TEK GECELİK İLİŞKİLERDEN KADINLARIN YÜZDE KAÇI PİŞMANLIK DUYUYOR?

İstatistikler sizi şaşırtabilir…

one-night-stand

Tek gecelik ilişkiler kulağa hoş gelebilir; fakat işin sabahında düşünceler kolayca tam tersine dönebiliyor. Norveç’te gerçekleştirilen bir araştırmaya göre ise, tek gecelik ilişkinin ardından duyulan pişmanlık, kadınlarda erkeklere kıyasla daha fazla hissediliyor.

Araştırmacılar, yaşları 19 ila 37 arasında değişen 263 kişiyi mercek altına alarak, tek gecelik ilişkiler ve pişmanlık arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya koyuldular. Araştırmaya katılan kadınların %35’i, tek gecelik ilişkilerin ardından pişman olduklarını belirttiler. Bu oran, erkeklerde %20’de kalıyordu.

Tek gecelik ilişki yaşamaktan memnun olduğunu belirten kadınların oranı ise %30 oldu. Aynı memnuniyeti sergileyen erkeklerin oranı ise %50 olarak ölçüldü.

Hiç şaşırtıcı olmasa da şunu da ekleyelim: Tek gecelik ilişki teklifini reddeden kadınların oranı erkeklere kıyasla çok daha yüksek. Kadınların %80’i, tek gecelik ilişki teklifini reddettiklerini ve bundan asla pişman olmadıklarını söylüyorlar. Bu oran, erkeklerin iki katı.

Kadınların en çok endişelendikleri konular ise hamile kalmak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve rastgele seks yapmaktan kaynaklı olası itibar kaybı endişesi. Fakat araştırmaya göre, konu seks sonrası pişmanlık olduğunda, bu faktörlerin cinsiyet farklılıkları açısından bir geçerliliği bulunmuyor. Aradaki farkı açıklamak için cinsel tatminlerde yaşanan farklar da bir şey ifade etmiyor.

Araştırmacıların iddiasına göre, işin sırrı evrim psikolojisinde var olan temel farklarda gizli: Buna göre kadınlar, seksi kendilerini destekleyen bir partnerden çocuk yapmanın bir yolu olarak değerlendirmeye daha eğilimliler. Yani, kısa süreli ilişkilerin bu amaca bir katkısı olmuyor. Erkekler açısından ise kısa vadeli ilişkiler bu kadar problematik olmuyor ve kısa süreli ilişkiler konusunda kadınlardan bir adım daha önde gidiyorlar.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!