Bizi Takip Edin

SAĞLIK

STRESE ELVEDA DİYİN

-

 

 

Stresi kısa bir sürede alt etmenizi sağlayacak 9 yöntem…

Tatil sezonlarının aslında kalp krizi geçirme ihtimalinizin en yüksek olduğu dönemler olduğunu biliyor muydunuz? California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre en ölümcül olabilecek günler tatil günleri. En tehlikeli olanı ise yılbaşı gecesi ki, bu gecede kalbinizle ilgili bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz normalden %5 oranında daha fazla. Tabii ki stresi tetikleyici birçok olay da oluyor hayatımızda. Örneğin mali, ailevi ve şahsi problemler. Eh her gün deliksiz bir uyku çekmek ve spor salonuna gitmek de pek mümkün olmadığına göre stresi azaltacak bu 9 yönteme bir göz atmanızda fayda var.

1 Balık yağı kapsülleri
Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yüksek EPA ve DHA (omega-3 asitleri) değerlerine sahip olan kişiler çok daha mutlu, daha az fevri ve daha uysal oluyorlar. Bu nedenle günde 400’er miligram EPA ve DHA balık yağı kapsülü takviyesi almayı deneseniz iyi edersiniz.

 

2 Küfürlü konuşmak
Araştırmalara göre küfürlü kelimeler kullanmak stresi azaltabiliyor. Tabi yalnız olduğunuz zaman kullanmak şartıyla.

3 Bitter çikolata
Yapılan araştırmalara göre kakaonun içinde bulunan flavanoidler kan damarlarını rahatlatıcı özelliğe sahip. Yağ oranı düşük olan bitter çikolataları tercih etmek işinize yarayacaktır.

4 Birkaç diş sarmısak
Alabama Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı sarmısağın sağlık açısından ne gibi faydalarının olduğunu araştırmaya koyuldular. Bu araştırmalara göre sarmısağın stres azaltıcı etkisi de var. Sarımsağın içindeki ana madde olan ogranosülfür allisin, anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve bu maddenin alımı ile birlikte vücudunuz, kan damarlarını, böylece de kan akışını rahatlatan hidrojen sülfat üretir. Yemeklere birkaç diş sarımsak atmak işinizi görecektir.

5 Sıcak bir çay
University Collage London’da yapılan bir araştırmada 100 erkeğe stres verici iki iş verildi ve 75’inin bu işlere başlamadan önce çay içmeleri sağlandı. Sonuçlara göre çay içenlerin vücutlarındaki kortizol seviyeleri %47 oranında azalmıştı. Çay içmeyenlerdeki azalma ise %27 oranındaydı. O zaman bir bardak çay içmek stres hormonu olan kortizolü azaltıyor demek yanlış olmaz.

6 Video dünyası
Yapılan araştırmalara göre gülme ile birlikte dopak, kortizol ve epinefirin adlı stres hormonları sırasıyla %38, %39 ve %70 oranında azaltıyor. Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya katılan gönüllülere komik videolar izletildiği zaman bu kişilerin kalplerine giden kan akışının %22 oranında arttığı görüldü. O zaman ne yapmalı, komediden vazgeçmemeli.

7 Evdeki hesap çarşıya uysun
Özellikle tatiller sırasında para, bir erkek için en stres verici unsurlardan biri haline gelir. Bunu nedeni ise çok basit: Tatile gitmeden önce hesap yapmaktan kaçınan erkekler hesap yapmış olanlara göre %36 oranında daha fazla para harcıyor. O zaman hem cüzdanınıza hem de kalbinize iyi davranmanızda yarar var.

8 Arkanıza yaslanın
Kanadalılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre 135 derecelik bir açıyla arkanıza yaslanarak oturmak en iyi oturma şekli. Bu şekilde oturduğunuz zaman hem kan dolaşımınızı rahatlatarak stresi azaltmış hem de bel ağrılarınızı hafifletmiş olursunuz.

9 Yapın gitsin
Eşinizle öpüşmek veya ona sarılmak stres azaltıcı etkiye sahiptir çünkü bu sırada vücudunuzdaki oksitosin seviyeleri yükselir. İskoçyalı bir araştırmacı tarafından yapılan bir araştırmaya göre de düzenli seks yapmak siniri, stresi ve kan basıncını azaltıcı etkiye sahip.

 

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

SAĞLIK

Elektronik sigara zararsız mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Men’s Health Türkiye, sizden gelen soruları yanıtlıyor. Elektronik sigara zararsız mı? İyi baba olmanın kuralları nelerdir? Detaylar için okumaya devam edin.

Elektronik sigara zararlı mı, zararsız mı?

Dumanın olduğu yerde, ciğerlerinizde ateş de vardır. Ancak buharın olduğu yerde… Peki, bunu henüz bilmiyoruz. Sigaradan e-sigaraya geçiş yaptıysanız, bu durumda akciğer sağlığınız iyileşecektir. Ancak hâlâ sigara isteğiyle boğuşuyorsanız, durum biraz bulanıklaşır: Yakın zamanda The Lancet’te yayımlanan bir çalışma, elektronik sigara tüketiminin, sigara içenlerin sigarayı tamamen bırakma ihtimallerini yüzde 28 oranında azaltabildiğini ileri sürüyor. Büyük olasılıkla bir bağımlılığı diğeriyle değiştirdiniz. Bu bir kutlama sebebi olsa da olmasa da, yargılama hakkımızı saklı tutacağız. Elektronik sigara zararlıdır. Sigarayı elektronik sigara ile değiştirmeyin.

İyi bir baba olmak

Ebeveynlerimizin bir ürünü olduğumuzu bilmek için Freud’a dair her şeyi öğrenmeniz gerekmiyor. Ancak Maryland Üniversitesi’nin araştırmasının, yeni babaların çocuklarıyla haftada sadece yedi saat geçirdiğini ileri sürmesine bakılırsa, etki bırakma aralığınız kısa olacaktır. Belki de yeni bir spor hanedanlığı veya dâhi çocuk yetiştirme planlarınız vardı. Her halükarda, işin sırrı daha fazla zaman bulmak değil, sahip olduğunuz zamanı daha iyi değerlendirmekte.
Bu yüzden…

i/ HAKKINI VEREREK OKUYUN: Hansel ve Gretel’i 297’inci okuyuşunuz olabilir, ancak çocuklarınız sıkılmadı. Boston Üniversitesi’nin çalışması da bunu kabullenmenizin daha iyi olacağını söylüyor. “Merak uyandıran bir sesle” okumanız, okuryazarlığa ve dil gelişimine katkıda bulunuyor.

ii/ YATMA VAKTİ DEĞIL: Çocukları tutarsız zamanlarda yatırmak bilişsel gelişimlerini engelleyebilir. Araştırmacılar neredeyse 10.000 çocuğu takip etti ve üç yaşındaki çocukların düzensiz uyku vakitleriyle yedi yaşındayken alınan düşük matematik ve okuma testi puanları nı ilişkilendirdi.

iii/DERİNE DALIN: Hayatın sığ kısmı oldukça kısadır, bu noktadan sonra her şey hızla gerçekten derinleşiyor. Avustral- yalı bilim insanlarının, erken yaşta yüzme öğrenen çocukların akranlarına kıyasla fiziksel ve zihinsel olarak daha üstün olduğunu görmesi çok da şaşırtıcı olmamalı.

iv/RAFLARI DOLDURUN: Dolu bir kitaplık, kitaplar okunmamış olsa da entelektüel bir gelişim sağlayabilir. Evde 500 veya daha fazla kitaba sahip olmanın, bir çocuk için üniversite eğitimi almış ebeveynlere sahip olmak kadar büyük bir avantaj olduğu görüldü.

 

Devamı

SAĞLIK

Kalori saymak doğru mu?

Umut Doğan Yıldız

-

Eski kurallar değişiyor. Kalori saymak doğru mu, kalori hesaplamak gerçekçi mi gibi sorular akılları karıştırabiliyor. İşte gerçekler!

Kalori saymakta eski kural

Yağsız etlerinizi ve yeşillikleri ölçüp tartmak size meşakkatli geliyor olabilir (ve kesinlikle öyledir) ancak günlük kalori açığınızdan emin olmanın tek yolu bu. Bu numaraları çizginin doğru tarafında tutarsanız hata yapmış olamazsınız.

kalori saymakta yeni kural

Okuldaki matematik derslerinizin sonunda bir işe yaradığını hissetmek hoş olsa da kalori sayımı gerçek bilimden çok uzak. “İlk olarak, birçok kalori izleme cihazı, çıkışınızı olduğundan fazla olarak tahmin ediyor,” diyor Walton. Bunun sonucunda, günlük hedefinizi ayarlamak dahi tahmin işine dönüyor. Aynısı yiyecek paketlerinin üzerindeki rakamlar için de geçerli. “Araştırmalar, yediklerinizin içeriğinin gerçek kalori değerinin, genellikle belirtilenden kayda değer derecede daha fazla veya daha az olduğunu gösteriyor,” diyor Zolkiewicz. “Gıda şirketleri kalorileri hesaplamak için birkaç farklı yöntemden birini kullanabilir, bu yüzden düzenleyici kuruluşlar yüzde 20’ye kadar yanlış hesaplamalara izin veriyor. Burada rol oynayan diğer faktörler de var. Bazı yiyecekler diğerlerinden daha çabuk parçalanıyor. Örneğin, kabuklu yemişlerin benzer makro miktarına sahip başka yiyeceklere kıyasla tamamen sindirilme oranı daha düşük. ABD Tarım Bakanlığı’nın çalışması, bir porsiyon badem- deki 711 kaloriden yalnızca 540 kalorinin vücut tarafından emildiğini gösteriyor. Yani, kesinliğin peşinden gitmek çok az ödül için çok fazla strese yol açıyor.

KALORİ NASIL HESAPLANIR?

Üstelik, kimse cezalandırıcı bir beslenme planına her zaman uyamaz; sapmalar kaçınılmazdır. Walton, bunun yerine kötü beslenmeye ayıracağınız tam bir gün değil, bir haftalık besin alımınızı her zamanki karbonhidratlarınızın yerine yiyeceğiniz ufak bir ziyafetle “biraz rotadan sapmanıza” izin veren üç öğün şeklinde değerlendirerek tüketmenizi öneriyor.

Devamı

Popüler