Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

TEKERLEKLİ SANDALYEYLE GÜNEY KUTBUNA ULAŞTI!

-

 

Aron Anderson, çocukluk dönemi kanser araştırmaları için donmayı göze aldı ve bizlere gerçek bir kol gününün neye benzediğini gösterdi.

aron-anderson

Çarşamba günü, Aron Anderson, güney kutbuna tekerlekli sandalye ile ulaşan ilk insan oldu.

Kutlama şampanyasını patlatmadan önce, Antartika’nın kenarlarından güney kutbuna kadar tam 640 kilometre katetti. Zorlu yolculuğunu, -30 santigrat derecede, tam 21 günde tamamladı.

Radio Sweden’a verdiği demeçte, Anderson, havanın rüzgarlı olmasından dolayı hissedilen sıcaklığın -36 santigrat derece olduğunu, ellerinin sürekli üşüdüğünü ve yüzünü kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

Anderson, 21 günlük yolculuğu boyunca kol kaslarını günde 10 saat çalıştırdı.

“Bu, 2.000 metrelik bir tırmanıştı ki bu çok zorluydu.”

kutup

Kollarını kullanmaya alışık olmasına rağmen, kutup noktasına ulaşabilmenin daha da zorlu olduğunu belirtiyor.

Anderson, sıradan birisi değil. İlham verici bu adam daha önce Paralimpik Olimpiyatları’nda yer almış, İsveç’ten Paris’e kadar tekerlekli sandalye ile gitmiş, Kilimanjaro Dağı’na tırmanmış, iki Stockholm Maratonu’nda ve bir Ironman’de yarışmış.

 

Bacaklarındaki kanser dolayısıyla operasyon geçirmesinin ardından, 9 yaşından beri tekerlekli sandalye kullanıyor.

Bu son projesi olan Pole of Hope’ta ise, İsveç Çocuk Kanseri Vakfı adına, yolculuğunda katettiği her bir metre için 1 Euro bağış toplamayı hedeflemiş ve 5 milyondan fazla İsveç Kronu toplamış. Asıl hedefi olan 6.4 milyon İsveç Kronu’na (yaklaşık 640.000 Euro) ulaşamadığı için de biraz üzgün.

Antrenman yapmak için mızmızlandığınız bir gününüzdeyseniz, umarız Anderson’un azmi size yeterli ilham kaynağı olmuştur.

 

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com