Bizi Takip Edin

SAĞLIK

 STATİN KULLANMALI MISINIZ?

Umut Doğan Yıldız

-

 

Statin (kolesterol ilaçları) kullanma konusunda iki farklı görüşü sunuyoruz. Statin kullanımı nedir, statin kimler kullanır? Tüm bunların cevabı:

 Evet.

(Risk yüksekse)

Dr. Steven Nissen, Cleveland Clinic, Kardiyoloji Başkanı

 

 Statinleri (kolesterol ilaçları), koroner kalp hastalığı olan veya kalp krizi, felç, bypass ameliyatı veya koroner stent yerleştirme işlemi geçiren kişilere her zaman öneriyorum. Hem de kolesterol seviyeleri ne olursa olsun. Gerçekten de bu hastalar, hastalığın tekrarlanması riskini düşüren atorvastatin veya rosuvastatin’in yüksek dozlarından özel olarak fayda görüyor.

Tartışma, kalp problemi olmayan ancak yüksek kalp hastalığı riski taşıyan kişiler üzerinden dönüyor. Genellikle doktorlar, bir bireyin statin kullanması gerekip gerekmediğine karar vermek için yaş, ırk, toplam kolesterol, HDL ve sistolik kan basıncı gibi risk faktörlerini içeren bir algoritma kullanıyor. (Kendi rakamlarınızı tools.acc.org/ASCVD-Risk-Estimator adresine girebilirsiniz.) Maalesef, bu algoritma kusurlu. Oldukça önemli olan aile geçmişini hesaba katmıyor. Benim gibi kardiyologları en çok endişelendiren, yüksek genetik kalp hastalığı riski olan kişilerdir. Statinler, onların durumunda da yardımcı olabilir. Bu nedenle her zaman diğer faktörlerin yanında aile geçmişi faktörünü de göz önüne alıyorum. (Bir Lancet çalışması, statinlerin aslında yüksek genetik kalp hastalığı riski olan kişilere en fazla yararı sağladığını gösterdi.) Bazen, enflamasyon belirtisi olarak yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein kontrolü yaparım.

Bazı erkekler, ilaç alımı konusunda dik başlı davranıyor ve kolesterol seviyelerini kırmızı pirinç veya sarımsak gibi işe yaramaz besin takviyeleriyle düşürmeye çalışıyor. Böyle bir uygulama etkili olmaz ve tehlikelidir. İnsanlar statinlerden korkmamalı. Statinler, şimdiye dek geliştirilen ilaçlar arasında en güvenli olanlardan biri. Kullanan kişilerin çok büyük bir çoğunluğu hiçbir yan etki görmüyor. Statin kullanımı için bir aday sayılıyorsanız ve ömür boyu almanız gerekecek bir ilaca başlamak konusunda endişeliyseniz, şöyle düşünün: Hayatınızın baharında olup kalp krizi geçirmekten daha kötü bir şey yok.

 Hayır.

(Yaşam tarzınızla ilgili değişiklikleri henüz denemediyseniz)

Dr. Stephen Sinatra, HeartMD Institute’un Kardiyoloğu ve Kurucusu

 

1990’lı yıllarda, statinlerin mucizevi ilaçlar olduğunu düşünürdüm ancak o günlerden bu yana fikrim değişti. Belirli kişilerin bu ilaca ihtiyaç duyduğu tartışılmaz. Bir kişi kalp hastalığı veya risk faktörleri taşıyorsa ve güçlü bir aile geçmişi varsa ilaç yazmayı şiddetle destekliyorum. Bu tarz durumlarda ilacın antienflamatuar etkileri önem taşıyor.

Bununla birlikte, statinlerin gereğinden fazla reçetelendirildiğine inanıyorum. (CDC, 40 yaş ve üzeri dört yetişkinden birinin ilacı kullandığını bildiriyor.) Kalp hastalığı riski 50 ila 75 yaşları arasında oldukça yükseliyor. Bu yaş grubundaki erkekler, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, yüksek kilo ve diyabet veya prediyabetten mustaripse, statinden yarar sağlayabilir. Ancak bu ilaçları, önce yaşam tarzlarında kalp dostu değişiklikler önermeden nadiren yazıyorum.

Bunun nedeni, araştırmaların prostat kanseri, diyabet ve katarakt riskinin ilaçlarla arttığını göstermesidir. Ayrıca bazı kişilerin statin toleransı yoktur. Sindirim sistemiyle ilgili sorunlara, uzun süreli kullanımda sinir sistemi problemlerine ve kas ağrısına yol açabilir. Kullanıcıların yüzde 5 ila yüzde 29’unun kas ağrısı çektiği tahmin ediliyor. Ancak bana kalırsa, bu yan etkinin yaygınlığı çok daha yüksek.

Maalesef, statinler kestirme yol olarak görülüyor. Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak yerine günde bir tane ilaç almak çok daha kolay geliyor. Ayrıca böylesi, zamanı kısıtlı doktorlar için de yaşam tarzlarıyla ilgili değişikliklerin uygulanmasında hastalarına danışmanlık yapmaya kıyasla daha kolay.

Tabii ki yüksek kolesterol değerlerinin bir anlamı olabilir, ancak neden yüksek olduklarını öğrenmeyi tercih ederim. Kilo alma? Hareketsizlik? Bir kişi 5 veya 8 kilo verebiliyorsa genellikle bu kolesterolünü ve kalp hastalığı riskini düşürecektir. Kilo veremediği takdirde statin yazmayı düşünürüm, özellikle de koroner arter hastalığı veya diğer yüksek riskler söz konusuysa. Yüksek risk altındaki bu insanların statin kullandığını bilerek daha rahat uyurum. Ancak genel olarak, zorunda kalmadıkça statin yazmam.

 

KARAR

Doktorunuzun yardımıyla, riskinizin boyutuna karar verin. Kolesterol seviyeniz tehlikeli sınırda geziyorsa alışkanlıklarınız hakkında dürüst olun. Kalbinizi korumak için elinizden gelen her şeyi yapıyor musunuz? Hayat tarzınızdaki olumlu değişikliklerin de kanser, bunama ve diğer hastalıkların riskini azaltabileceğini unutmayın. Yüksek kolesterole, fakat açık damarlara sahip olabilirsiniz veya tam tersi de söz konusu olabilir. Koroner ultrason veya koroner kalsiyum skorlama yaptırarak atardamarlarınızdaki plak oluşumunu doğru bir şekilde ölçtürmeyi düşünebilirsiniz. Doktorunuzun ofisinden statin yazdığı bir reçeteyle ayrılırsanız yan etkilerini anlayın ve takip edin. Birçok farklı statin vardır: Birine karşı toleransınız yoksa işinizi görecek başka bir tane bulma şansınız yüksek.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Sigaranın gözlere etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Sigaranın kanser ya da kalp-damar hastalıkları yanında gözlere ve beyine de büyük zararı bulunuyor.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nihal Işık, beyni sağlıklı tutabilmenin yollarından söz ederken sigaraya da değiniyor ve “Çalışmalar, sigara içenlerin yüzleri ve isimleri içmeyenler kadar iyi hatırlamadığını göstermiştir” diyor. Buna göre sigara direkt olarak belleği mi etkiliyor yoksa beyin sağlığını olumsuz etkileyen akciğer hastalıkları, yüksek tansiyon, felç gibi hasarlara yol açtığı için hafızayı dolaylı yoldan mı etkiliyor tam olarak bilinmese de, sigaranın hafıza üzerinde bir olumsuz etkisi olduğu kesin.

Sigaranın göze zararı

Sigara gözlere de zarar veriyor. Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Hüsnü Güzel, “Sigara tüketimi, gözlerde pek çok olumsuz etkinin oluşmasına sebep olabiliyor. Bu konudaki en büyük problem, halk arasında bu hastalıklar konusundaki bilincin yetersiz olması. Sigara tüketimi sebebiyle; katarakt, maküla dejenerasyonu, diyabetik retinopati, üveit ve göz kuruluğu gibi, ciddi görme kayıplarıyla sonuçlanabilecek pek çok rahatsızlık oluşabiliyor” diyor. Prof. Dr. Güzel, hamilelik sırasında içilen sigaranın zararlarına da dikkat çekiyor: “Hamilelik döneminde sigara tüketilmesi de plasentanın zararlı toksinler tarafından etkilenme ve gözlerde problem oluşma şansını oldukça yükselten bir etken. Aynı zamanda hamilelik döneminde sigara kullanımı, prematüre retinopatisi oluşma şansını da artırıyor. Görme kaybına varacak ciddi sonuçlar yaratan bu rahatsızlıkların oluşmaması adına, alınabilecek önlemler arasında en etkilisi sigarayı bırakmak olacaktır” diyor.

Sigaranın ses üzerindeki etkisi

Sigara, ses üzerinde de olumsuz etkilere sahip. Üsküdar Üniversitesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, sesin insan iletişiminde en önemli araç olduğunu söyledikten sonra, birçok insanın mesleğini ancak sesini kullanarak sürdürebildiğini ancak öğretmen, sanatçı, spiker, şarkıcı ve din görevlisi gibi kişilerde ses hastalığının daha da önemli olduğunu vurguluyor. Prof. Dr. Topak, “Sigara sesin en büyük düşmanıdır. Gırtlak ve akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Sigaranın kesinlikle bırakılması, bulunulan ortamda sigara dumanına maruz kalınmaması gerekir” sözleriyle de sigaranın ses üzerindeki olumsuz etkilerini özetliyor.

Devamı

SAĞLIK

Kalsiyum tüketiminde 8 kural

Umut Doğan Yıldız

-

Yetersiz kalsiyum kadar fazla kalsiyum alımı da vücutta ciddi problemlere neden olabiliyor. İşte kalsiyum tüketiminde 8 kural!

Kalsiyum vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli minerallerden biri. Güçlü ve sağlıklı bir kemik kitlesinde başrol üstlenen kalsiyum aynı zamanda kalp, kas ile sinirlerin düzgün çalışması ve kanın pıhtılaşmasında da önemli rol oynuyor. Dolayısıyla vücuda yetersiz alındığında kemiklerin kolay kırılmasından diş çürüklerine, kaslarda ağrı ve kramplardan bayılmaya, kanın pıhtılaşması ile ilgili sorunlardan cilt kuruluğuna, depresyondan kalp ritim bozukluğuna kadar pek çok ciddi tablolar gelişebiliyor. Yetersiz kalsiyum kadar fazla kalsiyum alımı da vücutta ciddi problemlere neden olabiliyor; örneğin kalp krizini tetiklemesi gibi! Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman bu nedenle doktora danışılmadan gelişigüzel kalsiyum takviyelerinden mutlaka kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor. Peki yeterli kalsiyum alımı için beslenme alışkanlığımızda nelere dikkat etmeliyiz? Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman kalsiyumdan zengin beslenmenin 8 püf noktasını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Her gün süt ve süt ürünleri tüketin

Her yetişkinin günde 1000 mg kalsiyum alması sağlıklı bir yaşam sürmesi için şart. Bu ihtiyaç gelişme çağındaki çocuklarda, 50 yaş üstü kişiler, hamiler ve emziren kadınlarda artış gösteriyor. Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri en etkili kalsiyum kaynakları. Yeterli kalsiyum alımı için kahvaltıda 1-2 dilim peynir tüketin ve buna ek olarak günde 2 su bardağı kadar süt ya da yoğurt eklemeye özen gösterin. Unutmayın ki yaşlılarda, hamile ve emziren kadınlarda bu gereksinim daha fazla oluyor.

Çay, kahve ve tuz üçlüsüne dikkat!

Yapılan çalışmalara göre, fazla kafein alımı kalsiyumun geri emilimini azaltıyor. Yüksek oranda tuz tüketiminin de böbrekten kalsiyum atımını arttırdığı yine yapılan çalışmalarla ortaya konmuş. Bu nedenle kalsiyum eksikliği yaşamamak için günde 3-4 fincan çay ve kahveden daha fazlasını tüketmeyin. Ayrıca günde 6 gramdan fazla tuz tüketmekten de kaçının.

Yeşil sebzeler faydalı, ancak

Ispanak, semizotu, roka ve maydanoz gibi yeşil sebzeler de kalsiyumdan zengin olmalarına rağmen içeriklerindeki posa vücuttaki kalsiyum emilimini azaltıyor. Bu yüzden çok iyi bir kalsiyum kaynağı sayılmazlar. Eğer süt ürünlerini tüketmiyorsanız kalsiyum gereksiniminizi yeşilliklerden karşılamaya çalışmanız yeterli olmayabilir.

Haftada 2 kez kurubaklagil şart

Kurubaklagiller de iyi birer kalsiyum kaynakları. Haftada 2 kez fasulye, nohut ve bezelye gibi kurubaklagil besinlerini diyetinize ekleyin. Ayrıca baklagiller iyi protein kaynaklarıdır ve kolesterol içermedikleri için yüksek kolesterol seviyesinin kontrolüne de yardımcı oluyorlar.

Kuruyemiş ve kuru meyvede aşırıya kaçmayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman badem, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumların da kalsiyum kaynaklarından zengin olduklarını belirterek, “Ancak bu yağlı tohumların kalorilerinin çok yüksek olduğunu da unutmayın. Dolayısıyla günde 15-20 adet badem veya fındık tüketimini aşmamaya özen gösterin. Kilo vermeye çalışıyorsanız bu miktarı azaltın” diyor. Kuru incir, kuru kayısı ile kuru eriği de iyi birer kalsiyum kaynağı olarak beslenmenize eklemenizde fayda var. Ancak bu meyveler yaş meyvelere oranla daha fazla şeker ve kalori içeriyorlar. Diyabet hastası iseniz nadir tüketmenizde fayda var.

Laktoz intoleransınız varsa

Laktoz intoleransı olan kişilerde de kalsiyum eksikliği görülme riski yükseliyor. Bunun nedeni ise süt ürünlerinde bulunan laktoz adlı karbonhidrat türünün sindirilmesine yardımcı olan laktaz enziminin yetersiz olması veya düzgün çalışmamasından ötürü laktoz içeren ürünlerin sindirememesi. Bu nedenle de laktoz intoleransı olan kişiler süt ürünlerini daha az tüketmeyi veya hiç tüketmemeyi tercih edebiliyorlar. Laktozun tolere edilemediği durumlarda laktozsuz süt ürünü formlarını tercih edilebilirsiniz.

D vitamini eksikliğine dikkat

Kemik dokusu sürekli bir yapım ve yıkım halinde oluyor. Kalsiyum ve D vitamini bu noktada anahtar rol üstleniyor. D vitamini yetersizliği durumunda kalsiyumdan faydalanmak zorlaşıyor ve kemik yapısında bozulmalar meydana geliyor. Ülkemizde D vitamini eksikliği oldukça sık görülüyor. Öyle ki Türkiye’de Güneydoğu bölgesinde yaşayan 264 yetişkin ile kış aylarında yapılan bir çalışmada, bu kişilerin yüzde 94’ünde D vitamini eksikliğine rastlanmış. Bu nedenle yeteri kadar kalsiyum alıyor olsanız bile vücudunuzda D vitamini eksikliği olmadığından da emin olmalısınız.

Doktorunuza danışmadan asla!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman beslenmeyle yetersiz kalsiyum alan kişilerin kalsiyum takviyesine ihtiyaç duyabileceklerine, ancak bu takviyelerin mutlaka doktorun önerisi ve belirttiği miktarda alınması gerektiğine dikkat çekerek bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Kişinin takviye olarak alacağı kalsiyum; diyetle aldığı kalsiyum miktarı, alması gereken miktar ve kandaki kalsiyum düzeyine bağlı oluyor. Hekime danışmadan bilinçsizce kullanılan kalsiyum takviyesi ile vücuda gereğinden fazla kalsiyum alınırsa ciddi tablolar oluşabiliyor. Öyle ki kalsiyum takviyesi kemikleri güçlendirmediği gibi tam aksine kemiklerde zayıflamaya, kabızlığa, böbrek taşlarına, hatta kalp krizlerine varan ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.”

Devamı

SAĞLIK

Ergenliği belirleyen yaş değil

Umut Doğan Yıldız

-

Herkes ergenliğin belli bir yaşa gelindiğinde başladığını zanneder ancak Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül ergenliğin yaş ile değil, kilo ile bağlantısı olduğunu söylüyor.

Ergenliğin; büyüme ve gelişme; fiziksel olgunluk, genetik yapı, hormonlar, çevresel şartlar, sosyoekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli unsurların etkisinde meydana gelen bir süreç olduğunu söyleyen Op. Dr. Temizgönül, devamlı olarak alınan yüksek kalorili gıdaların, tek taraflı gıda tüketiminin, aşırı beslenmenin çocuklarda obeziteye sebep olduğunu, obezitenin ise kilo artışına ve erken ergenliğe yol açtığını belirtiyor. “Erken ergenlik; genetik yapı, sosyoekonomik durum ve genel sağlık durumu gibi birçok değişkenden etkilenir. Kız çocukları 48 kiloya ulaştıklarında ve vücut yağ oranı %17 civarına geldiğinde, ergenliğe girer. Dolayısıyla özellikle kız çocuklarında kilo ve vücut kitle indeksi arttıkça ergenliğe girme yaşı da düşmektedir. Bu bulgular ışığında obezitenin kızlarda erken ergenliğe sebep olduğu kanıtlanmıştır” diyen Op. Dr. Temizgönül, çocukların, zannedildiği gibi kilolu oldukları zaman boy atıp uzamadıklarına da dikkat çekiyor.

Obeziteden korunmak aslında kolay

Uzmanlar, obeziteden korunmak için bazı noktalara dikkat etmenin yeterli olduğunu vurguluyor. Sindirimin midede değil beyinde başladığını belirten uzmanlara göre gıdayı gördüğünüz an enzimleri de salgılamaya başlıyoruz.

· Sindirim, çiğnediğimiz sürece devam eder. Ne kadar çiğnersek o kadar rahat sindiririz.

· Yeme süremiz uzadıkça yediğimiz miktar azalır.

· Her öğüne yarım saat ayırmamız yeterlidir. Hızlı yemek ise zararlıdır.

· Porsiyonları küçültmenin de olumlu sonuçları olduğu kanıtlanmıştır.

· Tabaklar küçük olursa yemek de göze fazla görünecektir. Büyük tabaklar ise yemeğin azmış gibi algılanma sebebidir.

· Tabak boşalınca hemen doldurmamak gerekir.

· Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek hem çiğneme sıklığını azaltır, hem de reflü ve aşırı yemeyi artırır.

· Çocuklarda gıda yoluyla ödüllendirmeden kaçırmak gerekir. (Odanı toplarsan, seni hamburgerciye götüreceğim gibi…)

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com