Bizi Takip Edin

FITNESS

TEHLİKELİ KESTİRME: STEROİD

-

 

stero2Kısa sürede kas gelişimi uğruna sağlığınızdan olmaya değer mi?

İnsanlar yoğun iş temposu ritüelinden kaçmak ve bedenlerine gereken ilgiyi göstermek için spor salonlarına akın ediyorlar. Böylelikle aktif spor yaşamına katılan insan sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle de “plaj vücuduna” sahip olmayı isteyen bazı erkekler, doğal yollarla birkaç ay çalıştıktan sonra bekledikleri hızda sonuç alamayınca hayal kırıklığına uğruyorlar. Kimisi pes edip sporu bırakıyor, kimisi de steroid maddelerine başvurarak hedefe kestirmeden ulaşmak uğruna sağlıklarını
tehlikeye atıyor. Sağlıksız diyorum çünkü bu maddeleri hekim kontrolünde değil, antrenörlük belgesi olmayan sahte eğitmenlere danışarak kullanıyorlar.

İlk önce steroidlere kısa bir bakış atalım. Steroidler lipit içerikli olan ve dört halkalı karbon iskeletinden oluşan maddelerdir. Uyarıcılar, uyuşturucular, anabolik steroidler, B-bloke edici maddeler bu sınıfa giriyor. Bu yazıda ise, son dönemde kullanımı oldukça yaygınlaşan ve yapılan çeşitli araştırmalarda özellikleri, yararları ve zararları çokça tartışılan anabolik steroidler üzerinde duracağım.

Vücudumuzda testislerden salgılanan, erkeklik hormonu olarak tanımladığımız hormonlar anabolizan özelliğe sahipler. Bu hormonlar içinde en fazla testosteron bulunuyor. Kadın ile erkek arasındaki cinsiyet farklılıkları ve kas gelişim farkı, testosteronun erkeklerde kadınlara oranla daha fazla olmasından kaynaklanıyor. Testosteronun etkileri anabolik ve androjenik etkiler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bunlardan anabolik etki doku yapımı için, androjenik etki ise erkeklik için gereklidir. Laboratuvarlarda testosteronun çeşitli türevleri yapılarak, hormonal etkisi azaltılabiliyor ve anabolik etkisi ağır basan ilaçlar üretiliyor. Bu ilaçlar vücut geliştirmeden ziyade, tıbbi alanlarda çeşitli sağlık sorunları için hekimler tarafından belirli dozlarda öneriliyor. Örneğin gelişme oranları normal olmayan çocukların gelişmesinde, çeşitli anemi türlerinin tedavisinde, cinsel gelişimi tamamlanamamış ergenlerin tedavisinde ve yaşlıların kısıtlanmış fiziksel aktivite tedavilerinde kullanılabiliyor.

Peki bu ilaçlar spor salonlarına neden taşınıyor? Hiçbir sağlık sorunu olmayan sapasağlam insanlar, bu ilaçları kullanarak yağsız beden kitlesini artırıp, kas inşa etmeye çalışıyorlar. Steroidler kişilerin kas protein sentezine yardımcı oluyor ancak diğer vücut hücrelerini, dokularını ve organlarını da etkiliyor. Herhangi bir hormonun vücuda enjekte edilmesiyle sindirim, endokrin ve diğer sistemler, vücudun normal hemokinetik durumunu korumak için uyarılıyorlar. Vücudun doğal
yollarla ürettiği hormonlar ise tembelleşerek, işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlıyorlar. Ne yazık ki, tüm bu etkiler kişinin psikososyal ve fizyolojik durumuna zarar veriyor.

Sayfalar: 1 2

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com