Bizi Takip Edin

FITNESS

Steel Mace programı!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Fitness dünyasında popülerlik kazanan Steel Mace ile kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olun.

Derleyen: Uğur Mutlu

Atalarımızın antik çağda savaşırken kullandığı gürzden esinlenen Steel Mace, son günlerde tüm vücut çalışmalarında fonksiyonel kuvveti ve genel kondisyonu artırmak adına sıklıkla tercih ediliyor. Geleneksel ağırlık antrenmanlarından farklı olarak çeşitli akışlar şeklinde uygulanan Steel Mace egzersizleri, her bir egzersizde ve tutuş açısında farklı kazanımlar sağlıyor. Steel Mace’in birçok egzersizde ihtiyaç duyulan kavrayış kuvvetini, dengede kalma becerisini, kas dayanıklılığını ve bedenin rotasyon yeteneğini artırdığını söyleyen kişisel antrenör Bahri Barış, “Steel Mace ile yapılan antrenmanlarda klasik ağırlık çalışmalarından aldığınız etkiden çok daha fazlasını hissedebileceğiniz gibi, temel hareket kalıplarından çıkarak hazırlanan bir akış ile beden zihin bağlantınızı da kuvvetlendirebilirsiniz,” diyor.

HER AÇIDAN TAARRUZ

Steel Mace’in zihinsel etkilerinin kuvvet ve kas kazanımının gölgesinde kalmaması gerektiğini söyleyen Barış, “Ekipmanın kendine has tasarımı sebebiyle sürekli değişen ağırlık merkezine karşı adaptasyon sağlamaya çalışmak, beyin – sinir – kas koordinasyonunuzun benzersiz bir biçimde gelişmesini sağlar,” şeklinde konuşuyor. Steel Mace’i dikey bir açıda sabit tutmanın ciddi anlamda omuz ve merkez bölge stabilizasyonu gerektirdiğini ifade eden Barış, “Steel Mace’i yatay konumda tutmak ise bedenin sağ ve sol bölümünün farklı ve değişken yoğunluklarda stabilizasyonunu gerektirdiğinden kas ve sinir sistemi bağlantınızı kuvvetlendirecektir,” diyor.

KUVVET GÜRZÜ

Aynı anda hem fonksiyonel kuvvetinizi hem de zihin-beden bağlantınızı kuvvetlendiren Steel Mace, sizi komple bir savaşçı haline getirmeye hazır. Üstelik kendi seviyenize göre tercih edebileceğiniz ağırlık seçenekleriyle.
300 TL, gymholix.com

ANTRENMAN

Kişisel Antrenör Bahri Barış tarafından hazırlanan yedi hareketlik Steel Mace antrenmanıyla, bu yeni ekipmanın antik dünyasına giriş yapabilir ve kısa süre içerisinde hem bedensel hem zihinsel kazanımlar elde edebilirsiniz. Başlangıçta üç kilogramlık Steel Mace ile başlayın ve seviyeniz ilerledikçe ağırlığı artırın. Hareketleri doğru formda yapmaya özen gösterin ve antrenman programına başlamadan önce mutlaka ısının.

Front Pullover

3 x 10

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Steel Mace’i her iki elinizle alt tarafından kavrayarak göğüs hizanızda tutun. Her iki kolunuzu da yukarıya kaldırarak Steel Mace’i başınızın arkasına doğru götürün. Ardından kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönerek ilk tekrarı tamamlayın.

Barbarian Squat

Her Kol İçin 3 x 8

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Steel Mace’i sol elinizle en altından kavrayarak dik tutun. Dengenizi sağlayabilmek için sağ kolunuzu yana açın. Squat yapın ve Steel Mace’in dik konumunu bozmamaya özen gösterin. Tekrar sayınızı tamamladıktan sonra tarafları
değiştirin.

Battle Lunge

Her Yön İçin 3 x 8

Bacaklarınızı kalça genişliğinde açarak Steel Mace’i iki elinizle kavrayın. Sağ ayağınızla lunge yapın. Bu esnada Steel Mace’i bir kılıç gibi vücudunuzun sağından geriye doğru götürün. Ayağa kalkın ve Steel Mace’i bu kez sol omzunuza doğru kaldırın. Bu 1 tekrardır. Tekrarınızı tamamladıktan sonra tarafları değiştirin.

Single Leg Deadlift

Her Yön İçin 3 x 8

Steel Mace’i sağ elinizle gürze yakın bir noktadan kavrayın. Sol ayağınızı hafifçe yerden kaldırın. Denge sağlamak için sol kolunuzu yana doğru açarak başlangıç pozisyonunuzu alın. Kontrollü bir şekilde öne doğru eğilerek Steel Mace’i zemine yaklaştırın. Bu pozisyonda bir an durakladıktan sonra ayağa kalkarak başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladıktan sonra hareketi sol kolunuzla yapın.

Rotating High Hinge Offset Row

Her Yön İçin 3 x 10

Steel Mace’i her iki elinizle kavrayarak öne doğru eğilin. Beliniz üzerinde gereğinden fazla baskı oluşturmamak için dizlerinizi hafifçe bükün. Steel Mace’in topuzunu zemine doğru alçaltarak başlangıç pozisyonunuzu alın. Şimdi Steel Mace’in topuzunu yukarıya doğru kaldırarak ekipmanın zeminle paralel olmasını sağlayın. Ardından akıcı bir şekilde gürzü yukarıya doğru kaldırın. Kontrollü bir biçimde başlangıç pozisyonuna dönerek ilk tekrarınızı tamamlayın. 10 tekrarın ardından tarafları değiştirin.

Double Narrow Side Press

Her Yön İçin 3 x 10

Steel Mace’i göğsünüzün önünde dik bir şekilde tutun. Sağ ayağınızla uzun bir adım atarak sağınıza doğru lunge yapın. Şimdi ağırlığı dengeli bir biçimde ileriye doğru itin. Bu şekilde bir an durakladıktan sonra ağırlığı tekrar göğsünüze yaklaştırın. 10 tekrarın ardından hareketi solunuza doğru yapın.

Biceps Curl to Shoulder Press

Her Kol İçin 3 x 8

Son hareketiniz için bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak sağ elinizle Steel Mace’i kavrayın. Dengenizi koruyabilmek için sol kolunuzu düz bir şekilde yana açın. Şimdi kolunuzu bükerek Steel Mace’i omzunuzun üzerine götürün. Ardından ağırlığı akıcı bir şekilde yukarıya kaldırarak kolunuzu düzleştirin. Hareketi tersine doğru uygulayarak başa dönün. Tekrar sayınızı tamamladıktan sonra hareketi diğer kolunuzla yapın.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Evini spor salonuna dönüştürdü

Umut Doğan Yıldız

-

Kayli Ann Phillips, sosyal medyanın en ünlü evde spor yapan kişiliklerinden biri.

Kuzey Kaliforniya’dan bir CrossFit sporcusu olan Kayli Ann Phillips,spora olan özverisi ve sosyal medyadaki ilham verici söz ve fotoğraflarıyla tanınıyor.

Fiziğini dünyaya gösteren egzersiz videoları ve fotoğrafları yükleyerek çok sayıda takipçi kazanan Kayli Ann Phillips, evini spor salonuna dönüştüren fitness modellerden biri.

Doğum Yılı: 1989

Milliyet: Amerikan

Kayli, müthiş fiziğini, bir pull-up bar ve Smith Machine içeren kendi ‘ ev-spor salonunda’ şekillendirdi.

Seyahat etmesine gerek kalmadan günün herhangi bir saatinde spor yapabilmek onu mutlu ediyor.

Devamı

FITNESS

Biceps, triceps ve karın antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

Biceps, triceps ve karın kaslarınızı yoğun bir şekilde çalıştıracak bu iki antrenman, yalnızca 30 günün ardından yeni yıla zımba gibi girmenizi sağlayacak.

Hedeflerinizi yeni yıla bırakarak zaman kaybetmeyin ve ağırlıkları hemen şimdi kaldırmaya başlayın.

Tut ve parçala

Şimdi size hücum planınızdan bahsedelim: İlk haftanızda birinci antrenmanı iki kez (pazartesi ve cuma), ikinci antrenmanı ise bir kez (çarşamba) yapın. İkinci haftanızda ise ikinci antrenmanı iki kez ve birinci antrenmanı bir kez yaparak yerlerini değiştirin. Bu değişimi üçüncü ve dördüncü haftanızda da sürdürün. Birinci antrenmanda kuvvet egzersiziyle başlayıp üç hareketlik istasyon çalışmasıyla devam edeceksiniz. İstasyon çalışmasındaki tur aralarında ilk iki hafta 45, sonraki iki hafta ise 30 saniye dinlenin. Böylelikle yükselen bir grafiğe sahip olacaksınız.

Trap-Bar Deadlift

4 SET x 4-6 TEKRAR

Deadlift’in bu varyasyonu tüm vücut kuvvetinizi ciddi oranda artıracaktır. Trap bar’ın içine girin. Dizlerinizi ve kalçanızı kullanarak gövdenizi barı kavrayacak mesafeye gelinceye dek alçaltın (A). Barla birlikte sırtınızı kamburlaştırmadan ayağa kalkın (B). Barı iki saniyede alçaltın. Set aralarında iki dakika dinlenin. Dört setin ardından istasyon çalışmanıza geçin.

Incline Row

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Sehpanın açısını 45 dereceye ayarlayın. Her iki elinize de birer dambıl alarak sehpaya yüzüstü uzanın. Ağırlıkları kolunuzun uzunluğunda sarkıtın (A). Avuç içlerinizi çok az bir miktar içe doğru çevirin. Dirseklerinizi gövdenizden uzak tutarak ağırlıkları göğsünüzün yanlarına doğru çekin (B). Ağırlıkları 3 saniyede alçaltarak sırt ve biceps kaslarınızın yandığını hissedin. 12 tekrarlık ilk turu tamamladıktan sonra hiç dinlenmeden sıradaki harekete geçin.

Dumbbell Bench Press

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Açısını 30 dereceye ayarladığınız sehpaya sırtüstü uzanın. Ağırlıkları göğsünüzün üzerinde tutarak dirseklerinizi vücudunuza yaklaştırın. Avuç içlerinizin birbirine dönük olmasını sağlayın (A). Ayaklarınızı zeminde tutarak ağırlıkları kollarınız düzleşinceye dek hızlı bir biçimde kaldırın. Kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın ve ağırlıkları 3 saniyede alçaltarak triceps kasınızı oyuna dâhil edin (B). Tekrar sayınızı tamamladıktan sonra dinlenmeden önceki son hareketinize geçin.

Medicine Ball Slam

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Vücudunuzdaki yağ miktarını azaltmak mutlaka işinize yarayacaktır. Sağlık topunu başınızın üstünde tutarak dizlerinizi hafifçe bükün. Kollarınızı uzatın (A). Bel hizanızdan öne doğru eğilerek topu ayaklarınızın önüne fırlatın (B). Ellerinizle topun rotasını takip ederek öne doğru düşmekten korunabilirsiniz. En az 10 tekrarın sonunda 45 saniye dinlenerek ikinci turunuza hazırlanın.

Tam Donanım

Birinci antrenman kuvvet bazlı bir hareketle başladı fakat ikinci antrenmanda iş sizi tüketecek kardiyo bazlı bir hareketle başlıyor. İlk harekette sadece yağ yakmakla kalmayacak, aynı zamanda biceps ve karın kaslarınızın da çalışmasını sağlayacaksınız. Öte yandan kardiyolarda harcadığınız kalori size gelişiminizi tetikleyen testosteron hormonu olarak geri dönecektir. Kaslarınız için endişelenmenize de gerek yok: Çalışmanın sonunda kollarınızın patlamasına neden olacak bir istasyon çalışması sizi bekliyor.

Rowing

7 TUR

Bu klasik kardiyo egzersizi yağ yangının kıvılcımını yakacak. Kürek makinasına oturarak tutacağı üstten tutuşla kavrayın. Dizlerinizi bükerek gövdenizi öne eğin (A). Bacaklarınızı düzleştirerek tutacağı kendinize doğru çekin (B). 30 saniye boyunca yüksek tempoda kürek çektikten sonra 30 saniye dinlenin. Bu bir turdur. İlk haftaya yedi turla başlayarak tur sayınızı her haftanın sonunda bir artırın.

Dumbbell Romanian Deadlift

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Karın kaslarınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak yüksek kalori yaktıran bir egzersiz arayışındaysanız, bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Üstten tutuşla kavradığınız dambılları üst bacağınızın hizasında tutun. Dizlerinizi hafifçe bükün (A). Sırtınızı düz tutun ve kalçanızın yardımıyla öne doğru eğilin. Üç saniyelik bir sürede elleriniz diz seviyenizin altına ininceye dek alçalın (B). Bu şekilde bir an duraklayın, ardından kalçanızı sıkarak ayağa kalkın. 10-12 tekrarın sonunda hiç dinlenmeden skull crusher egzersizine geçin.

Skull Crusher

3 TUR x 10 TEKRAR

Triceps kasınızı izole bir biçimde çalıştırarak kol hacminizi artırabilirsiniz. Her iki elinize birer dambıl alarak düz bir sehpaya sırtüstü uzanın. Ağırlıkları göğsünüzün hizasında tutarak avuç içlerinizin birbirine dönük olmasını sağlayın (A). Dirseklerinizi bükerek ağırlıkları 2 saniyede kulaklarınızın yanına indirin. Bunu yaparken üst kolunuzu zemine dikey tutun (B). Üst kolunuzu sabit tutarak başlangıç pozisyonuna dönün. En az 10 tekrarın ardından dinlenmeden son hareketinize geçin.

Zottman Curl

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Şimdi triceps kaslarınızdaki yangının biceps kaslarınıza da sıçramasına yaltaklık edeceksiniz. Her iki elinize de birer dambıl alarak ayağa kalkın. Ağırlıkları vücudunuzun yanlarında tutarak avuç içlerinizin karşıya dönük olmasını sağlayın (A). Omuzlarınızı sabit tutarak ağırlıkları yukarıya doğru kaldırın. Bu esnada bileklerinizi de çevirerek hareketin tepe noktasında avuç içlerinizin zemine dönük olmasını sağlayın (B). Dambılları kontrollü bir şekilde alçaltarak başlangıç pozisyonuna dönün. Kollarınız şimdiden tükenmiş olsa da ikinci tura başlamadan önce sadece 45 saniyeniz var.

Devamı

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com