Bizi Takip Edin

FITNESS

SPOR HAYATINI DEĞİŞTİRSİN

-

 

Emmanuel Escobedo ABD ordusunda çavuş olarak görev yaparken, hayatı altüst oldu. Ancak geri dönüşü onu bir kahraman yapacaktı.

Şimdi “Emmanuel Escobedo da nereden çıktı” dediğinizi duyar gibiyiz. Biraz sabırlı olun, hikâyesini öğrendiğinizde spor yapmanın önünüze çıkan zorlukları aşmakta aslında nasıl da bir çözüm yolu olduğunu göreceksiniz. Irak’ta gerçek bir lider olan Escobedo eve döndükten sonra yaşadığı stresli dönemleri atlatmak için içkiyi abartınca bir alkoliğe dönüştü. Bir gün alkollü araba kullanmaktan tutuklanması ise onu daha da zor duruma düşürecek son noktayı koydu.  Bu Escobedo için olabilecek en kötü şeylerden biriydi. Ordu onu rütbesini düşürmekle tehdit ediyordu, ehliyetine el konulmuştu ve ödemesi gereken birçok ceza vardı. O da ordudan inanması zor bir istekte bulundu: Beni Irak’a geri gönderin. Ne var ki Emmanuel’in komutanı pek oralı olmadı: “Kusura bakma ama burada kalıyorsun ve işler ne yazık ki daha da zorlaşacak.” Escobedo belki biraz daha ısrarcı olsa kendini Irak’ta bulabilirdi. Fakat bu cevap Escobedo’nun fikrini değiştirdi: “Kalmam için bir sebep olduğunu farkettim.”

Hata yapabilirsiniz, ancak yaptığınız hataları düzeltmek her zaman mümkündür. Escobedo’da yaptığı hataları düzeltmeye karar verdi: “Açıkçası, çocuklarımı düşündüm. Onlar beni bir lider, bir çavuş olarak tanıyorlardı.

Okullarına gidip konuşma bile yapmıştım. Onlar için gerçek bir kahramandım ve bunu kaybetmek istemiyordum.” Emmanuel daha sonra da kurtuluş rotasını buldu: Boks turnuvası. Daha önce de bu turnuvalara katılmak istemişti ama alkol onu formundan oldukça uzaklaştırdığı için vazgeçmişti. Bu kezse gerçekten savaşmakta kararlıydı.

Escobedo içkiyi bıraktı, hatta arkadaşlarıyla barda takılmaya bile son verdi. Artık onun evi spor salonu, en yakın arkadaşları da kum torbalarıydı.

Turnuva günü geldiğinde, bir basketbol salonunda üç tane ring kuruldu. Escobedo savaştı ve kazandı, savaştı ve kazandı. Bir hafta sonra önünde çıkılacak tek bir ring kalmıştı ve Emmanuel adını finale kadar yazdırmıştı. Final karşılaşmasını 1.500 askerin önünde oynadı. Eğer dayak yeseydi, bu onu rezil edecekti ama korktuğu başına gelmedi. Final maçını da kazandı.

İçki içtiği günlerde kimse onu pek ciddiye almazdı. Hatta üstlerinden biri, içkiyi bırakacağını söylediğinde ona çok gülmüştü. Tabii turnuvadan sonra bu durum da değişti: “İnsanlar sizi kazanırken görünce, hakkınızdaki fikirleri de değişiyor. Hala beni gören askerler tebrik ediyor. Onlar rol modellerini çok seviyor ve bu adam olmak için hiçbir zaman geç değil.”

Üstleri, Escobedo’nun başkalarına ilham verdiğini fark edince onu fitness testini geçemeyenlerin katıldığı özel bir antrenman programına kaydetti. Bahsedilen test oldukça zordu: Escobedo gibi 30 yaşında bir adamın bu testi geçmesi için 13 dakika 18 saniyelik bir süre içinde 3,2 km koşması, daha sonra da iki dakikada 82 mekik ve 77 şınav çekmesi gerekiyordu.

Fakat bu sıralarda askeri üssü derinden sarsan bir olay Escobedo’nun antrenmanlarını ikinci plana itmesine neden olmuştu. Ne var ki o, bu sırada bile etrafta kendisiyle birlikte antrenman yapan askerleri gördüğünde onların gözünü korkutmayı ihmal etmiyordu: “Normal günlere dönünce, sizden isteklerim devam edecek. Kaytarmak yok.” Gördüğünüz gibi bu hikâyeyi boşuna anlatmamışız değil mi? Spor yapmak pek tabii ki de zorlukların üstesinden gelmek için bir çıkış yolu olabiliyormuş. Siz yeter ki isteyin.

 

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

FITNESS

Engellere meydan okuyan model

Umut Doğan Yıldız

-

2014 yılında geçirdiği bir kaza sonucu bir bacağını kaybeden Brezilyalı model Paola Antonini, engellere meydan okuyor.

25 yaşındaki Paola Antonini, 2014 yılında alkollü bir sürücünün kendisine çarpması sonucu bir bacağını kaybetti.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Freedom ✨#casaneuronha19. 📷@adaltojr

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yoğun fizyoterapi seansları sonucunda tek bacaklı bir hayata kucak açan Paola, şort ve bikini giymeye devam ediyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

2009 x 2019. Separadas por uma pequena coisinha 👣💛🌟. Mas quanto aprendizado, quanto amadurecimento. Novinha, com tantas inseguranças sobre o corpo e hoje, com essa pernoca neon! Acho que o maior aprendizado foi a me amar, amar meu corpo e a saber aonde está nossa real beleza. Ela vem de dentro, vem da autoconfiança, da alegria. Hoje amo e reconheço meu corpo sendo amputada, vejo fotos antigas e parece que falta algo! Faltava mesmo 💛 Tive uma perda física, mas ganhei tanto dentro de mim! Hoje sim me sinto completa!✨ – 2009×2019. Young, so insecure with my body and today, with my neon leg! I’ve learnt so many things, but specially to love me and love my body. True beauty comes from inside – from self confidence, from happiness. Today I feel complete ✨💛 #10yearschallenge #10yearchallenge

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kendisiyle aynı durumda olan insanlara örnek olmak istediğini söyleyen ünlü model, spor yapmayı da ihmal etmiyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

☀️

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Cheguei, @universalorlando ❤️✨ #readyforuniversal 📸@managollo

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com