Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNU TANI!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Hepimiz bazen işimizden nefret ediyoruz, ancak zor geçen bir ay ile ciddi bir tükenmişlik arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Psikologların, çalışanların ve iş ekiplerinin duygusal yorgunluk, tatmin ve kuşkuculuk gibi hislerini ölçen soru listeleri bulunuyor. Eski avukat (tükenmişlik sendromunu yaşadıktan sonra tesadüfen “stres ve psikolojik dayanıklılık uzmanı” olan) Paula Davis-Laack, kendinize şu soruları sormanızı öneriyor:

  1. Kronik olarak, yani öyle hissetmediğiniz zamanlara kıyasla daha sık olmak üzere, fiziksel ve duygusal olarak yorgunluk hissediyor musunuz?
  2. Herkesin ve her şeyin canınızı sıktığı veya yanlış şekillerde sizi sinirlendirdiği, inatçı bir kuşkuculuğa sahip misiniz?
  3. İş arkadaşlarınıza veya müşterilerinize karşı olan empati duygunuzu kaybetmeye mi başladınız?
  4. Sıklıkla, işleri eskiden olduğu gibi yapamadığınız veya işlerin altından kalkamadığınızı düşündüren bir yetersizlik duygusu hissediyor musunuz?
  5. Fiziksel olarak daha sık hasta hissediyor musunuz? Büyük görevlerle gelen adrenalinin azalmasıyla birlikte soğuk algınlığına ve gribe yakalanıyor musunuz?
  6. İşte sizi ters köşe yapan her şey bir kriz mi yaratıyor? Planlarda veya görevlerde yaşanan küçük son dakika değişikliklerine karşı aşırı tepki mi veriyorsunuz?

Davis-Laack, bu sorulardan üç veya daha fazlasına “evet” cevabını verdiyseniz, işinize karşı hissettiğinizin yalnızca rahatsızlık olmayabileceğini söylüyor. Ancak bu bir problem değil. “Yardım, çok çeşitli şekillerde gelebilir,” diye belirtiyor. Rahatlık düzeyinize göre patronunuzla konuşabilir, bir iş ve stres koçu bulabilir veya lisanslı bir terapist ile görüşebilirsiniz. Şirket tarafından sağlanan bir eğitim kursuna katılmak, hatta tek günlük bir atölye çalışmasına dâhil olmak, erkeklere kariyer tükenmişliğiyle nasıl başa çıkacağını ve bunu nasıl yeneceğini öğretebilir. Ne yaparsanız yapın, endişeye kapılmayın.

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler