Bizi Takip Edin

Saç dökülmesi erkeklerin en büyük kabuslarından. Özellikle kendine ve vücuduna dikkat eden sporcu erkeklerde bu durum psikolojik problemlere bile yol açabiliyor. Dr. Murat Küçüktaş, bu konuda erkeklerin önünde duran seçenekleri anlattı.

Dermatolojik olarak saç dökülmesine yol açan 100’e yakın çeşitli saçlı deri hastalığı bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık görülen ve yaş ilerledikçe kalıcı saç kayıplarına yol açan, ‘erkek tipi saç dökülmesi’ olarak adlandırdığımız
‘androgenetik alopesi’dir. Toplumda yaklaşık olarak her 3 erkekten birini etkilemektedir. Sıklıkla, ergenlik sonrası 20’li yaşlarda vücuttaki androjen seviyesinin artışı ile genetik olarak bu hastalığa yatkın bireylerde saçlarda incelme ve kalıcı kayıplar başlar. Hastalığın genetik temeline yönelik tedavi henüz olmadığından, mevcut tedaviler daha çok saç köklerindeki dihidrotestosteron (bir tür testosteron metaboliti) seviyesini azaltmaya yöneliktir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde saçlarda kalıcı kayıp geliştiğinde ise tedavide saç nakli devreye giriyor. Saç nakli, bir saç kökünün bir yerden alınıp saçsız bölgeye nakli işlemidir. Bu tedavi açısından şanslı tabir ettiğimiz hastalar
saç köklerinin alındığı donör bölgesindeki saç yoğunluğu fazla olan, o bölgedeki saçlarının kalibrasyonu iyi olan ve görece ekim yapılacak alanı çok geniş olmayan hastalardır.

Hastalarımın en çok sorduğu sorulardan biri “Böyle bir işlem sonrası ne zaman aktif spor hayatıma dönebilirim?” oluyor. Nakil yapılan saç köklerinin tutunması, epitelizasyonun (yara iyileşme süreçlerinden biri) başladığı ilk 72 saatte başlar. Saç nakli sonrası yara iyileşmesi ve kabuklanma dönemi 8-9 gün sürmektedir. Saç naklinden bir hafta sonra hafif antrenmanlara başlanabilir. İkinci haftadan itibaren ise ekim yapılan alana fiziksel darbeden kaçınarak normal bir şekilde spor yapılabilir. Saç nakli sırasında saç kökleri ‘nonandrojenik alan’ diye tabir ettiğimiz ‘hormon bağımsız bölge’den alınır. Bu bölgeden alınan saç köklerinde DHT hormon reseptörü daha az bulunur. Bu yüzden ağır spor sonrası vücudumuzda artan androjen seviyesi nakil yapılan saçları daha az etkiler. Bir diğer konu ise, yüksek ağırlık çalışması yapanlarda, ağırlığı kaldırma sırasındaki kafa içi basıncının ve dolayısıyla derideki küçük kılcal damarlardakibasınç artışının ekilen saç köklerine zarar verip vermediğidir. Kan damarlarındaki basınç artışı, çok küçük periferik kılcallar diye adlandırdığımız kan damarlarında küçük hasara yol açabilir. Bu yüzden saç naklinden 2 hafta sonrasına kadar ağır tempolu ve yüksek ağırlıklı spor önerilmez.

Saç nakli sonrası nasıl bir beslenme şekli önerilir?
Bu soruyu soran hastalarıma tavsiyem, yara iyileşme sürecine katkıda bulunabilecek protein ağırlıklı, C, A ve E vitamini ağırlıklı beslenme şekli uygulamalarıdır. Klinik gözlemime göre, düzenli spor hayatı olan ve iyi bir beslenmeye sahip bireylerde saç nakli sonrası iyileşme daha hızlı olmaktadır. Nakil yapılan saç köklerinin tutunması ve çıkışı da görece olarak daha iyi olmaktadır. Daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için bol sporlu ve bol saçlı günler dilerim.

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

Popüler