Bizi Takip Edin

SAĞLIK

STRES VE YORGUNLUĞA KARŞI YENİ DOSTLARINIZ

Avatar

-

 

Günümüzde, vücudumuz ve ruhumuz çevremizdeki tüm hızlı değişimlere ayak uyduramıyor. Böylece stres; günlük hayatımıza giriyor ve gerek ruhsal gerekse fizyolojik sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Her ne kadar stresle beraber yaşamaya alışmış gibi görünsek de özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız bu gibi dış etkenler sonucu halsizlik, sürekli yorgunluk, konsantrasyon ve vücut drencinin azalması gibi sorunların peşinizi bırakmaması çok büyük bir olasılık. Ancak; yalnız değilsiniz. Bu düşmana karşı savaşmak için çeşitli gıda takviyesi dostlarınız var.

Sibirya Ginsengi:

Stres ve yorgunluğa karşı kullanılan değerli bir bitki ekstresi. İçerisindeki eleutherositlerin adapte edici özelliği sayesinde, strese karşı toleransınızı artırıyor. Böylece Rocky 4’deki İtalyan aygırı gibi, en zor şartlarda bile yılmadan mücadele ediyorsunuz.

Kore Ginsengi:

Yukarıda belirttiğimiz bitki ekstresinin ikinci göbekten akrabası. Panax Ginseng adı ile de bilinen ve tonik özelliği en fazla olan ginseng türüdür. Bu özelliği nedeniyle yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarda destekleyici olabildiği gibi, fiziksel aktivitelere karşı dayanıklılığı ve strese karşı toleransı artrıyor. Ancak mutlaka belirtelim, kalp hastası ve tansiyonu olan kişilerin her iki ginseng türü için de doktor gözetimine başvurması gerekiyor.

Rhodiola bitki ekstresi:

Son yıllarda özellikle Avrupa’da en çok ilgi çeken bitkisel takviyelerden biri. Neden? Çünkü mental, fiziksel ve çevresel stres faktörlerine (iş, trafik, size durmadan hesap soran patronunuz vs.) karşı toleransın artırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda serotonin aktivitesini artırdığı için kronik strese bağlı endişe ve huzursuzluk hislerinin giderilmesine de yardımcı oluyor. Bu etkilerine dayanarak Rhodiola ekstresini stres, yorgunluk, genel mental sağlığın devamı, depresyon veya anksiyete gibi durumlara karşı destek olarak kullanabilirsiniz.

Vitamin ve mineraller:

Kendinizi sürekli halsiz hissediyor, konsatrasyonunuzda düşüş yaşıyorsanız, sorunu eskiyen yatağınıza atmayı bırakın. Vücudunuzun vitamin ve mineral eksikliği olabilir. Özellikle yoğun tempoda çalışıyor ve stres altındaysanız (Olmayan var mı?), bu tarz sorunlara karşı korunmak için en ideal temel takviye multivitamin formülasyonlarıdır. İyi bir multivitamin formülasyonunun kullanımıyla, temel vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Ayrıca multivitaminlerin içinde bulunan B grubu vitaminleri, anti-stres özellikleri ile sürekli uzayan mesai saatlerinden sağ sağlim çıkmanıza yardımcı olur.

L-Theanine:

İsmini önceden duymamanız son derece normal. Çünkü yeşil çay bitkisinin içerisinde doğal olarak bulunan bu aminoasit, strese karşı yeni kullanılmaya başlandı. Hatta yeşil çayın rahatlatıcı etkinin bu maddeye bağlı olduğu düşünülüyor. Çünkü L-Theanine beyindeki serotonin ve dopamin gibi sakinleştirici maddelerin düzenlenmesini sağlıyor. Ayrıca sakin ve rahat bir zihnin göstergesi olan alfa beyin dalgalarının üretimini uyararak, derin bir rahatlama durumu yaratıyor. Bu da geceleyin gözünüzü kapadığınızda çok daha kısa sürede uykuya dalacaksınız demektir. Normal şartlarda yeşil çay tüketerek anlamlı dozda L-Theanine almak için her gün onlarca fincan içmeniz gerek; bu yüzden L-Theanine’in besin takviyesi olarak kapsül halinde almayı tercih edebilirsiniz. ‘Ben her zaman tavşan kanı çayı tercih ederim’ diyenlere şiddetle tavsiye ederiz.

SAĞLIK

Astımı olanlar nasıl beslenmeli?

Umut Doğan Yıldız

-

Astımınız varsa ve kötüye gidiyorsa, beslenme tarzınıza bir göz atmanız gerekebilir.

Newcastle Üniversitesi araştırmacıları, astım rahatsızlığı olan ve olmayanların beslenme düzenini karşılaştırmış. Sonuçta şiddetli astımı olanların daha fazla yağ, buna karşın daha az lifli gıda tükettiği bulunmuş. Diyetine eklediğin her 10 gram yağ, astım belirtileriyle bağlantılı olan enflamasyonu arttırabiliyor ve astımın ciddileşme olasılığını yüzde 48 oranında yükseltiyor. Lifin ise tam tersine, enflamasyonu azaltma özelliği var. Çalışmanın yazarı Bronwyn Berthon, yağ (özelikle de doymuş yağ) tüketimini kontrol altında tutmanın ve lif alımını arttırmanın, astımı hafifletmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Şekerli içeceklerin bir zararı daha ortaya çıktı

Umut Doğan Yıldız

-

Yapılan araştırmalar şekerli içeceklerin böbrek taşı oluşumuna neden olan faktörlerden olduğunu ortaya çıkardı.

Şekerli içeceklerin diş sağlığı için kötü olduğunu zaten biliyorsunuzdur ama Clinical Journal of the American Society of Nephrology’da yayımlanan bir araştırmaya göre onlar böbreklerinizi de etkiliyor. Sıvı almak böbrek taşıyla savaşmaya yardımcı olsa da, günde bir ya da daha fazla şekerli içecek (kola, meyve suyu gibi) içenlerde böbrek taşı oluşma riski, içmeyenlere göre yüzde 33 artıyor. Araştırmanın yazarı Doktor Pietro Manuel Ferraro, “Bunun nedeni içerdikleri fruktoz olabilir. Şeker böbrek taşı oluşumunda risk faktörlerinden biri” diyor.

Bira böbrek taşını düşürür mü?

Yapabileceğiniz en iyi tercih, şekerli içecek yerine su içmeye alışmak. Bütün içecekleri hayatınızdan çıkarın demiyoruz: Araştırmada kahve, çay, portakal suyu, bira ve şarabın da böbrek taşı riskini düşürdüğü bulunmuş.

Devamı

SAĞLIK

Maydanozun faydaları!

Umut Doğan Yıldız

-

Arındırıcı sebzelerin başında gelen maydanoz, ağız kokusunu önleyen ve nefes tazelenmesine yardımcı olan harika bir besindir. İşte maydanozun faydaları!

Ödem atıcı özelliği ile dolaşım sorunu olan, el ve ayak şişlikleri yaşayan, sık seyahat eden, regl döneminde şişkinliği artan kişiler için vazgeçilmez bir idrar söktürücüdür. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran maydanozun hazmı da kolaydır.

Maydanoz, içerdiği A, C Vitaminleri ve beta karoten sayesinde mükemmel bir antioksidandır. Folik asit içeriği ile kalp sağlığını da destekleyen bu sebze, diüretik özelliği ile tansiyon hastaları için de faydalıdır. Ayrıca içeriğinde tansiyon düşürücü özler bulunur. Beta karotenden zengin olduğu için de pek çok hastalığın önlenmesine önemli katkılar sağlar. Ayrıca içeriğindeki folik asit, kalp krizi riskini arttırabilen “homosistein” denen aminoasitlerin seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Bütün bu özellikleri, maydanoza kalp dostu sebze özelliğini kazandırıyor.

Bu küçük yeşil yapraklı sebzenin faydaları bunlarla da bitmiyor. Maydanoz, kansere karşı sağlığın korunmasında etkili olan maddelerle birlikte, tümör gelişimini önleyici ve hücreleri zararlı maddelerden koruyucu enzimlerin aktivitesini arttırabilen bileşenler de içeriyor. Kanın antioksidan kapasitesini arttırdığı da yapılan araştırmalarda gözlenmiş.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com