem ne köş-künde yapacaklarmış. Bizimki yalıda olsun. Çocuğun annesi şunu takmış, babası bunu takmış. Senin annen baban beni sevmiyor zaten. Sülale-sini hamama götürmüş. Sen hamamı sülaleme getir. Gelin arabası bilmem ne marka pahalı cipmiş. Bizimki limuzin olsun. Evlilik teklifini Eyfel Kulesi’nin tepesinde yapmış. Sen de bana Everest Tepesi’nde yap. Balayına ABD’ye gideceklermiş. Biz de uzaya gidelim. Bunun gibi bir sürü sitem, bu yükselen evlilik trendi yüzünden bizim huzurumuzu bozuyor. Sen istediğin kadar spor salonla-rında çalış, en kral 6-pack’i yap, istediğin kadar sağlam kafan sağlam vücudunda bulunsun; bu darlanmaları yaşıyorsun ya da yaşayacaksın, kaçışın yok bundan.

Hadi sevgilini bir şekilde sakinleş-tirdin, hadi onun gazını aldın. Aileni nasıl susturacak, onların dırdırından nasıl kurtulacaksın? En gıcık durum bu işte. Şu ara sürekli nişandan nişana, düğünden düğüne koşturan bir anne baban var. Her hafta sonu bir mekânda birilerinin oğullarının evlendiğini görüyor, üstüne üstlük çil çil çeyrek dağıtıyorlar. Seni rahat bırakmaları mümkün mü? “Bekârlık sultanlıktır oğlum, ölene kadar gez toz, âlemlerden âlemlere ak” demelerini mi bekliyoruz? “O kızla yat kalk, sonra başka bir kızla halvete gir, haremini kur. Biz ölene kadar altın dağıtalım, aman sen evlenme” dedik-lerini hayal edebiliyor musunuz? Elbette hayır, yakana yapışacaklar “evlen evlen!” diye. Bu kadar evliliğin olduğu zamanda bizim oğlumuz neden evlenmiyor diye, gerilip gerilip sana patlayacaklar. Her fırsatta “Onun oğlu evlenmiş, bunun kızı evlenmiş” diye ayarı verecekler. “Millet torununu seviyor, biz de kedi köpeği” diye kapaklarını yapacaklar. Sinirden gecenin 3’ünde ağırlık çalışmak isteyeceksin. Belki 8-pack›in çıkacak sıkıntıdan. Kim bilir, belki sen de duygusal moda girip, üzülmesinler diye hiç olmayacak biriyle evlilik planları yapacaksın.Tekin olmayan bir gece kulübünde tanıştığın, takılma potansiyeli olan aşırı hoppa sarışınla nikâh masasına oturacaksın. Ailen de teşne tabii olaya, seçicilik sıfır, hemen evlendiriverecek seni. Sonra gelsin aile cinayetleri, gelsin silahlar, bıçaklar. Tamam, ben de fazla karamsar bir tablo çizdim belki ama her şeyi düşünmek lazım sonuçta. Bu saltolardan kurtulmak zor olsa da mümkün. Sabır önemli. Annenin babanın kalbini kırmadan evlilik düşünmediğini anlatmalısın. Ancak üsluba dikkat etmek gerekiyor.

Komşular, akrabalar falan da ayrı bir cinnet sebebi. Her bayramda sey-randa, her misafir oturmasında annene babana “Ee, sizin oğlan ne zaman evleniyor?” deyip ortalığı ateşe veren, olayı fişekleyen asıl uyuz onlar. Seninkilerin yanında adeta evlilik müessesesinin viralini yapan, torunlarını ballandıra ballandıra anlatıp “çekirdek aile şov” yapan onlar. “Dambılla kafasına mı vursam acaba Hayri Amca’nın? Koşu ban-dına ayağını mı sıkıştırsam acaba Melahat Teyze’nin?” gibi ağır vahşet içeren iç sesleri boşuna duymuyor-sun. Ama ben bunları tasvip etmiyo-rum tabii. Durum zamanla sıradanlaşacak. O zamana kadar metanetli olmak şart.

En güzeli spora ver sen kendini. Sevgilini çok seviyorsan da, fevri davranışlarla direnip onu kaybetme. Neticede evlilik, doğru insanı bulduğuna inandığında yapılması gereken güzel bir şey. Üstelik bunu iki kere boşanmış biri olarak ben söylüyorum. Bu aramızda kalırsa sevinirim.

Yazı: @ceriLevis

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com