Bizi Takip Edin

FITNESS

TRICEPS’LERİNİZİ KANDIRIN

-

 

Daha kaslı kollara sahip olmak için ipuçları.

Kollarımızın büyük bölümünü triceps kasları oluşturur. Buna rağmen biz erkekler antrenman programımızı oluştururken biceps’lerimize daha fazla ilgi gösteririz.

Durumu dengeleyin: Programınızı yeniden şekillendirmeyi deneyin. Böylece hem alışmış olduğunuz hareketlere devam edebilecek hem de daha iri kollara sahip olacaksınız.

pushup

Triceps Power Pushup

1 Daha fazla güç, dayanıklılık ve denge için…
Yere iri bir sağlık topu koyun ve şınav pozisyonuna geçin. Bu sırada top tam göğsünüze denk gelsin. Kollarınızı bükün ve göğsünüz topa değene dek eğilin. Vücudunuzu normalden daha hızlı bir şekilde yukarıya itin ki elleriniz yerden havalansın ve topun üzerinde birleşsin. Bu durumda kollarınızı bükmemeye çalışın. Önce 1 kez yerde, sonra topun üzerinde şınav çekin. 8 ilâ 12 tekrardan 3 set yapın.

triceps

Straight-Leg Lying Triceps Extensıon

Ağırlık istasyonunun önünde, kalçanız topa değecek şekilde Swiss ball’un üzerine uzanın ve barı kavrayın. Bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın. Makaraya takılı olan barı yakalayın ve kollarınızı sadece dirseklerinizden bükülecek şekilde yukarı kaldırın, sonra tekrar geriye bırakın. 12 tekrardan 3 set yapın.

Daha hacimli kollar için püf noktası:

Halterle standart biceps çalışmanızın son setinde, normalde kaldırdığınız ağırlığın yarısını kullanın ve halteri aşağıya doğru indirirken şınav çekiyormuşçasına triceps’lerinize konsantre olun.

Hareket halindeki kaslarınız

A Long head

Kolunuzun tam arkasındaki bu kas, triceps’lerinizin hacimli görünmesini sağlar. Kollarınızın, kulaklarınız ile aynı hizada olduğu egzersizler bu kas için çok faydalıdır.

B Lateral head

Üst kollarınızın vücudunuzun biraz arkasında ya da vücudunuza paralel olduğu egzersizler, üst kolunuzun dış tarafındaki bu kası çalıştırmak için çok iyidir.

C Medial head

Bu ufak kas, long head ve lateral head kaslarının arasında yer alır. 2 numaralı hareket, üst kolunuzdaki 3 kası da çalıştırdığı için medial head’i ihmal etmemiş olursunuz.

 

 

 

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com