Bizi Takip Edin

anaslide

TÜRKİYE MERKEZ, EVLENİYOR HERKES

-

 

Bu aralar başımız fena halde dertte. “Özgür ruhlu” insanlar birer birer evleniyor. Annemiz “Ben ne zaman torun seveceğim?” diye başımızın etini yiyor. Yoksa sıra bizde mi?

Malumunuzdur ki, şu aralar ülke-mizde her 20 kişiden 30’u evlen-mekte. Sahiden bu yaz her ne olduysa, evlilik istikametine doğru müthiş bir yığılma var. Hayır yani, biz evlenmeyenler bir şey mi kaçır-dık, dünyanın son günü için tarih falan mı verildi? Nedir abi bu olay? Instagram’a bir giriyorum boy boy söz, nişan, düğün pozları. Kız isteme merasiminden balayına kadar bütün süreçle ilgili kilobyte kilobyte fotoğ-raflar. Hani utanmasalar… Neyse bir şey diyecektim ya, boş ver, ayıp olur. Evlensin insanlar, mutlu olsunlar, ne güzel aferin onlara, Allah bir yastıkta kocatsın falan…

Ama bu yoğun evli-lik trafiğinin biz bekârlarda ve bekâr olarak kalmayı düşünenlerde yarattığı tahribat çok büyük arkadaşlar.Gün geçmiyor ki kendimizi altın alırken bulmayalım. Gramdan başla-yarak arkadaşlık derecesine göre yarım altına kadar giden, bayağı pahalı bir skaladan bahsediyorum size. Birine alıp diğerine almasan da olmuyor. Hemen kulaktan kulağa gidiyor, öğreniliyor zaten ne taktığın. Aslında en güzeli dünya turuna gidi-yorum deyip kaybolmak ama işte, yalan söylemeyi de beceremiyoruz çoğu zaman. Gerçi şu an düşündüm de, bu yaz evlenen arkadaşlarıma aldığım altınlarla dünya turuna çıkabilirdim. Yani en yazından bir yarım tur yapabilirdim. Ama gel gör ki biz cillop gibi janti çocuklar, teyzeler, halalar, anneanneler gibi altın kovalıyoruz. Bazen de o kadar özenme-mize rağmen beğendiremiyoruz verdiğimiz altını. Senelerdir takı merasimlerinde karma felsefesi işli-yor; “O sana çeyrek taktı, sen de ona çeyrek tak.” Düğün sonrası kamera kayıtlarını didik didik eden anneler tanıyorum ben ya. Ne takıldığının anlaşılmadığı durumlarda görüntüyü zoom’layıp, kimin ne taktığını bir kâğıda not alan anneler. O yüzden dikkatli olun yani arkadaşlar, kamera kayıtları inceleniyor. Öyle sahte altın takayım, 200 lira gösterip 50 lira takayım gibi numaralara girmeyin. Ele güne kepaze olmayın.

Bu evlilik şatafatlarının bizim iliş-kilerimize de etkisi var tabii. Sevdiceğimiz mağarada yaşamıyor sonuçta. Arkadaşları sağ olsun, gözünün içine içine sokuyor bu süreçte yaşadığı her janjanlı şeyi. Kıskandır-mak, aklını almak için her şeyi yapı-yor çevresine. Sanal âleme her adımın fotoğrafını koymalar, “Gel benim gelinliğin provasına gidelim beraber” demeler, domates büyüklüğündeki tektaşını öve öve bitiremeler, “Nişanım öyle, düğünüm böyle ihtişamlı olacak” deyip reklam yapmalar falan derken; birlikte olduğumuz kızın aklına türlü türlü şey sokuluveriyor.

Arkadaşımın hipster takılan özgür ruhlu sevgilisinin, bir süre sonra “benim yerim kocamın yanı” moduna girip evlilik hayalleri kurmaya başladığına ve bu uğurda çocuğun beynini çiğ çiğ yediğine bizzat şahit oldum. Durup dururken çocukcağızın gül gibi ilişkisi bozuluverdi. Biz niye evlenmiyoruz? Sevgilisi Burcu›ya kocaman tektaş almış. Sen bana iğne ucu kadar olanını bile almadın. Düğünü bilmem ne köş-künde yapacaklarmış. Bizimki yalıda olsun. Çocuğun annesi şunu takmış, babası bunu takmış. Senin annen baban beni sevmiyor zaten. Sülale-sini hamama götürmüş. Sen hamamı sülaleme getir. Gelin arabası bilmem ne marka pahalı cipmiş. Bizimki limuzin olsun. Evlilik teklifini Eyfel Kulesi’nin tepesinde yapmış. Sen de bana Everest Tepesi’nde yap. Balayına ABD’ye gideceklermiş. Biz de uzaya gidelim. Bunun gibi bir sürü sitem, bu yükselen evlilik trendi yüzünden bizim huzurumuzu bozuyor. Sen istediğin kadar spor salonla-rında çalış, en kral 6-pack’i yap, istediğin kadar sağlam kafan sağlam vücudunda bulunsun; bu darlanmaları yaşıyorsun ya da yaşayacaksın, kaçışın yok bundan.

Hadi sevgilini bir şekilde sakinleş-tirdin, hadi onun gazını aldın. Aileni nasıl susturacak, onların dırdırından nasıl kurtulacaksın? En gıcık durum bu işte. Şu ara sürekli nişandan nişana, düğünden düğüne koşturan bir anne baban var. Her hafta sonu bir mekânda birilerinin oğullarının evlendiğini görüyor, üstüne üstlük çil çil çeyrek dağıtıyorlar. Seni rahat bırakmaları mümkün mü? “Bekârlık sultanlıktır oğlum, ölene kadar gez toz, âlemlerden âlemlere ak” demelerini mi bekliyoruz? “O kızla yat kalk, sonra başka bir kızla halvete gir, haremini kur. Biz ölene kadar altın dağıtalım, aman sen evlenme” dedik-lerini hayal edebiliyor musunuz? Elbette hayır, yakana yapışacaklar “evlen evlen!” diye. Bu kadar evliliğin olduğu zamanda bizim oğlumuz neden evlenmiyor diye, gerilip gerilip sana patlayacaklar. Her fırsatta “Onun oğlu evlenmiş, bunun kızı evlenmiş” diye ayarı verecekler. “Millet torununu seviyor, biz de kedi köpeği” diye kapaklarını yapacaklar. Sinirden gecenin 3’ünde ağırlık çalışmak isteyeceksin. Belki 8-pack›in çıkacak sıkıntıdan. Kim bilir, belki sen de duygusal moda girip, üzülmesinler diye hiç olmayacak biriyle evlilik planları yapacaksın.Tekin olmayan bir gece kulübünde tanıştığın, takılma potansiyeli olan aşırı hoppa sarışınla nikâh masasına oturacaksın. Ailen de teşne tabii olaya, seçicilik sıfır, hemen evlendiriverecek seni. Sonra gelsin aile cinayetleri, gelsin silahlar, bıçaklar. Tamam, ben de fazla karamsar bir tablo çizdim belki ama her şeyi düşünmek lazım sonuçta. Bu saltolardan kurtulmak zor olsa da mümkün. Sabır önemli. Annenin babanın kalbini kırmadan evlilik düşünmediğini anlatmalısın. Ancak üsluba dikkat etmek gerekiyor.

Komşular, akrabalar falan da ayrı bir cinnet sebebi. Her bayramda sey-randa, her misafir oturmasında annene babana “Ee, sizin oğlan ne zaman evleniyor?” deyip ortalığı ateşe veren, olayı fişekleyen asıl uyuz onlar. Seninkilerin yanında adeta evlilik müessesesinin viralini yapan, torunlarını ballandıra ballandıra anlatıp “çekirdek aile şov” yapan onlar. “Dambılla kafasına mı vursam acaba Hayri Amca’nın? Koşu ban-dına ayağını mı sıkıştırsam acaba Melahat Teyze’nin?” gibi ağır vahşet içeren iç sesleri boşuna duymuyor-sun. Ama ben bunları tasvip etmiyo-rum tabii. Durum zamanla sıradanlaşacak. O zamana kadar metanetli olmak şart.

En güzeli spora ver sen kendini. Sevgilini çok seviyorsan da, fevri davranışlarla direnip onu kaybetme. Neticede evlilik, doğru insanı bulduğuna inandığında yapılması gereken güzel bir şey. Üstelik bunu iki kere boşanmış biri olarak ben söylüyorum. Bu aramızda kalırsa sevinirim.

Yazı: @ceriLevis

anaslide

Asker antrenman programı

Umut Doğan Yıldız

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com