Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

SOSYAL MEDYADA KENDİNİZİ AÇIĞA VURMANIN 3 TEHLİKELİ YOLU

-

 

Fazla paylaşım yapmanın zararlarını Kim Kardashian‘a sorun.

1

Geçtiğimiz ay içerisinde Kim Kardashian 60 Minutes programında Bill Whitaker’a konuk olmuş ve kamusal bakış altındaki hayatını değerlendirmişti.

Instagram hesabında tam 86 milyon takipçiye sahip olan Kardashian şöyle açıklıyordu: “Zorluklar mevcut. Mahremiyet eksikliği, gizlilik kaybı. Bu herkes için uygun olmayabilir.”

“Benim için problem değil. İdare edebiliyorum.”

Röportajdan kısa bir süre sonra Paris’de silahlı bir soyguna maruz kaldı ve milyonlarca dolarlık takısını kaybetti. Üç gün önce 4.5 milyon dolar değerindeki yüzüğünü Instagram hesabından paylaşmıştı.

Kardashian kadar ünlü olmayabilirsiniz fakat sosyal medya paylaşımlarınız yüzünden siber suçlara maruz kalmanız da olası.

Kendinizi daha güvenli kılmak ve Instagram takipçilerinizi de kaybetmek istemiyorsanız bu ipuçlarına göz atın.

1) Konumunuzu paylaşmayın.

Hata: Fotoğraflarınızı online olarak paylaştığınızda, belli metadatalar içkin olarak paylaşıma girer. Bu da fotoğrafın nerede çekildiğine dair bilgileri içerir.

Çözüm: Shear Hukuk Bürosu’nun yönetici ortağı ve sosyal medya itibar uzmanı Bradley S. Shear postlamadan önce bu metadataları silmenizi öneriyor.

Bunu sağlamak Instagram, Facebook ve Twitter gibi mecralarda konum paylaşımını kapatmak kadar kolay olabilir. Daha da güvende olmak için metadata temizliği yapan Metapho (iOS için ücretsiz) gibi programları kullanabilirsiniz.

2) Halka açık WiFi ağlarına güvenmeyin.

Hata: Kamuya açık bir WiFi ağına bağlandığımızda kendimizi güvende hissederiz.

Bir Starbucks bağlantısına girdiğimizde dahi kamusal bir dijital paylaşıma bilgilerimizi açmış oluyoruz.

Siber suçlular sahte ağlar kurup bilgilerinizi çalabilir. Fakat favori kitapçınız ya da kahvecinizdeki ağlara dahi sızmanın yollarını bulabilirler.

Çözüm: Bilgisayarınız ile kamuya açık bir WiFi bağlantısına girdiğinizde VPN (sanal özel ağ) kullanabilirsiniz. Modern işletim sistemleri VPN sağlayıcı bağlantılar kullanabiliyorlar.

Geniş bir kamusal Internet ağında VPN kullandığımızda kendimize küçük bir kale kurmuş oluruz. Datalarınıza ulaşmak zor olacaktır.

Web güvenliği uzmanı Michael Kaiser telefonunuzdan internete bağlantı kurduğunuzda WiFi yerine hücresel bağlantıyı tercih etmenizi tavsiye ediyor. “Wireless’dan daha güvenli.”

3) Gereğinden fazla paylaşım yapmayın.

Hata: Fazla paylaşım yapılan bir çağda yaşıyoruz. Shear’a göre iş ararken daha önce attığınız selfieler, politik yorumlar ya da öfke tweetleri başınıza bela olabilir.

İşverenler birini işe almamak için her yolu denerler. Eğer online olarak sıkıntılı bir profil çizdiğinizi düşünürlerse profesyonel ortamda sıkıntı yaşayabilirsiniz.”

Ayrıca Kasier’e göre ne kadar online paylaşımda bulunursanız, siber suçlular hayatınız hakkında o kadar bilgi sahibi olabilir. Örneğin spor salonunda attığınız selfie şık ve keyifli görünebilir. Fakat aynı zamanda evde olmadığınızın da bir göstergesidir.

Çözüm: Özel hayatınızı ve konumunuzu saklı tutun.

Bir mağarada yaşamanıza gerek yok tabi. Günümüzde bir çok app güvenlik ayarları üzerinden paylaşımlarınızı kimin görüp göremeyeceğini sınırlandırabilir. Bu avantajı kendi lehinize kullanın.

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni elektronik müzik markası!

Umut Doğan Yıldız

-

Şehrin yeni elektronik müzik markası RX, ROXY çatısı altında yaratıldı.

Kurulduğu 1994’ten beri şehrin eğlence trendlerini belirleyen Roxy Club İstanbul, 24 yıl içinde, iyi müziğin samimiyetle buluştuğu bir mekan olarak kalplere ve zihinlere yerleşti.

RX İstanbul nerede?

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

Siraselviler Cad. Aslanyatagi Sok. No:3 Taksim İstanbul

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

24 yıl boyunca yerli ve yabancı, irili ufaklı birçok canlı grubun ve DJ’in sahne aldığı mekan 25. yılında köklü bir değişimle kapılarını elektronik müzik tutkunları için açıyor. ROXY çatısı altında yaratılan RX, underground kültürle harmanlanarak iç mekan tasarımını yeniledi. En iyi kulüp ses sitemi Funktion One ve tüm detayları titizlikle planlanan konuk odaklı hizmetleriyle kapılarını açtı. RX, iki VIP alanı, dans pisti ve iki barıyla İstanbul gecelerine hazır.

Lokal ve global elektronik müzik sahnesinin başarılı DJ’lerinin etkileyici performaslarıyla müzikseverlere unutulmaz bir yıl yaşatmak üzere yenilenen ROXY, yeni elektronik markası RX ile gece hayatına hızlı bir başlangıç yapıyor.

Aralık ayında, Nastia, Philipp Straub, Michael Mayer gibi elektronik müziğin gönde gelen isimleriyle müzik severlere unutulmaz anlar yaşatan RX, Ocak ayında da global ve lokal DJ’ler ile müzik severleri dansla buluşturacak.

Ocak ayı gerçekleşecek performanslardan bazıları;

5 Ocak: Stefan Nicu, sahne adıyla Sublee, Romanya Minimal/Microhouse sahnesinin son zamanlarda en çok parlayan yeteneklerinden. Solo projelerinin yanında Romanya sahnesinin diğer güçlü isimleri olan Mihai Popescu, Stedi, Cristi Cons ile çıkardığı ep’lerle de başarıyı yakalayan ve Picnic Fonic, Holiday Mood, Drums gibi büyük festival ve ikonik mekanlarda dinleyicileri etkisi altında bırakan Sublee, 5 Ocak’ta Fake Society desteği ile RX Istanbul‘da.

18 Ocak: Elektronik müzigin İskandinav coğrafyasının starlarından biri olan Jeremy Olander, progressive house ve techno arasında gidip gelen soundu ile kurguladığı Vivrant Show’ları ile dünyanın neredeyse her yerinde sahne alan bir sanatçı. Bedrock ve Suara gibi plak şirketlerinden çıkardığı parçalarla da hayran kitlesini hem ülkemizde hem de global arenada bir hayli arttıran Olander, 18 Ocak Cuma gecesi RX kabinine geçecek isim.

25 Ocak: 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek Chris Barratt a.k.a. Eagles & Butterflies, elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon ve Âme tarafından da destekleniyor. Prodüksiyonlarında downtempo, techno ve house müzikten yararlanan Eagles & Butterflies, 25 Ocak Cuma gecesi, Big Burn Istanbul sunumuyla RX Istanbul’da.

Devamı

ERKEK AKLI

Kainat güzeli belli oldu!

Umut Doğan Yıldız

-

Türkiye’nin de katıldığı, Kainat Güzellik Yarışması birincisi belli oldu.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta gerçekleşen yarışmada kainat güzeli seçildi. Yarışmanın birincisi Filipinler oldu.

Filipinler’i temsil eden Catriona Gray‘ın kainat güzeli seçilip, tacın sahibi oldu.

24 yaşındaki Gray, Güney Afrikalı ve Venezuelalı iki rakibini de geçerek tacı kazanmayı başardı.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 91 ülkeden katılan yarışmacıların yer aldığı gecede komedyen Steve Harvey ve manken Ashley Graham sunucu olarak yer aldılar.

Tacını 2017 Kainat Güzeli Demi Leigh Nel Peters’tan alan Gray böylelikle ülkesi Filipinlere tacı getiren dördüncü isim oldu.

Devamı

Popüler