Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Sporda giyilen kıyafetin önemi

Umut Doğan Yıldız

-

 

Ayakkabı ve kıyafet seçimi, hem yaptığımız spordan aldığımız verimi hem de motivasyonumuzu artırıyor.

Spor yapmak, kilo vermenin ve sağlıklı bir yaşam sürmenin ön koşulları arasında yer alıyor. Ancak hangi sporu ne kadar süre ile yapıyor olursanız olun, doğru kıyafetleri seçmeniz gerekiyor. Eğer yaptığınız spora uygun kıyafetler ve ayakkabılar seçmezseniz sakatlanabileceğinizi veya aktivite sonrası şiddetli ağrılar çekebileceğinizi unutmayın.

Ayakkabılarınızı Bilinçli Seçin

Spor kıyafetlerinin seçimine önce ayakkabıdan başlamak gerekir. Bu aşamada yapılan bir hata bel ve boyun problemlerine yol açabilir hatta sakatlıkla sonuçlanabilir. O nedenle ayağımızı kavrayan, zeminden aldığımız darbeleri vücudumuza mümkün olduğu kadar az ileten ayakkabılar tercih edilmelidir. Spor ayakkabınızın topuk kısmı darbeleri emecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Ayakkabının taban kısmında yer alan tırtıklar, dengeyi bozacak kadar derin olmamalıdır. Çok fazla önemsenmese de ayakkabının burun kısmı, yürüyüş sırasında parmakların kıvrılmasına izin vermemelidir. Taban kısmı ise orta kısımdan bükülmemelidir. Ayak başparmağı ile ayakkabının ucu arasında 1 santimetre kadar boşluk bulunmalıdır. Ayakkabının bilek kısmının arka tarafında sakatlanmaları önlemek için darbeleri engelleyen yumuşak bir bölüm yer almalıdır. Ancak, yastık olarak adlandırabileceğimiz bu bölüm, bileğimizi rahatsız etmemelidir.

Tercihiniz Rahatlık Olsun

Gelelim kıyafet konusuna. Spor yaparken kullanacağımız kıyafetlerde tercih, rahatlık ve esneklikten yana kullanılmalıdır. Giydiğiniz tişörtlerin kol ve kenarlardaki dikiş yerleri, koşu ve yürüyüş esnasında sürtünerek vücudunuzda tahriş yaratabilir. Bunun yerine; spor yaparken genelde dikişsiz tişört ve atlet giymeye özen gösterilmelidir. Kıyafet seçimini belirleyen kriterlerden birisi de hava koşullarıdır. Eğer egzersiz dışarıda yapılacaksa havanın yağmurlu, güneşli ya da soğuk olmasına göre kıyafet seçilmelidir. Yağmurlu havada pamuklu giymek kıyafetlerin ıslanarak ağırlaşmasına neden olur. Bu da performansı ve rahatlığı etkiler. Aslında pamuk, suyu tutma özelliğine sahip olduğu için efor gerektiren hiçbir aktivitede tercih edilmemelidir. Hava güneşli ise şapka ve gözlük takarak güneşten korunmak da gerekir.

Kalın Giyinmeyin

Spor yaparken daha çok terlemek için kalın giyinmek, iç organlarımıza zarar verebilir. Örneğin, kalın giyindiğimiz için aşırı yükselen vücut ısısı nedeniyle kalp daha fazla çalışır. Bu da söz konusu organın çabuk yorulmasına neden olur. Şunu unutmamak gerekir; spor sırasında terlemek vücut ısısını düşürür. O yüzden, kalın giyinerek teri tutmaktansa emip dışarıya atan bu sayede de ısıyı düşüren kıyafetler seçmek daha mantıklı olacaktır.

Spor Yaparken de Şık Olabilirisiniz

Egzersiz kıyafetlerin görünüşü, günümüzde fonksiyonu kadar ön planda. İnsanlar, artık her yerde olduğu gibi spor yaparken de modaya uygun kıyafetler seçiyor ve iyi görünmek istiyor. Durum böyle olunca da rahatlıktan ödün verilebiliyor. Halbuki hem şık hem de rahat giyinmek mümkün. Peki, hem iyi görünmek hem de spordan aldığımız verimi maksimuma çıkarmak için nelere dikkat etmeliyiz. İşte size birkaç basit öneri:

· Spor yaparken daha iyi görünmek için tek renk kıyafetler tercih edebilirsiniz. Böylece hem daha fit görünür hem de konforunuzdan ödün vermemiş olursunuz.

· Göbek bölgesi ve yan yağların oluşturduğu kötü görüntüden kurtulmak için yüksek belli bir eşofman veya tayt tercih edebilirsiniz.
· Spor kıyafetinizi, hareket kabiliyetinizi kısıtlamayan ve uygun malzemelerden yapılmış aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Ömrü uzatan antrenman

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, güç antrenmanları insan ömrünü uzatıyor.

Kardiyo bağımlılarına güç antrenmanları çekici gelmeyebilir. Ama yeni bir araştırma, güç antrenmanlarını atlamamanız gerektiğinin haberini veriyor. Çünkü anaerobik (yani güç antrenmanı) egzersizler, uzun yaşamın sırrı olabilir.

Preventative Medicine‘da yayımlanan araştırmada, güç antrenmanları ile uzun yaşam arasında bir bağlantı bulundu. Kardiyo egzersizlerinin kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve Alzhemir gibi birçok hastalık riskini azalttığı uzun zamandır biliniyordu. Ancak, güç antrenmanlarının insan ömrü ve sağlık üzerindeki pozitif etkilerine dair araştırmaların sayısı görece sınırlıydı.

Araştırmacılar, National Health Interview Survey tarafından 1997-2001 yılları arasında toplanan veriler ile 2011 yılında 65 yaş ve üzerindeki 30.000 insanın ölüm raporlarını ilişkilendirdiler. İnsanların sadece %9’unun haftada en az 2 gün güç antrenmanı yaptığı bildirilmişti. Güç antrenmanı yapan insanların erken ölüm oranı ise güç antrenmanı yapmayanlara kıyasla %46 daha düşük olarak belirlendi. Dahası, bu insanların kalp sorunlarına bağlı ölüm oranlarının %41, kanserden dolayı hayatlarını kaybetme oranlarının ise %19 daha düşük olduğu ortaya çıktı. Hatta alkol tüketimi ya da sigara bağımlılığı gibi diğer yaşamsal faktörler hesaba katıldığında da sonuçlarda bir değişiklik oluşmadı.

Özetleyecek olursak, egzersiz programından güç antrenmanlarını asla eksik etmemelisiniz.

Devamı

SAĞLIK

7 adımda daha hızlı metabolizma

Umut Doğan Yıldız

-

Bu 7 adımı izleyerek metabolizmanızı hızlandırın.

Amazondan Sipariş

Bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra, C vitamini metabolizmanız için de çok önemli olup Boulder’daki Colorado Üniversitesine göre yaşlandıkça vücudumuzu yavaşlatan oksidatif stresi dengeler. Ancak bunun için Amazon ormanlarında yaşamak zorunda değilsiniz. Yağmur ormanları meyvesi camu camu, bir çay kaşığı tozunda günlük tavsiye edilen tüketim miktarınızın beş katını içerir. Gut dergisine göre ise aşırı yemekten kaynaklanan kilo alımının etkisini azaltır. Bir sonraki shake’inize akıllıca bir ilave.

Suyla Daha Fazla Yakın

Biftek ve protein barlardan oluşan bir beslenme programının kol kaslarınıza faydaları olabilir, ancak bu metabolik bir dezavantajla gelir. Connecticut Üniversitesinin bir çalışmasında, yüksek protein diyeti yapan atletler, normalden daha susamış hissetmemelerine rağmen metabolizmayı yavaşlatan su eksikliği belirtileri gösterdi. Susuzluktan kavrulmayı beklemeyin. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, yalnızca 500 ml suyun dahi metabolizma hızınızı sonraki saat için yüzde 30 yükseltebileceğini bildiriyor.

Artık Büyük Öğünler Moda

“Az ve sık yiyin” efsanesi o kadar yaygın ki nadiren sorgulanıyor. Ancak Plos One dergisindeki bir çalışma, daha az sıklıkla daha büyük öğünler yiyen erkeklerde küçük bir kalori yakımı artışı görüldüğünü bildirirken US National Institute on Aging, günde süper boyutlarda bir öğün tüketen farelerin sürekli olarak atıştıranlardan daha sağlıklı olduğunu gösterdi. Daha az bulaşık çıkması da cabası.

Sonraya Saklayın

Ağırlık antrenmanınızı işten sonraya ertelemek, metabolizmanız yavaşlamak üzereyken onu yeniden hızlandıracaktır (ayrıca hızlı bir bira yuvarlamanın cazibesinden kaçmanıza yardımcı olur). Bir çalışmada**, akşam saat altıdan sonra antrenman yapan deneklerin sabah antrenman yapanlara kıyasla daha fazla yağ yaktıkları görüldü. İlave uyku süresinin de size iyi geleceğinden eminiz.

Düşünmeniz Yeter

Metabolizmanızı hızlandırmak davranışlarınızdaki değişikliklerden biraz daha fazlasını gerektirebilir. Bir çalışmaya göre***, günlük aktivitelerini egzersiz olarak yorumlayan deneklerin rutinlerinde değişiklik yapmadan daha fazla kalori yakıp daha çok yağ kaybettiği görüldü. O dosyaları güncellemek çok zor iş, değil mi?

Yaralarınıza Tuz Basın

İyot, tiroidinizin metabolizmanızı iyi çalışan bir düzende tutan hormonları üretmesine yardımcı olması adına gereklidir. Ancak Türkiye halkındaki iyot eksikliği iyotlu tuzlar üretilmesinin zorunlu kılınmasıyla azalsa da, hala varlığını sürdürüyor. Wakame yosunu gibi deniz sebzeleri mükemmel iyot kaynaklarıdır ve daha kolay besin emilimi için miso ile servis edilmesi tavsiye edilir. Ancak deniz ürünlerinin bu türlerinden kaçınıyorsanız iyotlu tuz kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

T Yüklemesi

Bitmek bilmeyen back squatlar doğal bir yağ yakıcı olan testosteron seviyelerinizi artırmanın tek yolu değil. Bath Üniversitesinin bir çalışması, 30 saniyelik 10 sprint yapmanın T seviyelerinizi bir sonraki saat içinde yükselttiğini ve aynı zamanda vücudunuzun şekeri metabolize etme kabiliyetini geliştirdiğini gösterdi. Sonuçlarınızı en iyi hale getirmek için spor-dinlenme oranınızı 1:3 şeklinde tutun, yeterince dinlenemezseniz en iyi çabanızı gösteremezsiniz. İyi kazançlar, bekleyenlere gelir.

Devamı

SAĞLIK

Prediyabetten kurtulun

Umut Doğan Yıldız

-

Yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde prediyabet, yani diyabet için bir uyarı işareti olan yükselen kan şekeri sorunu vardır.

Problemin geri çekilmesini sağlamanın yolu oldukça tanıdık görünüyor: İyi beslenin, daha çok hareket edin, yeterince uyuyun, stresi azaltın. Ancak bu stratejilerin galibini selamlayın:

Tennessee Üniversitesinin çalışmasına göre, denekler yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 30 protein ve yüzde 30 yağ içeren zor olmayan diyetler uyguladığında, her biri altı ay içinde prediyabetten kurtuldu.

National Diabetes Prevention Program’ından akla uygun bir plan, prediyabetin ilerleme şansını yüzde 58 azaltıyor.

PLAN NE: Kilonuzun en az yüzde 5’ini vermek, haftada en az 150 dakika orta seviyeli egzersiz yapmak ve günlük rutininize stres yönetimi ile ilgili ve kan şekeri dostu ince ayarlar eklemek (daha iyi uyumak gibi).

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com