Bizi Takip Edin

FITNESS

STEROİDLER HAKKINDAKİ BÜTÜN GERÇEKLER

-

 

Vücutlarını steroidlerle geliştirenlerin sadece profesyonel sporcular olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Spor salonunda yanı başınızda ağırlık kaldıran devasa adama bir kez daha bakın!

Büyülü İlacın Peşinde

Bilim insanları 100 yıldan fazla süredir büyülü bir ‘süpermen’ ilacı peşinde koşturuyor. 100 yıl kadar önce bir Fransız araştırmacı kendisine köpek ve hamster testislerinden elde ettiği özütü şırınga etmişti. Bu özel harmanda hiçbir aktif hormon olmadığı anlaşılınca bu deneyin sonucu hayal kırıklığı oldu, yine de bu durum başka bilim insanlarını erbezlerinin sırlarını araştırmaktan alıkoymadı.
1930’larda Alman bilim insanları en sonunda orijinal testosteron moleküllerini kimyasal olarak yeniden üretebilecek başarılı bir formül üretmeyi başardı. İlk sonuçlar harikaydı; bu ‘über-hormonlar’, kasları geliştirmiş, dayanıklılığı ve agresifliği artırmıştı. Steroidlerin atası olan bu ilaçların bazılarını 1940’larda Hitler’in askerlerinin ve 1950’lerde Sovyet sporcularının kullandığı bildiriliyor.
Demir Perde rejimlerinin çökmesinden hemen sonra 1960’larda bu ülkelerdeki bazı haltercilerin anabolik steroidler kullandığı ortaya çıktı. Kellik, tüm vücudu saran sivilceler ve cinsel isteğin azalması gibi yan etkiler ortaya çıkmıştı. Daha da kötüsü ruh halinde görülen dalgalanmalar ve korkutucu öfke patlamalarıydı. Ergenlik çağında steroid kullananların gelişimi yavaşlamış, kadın sporcuların göğüsleri düzleşirken, klitorisleri büyümüş ve yüzlerinde tüyler çıkmıştı.
Aslında tek suçlu Demir Perde rejimleri de değil. Dr. Aksu, “Bu konuda dikkatlerin Demir Perde’ye yöneldiği dönemlerde Avrupa ve Amerika’da da yoğun ve örgütlü doping kullanımı olduğunu artık biliyoruz. Son yılların en ‘organize iş’i olan BALCO skandalında sprinter Marion Jones’un da içinde olduğu, çoğunluğu beyzbolcu, Amerikan futbolcusu ve atletlerden oluşan 27 üst düzey sporcunun suçlu bulunduğunu unutmayalım” diyor.

 

Bu maddelerin satışı yeterince denetim altına alınmadığı için kullanımı giderek yayıldı. Dünyanın hiçbir ülkesinde narkotik uzmanları steroidleri yakalamak üzere özel bir eğitimden geçirilmiyor. ABD Yasadışı İlaç Ajansı’nın sözcülerinden Will Glaspy, “Sınırdan geçen yasadışı ilaçları denetlerken steroidler de bizim yetki alanımıza giriyor ama kesinlikle önceliğimizi oluşturmuyor” diyor.
Dr. Aksu da bu konuda tam bir kontrol ve engellemenin mümkün olmadığını düşünüyor: “Maddelerin bir kısmı tıbbi tedavi için de kullanıldığından üretilmemesi ya da piyasadan tam olarak kaldırılması söz konusu olamaz. İnternetten satış ve pazarlama konusundaki, ceza ve yaptırımların da caydırıcı olmayacak kadar küçük olduğunu biliyorum. Bu komik cezayı ödeyip adres değiştirerek yollarına devam ediyorlar.”
İnternetin bu konuda sınırsız bir kaynak sunmasının canlı örneklerinden birisi de Britanya’da steroidleri tanıtan bir internet sitesini yöneten fitness uzmanı Mick Hart… Hart, “Dünyada obezite giderek artıyor, eğer bu insanları antrenman ve biraz ‘katkı’yla zayıflatıp azıcık kaslanmalarını sağlarsak bunun ne zararı olabilir ki?” diye soruyor. Kendisi bu düşüncesini desteklemek için 23 yaşındaki oğlu Chris’in bile steroid kullanmasını desteklemiş. Antrenman ve ilaçların katkısıyla bu toparlak genç adam kısa sürede bir kas yığınına dönmüş.
Hart’ın çıkardığı online steroid dergisi No Bull, özellikle orta yaşlardaki erkekler arasında giderek artan bir şekilde popülerleşiyor. Dergi sadece geçen ay 3 bin yeni abone kazanmış. Hart, “Dünyanın dört bir yanından her gün 200’den fazla e-posta alıyorum. Hepsinde de başlamak için sabırsızlandıklarını yazıyorlar” diyor.

Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Türkiye’de de anabolik steroidlerle ilgili bilgilerin bulunduğu pek çok web sitesi ve forum bulunuyor. Bu sitelerden birinde tanıştığımız 35 yaşındaki Tuna, spor salonuna birlikte gittiği arkadaşı 37 yaşındaki Burak’la birlikte ikinci steroid kürüne başlamış. Her ikisi de borsacı olan yakın arkadaşlar 5 yıldan beri birlikte spor yapıyor ve ilk kez iki yıl önce birlikte bir steroid kürüne girmişler. Tuna düzenli antrenman yapmaya başladıktan bir yıl sonra daha fazla gelişemediğini fark ettiğini ve steroidler üzerine araştırma yapmaya başladığını söylüyor. “İçki, sigara kullanmıyorum. Ailemde karaciğer ya da kalp problemi de yok, dolayısıyla steroid kullanmanın getirisinin riskinden fazla olduğunu düşündüm” diyor.
Aynı şey Burak için de geçerli, o da amaçlarının çok fazla irileşmek olmadığını sadece kollarını ve göğüslerini birkaç santim daha büyütmek için aşırıya kaçmadan steroid kullandıklarını söylüyor. “Biz kas manyağı değiliz. İki yıl içinde sadece iki kez sekizer hafta steroid kullandık. Ben 17 yaşımdan beri ağırlık çalışıyorum. Daha önce pek çok besin takviyesi kullandım. Boyum 1.93, 135 kiloya ulaştıktan sonra doğal yollarla daha fazla gelişemeyeceğimi fark ettim ve daha fazla gelişmek için steroid kullanmam gerektiğini fark ettim” diyor.

1.93 boy, 135 kilogramlık kaslı bir vücut ve Burak hâlâ yeterince gelişemediğini düşünüyor. Bunda bir gariplik yok mu?
Dr. Pope’a göre asıl problem de bu. Bazı erkekler kendilerini kaptırdıktan sonra gerçekten hiçbir şekilde tatmin olmuyor. “Bu erkekler hiçbir zaman yeterince iyi göründüklerine ikna olmuyor ve ilişkilerini, kariyerlerini, iç huzurlarını bu mükemmellik takıntısı uğruna feda etmeye başlıyor.”
Bu takıntı öylesine yaygınlaşmış ki, Dr. Pope bunun için yeni bir terim üretmiş: Adonis Sendromu. Ona göre bu sendromu alevlendiren şeylerin başında vücut geliştirmecilerin fotoğrafları geliyor. “Doğal yollarla devasa genişlikte omuzlara ve göğüs kaslarına ulaşılabileceğini söylemek en büyük yalanı oluşturuyor. Pek çok genç erkek spor salonunda ter döküyor ve onlar gibi olmadıklarında nerede yanlış yaptıklarını düşünmeye başlıyor. Bu ‘hiper-erkek’ görünümünün steroidler olmadan kazanılmasının çok zor olduğunu gördüklerinde de bu maddelere yönelmeye başlıyorlar.”

Steroidler o kadar yaygınlaştı ki, Dr. Pope pek çoğumuzun steroidle şişirilmiş bir vücut gördüğümüzde arada farkı algılamadığımızı söylüyor. Enjeksiyonla şişirilmiş pek çok kaslı vücutçu bu noktaya doğal yollarla geldiğini söylüyor. “Öyle erkekler var ki, biraz konuştuğunuzda bir soygun ve hatta taciz olayına karıştıklarını bile itiraf edebilirler ama steroid kullanmış olduklarını asla kabul etmezler” diyor Pope.

Steroid Öfkesi

Trajik olarak çok fazla steroid kullanıcısı bu tür suçlara hatta daha kötülerine bulaşıyor. Steroid uzmanı ve psikiyatrist Dr. Pope, psikiyatrik problemi olmayan huzurlu bazı erkeklerin, birkaç steroid küründen sonra adeta çıldırıp suç işlediği bazı davalarda danışmanlık da yapmış. Dr. Pope kaslı bir vücuda sahip olmak istediği için steroid kullanmaya başlayan 14 yaşında bir gencin hikâyesini anlattı. Steroid kürleri bir süre sonra onu o kadar sinirli yapmış ki, öfke nöbetlerinden birinin sonunda annesi onu muayene ettirmek için acil servise götürmüş. İki yıl sonra 16 yaşındayken 14 yaşındaki kız arkadaşını bıçaklayarak öldürmüş ve cinayet esnasında bir steroid kürü uygulamakta olduğu anlaşılmış.
Yetişkin erkekler arasında steroid istismarı konusunda sistematik bir çalışma olmadığı için ‘steroid öfkesi’ denen olgunun hangi durumda ve yaygınlıkta ortaya çıktığını bilmiyoruz. Öte yandan, Dr. Pope, sentetik testosteron kullanımıyla saldırganlığın artışı arasında bir neden sonuç ilişkisi bulunduğundan emin. “Steroid öfkesinin örnekleriyle o kadar çok karşılaştım ki, bunun sadece bir tesadüf olma ihtimali hiç yok” diyor Dr. Pope. Az sayıdaki laboratuvar çalışmasında steroid kullanıcılarının şiddet içeren davranışlara başvurduğu görülmüş. Ortalama vücut geliştiriciden daha düşük dozda steroid kullanan bir gönüllü, o kadar kontrolden çıkmış ki, başkalarına zarar vermemek için deney boyunca tek başına bir inziva odasına konulmayı talep etmiş.

Dr. Aksu da cinsel isteğin saldırganlık derecesinde artmasına karşın, cinsel işlevlerin tam gerçekleşmemesinin bazı ünlü sporcuları sosyal ilişkilerinde güç duruma düşürdüğüne birçok kez tanık olduğunu belirtiyor.
Tıp biliminin steroid kullanımının uzun vadeli psikolojik risklerini ortaya koyamadığını ya da ruh halindeki değişimlerin nedenini açıklayamadığını kabul ettiğimizi varsayalım. Yine de kol kaslarınız bir iki santim fazla büyüyecek diye, kendinizi kobay faresine çevirmenizin anlamı var mı?
“Benim asıl korkum şu: Nasıl ki sigarayla akciğer kanseri arasındaki açık bağlantının henüz kesinleşmediği 1950’lerde, pek çok kişinin sağlığa zararlarından haberdar olmaksızın sigara içmesi bize garip geliyorsa, ileride bu günlere dönüp baktığımızda steroidler için de aynı şeyleri düşünebiliriz. Gelecekte bir gün pek çok kullanıcı, steroidlerin şimdi öngöremediğimiz uzun dönemli etkileri nedeniyle ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya gelebilir” diyor Dr. Pope.
Siz siz olun kas yapmak için enjektörsüz klasik yöntemden vazgeçmeyin: Sıkı antrenman, sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve güvenilir takviyeler…

Steroidin Görünür Etkileri:

Steroid kullanan bir vücutçunun hemen her organında belirli etkiler gözlenir.
CİLT: Bazı vücutçuların ciltlerinde kırmızımtırak bir parlaklık ortaya çıkar. Bunun sebeplerinden biri steroidlerin fazlasıyla su tutması ve kan basıncını yükseltmesidir. Bir yazar steroid kullanan vücutçuları yürüyen ereksiyonlara benzetmişti: “damarlı ve kırmızı.”

SIRT:Üst vücutta akne, steroid kullanan yetişkinlerde çok sık görülen bir yan etkidir.

MEME UÇLARI: Erkeklerde memelerin kadınlardaki gibi büyümesi hastalığı olan jinekomasti steroidlerin en bilinen yan etkileri arasındadır. Steroidlerin yol açtığı meme dokuları ancak ameliyatla alınabilir.

KANATLAR VE BICEPSLER: On haftalık steroid kullanımından sonra kas kütlesi %25 oranında artar, dolayısıyla biceps ve kanatlarda derinin hızlı gerilmesinden kaynaklanan izler çok yaygındır.

DİZLER: Spor hekimleri, steroidlerin tendonlara ve bağ dokularına zarar verdiğine inanıyor. Seksenli yıllarda deney hayvanları üzerinde yapılan laboratuvar araştırmaları, birkaç günlük steroid kullanımının bile tendonları zayıflattığını gösteriyor.

TESTİSLER VE PENİS:Vücuda yapay testosteron enjekte edildikçe testisler testosteron üretimini bırakıyor. Üretim durunca testisler de küçülüyor. Ancak arkadaşları küçülüp büzülse de penis coştukça coşuyor. Yani steroid kullananların vücutları artık daha az sperm üretse de, cinsel arzuları genellikle artıyor. Fakat bazı durumlarda bu artan cinsel isteğe ve bitmek bilmeyen enerjiye iktidarsızlık da eşlik edebiliyor.

 

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

FITNESS

Hem sağlıklı hem kaslı olmak!

Umut Doğan Yıldız

-

Bu ayki sayımızın kapağını süsleyen adam, bunu başarmak için çok sıkı çalıştı. Onun öğrendiklerinden yola çıkarak yolculuğunuzu aynı yerde sonlandırın.

Kişisel antrenör Hendrik Hoogenboezem’in bir görevi var. Hoogenboezem vücudunun yüzde yüz sağlıklı, yüzde yüz fit olmasının yanında mümkün olduğunca kuvvetli olmak istiyor. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca çok sıkı çalışan Hoogenboezem, pizza ve çöreklerden feragat ederek spor salonunda vakit geçirdi. “Men’s Health’e kapak olmak uzun vadede en büyük hedefimdi. Bunu başardığımda ise bu uğurda vazgeçtiğim her şeye değdi,” diyor. Hayatınızı değiştirmeye karar vereceğiniz anı hâlâ bekliyorsanız, okumaya devam edin.

Altılı karın kası programı! TIKLAYINIZ

Kişisel Bir Planlamayla Başlayın

Hoogenboezem haftanın altı ya da yedi gününü spor salonunda antrenman yaparak geçiriyor. Odak noktası ise ağırlık antrenmanları. Squat, dumbbell chest press, kettlebell swing ve pulldown gibi hareketleri birlikte uygulayarak sonuç alan Hoogenboezem, ağırlık antrenmanlarının herkese uygun olmadığının bilincinde. Bu nedenle herkese yapmayı sevdiği şeyleri yapmasını öneriyor. “Koşu ya da hiking yapmayı seviyorsanız, bunları bir hobi olarak yapabilir ve fit kalırken eğlenebilirsiniz,” diyor.

Partnerinize Güvenin

Hoogenboezem daima elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşıyor. Buna arkadaşlarına ettiği yardımlar da dâhil. İyi bir antrenman partnerine sahip olmanın iki tarafı da kendini zorlamaya teşvik ettiğini söyleyen Hoogenboezem, “Aynı zamanda sert bir antrenmanı çıkarmanıza yardımcı olacak bir dostunuz olduğunu bilirsiniz,” diyor. Partnerinizi seçerken antrenmanlarınızı en az sizin kadar ciddiye aldığından emin olun.

Kürek çekerek kas kazanma programı! TIKLAYINIZ

Temiz Beslen, Yağsız Kal Hoogenboezem günde 6 ya da 7 kez yemek yiyor ve öğünlerindeki kilojulleri düşük tutarken besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye özen gösteriyor. “Vücudunuzu uygun şekilde beslerseniz buna karşılık verecek ve size teşekkür edecektir,” diyor. Başarılı sporcunun protein kaynakları ise sığır eti, tavuk ve somondan oluşuyor. Bu şekilde beslenerek yağ yakımı adına kardiyoya ihtiyaç duymayan Hoogenboezem, “Disiplinim ve beslenme planım yağsız kalmamı sağlıyor. Sıkı bir ağırlık çalışması ve set aralarında minimum dinlenmeyle durağan bir tempoda yağ yakabiliyorum,” diyor.

Devamı

Popüler