Bizi Takip Edin

SAĞLIK

SİGARAYI BIRAKIYORUM

-

 

sigara2Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama adım atmanız için, en caydırıcı istatistiklerden, en etkili yöntemlere uzanan özel bir rehber hazırladık.

“İLK SIGARANIZI UYANDIKTAN NE KADAR SONRA YAKIYORSUNUZ?”

“Çok hasta olsanız bile sigara içer misiniz?” Herhangi bir şekilde sigara bırakma teşebbüsünde bulunduysanız, İsveçli psikolog Karl O. Fagerstörm’ün nikotin bağımlılığını ölçmek için tasarladığı bu sorularla da karşılaşmışsınızdır. Teşebbüste bulunduğunuzu düşünüyoruz, çünkü bugünlerde sigara bağımlısı olup da bırakmayı düşünmeyene rastlamak güç. Sağlık Bakanlığı’nın sigaraya açtığı savaş (yasaklar, kampanyalar vb.) giderek daha çok destek görüyor. Sigaranın sağlığa zararlarını kanıtlayan bilimsel araştırmalara ve bağımlılara sunulan tedavi seçeneklerine her geçen gün yenisi ekleniyor. En önemli tetikleyici ise giderek daha sağlıksız bireyler haline gelmemiz. Bu da birçoğumuzu sağlıklı yaşam arayışına itiyor. Eğer sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız ama bir türlü harekete geçemiyorsanız, bu rehber sizin için.

YILDA 120 BİN KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR

Sigaranın insan sağlığına etkileri üzerine yapılan her araştırma, sigaraya bağlı yeni hastalıkları tespit ederken, var olan bağlantıları derinleştiriyor. Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigaranın ağız, yutak, yemek borusu, nefes borusu, bronş, akciğer, mide, karaciğer, pankreas, böbrek, idrar yolu, rahim ağzı, mesane ve kolon kanserlerine yol açtığını belirtiyor. Ayrıca beyin felci, körlük, katarakt, diş eti iltihabı, aort damarı balonlaşması, koroner kalp hastalığı, zatürree, damar tıkanıklığı, KOAH (kronik obstriktif akciğer hastalığı) astım, kısırlık ve kalça kırığının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Verem, diyabet, ereksiyon bozukluğu, romatoid artrit, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile de ilişkisine rastlanıyor.

Prof. Dr. Elif Dağlı, “Ülkemizde yılda 120 bin kişinin sigaradan öldüğü tahmin ediliyor. ABD’de bu sayı yılda 480 bin civarında” diyor. Akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 87’si, bütün akciğer hastalıkları ölümlerinin yüzde 61’i, koroner arter hastalıklarından ölümlerinin ise yüzde 32’sinin sorumlusu, aktif veya pasif sigara dumanı solumak. Prof. Dr. Dağlı, sigara içen erkeklerde bronşit veya anfizemden ölme olasılığının 17 kat; nefes borusu, bronş ve akciğer kanserinden ölme olasılığının 23 kat; orta yaşta koroner arter hastalığından ölme olasılığının ise dört kat fazla olduğunu söylüyor.

BU YÖNTEMLERE ŞANS VERİN

Sigarayı bırakanların dörtte üçü kendi iradeleriyle bırakıyor. İlaç kullanmanız şart değil; davranışsal tedaviler, grup tedavileri, danışma hatları da oldukça etkili. Prof. Dr. Dağlı, sigarayı bırakmaya kararlıysanız önce bir tarih belirlemeniz ve bunu herkese ilan etmenizi öneriyor. Bu tarihe kadar küçük alıştırmalar yapın: Kısa mesafelere sigarasız gidin, sayıyı azaltın ve sigarayı hatırlatan etkinliklerden kaçının. Bağımlılığınız çok yüksekse ve iradenizle bırakamıyorsanız bir uzmandan destek alın. İşte sigarayı bırakmak için başvurabileceğiniz yöntemler.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler