Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

TEK DAMBILLA 650 KASI ÇALIŞTIR

FITNESS

TEK DAMBILLA 650 KASI ÇALIŞTIR

-

 

Sizin için yeni bir tavsiye: İki dumbbell yerine tek dumbbell kullanın. 

Tekrar sayıları için kafanızı yormayacağınız bu çalışmada sadece hareketi daha iyi yapmaya konsantre olacaksınız ve daha çok kas lifini harekete geçireceksiniz. Aşağıdaki her hareketi 45 saniye boyunca yapın, 1 dakika dinlenin ve diğer harekete geçin. Bunu 2 ya da üç kez tekrarlamalısınız.

1

WOODCHOPPER

Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde durun ve sağ omzunuzun üstünde iki elinizle bir dumbbell tutun. Dizlerinizi bükün ve gövdenizi sola doğru döndürebildiğiniz kadar döndürün. Bu sırada kollarınızı da aşağıya doğru indirin. Elleriniz sol dizinizin altına kadar indiğinde hareketi diğer tarafa doğru yapın. Sakatlıktan korunmak için karın kaslarınızı hareket boyunca sıkın.

2

ARMS-OUT SQUAT

6 kilogramlık bir dambıl ile başlayın. İlerledikçe ağırlığı artırabilirsiniz. Bir dakikadan fazla dinlenmenizi gerektirecek ağırlıkları kullanmayın.
Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde durun ve bir dambılı iki elinizle uçlarından tutarak göz hizanıza getirin. Kollarınız bu sırada gergin olsun. Şimdi, dizlerinizi kırarak üst bacaklarınız yere paralel gelene kadar vücudunuzu aşağıya doğru indirin. Bir kaç saniye bekleyin ve başlangıç pozisyonuna dönün.

3

STANDING PRESSOUT

Ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın ve ellerinizle uçlarından tuttuğunuz dumbell’ı göğsünüzün üstüne yaslayın. Bir sonraki adımda dambıllarla iki yanından bastırıyorken, kollarınızı öne doğru götürerek, dambılı göz hizanıza doğru kaldırın. Hareket sonunda kollarınız gergin olsun. Birkaç saniye bekleyin ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

4

TOWEL ROW

Bir dumbbell’ı havlu ile sarın. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık ve dizleriniz hafif bükükken ellerinizle havlunun iki ucundan tutun. Dizlerinizi kırın ve vücudunuzu aşağıya indirin. Bu esnada dambılı havluyu da kullanarak karın bölgenize doğru kaldırın. Birkaç saniye bekleyin ve başlangıç pozisyonuna dönün.

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com