Bizi Takip Edin

FITNESS

TEHLİKELİ KESTİRME: STEROİD

-

 

stero2Kısa sürede kas gelişimi uğruna sağlığınızdan olmaya değer mi?

İnsanlar yoğun iş temposu ritüelinden kaçmak ve bedenlerine gereken ilgiyi göstermek için spor salonlarına akın ediyorlar. Böylelikle aktif spor yaşamına katılan insan sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle de “plaj vücuduna” sahip olmayı isteyen bazı erkekler, doğal yollarla birkaç ay çalıştıktan sonra bekledikleri hızda sonuç alamayınca hayal kırıklığına uğruyorlar. Kimisi pes edip sporu bırakıyor, kimisi de steroid maddelerine başvurarak hedefe kestirmeden ulaşmak uğruna sağlıklarını
tehlikeye atıyor. Sağlıksız diyorum çünkü bu maddeleri hekim kontrolünde değil, antrenörlük belgesi olmayan sahte eğitmenlere danışarak kullanıyorlar.

İlk önce steroidlere kısa bir bakış atalım. Steroidler lipit içerikli olan ve dört halkalı karbon iskeletinden oluşan maddelerdir. Uyarıcılar, uyuşturucular, anabolik steroidler, B-bloke edici maddeler bu sınıfa giriyor. Bu yazıda ise, son dönemde kullanımı oldukça yaygınlaşan ve yapılan çeşitli araştırmalarda özellikleri, yararları ve zararları çokça tartışılan anabolik steroidler üzerinde duracağım.

Vücudumuzda testislerden salgılanan, erkeklik hormonu olarak tanımladığımız hormonlar anabolizan özelliğe sahipler. Bu hormonlar içinde en fazla testosteron bulunuyor. Kadın ile erkek arasındaki cinsiyet farklılıkları ve kas gelişim farkı, testosteronun erkeklerde kadınlara oranla daha fazla olmasından kaynaklanıyor. Testosteronun etkileri anabolik ve androjenik etkiler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bunlardan anabolik etki doku yapımı için, androjenik etki ise erkeklik için gereklidir. Laboratuvarlarda testosteronun çeşitli türevleri yapılarak, hormonal etkisi azaltılabiliyor ve anabolik etkisi ağır basan ilaçlar üretiliyor. Bu ilaçlar vücut geliştirmeden ziyade, tıbbi alanlarda çeşitli sağlık sorunları için hekimler tarafından belirli dozlarda öneriliyor. Örneğin gelişme oranları normal olmayan çocukların gelişmesinde, çeşitli anemi türlerinin tedavisinde, cinsel gelişimi tamamlanamamış ergenlerin tedavisinde ve yaşlıların kısıtlanmış fiziksel aktivite tedavilerinde kullanılabiliyor.

Peki bu ilaçlar spor salonlarına neden taşınıyor? Hiçbir sağlık sorunu olmayan sapasağlam insanlar, bu ilaçları kullanarak yağsız beden kitlesini artırıp, kas inşa etmeye çalışıyorlar. Steroidler kişilerin kas protein sentezine yardımcı oluyor ancak diğer vücut hücrelerini, dokularını ve organlarını da etkiliyor. Herhangi bir hormonun vücuda enjekte edilmesiyle sindirim, endokrin ve diğer sistemler, vücudun normal hemokinetik durumunu korumak için uyarılıyorlar. Vücudun doğal
yollarla ürettiği hormonlar ise tembelleşerek, işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlıyorlar. Ne yazık ki, tüm bu etkiler kişinin psikososyal ve fizyolojik durumuna zarar veriyor.

Sayfalar: 1 2

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

FITNESS

Hem sağlıklı hem kaslı olmak!

Umut Doğan Yıldız

-

Bu ayki sayımızın kapağını süsleyen adam, bunu başarmak için çok sıkı çalıştı. Onun öğrendiklerinden yola çıkarak yolculuğunuzu aynı yerde sonlandırın.

Kişisel antrenör Hendrik Hoogenboezem’in bir görevi var. Hoogenboezem vücudunun yüzde yüz sağlıklı, yüzde yüz fit olmasının yanında mümkün olduğunca kuvvetli olmak istiyor. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca çok sıkı çalışan Hoogenboezem, pizza ve çöreklerden feragat ederek spor salonunda vakit geçirdi. “Men’s Health’e kapak olmak uzun vadede en büyük hedefimdi. Bunu başardığımda ise bu uğurda vazgeçtiğim her şeye değdi,” diyor. Hayatınızı değiştirmeye karar vereceğiniz anı hâlâ bekliyorsanız, okumaya devam edin.

Altılı karın kası programı! TIKLAYINIZ

Kişisel Bir Planlamayla Başlayın

Hoogenboezem haftanın altı ya da yedi gününü spor salonunda antrenman yaparak geçiriyor. Odak noktası ise ağırlık antrenmanları. Squat, dumbbell chest press, kettlebell swing ve pulldown gibi hareketleri birlikte uygulayarak sonuç alan Hoogenboezem, ağırlık antrenmanlarının herkese uygun olmadığının bilincinde. Bu nedenle herkese yapmayı sevdiği şeyleri yapmasını öneriyor. “Koşu ya da hiking yapmayı seviyorsanız, bunları bir hobi olarak yapabilir ve fit kalırken eğlenebilirsiniz,” diyor.

Partnerinize Güvenin

Hoogenboezem daima elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşıyor. Buna arkadaşlarına ettiği yardımlar da dâhil. İyi bir antrenman partnerine sahip olmanın iki tarafı da kendini zorlamaya teşvik ettiğini söyleyen Hoogenboezem, “Aynı zamanda sert bir antrenmanı çıkarmanıza yardımcı olacak bir dostunuz olduğunu bilirsiniz,” diyor. Partnerinizi seçerken antrenmanlarınızı en az sizin kadar ciddiye aldığından emin olun.

Kürek çekerek kas kazanma programı! TIKLAYINIZ

Temiz Beslen, Yağsız Kal Hoogenboezem günde 6 ya da 7 kez yemek yiyor ve öğünlerindeki kilojulleri düşük tutarken besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye özen gösteriyor. “Vücudunuzu uygun şekilde beslerseniz buna karşılık verecek ve size teşekkür edecektir,” diyor. Başarılı sporcunun protein kaynakları ise sığır eti, tavuk ve somondan oluşuyor. Bu şekilde beslenerek yağ yakımı adına kardiyoya ihtiyaç duymayan Hoogenboezem, “Disiplinim ve beslenme planım yağsız kalmamı sağlıyor. Sıkı bir ağırlık çalışması ve set aralarında minimum dinlenmeyle durağan bir tempoda yağ yakabiliyorum,” diyor.

Devamı

Popüler