Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Stresi azaltma, anksiyeteyi önleme yolları

FITNESS

Stresi azaltma, anksiyeteyi önleme yolları

-

 

Evinize bir akvaryum alın ve pazar akşamı stresinin balıklarla beraber yüzerek uzaklaşmasını izleyin.

Zihinsel sağlık desteği sunan gönüllü yardım kuruluşu Mind tarafından yapılan, çığır açan bir çalışma, geçtiğimiz yıl yetişkinlerin dörtte üçünün çok stresli olduğunu ve bununla başa çıkamayacak gibi hissettiğini ortaya çıkardı. Kişisel gelişim ve öz yardım uygulamalarının artan kullanımına rağmen kriz gittikçe kötüleşiyor gibi görünüyor. Bu yüzden de size kalıpların dışına çıkmanızı öneriyoruz.

Devon’daki National Marine Aquarium’dan bilim insanları, en büyük sergilerinden birinin stoklarını yenilerken balıkları izleyerek geçirilen zamanın fizyolojik ve psikolojik etkilerini inceledi. Teste katılanlar akvaryumu ziyaret ettiklerinde ruh hâllerinin iyileştiğini söyledi ve ayrıca anksiyeteyle yakından ilgili olan kalp ritmi ve kan basınçlarının düştüğü gözlemlendi.

Araştırmacılar, önemli değişikliklerin insanların özellikle renkli, tropik balıkları gözlemlediği zaman görüldüğünü fark etti. Etkili ve uygulaması kolay bir anksiyete ilacı için süs balığından biraz daha fazlasına yatırım yapmanız gerekiyor. Ancak balıkların bakım sorumluluğunun stres seviyelerinizi yukarı fırlatacağından korkuyorsanız, en iyisi en yakındaki akvaryumu ziyaret edin.

Yaklaşan teslim tarihleri ya da toplantılar sizi mahvediyorsa, kolay ve hızlı bir çözüm için balıklı bir ekran koruyucu seçmek de işinizi görecektir. Neyse ki saydığımız faydalardan yararlanabilmek için balıkların gerçeğini görmeniz gerekmiyor: Balık fotoğraflarının da kalp ritmini ve kan basıncını düşürdüğü bulundu. Strese battığınızda bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Rahatlatan besinler

KİRAZ

Kiraz suyu melatonini düzenleyerek hem sizi sakinleştirir hem de iyi ve sağlıklı bir uyku çekmenizi sağlar.

BADEM

Tıpkı kiraz gibi bademin yüksek magnezyum içeriği de uykuyu iyileştirir ve anksiyete kaynaklı semptomları tedavi eder.

YOĞURT

Birkaç araştırma, fermente edilmiş, probiyotik yiyecekler tüketmekle sosyal stresin azalması arasında güçlü bir ilişki olduğunu doğruladı.

AVOKADO TOST

B6 vitamini, vücudunuzun serotonin dâhil olmak üzere modunuzu yükseltici, “mutlu” nörotransmiter üretimine yardımcı olur.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com