Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Stresi azaltma yöntemleri

Umut Doğan Yıldız

-

 

Yaşadığımız çağın en büyük sorunlarından biri olan stresi azaltma yöntemlerini öğrenin.

Stres nasıl azaltılır?

 • Belirli bir yatma saatiniz olsun. Uykunuzu alın. Uykusuzluk beyni etkiler ve gerginliğe, olumsuz düşüncelere, sinirli olmaya yol açar.
 • Saatinizin alarmını 5 dakika erkene kurun. Böylece tipik sabah koşturmacasında gerilmezsiniz.
 • Zaman, bütçe ve yaşam rutininize uymayan önerilere “hayır” demeyi öğrenin. Karar vermeden önce bir süre düşünün ve “evet” demeniz halinde ileride gireceğiniz sıkıntıları göz önünde bulundurun.
 • Her şeyi bir başınıza üstlenmeyin. İş bölümü yapın ve işbirliklerine açık olun.
 • Eviniz sizin kaleniz ve en iyi dinlenme mekânınızdır. Evinizi gereksiz eşyalarla doldurmayın, basit, kullanışlı ve temiz olmasına özen gösterin.
 • Kendinize zaman ayırın ama bu zaman bir kahve içimi kadar kısa olmasın. Günlük hayattan bunaldığınızı hissettiğiniz anda haftanın bir gününü kendinize ayırın. Uzun zamandır yapmak istediklerinizi yapın. Arkadaşlarınızla buluşun ya da sessiz bir ortamda oturup gün boyu kitap okuyun, seçim sizin.
 • Daha stressiz bir hayat için plan yapın. Omuzunuzdaki yükleri azaltmanın yollarını bulun.
 • Paranızı nasıl harcadığınızı gözden geçirin. Özellikle kredi kartı harcamalarınıza dikkat edin. Parasızlık, en önemli stres sebeplerinden biridir.
 • Her gün, içinizdeki çocuğu küçük ödüllerle şımartın. İnsan kendini mutlu ettiği ölçüde hayata daha olumlu yaklaşır, bunu unutmayın.
 • Doğru beslenin ve iyi dinlenin.
 • Araç kullanırken sizi sakinleştirecek müzikler dinleyin. Beklemeniz gereken bir yere gidiyorsanız, sıkılmamak için yanınıza okuyacak bir şeyler alın.
 • Aklınızdan geçenleri yazacağınız küçük bir defter daima elinizin altında olsun.
 • Hayatta en az bir tane güvendiğiniz dostunuz olsun.
 • Problemleri gözünüzde büyütmeyin ve bağışlayıcı olun. Çünkü siz dâhil herkes hata yapabilir.
 • Egonuza ve gururunuza fazla prim vermeyin. Malûm, siz kâinatın efendisi değilsiniz!
 • Kendinizi gergin hissettiğinizde derin derin nefes alıp verin. Her ne yapıyorsanız bırakın ve kendinizi rahatlatmaya çalışın.
 • Özellikle iş ortamı nedeniyle kendinizi dar, sıkı, yüksek topuklu kıyafetlere mahkûm etmeyin. Olabildiğince rahat giysiler seçin.
 • Hareketsiz bir hayat yaşıyorsanız fiziksel aktivitelere başlayın. Hiçbir şey yapamıyorsanız açık havada yürüyün.
 • Önünüze gerçekçi hedefler koyun. Bu, hedeflerinize daha hızlı ve başarılı şekilde ilerlemenizi sağlar. Büyük ve gerçekte sizin için imkânsız hedeflere ulaşmak için yaşadığınız stresten de uzaklaştırır ayrıca gereksiz rekabetlerden de korur.
 • Gülmekten, eğlenmekten korkmayın. Neşeli insanlar, asık suratlı insanlardan daha çok sevildiği için bu durum sosyal açıdan da işinize yarayacaktır.
 • Etrafınızdaki iyi ve güzel şeyleri görmeye odaklanın.
 • Gevşeme ve meditasyon yöntemlerini öğrenin.
 • Gelecek için kaygılanmayı bırakın.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

5 erkekten 1’i kısır

Umut Doğan Yıldız

-

Erkek kısırlığı, toplumda her 5 kişiden 1’inde görülüyor. Erkeklerdeki kısırlığın nedenleri.

 Nedenleri arasında, beyinden salınan hormonlarda yaşanan sıkıntılar, testislerde üretim bozuklukları, üretilen spermlerin dışarı atılma aşamasında kanallar ile ilgili yaşanan problemler ve genetik sorunlar olabiliyor. İnsanlar tarafından çok bilinmiyor ancak toplumun %1’inde azoospermi ile karşılaşılıyor.

Azoospermi, menide hiç canlı sperm hücresi olmaması durumu. Bu durumun nedenindeki %40 oran kanal tıkanıklıklarının olması. Ayrıca kanalların doğuştan olmaması veya enfeksiyonlara bağlı olarak tıkanması gibi sorunlarla da karşılaşılabiliyor. Ancak yine de olgun sperm hücresi elde edilebiliyor ve özellikle tıkalı damarlardan girilerek sperm alınması veya kanal yok ise de testis dokusundan sperm alınması ile mikroenjeksiyon yapılarak çocuk sahibi olmak mümkün. Azoospermi durumlarının %60 kadarında ise testislerde üretim sorunu bulunuyor. Bu gibi durumlarda olgun sperm elde etmek ve çocuk sahibi olmak biraz daha zor olabiliyor.

Devamı

SAĞLIK

Acı oje tırnak yemeyi bıraktırır mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Kaygı düzeyi yüksek çocuklar, stresli ve baş edemeyecekleri bir durumla karşılaştıklarında, rahatlama amacıyla bazı davranışlar sergileyebilirler. 

Sürekli eleştiren, beklenti düzeyi yüksek bir ebeveyn karşısında, tırnak yeme davranışının gerginliğin habercisi olarak görülebileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Çocuğun tırnak yeme davranışını sürekli uyararak, bağırarak, acı oje sürerek, ödül veya ceza vererek çözemezsiniz” açıklamasında bulundu.

Çocukla kurulacak doğru iletişimin tırnak yeme alışkanlığı çözümü için atılması gereken ilk adım olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Yuva veya kreşe başlama, çocuğun oyun parkında baş edemeyeceği bir durumla karşılaşması sonucunda da benzer bir davranış görülebilir. Ayrıca ‘taklit ve modelleme ile öğrenmenin’ belirgin olduğu okul öncesi dönemde ise tırnak yeme basit bir taklit etme davranışı biçiminde de gelişmiş olabilir” dedi.

Tırnak yeme alışkanlığı ruhsal bozukluğun habercisi olabilir

Tırnak yeme sorununun nedenlerinin çok basit olabileceği gibi bu davranışın ciddi ruhsal bozuklukların da habercisi olabileceğine değinen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Tırnak yeme davranışı sırasında, öncesinde ve sonrasında, çocukta kendi saçını çekme ya da yolma, parmak emme veya diş gıcırdatma gibi davranışlar da görülebilir” şeklinde konuştu.

Çocuklarla karşılıklı konuşularak tırnak yeme sebebi anlaşılmaya çalışılmalı
Tırnak yeme davranışının altında yatan sıkıntı veya gerginlik yaratan bir durumun olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Tırnak yiyen çocuğa ‘Beni üzüyorsun, lütfen bunu yapma’ ya da ‘Bebek gibi davranıyorsun’ ‘Neden tırnaklarını yiyorsun?’ gibi ifadeler kullanılarak çocuk üzerinde ek bir stres faktörü oluşturulmamalı. Aksine çocukla karşılıklı konuşarak, stres yaratan durum anlaşılmaya çalışılmalı” açıklamasında bulundu.

‘Elini ağzından çek demek’ daha çok dikkat çekici olabilir

Küçük yaştaki çocuklar için, eline bir nesne vermek, ilgisini başka bir yöne kaydırmanın uygun olabileceğini söyleyen Figen Karaceylan Çakmakçı, “Elini ağzından çek yönergesi daha çok dikkat çekici olacağından davranışın devam etmesine neden olabilir. Tırnak yeme davranışı sergileyen çocuğun yaşı büyükse, çocukla iş birliği yapıp, davranışın ne zaman ve nerede olduğunu tespit etmeye yönelik bir çizelge yapılabilir. Davranışın belirginleştiği ortam ve durum tespit edildikten sonra önleyici yöntemler ve çözümler çocukla birlikte oluşturulabilir” dedi. Çakmakçı, sadece acı oje sürmenin tırnak yeme davranışını engellemediğini belirterek, davranışın nedenlerinin tam olarak anlaşılmadan ezbere bir çözüm üretmenin yanlış olduğunu vurguladı.

Devamı

SAĞLIK

Ofiste uyumayı önleyen besinler

Umut Doğan Yıldız

-

Yorgun uyanmak, işe başlayacak enerjiyi bulamamak, öğleden sonra çöken uyku hali gibi sorunlar, çalışanların sıklıkla tekrarladığı şikâyetlerin başında geliyor.

Bu sorunlarla başa çıkmak, zinde bir gün geçirmek, aktif ve üretken olmak sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve beslenme düzeni ile mümkün. Çalışanların en büyük sorunu, işe yetişme telaşı yüzünden kahvaltıyı atlamaları, çok geç yapmaları ya da sağlıksız seçimlerle geçiştirmeleri oluyor. Kahvaltı yapacak zaman bulamamaktan muzdaripseniz bir bardak süt içmek, peynirli bir sandviç ya da tost yemek hem vakit kazandırıyor hem de güne sağlıklı başlamanızı sağlıyor. Kahvaltı, sadece karbonhidrat ve yağ içeren besinler yerine protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinlerin de olduğu dengeli bir öğün içeriğine sahip olmalı. Poğaça, simit ve çay yerine peynir, yumurta, sebze içeren tam tahıl ekmekli sandviçler, süt, meyve gibi tamamlayıcılardan oluşan dengeli bir kahvaltı gününüzü daha iyi kontrol etmenize yardımcı oluyor. Ara öğünler ise sağlıksız atıştırmalıklar ile yapıldığında büyük kaloriler içeriyor. Atıştırma ihtiyacınız varsa yanınızda bulunduracağınız taze ve kuru meyveler, ceviz, kavrulmamış tuzsuz badem, fındık gibi kuruyemişler sağlıklı, besleyici ve beslenme kalitesini iyileştiren seçenekler arasında bulunuyor. Masanızda sürekli su bulundurmanız ve çay-kahve gibi içecekler dışında 6-8 bardak su tüketmeniz de sağlıklı beslenme açısından yararlı oluyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com