Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

TEMPO: EN ÖNEMLI ANTRENMAN FAKTÖRÜ

anaslide

TEMPO: EN ÖNEMLI ANTRENMAN FAKTÖRÜ

-

 

Genellikle göz ardı edilen bu detayla potansiyelinizi açığa çıkararak daha hızlı kas kütlesi inşa edin.

Yaptığınız antrenmanlarda tempodan daha önemli bir değişken yoktur. Belirli bir hareketi yapma hızınıza tempo denir. Spor salonunda çalışan birçok kişinin bildiği tek tempo hızlı tempodur. Ancak temponuzda yaptığınız ufak değişiklikler bile kaslarınızın uyarılma şeklini değiştirerek yeni kazanımlara ulaşmanıza yardımcı olur. Önceki sayılarda sizlere sunduğumuz MetaShred antrenmanı da yine bu faktör göz önüne alınarak tasarlanmıştı.
Temponuzu değişken tuttuğunuz takdirde sadece birkaç hareketle bile kaslarınızı şaşırtabilir ve gelişim hızınızı artırabilirsiniz. Men’s Health Fitness Direktörü BJ Gaddour’un önerdiği bu üç tempo antrenmanıyla programlarınızın sonuca daha kısa sürede gitmesini sağlayabilirsiniz.

1. Eksantrik Bazlı Tempo

“Hareketlerin eksantrik ya da alçalma (negatif de denir) evresini yavaşlatmak, kas kütlenizi artırmanın ve eklemlerinizi güçlendirmenin en hızlı yoludur. Hipertrofinin üç önemli mekaniğinden biri kas hasarıdır ve araştırmalar da hareketlerin eksantrik evresini uzatmanın normal tempodaki antrenmanlara oranla daha fazla kas hasarına ve kuvvet kazanımına yardımcı olduğunu öne sürüyor. Birçok sakatlık hareketlerin eksantrik ya da yükleme evresinde meydana gelse de, hareketin eksantrik evresini uzatarak kuvvetinizi ve istikrarınızı artırmak hem kas gerilmelerini hem de eklemlerinizin zarar görmesini engeller.”

“Eksantrik bazlı tempoyu antrenmanlarınızda uygulamak oldukça kolay. Hareketlerin alçalma evresinin 4-5 saniye sürmesini sağlayın ve kaslarınızın yük altında daha dengeli bir şekilde esnemesini sağlayın. Bunu yapabilmek için normalden daha az ağırlık kullanacaksınız ancak garanti ediyoruz ki eklemleriniz daha az baskı altında kalacak ve antrenmandan aldığınız verim ciddi oranda artacak.”

2. Beden-Zihin Temposu

“İnsanlar bana çalıştırdıkları kas grubunu hissedemediklerini söylediğinde, onlara ağırlığı yarı yarıya azaltmalarını ve kaslarının yük altında geçirdiği süreleri artırmalarını söylüyorum. Çünkü bunu yapmak sanılanın aksine inatçı kas gruplarını uyandırmanın en etkili yoludur.”
“Ağırlıkları 4 saniyede kaldırmaya ve 4 saniyede alçaltmaya özen gösterin. Bununla birlikte hareketin alt ve tepe noktasında bir an duraklayarak her bir tekrarın yaklaşık 10 saniye sürmesini sağlayın. Bu şekilde çalışırken tavsiye edilen set süresi 2 dakika olduğu için tekrarlarınızı 10-12 aralığında tutun.”
“Bir sonraki antrenmanınızda bu tempoyu uygulayın ve durgun kaslarınızın içeride nasıl hareketlendiğini kendi gözlerinizle gözlemleyin. Üstelik uyguladığınız bu tempo sonucunda ortaya çıkan hareketlilik, aldığınız sonuçlara da yansıyacak.”

3. Duraklamalı Tempo

“Egzersiz performansınızın bir anda artmasını mı istiyorsunuz? Öyleyse herhangi bir hareketin bitiriş pozisyonunda duraklayın. Örneğin squat ve şınav hareketlerinin en alt evresinde, pullup egzersizinin ise tepe noktasında duraklayabilirsiniz. Bazı kişiler hareketi gereğinden fazla mekanik yaparak eklemlerinin elastikiyetinden ve bağ dokularından güç alır. Bu şekilde çalışmak dokularınızın zarar görmesine neden olduğu gibi, bir hareketi doğru formda ve zorlayıcı şekilde yapmadığınız sürece o hareketi gerçekten yapmış olmazsınız.”
“Çalışmalarınıza duraklamalı tekrarlar ekleyerek ham kuvvetinizi vücudunuzun daha önce tecrübe etmediği oranlarda artırabilirsiniz. Üstelik yine bu sayede kas gelişiminizi de hızlandırırsınız. Tempoyu uygulayabilmek için hareketin bitiş noktasında, başlangıç pozisyonuna dönmeden önce 3 saniye duraklayın. Ancak sadece beklemek yerine vücudunuzdaki tüm kasları sıkarak gergin bir şekilde durun. Nefes almayı sürdürün ve rahatınız bozulana dek rahat durun.”
Öte yandan BJ Gaddour’un sizler için hazırladığı bu iki antrenmanla hem üst, hem de alt vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Antrenmanları tamamen yapmak istemiyorsanız, istediğiniz hareketleri seçerek kendi programınıza ekleyin. Kaslarınız da siz de pişman olmayacaksınız.

ÜST VÜCUT ANTRENMANI

Talimatlar: Hareketleri belirtilen tempolarda yapın ve 2 dakika içerisinde yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. 1 dakika dinlendikten sonra bir sonraki egzersize geçin. Beş egzersizi de yaptıktan sonra ilk turu bitireceksiniz. Toplamda 2-3 tur yapın.

1. Single Dumbbell Eccentric Pullover (Alçalma evresi 4-5 saniye)
2. Dumbbell Incline Chest Press (Alçalma evresi 4, yükseltme evresi 4 saniye)
3. Dumbbell Chest-Supported Hammer-Grip Pause Row (Tepe noktasında 4 saniye duraklama)
4. Dumbbell Muscle Snatch to Eccentric Full Frontal Raise (Alçalma evresi 4-5 sn)
5. Power Bodybuilder Halteri önce göğsünüze, sonra da başınızın üzerine doğru kaldırın. Ardından halteri önce göğsünüz hizanıza, sonra da hammer curl şeklinde başlangıç pozisyonuna indirin. (Hareketlerin yükselme evresini hızlı, alçalma evresini yavaş yapın.)

ALT VÜCUT ANTRENMANI

Talimatlar: Hareketleri belirtilen tempolarda ve sırasıyla yapın. 2 dakika içerisinde doğru formda yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. Hareketlerin tüm setlerini tamamladığınızda bir sonraki harekete geçin.

1. Miniband Single-Leg Pause Hip Thrust (Hareketin tepe noktasında 4 saniye duraklama). Her yön için 1-2 set (Taraf değiştirirken de 1 dakika dinlenin.)
2. Eccentric Bulgarian Hip Hinge (Alçalma evresi 4-5 saniye). Her yön için 1-2 set (Taraf değiştirirken de 1 dakika dinlenin.)
3. Bulgarian Split Squat (Alçalma evresi 4, yükseltme evresi 4 saniye) Her yön için 1-2 set (Taraf değiştirirken de 1 dakika dinlenin.)
4. Miniband Double Dumbbell Pause Front Squat (Hareketin en alt evresinde 4 saniye duraklama) Toplamda 2-3 set yapın ve set aralarında 1 dakika dinlenin.

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com