Bizi Takip Edin

FITNESS

SİZE ZAMAN YARATIYORUZ

-

 

“Zamanım yok” bahanesi, can simidiniz mi? Bu antrenman, zaman problemini ortadan kaldırıyor.

Zamansızlıktan yakındığı için spor yapmayı ihmal eden sayısız erkek var. Siz de bu bahaneye sığınıyor olabilirsiniz. Ta ki şu ana kadar. Çünkü aşağıdaki antrenmanla günde sadece 15 dakikalık bir süreyi harcayarak, tüm vücudunuzu forma sokup kaslanmanız işten bile değil. Yakından baktığınızda hiçbir vücut kasını boşta bırakmadan çalıştıran ve kaslandırırken metabolizmanızı hızlandıran bir program olduğunu göreceksiniz.

Talimatlar

Hareketleri bir sonrakine geçerken hiç ara vermeden 12-15 set devamlı yapın. Tüm hareketler bittiğinde 60 saniye dinlenin. Sonra da bir ya da iki kez daha tekrar edin.

1

ÇÖMELEREK ROTASYONLA KABLO KESME

Kabloyu aletten kendinize doğru çekerken ucundaki tutucağı iki elinizle kavrayın. Ağırlığı sol tarafınıza doğru çekerken, sağ dizinizin üstüne eğilin ve başlangıç pozisyonunu alın [1]. Aynı anda vücudunuzu döndürüp kollarınızı kırmadan ipi kalçanıza doğru çekin [2]. Başa dönmek için hareketleri geri sarın. Yön değiştirerek egzersizleri yapmaya devam edin.

2

DÖNEREK TEK KOLLA KABLO ÇEKME

Kablonun tutacağını kendinize doğru çekin. Sol elinizle tutacağı tutun. Sağ ayağınızı bir adım öne çıkartarak savunma duruşu pozisyonuna geçin [1]. Vücudunuz gergin ve beliniz içeri doğru kıvrık olsun. Ardından tutacağı sol tarafınıza doğru çekin [2]. Solunuza doğru dönün [3]. Hareketleri geri alarak başlangıç pozisyonuna gelin. Yön değiştirerek hareketi tekrar edin.

3

SAĞLIK TOPUYLA BULGAR SQUAT

Sol ayağınız arkanızda duran sehpanın üzerindeyken sağlık topunu göğüs hizasında tutun [1]. Topu sol bacağınıza doğru indirirken vücudunuzu da yavaşça yere doğru yaklaştırın [2]. Duraklayın ve eski pozisyonunuza geri dönün. Topu da sağ omzunuzun üstüne doğru kaldırın [3]. Bacak değiştirerek egzersize devam edin.

4

SAĞLIK TOPUYLA YANA LUNGE

Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken sağlık topunu göğüs hizasında tutun [1]. Sol ayağınızı genişçe açın. Kalçalarınızı iterek aşağıya doğru eğilin. Topu aşağı doğru indirip sol bacağınıza değdirirken sol dizinizi de kırın [2].Sağ ayağınızın yerden yükselmesine engel olun. Sonrasında ayak değiştirerek egzersizi yapmaya devam edin [3].

5

BANTLA DEĞİŞKEN ŞINAV

Elleriniz omuz genişliğinde ve bantla bağlıyken şınav pozisyonuna geçin [1].Sağ elinizi ileri doğru iterek bir önceki genişliğin iki katına çıkın[2]. Sol elinizi sağ elinize doğru yaklaştırarak şınav çekebilmek için yeniden omuz genişliği mesafesi alın  [3]. İlk seti tamamlamak için egzersizi sol elinizle de yapın.

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com