Connect with us

ERKEK AKLI

TÜM ZAMANLARIN EN KASLI AKSİYON OYUNCULARI

Published

on

Popüler aksiyon filmleri büyük patlamalar, epik dövüşler ve beyazperdeyi dolduran devasa kaslar demek. İşte en büyükler!

1

Bruce Willis – Die Hard

Aksiyon filmlerinin en büyük yıldızlarından olmasını sağlayan filmde Willis başına buyruk ama kahraman polis John McClane’i canlandırıyordu. Rengi sık sık siyaha bulanan beyaz atleti de kaslarını gizleyecek gibi değildi tabi ki.

2

Steve McQueen – Bullitt

Sinema tarihinin en karizmatik isimlerinden McQueen hızlı şoförlüğü ve sert mizacıyla ‘The King of Cool – Coolluğun Kralı’ lakabını hakeden bir oyuncuydu. Gerçek hayatında da aynı hızlılığı gösteren bir isimdi McQueen.

3

Patrick Swayze – Road House

Erken yaşta kanserden kaybettiğimiz Swayze 80lerin en büyük yıldızlarından birisiydi ve bunun iki sebebi vardı; birincisi dans kabiliyeti ikincisi ise meşhur döner tekmeleri ve ünlü Road House’da ki kavga sahneleriydi. Orantılı vücuduyla Swayze filmde bir bar fedaisini canlandırıyor ve kavgadan asla geri durmuyordu.

 

4

Chris Pratt – Zero Dark Thirty

Kathryn Bigelow’un gerçek olaylardan esinlendiği ve ikinci Irak Savaşı’nda geçen filmde Pratt bir Amerikan özel harekatçısını canlandırıyordu. Filmden önce askerlerle beraber çalışan Pratt tam 27 kilo aldı ve göbekli vücudunu tamamen bir kas canavarına dönüştürdü.

5

Russell Crowe – Gladiator

Crowe’u Hollywood’un tepesine taşıyan ve 5 Oscarlı filmde kaderin bir oyunuyla kendini Gladyatör olarak bulan bir Roma komutanını oynayan Crowe film için vücudunu özel olarak hazırlamıştı.

6

Wesley Snipes – Blade

90ların en ünlü Afro-Amerikalı aksiyon yıldızı olan Snipes birçok popüler aksiyon filminde rol aldı ama gönülleri fethedişi karizmatik bir vampir avcısını canlandırdığı Blade serisi oldu. Dövüş sporlarında da uzmanlıkları olan Snipes karizmasının yanında sahneyi dulduran devasa bir vücuda sahipti.

7

Daniel Craig – Casino Royale

Daniel Craig insanların özlediği Bond olmayı başardı. İngiliz yıldız coolluğunun, aksanının ve yeni dönem teknolojilerinin verdiği havayla yeni jenerasyonları Bond’la tanıştırdı ve çok beğenilen filmlere imza attı. Tabi ki vücudu da aşağı kalacak değildi.

9

Aaron Taylor Johnson – Godzilla

Geçtiğimiz günlerde dergimizin Amerika edisyonuna kapak olan genç oyuncu son Godzilla uyarlamasında bir askeri canlandırdı. Rolü için 6 kilo alan genç oyuncu kardiyoya biraz ara vererek kalori alımını arttırmış ve büyük ağırlıklarla çalışarak rolü için ihtişam kazanmış.

10

Will Smith – Ali, I Robot

Muhammed Ali’yi canlandıran ünlü oyuncu neredeyse Ali’nin vücuduna yakın bir gövdeye sahip olmuştu. Fakat kişisel antrenörüne göre en formda hali ‘I Robot’ zamanındaydı. Film için özel program uygulanan Smith, haftanın 5 günü ağırlık çalışması, 6 gününde 8 km koşu ve haftada 2 kez boks içeren bir çalışma izliyordu.

11

Chuck Norris – Missing in Action

Amerikalılar Chuck Norris şakalarına boşuna bayılmıyorlar. Aksiyon sinemasının belki de en sert ismi Norris karate şampiyonluklarının yanında 80ler sinemasına damga vuran kaslarıyla da ünlü. Onunla başedilmez!

12

Jason Statham – Crank,The Transporter

Statham aksiyon sinemasına girmeden önce İngiliz Olimpik dalış takımının bir sporcuydu. Men’s Health’e kapak da olan yıldız kalorilerden asla korkmadığını çünkü önemli olanın her zaman antrenman olduğunu belirtiyor. Sonuçlar tabi ki şaşırtıcı değil.

13

Vin Diesel – Fast and Furious serisi

İnsanın soyadı Diesel olunca beklenti yükseliyor. Eski bir koruma olan Diesel bilindik vücut geliştirme teknikleriyle dövüş antrenmanları ve serbest koşu gibi yeni teknikleri birleştiriyor. Sonuç ise hem boyut hem yapı olarak kocaman bir vücut.

14

Mark Wahlberg – Pain & Gain

Beyazperdede bir vücut geliştirmeciyi oynamak için gerçekten de öyle olmak gerektiğini ispatlamış bir isim Wahlberg. Film için üç ayda 27 kilo alan oyuncu günde 12 öğün yemek tüketmiş. Dergimize verdiği röportajda şöyle söylüyor: “Saat 4.30’da uyandıktan sonra büyük bir kahvaltı edip, hafif ağırlık çalışmalarıyla başlayıp vücüdumu ateşliyordum. Daha sonra ise günlü programa göre ağırlık çalışmaya devam ettim. Çalışmamın önemli bölümünü ağırlık antrenmanları oluşturuyordu.

15

Chris Evans – Captain America

Kaptan Amerika vücudu için Evans günde iki saatten 3 aylık bir çalışma izlemiş. Bir süperkahraman vücudunun size’a çok ihtiyaç duyacağını bildiğinden kardiyo antrenmanlarını tamamen kesmiş. “Kardiyo yaparsam kaybolacaktım” diyen oyuncunun antrenmanları çok açıdan kas yapılarını geliştirmek ve keskinleştirmeye dayalı.

16

Jean-Claude Van Damme – Bloodsport

12 yaşında dövüş sporlarına başlayan Van Damme’ın lakabına uygun bir vücudu vardı. (Muscles from Brussels – Brükselli kaslar) ‘Kan Sporu”nda oynadığı Frank Dux canlandırdığı en ünlü karakterlerdendi. Gerçek hayatta da dövüş sporları şampiyonlukları olan Van Damme bugün 50lerinde pek birşey kaybetmeden yoluna devam ediyor.

17

Gerard Butler – 300

Spartalıların Kralını canlandıran Butler gerçekten bir kral gibiydi. Heykelimsi mükemmellikteki vücudu 4 aylık çok yoğun bir antrenmanın sonucu olan oyuncu 2007 yılında dergimize şöyle demişti: “Miğferimi ve pelerinimi taktığımda “kahretsin daha çok çalışmam lazımdı.” demek yerine bir aslan gibi görünüyor olmak iç rahatlatıcı, güzel bir duyguydu.”

18

Dwayne Johnson: Pain & Gain, Fast Five
Güreş dünyasında ‘the Rock’ olarak tanınan ve muazzam bir popülerliğe sahip olan Johnson sinemada da doğru hamlelerle ününü perçinledi. Kişisel antrenörüne göre Johnson gym’de o kadar çok vakit geçiriyordu ki kendisine zarar vermeye başlamıştı. Antrenörünün onu 45-60 dakikalık antrenmanlara ikna etmesi zamanını almış.

19

Tom Hardy – The Dark Knight Rises, Warrior

Batman’in belini kıran Bane’i canlandırmak kolay değildi fakat Hardy bu yükün altından alnının akıyla çıktı. Canavarımsı göğüs ve üst yapı çalışmaları 20 dakikalık şınav, omuz, dip, köprü ve ab çalıştıran istasyon antrenmanlarından oluşuyor.

20

Chris Hemsworth – Thor

Şimşek tanrısı olmadan önce Hemsworth pek de ağırlık çalışmadığını söylüyor. Sörf, boks ve rugby ile ilgilenen Hemsworth’ün antrenörü vücudu antrenmanlara adapte olmasın diye sürekli değişkenlik arzeden programlar hazırlamış. Sonuçta ise kostümlerine sığamayan bir Thor ortaya çıkmış.

21

Sylvester Stallone – Rambo, Rocky

67 yaşında hala “Expendables” serisiyle aksiyon sinemasına yön veren efsane oyuncu Stallone formunun zirvesini onu dünya çapında en büyük yıldızlardan yapan Rambo ve Rocky serileriyle yaşamıştı. Oyuncu Rocky 2 için Mr. Olympia Franco Columbu ile beraber o kadar yoğun çalışmıştı ki pektoral kasları yırtılmış ve 4 saatlik bir ameliyat geçirmek zorunda kalmıştı. Unutulmayacak efsanelerden.

22

Bruce Lee: Enter the Dragon

Listenin sonuna gelirken efsanelerle devam ediyoruz. Lee’nin vücudu için şöyle söyleyebiliriz; kas kas üstüne binmiş! Oyuncunun inanılmaz vücudu yalnızca ensesinden kurşun yiyebildiği gibi şehir efsanelerine bile konu olmuştur. Gerçek bir efsane.

23

Arnold Schwarzenegger – Conan the Barbarian

Vücut geliştirmeyi dünya çapında popüler hale getiren isimlerin başında Arnold gelir. Efsanevi çizgi roman karakteri Conan’ı ondan iyi kimse canlandıramazdı. Film için koşma, at binme ve kılıç dövüşleri gibi çok çeşitli çalışmalarla o kadar iyi bir form yakalamıştı ki, vücut geliştirme emekliliğinden geri dönüp 1980 Mr. Olympia müsabakalarına katılmıştı. Filmdeki vücudu görünce bu ünvanı nasıl 7 kez kazandığı gözle görülür hale geliyor.

24

Hugh Jackman – X-Men

Hugh Jackman da X Men serilerinde canlandırdığı Wolverine karakteriyle modern bir efsane hale geldi. Son filmden önce çok kilo verdiği “Sefiller” üzerine günde 1.5 saatten oluşan yoğun antrenmanlarla çalışan Jackman normalde asla tüketmeyeceği kadar kalori tükettiğini söylüyor. Jackman’ın antrenman sırları bu ayki dergimizde bulunabilir.

 

Devamı
Advertisement

ERKEK AKLI

Game of Thrones’un Sansa’sı: Dizi boyunca saçlarımı yıkamadım

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Game of Thrones’un Sansa’sı Sophie Turner, dizi boyunca saçlarımı yıkamadığını itiraf etti.

Game of Thrones dizisinde Sansa Stark karakterine hayat veren Sophie Turner, dizi çekimleri boyunca hiç saçlarını yıkamadığını söyledi.

InStyle dergisine konuşan 22 yaşındaki İngiliz oyuncu, “Beşinci sezon boyunca benden saçlarımı yıkamamamı söylediler. Bu gerçekten iğrenç bir şeydi” açıklamasında bulundu.

İlk sezonlarda saçlarını yıkamasına izin verildiğini çünkü o sezonlarda bakımlı olması gerektiğini söyleyen Turner, saçını yıkamadığı sezonun gerçekten bir felaket olduğunu söyledi.

Game of Thrones’ta yapay kar yağdırılan sahnelerde, kar makinasından çıkar yapay karların saçlarına yapıştığını da ekleyen ünlü oyuncu, bu durumdan hiç hoşlanmadını da ekledi.

Bu konuyla ilgili ünlü oyuncu rahatsızlığını dile getirmiş ve saçlarının bir süre yıkanmasına izin verilmiş ve peruk takması kararlaştırılmış.

Game of Thrones dizisi ne zaman başlayacak?

Sekizinci ve final sezonu dört gözle beklenen  Game of Thrones dizisinin 14 Nisan’da başlayacağı açıklandı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dede Korkut Chronicles çok yakında Google Play Store’da

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Türkiye’nin ilk VR aksiyon macera oyunu,  Dede Korkut Chronicles çok yakında Google Play Store’da yerini alacak.

2017 yılının Kasım ayında Türkiye’nin ilk VR oyunu olma özelliğini taşıyan Kayıp Efsaneler’i yayınlayarak ilklere imza atan Bond Game Studio ekibi, kısa süre önce Oculus Store’da yerini alan yeni VR oyunları Dede Korkut Chronicles ile bir ilke daha imza attı. Samsung Gear VR kullanıcıları için yayınlanan ve Türkiye’nin ilk kapsamlı VR aksiyon macera oyunu olan Dede Korkut Chronicles, Samsung’un da desteğiyle oyunseverlere hikaye tabanlı eşsiz bir deneyim sunuyor.

Orta Asya’nın Masalsı Coğrafyasından Sanal Gerçeklik Dünyasına

2018 yılının son günlerinde UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne alınan Dede Korkut Destanı, dünya çapında adından bahsettirir hale gelmişken, Bond Game Studio Ekibi yayınlandıkları VR oyunla bu mutluluğu ikiye katlıyor.

Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik destanı Dede Korkut Hikayeleri’nden ilham alarak, 8 farklı dilde hazırlanan Dede Korkut Chronicles, toplam 12 hikaye arasından Oğuz halkına musallat olan Tepegöz ile kahramanımız Basat’ın destansı mücadelesini konu edinerek tüm dünyadaki oyunseverlerle buluşturuyor.

Daha önce de kültürel öğelerin yer aldığı karakter ve temaları global oyun dünyasına başarılı bir şekilde taşıyan Bond Game Studio ekibi, “Kayıp Efsaneler” puzzle oyununda Hacivat ile Karagöz gibi iki ikonik karakteri ele alarak oyunseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştı.

Gerçekçi Oyun Dinamikleri ile Sınırları Zorlayan VR Deneyimi

VR teknolojisinin kullanıcılar ve geliştiriciler için sağladığı özgürlük alanın sınırlarını zorlamaktan çekinmeyen Dede Korkut Chronicles, kullanıcılara sanal gerçeklik bağlamında eşsiz bir deneyim vadediyor. Tek bir anlatıcıyla değil, oyundaki tüm karakterlerle diyalog halinde olarak bir masalı yaşayacağınız oyunda, Gear VR kumandasıyla el becerilerinizi de en üst seviyede test etme şansı yakalayacaksınız.

Orta Asya’nın büyülü coğrafyasında Basat karakterine bürünerek Oğuz halkını Tepegöz’ün lanetinden kurtarmaya çalışırken size eşlik edecek olan peri kızıyla birlikte kılıç, kalkan ve arbalet kullanma deneyimi yaşarken bir yandan zorlu bölüm sonu canavarlarıyla mücadele edeceksiniz.

Global normları göz önünde bulundurarak grafik kalitesinden de ödün vermeyen Dede Korkut Chronicles, mobil cihazların işletim sistemlerinin sınırlarını adeta sonuna kadar zorlamaya geliyor diyebiliriz.

Samsung Desteği ile Geliştirilen İlk Türk VR Aksiyon Macera Oyunu

Bond Dijital ajansının bünyesinde kurulan Bond Game Studio, tamamen türk yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan bir oyun yapım stüdyosu. Yenilikçi ve dinamik yapısıyla yeni nesil oyun platformlarında yer alacak oyunlar geliştirmek için bir araya gelen ekip, yeni trendlerin peşinden gitmek ve henüz yapılmamış işler ortaya çıkarmak için tüm yeteneklerini ortaya koyuyor.

Türkiye’de mobil cihaz pazarının lideri Samsung’un desteğiyle geliştirilen VR aksiyon macera oyunu Dede Korkut Chronicles, Oculus Go ve Samsung Gear VR mobil platformlarından kullanıcılara sunulmuş durumda. Oyunun yayınlandığı günden itibaren Oculus Store’da öne çıkanlar arasında yer alması, Bond Game Studio ekibinin ilerleyen zamanlarda daha iyi üretimler yapması için kuvvetli bir motivasyon kaynağı oluşturuyor.

Şirinler’in İkonikleşmiş Sesi Nur Subaşı’nın Seslendirdiği Son Oyun

Sesiyle pek çok esere hayat veren ünlü tiyatro ve seslendirme sanatçısı Nur Subaşı’nı birçoğumuz Şirinler’den hatırlıyoruz. 80’ler kuşağı çocuklarının favori çizgi filmi Şirinler’in jeneriğini seslendiren sanatçı, “İyi bir çocuk olursanız, belki Şirinleri bile görebilirsiniz” sözüyle bir nesilin aklına kazınmıştı.

Dede Korkut karakterinin konsept çalışmaları sırasında seslendirme için ilk isim olarak Nur Subaşı’nı düşünen Bond Game Studio ekibi, keyifli bir çalışma sürecinin ardından büyük bir deneyime ortak olduklarının da altını çiziyor. Ünlü sanatçının oyun henüz yayınlanmadan hayata veda etmesiyle beraber, ekip için önemli bir yere sahip olan Dede Korkut Chronicles kendisine ithaf ediliyor.

Merak Uyandıran Kazak Ezgileri: Kamazhai Türküsü

Dede Korkut Chronicles henüz yayınlanmadan önce tanıtım videosu ile büyük bir yankı uyandırmayı başarmış, bu başarının büyük bir payı da içinde yer alan Kazak türküsünün büyüleyici ezgilerine bağlanmıştı.

Orta Asya bölgesinde geçen oyunda kullanılacak müziklerde, bu bölgeye yönelik ezgiler arasında yapılan ciddi bir araştırma sonucunda Kamazhai türküsüne ulaşılıyor. Dinleyen herkesin tüylerini diken diken eden bu eski Kazak türküsü oyunda kullanılmak üzere yeniden düzenlenerek ses sanatçısı Sinem Güngör vasıtasıyla tekrar seslendirildi. Oyunseverler ve müzikseverler için çok yakın zamanda Youtube kanalında oyun içi sahnelerden oluşan bir klip daha yayınlanacak.

Dede Korkut Chronicles Çok Yakında Mobil Platformda

Yakın zamanda oyunun mobil versiyonunun Google Play Store platformunda yayınlanacağının müjdesini veren Bond Game Studio ekibi, bununla birlikte yeni VR oyunlar üretmeye devam edeceğini de belirtti. Böylelikle Kayıp Efsaneler ile başlayıp Dede Korkut Chronicles ile devam eden bu öncü yaklaşımın, geleceğin oyun oynama alışkanlıklarını tamamen değiştirecek olan VR deneyiminde, başka yerli üreticiler için de örnek olması bekleniyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

Popüler