Bizi Takip Edin

FITNESS

SPOR SALONUNA MAHKUM KALMA

-

 

Artık bahane üretmeyi bırakın. bu programla istediğiniz yerde antrenman yapabileceksiniz.

Yoğun iş seyahatlerinde ağırlık sehpası ve dumbbell’lardan uzak kaldıysanız, metabolizmanızı hızlandıracağınız bu programla hedefinizle aranızda açılan mesafeyi kısaltabilirsiniz. Antrenör ve “Cardio Strength Training” kitabının yazarı Robert Dos Remedios imzalı bu antrenman programını kesip cüzdanınıza koymanızı tavsiye ediyoruz.

Yapılışı: Her hareketi belirtilen tekrar sayısı (ya da süre) kadar yapın ve dinlenmeden bir sonrakine geçin. Tüm hareketleri bitirdikten sonra nefesinizi toparlayıncaya kadar dinlenin ve bir set daha yapın. Toplamda yapabildiğiniz kadar set yapın.

untitled-1

Prisoner squat

Nasıl Yapılır:Ellerinizi ensenizde kavuşturun. Sanki arkanızdaki bir sandalyenin ucuna oturacakmış gibi kalçanızı yere alçaltın. Sakatlanmak istemiyorsanız, alçalırken dizlerinizin ayak parmaklarınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Bacaklarınız yerle paralel oluncaya kadar kontrollü şekilde çökün ve hızla kalkın.

Faydası: Bu hareket sayesinde büyük kas gruplarını çalıştırarak metabolizma hızınızı artıracaksınız. Prisoner squat ile hamstring ve glutes kaslarınızı zorlayabilirsiniz.

Tekrar Sayısı:20 tekrar

untitled-2

Single leg Romanian deadlift

 

Nasıl Yapılır: Tek ayak üzerinde durun. Belinizin doğal eğimini bozmadan, diğer ayağınızı geriye kaldırın ve gövdenizi öne doğru eğin. Hareketi doğru yapabilmek için dengenizi bozmayacak kadar yavaş yapmaya dikkat edin.

Faydası:Sırt kasları pek çok erkek tarafından ihmal edilen bir bölgedir. Bu hareketle sırt kaslarınıza hak ettiği ilgiyi göstereceksiniz.

Tekrar Sayısı: Her bir ayakla altı tekrar

untitled-3

Elbow to instep lunge

Nasıl Yapılır: Lunge hareketini yapar gibi sol ayağınızla ileri doğru büyük bir adım atın ve sağ elinizle yere değin. Bu arada sol kolunuzla sol ayağınızı içerden itin.

Faydası:Unutmayın bu programda amacınız çalıştırabildiğiniz kadar çok kas grubunu birden çalıştırmak. İşte bu hareket de tam bunu sağlayacak.

Tekrar Sayısı: Her bir ayakla altı tekrar

untitled-4

Mountain climber

Nasıl Yapılır:Kollarınız gergin olacak şekilde şınav pozisyonu alın ve sağ dizinizi karnınıza doğru çekin. Bir saniye bekleyip (bu çok önemli) başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi sol dizinizle tekrarlayın.

Faydası: Vücudunuzu sabit tutmaya çalışırken, kalça, hamstring (arka bacak) ve sırt kaslarınız beraber çalışacak.

Tekrar Sayısı: 45 saniye boyunca

untitled-5

Judo pushup

Nasıl Yapılır:  Şınav pozisyonunda durun, ancak ayaklarınız (kalçanız havada olacak şekilde) biraz önde olsun. Dirseklerinizi kırarak, pike yapar gibi çenenizi yere yaklaştırın. Daha sonra belinizi indirin ve omuzlarınızla başınızı havaya kaldırın. Bir saniye bekleyin ve hareketi tersten yapın.

Faydası: Bu hareketle göğüs kaslarınız ile birlikte omuz kaslarınızı da çalıştırmış olacaksınız.

Tekrar Sayısı: 45 saniye boyunca

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com