Bizi Takip Edin

FITNESS

TÜM KASLARINIZI ÇALIŞTIRIN

-

 

Kanonun vücudunuzdaki bütün kas gruplarını aynı anda çalıştıran en iyi sporlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

2008 Olimpiyatları’nda Tek Erkekler Kano Yarışı’nda altın madalya kazanan Macar sporcu Attilla Vajda yoğun bir antrenman programı sayesinde kano sporunda çok sayıda başarıya imza atıyor. Herbalife 2010 Türkiye Liderlik Zirvesi’nde konuşma yapmak üzere Antalya’ya gelen Vajda, Pekin’deki olimpiyatlarda yarışı büyük bir başarıyla tamamladı. “Yarış türlerinin hepsinin kendine göre zorlukları var. Ben daha çok tek başına yarışıyorum. Tek başına yarışmak, grupla yarışmaktan çok daha zor, özellikle uzun mesafe yarışlarında daha çok güç sarf etmeniz gerekiyor. Kısa mesafelerde ise farklı kas gruplarını aynı anda çalıştıran antrenmanlar yapmadığınız sürece başarılı olamazsınız” diyor 10 yaşından beri bu sporla uğraşan Vajda.

 

1 Başarılı olmak için pek çok spora el atmalısınız

Vajda kanoda performansınızı artırmak için koşu, yüzme gibi pek çok sporu yapmak zorunda olduğunuzu söylüyor. “Bir tek güreş dışında tüm sporları yapıyoruz” diyerek gülüyor. Vajda’nın antrenman programı hava koşullarına göre değişiyor. Yazın daha çok kano üzerinde antrenman yaparken kış aylarında diğer spor türlerine ağırlık veriyor. “Haftada en az üç kere yüzme antrenmanı yapıyorum. Bir saat içinde üç bin metre yüzüyorum. Haftanın iki günü ise koşu antrenmanı yapıyorum. Bunlara ek olarak ağırlık kaldırma ve ipe tırmanma egzersizleri de yapıyorum” diye programını anlatıyor Vajda.

2 Kano ile tüm kas gruplarınızı çalıştırın

Vajda kano sporu sırasında başta diz kasları olmak üzere tüm kas gruplarını kullandıklarını söylüyor. Bunun sebebini ise kısaca şöyle açıklıyor: “Kano 35 cm, o nedenle diz kasları çok büyük önem taşıyor. Bu sporu yaparken, ayağınızın arkasında yer alan kaslar da, el ve kol kasları kadar önemli. Öyle ki dinamik kas grupları hareketi sağlarken, statik kas grupları da kanonun içinde sabit kalmamıza yardımcı oluyor.”

 3 Yıllarca çalışmalısınız

Aslında çok erken başlamaya gerek yok, ancak başarılı olmak için önceden de spor yapmanız gerekiyor. Vajda, bu sporda ustalaşmak için 10 yılını vermiş. Kanonun bu kadar uzun süreye ihtiyaç duymasının nedeninin vücuttaki kasların gelişimi olduğunu söylüyor: “Kasların belirli bir olgunluk ve güce kavuşması 20’li yaşlarda oluyor. Yani 10 yaşında başlayan bir çocuk ortalama olarak 20–21 yaşında ustalaşabiliyor.”

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Uzun ve kaslı kadın: Kiki Vhyce

Umut Doğan Yıldız

-

Avustralyalı Kiki Vhyce, dünyanın en uzun ve kaslı kadınları arasında yer alan bir sporcu. İşte onun kısa biyografisi.

Sporcu kadınlar dosyası

2011 yılında çok zayıf bir kadın olan Kiki Vhyce, hayatının hem uzun hem sıska bir şekilde geçmesinden şikayetçiydi. Biraz kilo almak ve boyuna oranla daha büyük bir bedene sahip olmak için deyim yerindeyse gece gündüz ağırlık çalıştı.

Spor salonunda ağırlık çalışmaları yapan ve beraberinde beslenmesine dikkat eden ünlü sporcu Kiki Vhyce, 5 yıl gibi bir sürenin ardından tatminkar bir vücuda ulaştı.

Açtığı sosyal medya hesaplarında bu beş yıllık sürede geçirdiği değişimleri takipçileri ile paylaşan Kiki Vhyce, sosyal medyada kısa süre içinde bir fenomen haline geldi. 

Kısa süre içinde bir çok yarışmaya katıldı ve Avustralya’nın en ünlü sporcuları arasına adını yazdırdı.

Milliyet: Avustralya

Meslek: Fitness modeli

Devamı

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

Popüler