Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

SPORCULAR İÇİN SAÇ EKİMİ SÜRECİ

Saç dökülmesi erkeklerin en büyük kabuslarından. Özellikle kendine ve vücuduna dikkat eden sporcu erkeklerde bu durum psikolojik problemlere bile yol açabiliyor. Dr. Murat Küçüktaş, bu konuda erkeklerin önünde duran seçenekleri anlattı.

Dermatolojik olarak saç dökülmesine yol açan 100’e yakın çeşitli saçlı deri hastalığı bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık görülen ve yaş ilerledikçe kalıcı saç kayıplarına yol açan, ‘erkek tipi saç dökülmesi’ olarak adlandırdığımız
‘androgenetik alopesi’dir. Toplumda yaklaşık olarak her 3 erkekten birini etkilemektedir. Sıklıkla, ergenlik sonrası 20’li yaşlarda vücuttaki androjen seviyesinin artışı ile genetik olarak bu hastalığa yatkın bireylerde saçlarda incelme ve kalıcı kayıplar başlar. Hastalığın genetik temeline yönelik tedavi henüz olmadığından, mevcut tedaviler daha çok saç köklerindeki dihidrotestosteron (bir tür testosteron metaboliti) seviyesini azaltmaya yöneliktir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde saçlarda kalıcı kayıp geliştiğinde ise tedavide saç nakli devreye giriyor. Saç nakli, bir saç kökünün bir yerden alınıp saçsız bölgeye nakli işlemidir. Bu tedavi açısından şanslı tabir ettiğimiz hastalar
saç köklerinin alındığı donör bölgesindeki saç yoğunluğu fazla olan, o bölgedeki saçlarının kalibrasyonu iyi olan ve görece ekim yapılacak alanı çok geniş olmayan hastalardır.

Hastalarımın en çok sorduğu sorulardan biri “Böyle bir işlem sonrası ne zaman aktif spor hayatıma dönebilirim?” oluyor. Nakil yapılan saç köklerinin tutunması, epitelizasyonun (yara iyileşme süreçlerinden biri) başladığı ilk 72 saatte başlar. Saç nakli sonrası yara iyileşmesi ve kabuklanma dönemi 8-9 gün sürmektedir. Saç naklinden bir hafta sonra hafif antrenmanlara başlanabilir. İkinci haftadan itibaren ise ekim yapılan alana fiziksel darbeden kaçınarak normal bir şekilde spor yapılabilir. Saç nakli sırasında saç kökleri ‘nonandrojenik alan’ diye tabir ettiğimiz ‘hormon bağımsız bölge’den alınır. Bu bölgeden alınan saç köklerinde DHT hormon reseptörü daha az bulunur. Bu yüzden ağır spor sonrası vücudumuzda artan androjen seviyesi nakil yapılan saçları daha az etkiler. Bir diğer konu ise, yüksek ağırlık çalışması yapanlarda, ağırlığı kaldırma sırasındaki kafa içi basıncının ve dolayısıyla derideki küçük kılcal damarlardakibasınç artışının ekilen saç köklerine zarar verip vermediğidir. Kan damarlarındaki basınç artışı, çok küçük periferik kılcallar diye adlandırdığımız kan damarlarında küçük hasara yol açabilir. Bu yüzden saç naklinden 2 hafta sonrasına kadar ağır tempolu ve yüksek ağırlıklı spor önerilmez.

Saç nakli sonrası nasıl bir beslenme şekli önerilir?
Bu soruyu soran hastalarıma tavsiyem, yara iyileşme sürecine katkıda bulunabilecek protein ağırlıklı, C, A ve E vitamini ağırlıklı beslenme şekli uygulamalarıdır. Klinik gözlemime göre, düzenli spor hayatı olan ve iyi bir beslenmeye sahip bireylerde saç nakli sonrası iyileşme daha hızlı olmaktadır. Nakil yapılan saç köklerinin tutunması ve çıkışı da görece olarak daha iyi olmaktadır. Daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için bol sporlu ve bol saçlı günler dilerim.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Stres, yağ yakmayı engelliyor

-

Yapılan araştırmalara göre stresli olmak yağ yakımını engelliyor.

Beyniniz haftanın yedi günü alarm veriyorsa, yağ yakmanız da imkânsızlaşır. Pure Sports Medicine’in kuvvet antrenörü Andy Reay’e kulak vererek biraz sakinleşin.

Kortizol adlı stres hormonunu mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Bu hormonun seviyesi kronik olarak arttığında vücudunuzda yağ depolamaya yol açan enzimler tetiklenir ve karın kaslarınız açıkça gözükmez. Bu hormon uyku kalitenizi de bozarak testosteron üretiminizin azalmasına yol açar ve antrenmanlardan aldığınız verimi azaltır.

Neyse ki bu sorunu çözmenin birkaç farklı yolu var. İlk olarak düzensiz beslenme alışkanlığınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Yemek yediğiniz zamanlarda vücudunuz insülin hormonu salgılar ve bu hormon kortizol hormonunun etkilerini ortadan kaldırır. Bu nedenle sık ama az yemek, akşam yemeğinde çok fazla beslenip sonrasında telafi etmeye çalışmaktan daha akıllıca bir yöntemdir.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde daha sıkı çalışmayı denemekse stresinizi artırarak karın kaslarınıza giden yolu uzatacaktır. Hafta içinde yüzme gibi düşük darbe etkili sporları deneyebilir ya da kuvvet antrenmanlarına devam etmek istiyorsanız düşük ağırlık-yüksek tekrar prensibini benimseyebilirsiniz. Yani ağır çalışmaları pazar gününe saklamayı düşünebilirsiniz. Bazı sporcular bu gibi durumlarda kalp atışı değişkenliğini takip eder. Elite HRV gibi uygulamalarla kalp atışlarınız arasındaki süreyi ölçmek size vücudunuzun yorgunluk veya stres durumuna dair bilgi vererek antrenmanlarınızı daha etkin bir biçimde tasarlamanızı sağlar. Öte yandan takviye edici gıdaların da yardımına başvurabilirsiniz. Bu takviyelerin kötü yaşam şartlarınızı düzeltmek gibi maharetleri olmasa da magnezyum, C vitamini ya da daha az bilinen, hücre zarınızı oluşturan fosfatidilserin gibi takviyeler stres seviyenizi azaltmada yardımcınız olabilir. Derin bir nefes alın ve karın kaslarınızı çıkarmak konusunda endişeli davranmaktan vazgeçin.”

Devamı

ERKEK AKLI

Burçlara göre spor dalları

-

Biraz eğlenmek istediğinizi biliyoruz. İşte burçlara göre spor dalları.

Hangi burca hangi spor dalı daha uygun?

İkizler Burcu

Atletizm ve takım sporları tam bu burca göre. Jimnastik ve pilates gibi sporlar ikizler burcunun başarıyla yapabileceği sporlar arasında.

Koç Burcu

Koç burcu hangi sporu yapmalı? diye düşünen varsa eğer, bu burç daha çok düşünce temelli sporlarda başarılı oluyor. Bilardo, satranç gibi sporlar ve antrenörlük, koç burcunun başarılı bir şekilde yapacağı faliyetler arasında. Ayrıca fitness ve vücut geliştirme de koç burcunun başarılı bir şekilde yapacağı spor dalları arasında bulunuyor.

Boğa Burcu

Azimli bir yapıya sahip olan boğa burcu için uygun sporlar: dağcılık, atıcılık ve ağırlık kaldırma. 

Yengeç Burcu

Deniz sporlarında oldukça başarılı olan yengeç burçları için, yüzme, yelkencilik, kano, su topu ve atlayış biçilmiş kaftan.

Aslan Burcu

Avrupalı araştırmacılar, bu burcun güç gerektiren sporları başarılı bir şekilde yaptığını ortaya koydular.

Başak Burcu

Takım sporlarında çok başarılı olan başak burcu, fitness ve pilates gibi sporlarda da oldukça başarılılar.

Terazi Burcu

Hemen hemen tüm spor dallarında başarılı olabilen bir burç varsa o da terazi burçlarıdır.

Akrep Burcu

Risk ve kuvvet gerektiren sporlarda oldukça başarılı olan akrep burçları, dövüş ve tırmanış sporlarında büyük başarı gösteriyorlar.

Yay Burcu

Yay burcu tenis ve futbol gibi sporlarda oldukça iyi performans gösterirler.

Balık Burcu

Su sporları ve fitness balık burçlarının yapmaktan zevk alacağı ve başarılı olacağı spor dalları arasında.

Oğlak Burcu

Kayakçılık, dağcılık, yüzücülük ve koşuculuk, bu burç için en önemli başarıların kaydedileceği spor dalları arasında.

Kova Burcu

Atletizm ve vücut geliştirme sporları kova burcu için ideal sporlar.

Devamı

ERKEK AKLI

Spor salonunda görülen en komik 9 kişi

-

Spor la ilgili şimdiye kadar hep bilgilendirici içerikler hazırladık. Şimdi biraz da gülelim. İşte spor salonundan komik fotoğraflar.

Spor salonlarında görme ihtimali pek olmasa da sizin için komik fotoğraflar derlemesi yaptık.

1- Evden çalışmak bağımlılık yapar

2- Güvenlik her şeyden önemlidir

3- Müziksiz asla

4- Aranılan motivasyon


5- Sonsuza kadar spora elveda diyebilecek biri daha


6- Hepinizden nefret ediyorum

7- Topuklu ayakkabısız asla

8- Son teknoloji

9- Pilates topunun rahatlığı


Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com