Bizi Takip Edin

BESLENME

TAKVİYE ZAMANI

-

 


 

 

Piyasada onlarca çeşit protein takviyesi var. Peki, hangi ürünü ne zaman almalısınız? Raflardaki en yeni ürünleri toplayarak ihtiyaca göre protein rehberi hazırladık.

Gece yatarken
Bildiğiniz gibi ABD kökenli bir dergiyiz. Eğer orijinal sayımızı alıp bakarsanız içerisinde onlarca çeşit, kutu içinde hazır protein içeceği ilanı görürsünüz. Neyse ki her baktığımızda içimizin gittiği bu ürünlerden biri, artık ülkemizde de satılıyor. 30 gramlık protein içeren QNT Protein Shake, çikolata ve çilek aromalı çeşitleriyle adeta evden hızlı bir şekilde çıkarken uzanıp buzdolabından alıvermek için yaratılmış. Merak edenler için, içeriğini de verelim: 173 kcal, 11,9 gram karbonhidrat, 0,6 gram yağ. Bu ‘evden acil çıkış’ proteini, tabii ki GNC mağazalarında satılıyor.
Tavsiyemiz: QNT Protein Shake

Ara öğünlerde
Pek çok amino asit tableti gördük. Ancak çiğnenebilen BCAA tabletine hiç rastlamamıştık. Dallı zincirli amino asitleri 2:1:1 oranında içeren (2500mg L-Lösin, 1250 mg L-izolösin ve 1250 mg L-valin)  Nanox BCAA Shots, kas dokusunun yıkılmasını, yorgunluğu ve testosteron seviyesinin düşmesini önlüyor. Spor yoğunluğuna göre günde 2-10 tablet kullanılabiliyor.
Tavsiyemiz: Nanox BCAA Shots

Yoğun antrenmanlarda
“Beni 20-30 gram protein kesmez, öyle bir antrenman yapıyorum ki yer gök inliyor” diyorsanız, protein içeceğiniz de yeri göğü inletmeli. O zaman, biraz önce bahsettiğimiz QNT Protein Shake’in 50 gram protein içeren versiyonu tam size göre. Üstelik içerdiği karbonhidrat ile antrenmana uzun süre devam etmenizi sağlıyor. İçeriği; 53 gram protein, 504 kcal, 69.5 gram karbonhidrat, 1.5 gram yağ.
Tavsiyemiz: QNT Protein Shake

Vaktiniz darsa
Gece yatarken hangi protein çeşidini kullanıyorsunuz? Whey mi? Yanlış anlamayın, whey proteini ile bir alıp veremediğimiz yok. Bilakis 45 dakika gibi kısa bir sürede kandaki maksimum çözünürlüğüne ulaşan bu protein çeşidi en yakın dostumuz. Ancak siz gece uykusundayken, uzun saatler boyunca kaslarınızın ihtiyacını tek bir şey karşılayabilir; kazein proteini. Bunun suda çözünen whey’den farkı kazein’in midede jel formunu oluşturması ve yavaş yavaş çözünmesi. Araştırmalar, bu jel formunun yedi saat boyunca sabit bir hızla çözüldüğünü gösteriyor.
Tavsiyemiz: Nanox Orbilox-8 Kazein proteini.

Acil protein ihtiyacında
Spora gidenlerin düştüğü büyük bir yanılgı varsa o da takviyeleri sadece spor öncesi ve sonrasında almaktır. Hâlbuki kaslarınızın gelişimi, antrenmandan sonraki 38 saat boyunca devam eder. Peki bu ihtiyacınızı nasıl karşılayacaksınız? Yatarken kazein proteini almanız gerektiğini biraz önce öğrendik. Peki ya iş yerinde ne yapacağız? Mesai saatlerinde masamızdan kalkıp kendimize protein içeceği mi hazırlayacağız? Hayır, çünkü protein barları var… GNC mağazalarında yeni yeni satılmaya başlanan QNT protein barı, belki 10 gramlık içeriğiyle gözünüzü doyurmaya yetmeyecek, ancak kendisinin 35 grama eş değer (135kcal-3.7 gr yağ) bir takviye olduğunu unutmayın. Özetle ani açlık krizlerinde ya da ara öğünlerde fazla kalori almadan protein ihtiyacınızı karşılamak için birebir. QNT’nin muz, çilek, çikolata ve hindistan cevizinden oluşan dört farklı aromalı çeşidi bulunduğunu da hatırlatalım.
Tavsiyemiz: QNT protein bar

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com