Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

ŞİFRE KONUSUNDA BU HATALARA DÜŞMEYİN

-

 

Şu “qwerty1234” çılgınlığını bir kenara bırakabilir miyiz?

teknoloji-sifre

37 ayrı hesap için 37 ayrı şifre belirleyip, hepsini aklında tutmayı kimse istemez.

Bu yüzden de insanlar genellikle bir şifre belirleyip, birçok sitede aynı şifreyi kullanıyorlar. Tehlikeler de burada başlıyor. Çünkü şifreniz bir kere ele geçirildiği zaman, hackerlar birçok hesabı zincirleme şekilde çalabiliyorlar.

Hackerlar’a geçit vermemek için şifre belirleme konusunda neler yapılabilir? Yapılabilecek ilk şey, genel bazı hatalardan uzak durmak.

Siz de bu 5 hatadan uzak durun, şifrenizi garanti altına alıp kötü niyetli insanlara geçit vermeyin.

Yaygın kullanılan bir şifre kullanmak

Güvenlik şirketi SplashData, her yıl Amerika ve Avrupa’dan şifre toplayarak en sık kullanılan kodları inceliyor.

5 yıl üst üste şampiyon olan şifre ne olabilir?

Hemen söyleyelim: “123456”.

İkinci sırada hangi şifre geliyor dersiniz?

Tahmin etmek zor değil: “Qwerty”.

İşin ehli hackerlar, en sık kullanılan şifreleri (tabii ki birçok kombinasyonları ile birlikte) otomatik giren programlar kullanarak hesabınızı çalmaya çalışıyorlar.

Peki sağlam bir şifre nasıl oluşturulabilir?

En güvenli şifre, 15 karakterden oluşan ve içerisinde semboller, rakamlar ve harfler barındıran olarak tanımlanıyor. Şifre olarak bir cümle seçebilirsiniz. Sadece sizin hatırlayabileceğiniz, rastgele bir şifre olsun. Aralarda büyük harfler de kullanın. Sonuna da bir sembol ekleyin.

Tahmin edilebilir bir şifre kullanmak

LastPass tarafından yapılan bir ankete göre, insanların yarısı şifre olarak soyadlarını kullanıyor. Doğum tarihi, önemli tarihler ya da evcil hayvan isimlerinin şifre olarak kullanılması da oldukça sık rastlanan bir durum.

Fakat bu bilgilere ulaşmak, hackerlar için hiç de zor değil. Eğer hala paticik1234 şifresini kullanıyorsanız, vazgeçin.

Şifreniz başka bir yerde yazılı

Şifrenizi, bilgisayarınızda oluşturduğunuz bir word dosyasında saklamak mı? Daha kötüsünü söyleyelim: Şifrenizi kendinize mail atmak mı?

Mail kutunuzda ya da cihazınızda şifrenizi bulundurmak, oldukça kötü bir fikir. Unutkanlıkla başınız dertteyse, şifrenizi küçük bir kağıda yazın ve evinizin bir yerinde saklayın. Siber suçlular yatak odanıza pek sık uğramazlar.

Sürekli şifre değiştirmek

Araştırmalar gösteriyor ki, sık şifre değiştiren insanlar genellikle zayıf şifreler belirleme eğiliminde oluyorlar. Sağlam bir şifre belirleyip yola onunla devam etmek daha mantıklı.

Güvenlik sorusu kısmını önemsememek

Dünyadaki en karmaşık şifreyi yaratmış olabilirsiniz. Fakat güvenlik sorusunun yanıtı annenizin kızlık soyadı ise tüm emekleriniz boşa gitmiş demektir. Hackerlar için kolay lokmasınız.

İşe biraz yaratıcılık katın. Sorulan sorulara uydurma yanıtlar hazırlayın. Uydurma yanıtları unutmamak için, kağıda yazıp saklama yönteminden faydalanabilirsiniz.

 

ERKEK AKLI

Oyun tutkunlarının yeni eğlencesi!

Umut Doğan Yıldız

-

Flicko ücretsiz olarak edinebileceğiniz, keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacak bir zeka ve parmak hassasiyetine dayanan bulmaca & aksiyon oyunudur.

iOS ve Android telefonlara ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz Flicko’da topun zıplamasını sağlayarak hedefe ulaştırmaya çalışın. Birbirinden farklı, giderek zorlaşan 50 seviyede kendinizi ispatlayın.

Düşündüğünüzde çok basit gelen Flicko’da sınırsız süreniz olsa da her seviyeyi tamamlamak için sınırlı sayıda sıçrama şansınız olacak.

Şimdi bu eğlenceli oyunu denemeye hazır mısınız?

Hemen indir!

Devamı

ERKEK AKLI

Yerli otomobilin ilk görüntüleri

Umut Doğan Yıldız

-

Merakla beklenen yerli otomobilin ilk görüntüleri ortaya çıktı. İşte karşınızda yüzde yüz yerli olduğu söylenen otomobil.

Elektrikli yerli otomobil İstanbul’da bir fuarda ilk kez ortaya çıktı. Farklı dizaynıyla ilgileri üzerine çeken TM480 yerli arabanın ilk görüntüleri

Alınan bilgilere göre yüzde yüz yerli olduğu belirtilen elektrikli otomobilin gerekli işlemleri tamamlanır tamamlanmaz satışa sunulmasının önünde bir engel kalmayacak.

Yerli otomobil üreticisi Dr. Gürsel Güzel,  yaptığı açıklama: “İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait” ifadelerine yer verdi.

Yerli otomobil için yapılan masraf: 6.5 milyon dolar

Kanal D’nin haberine göre, Motor gücü 150 kw, beygir gücü karşılığı 203 beygir. 5 yıl içinde 6.5 milyon dolar AR-GE harcaması yapıldı. 6 ay sonra bile seri üretime geçilebilecek durumda olan elektrikli yerli otomobilin sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı bu sürenin 2-3 yılı bulabileceği belirtiliyor.

Yerli elektrikli otomobil ne kadar yakıyor? Yerli araba kaç para?

oldu. 6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir. Elektrikli yerli otomobil TM 480’in menzilinin 400 kilometre olduğu belirtildi. TM 480, 100 kilometrede 10 liralık elektrik harcıyor.  Yerli aracın fiyatı ise 200 bin lira olarak açıklandı.

Devamı

ERKEK AKLI

Claire Arkas İstanbul’da

Umut Doğan Yıldız

-

Ressam Claire Arkas’ın eserleri, modern bireyin yaşam çıkmazına dikkat çeken “Can/Cam Kırıkları” adlı sergisiyle 03-25 Kasım tarihleri arasında Imoga Art Space’de sanatseverlerle buluşuyor.

    

Yurtdışının yanı sıra Türkiye’de de hem İstanbul hem İzmir’de açtığı kişisel sergilerle buradaki sanatseverlerle biraraya gelen ressam Claire Arkas, 10. sergisini İstanbul’da gerçekleştiriyor.
Modern bireyin yaşam çıkmazına işaret eden 30 adet, tuval üzeri yağlıboya-akrilik, kağıt üzeri karışık teknik, kağıt üzeri suluboyalardan oluşan eserlerin yer aldığı “Can/Cam Kırıkları” adlı sergi, 3 Kasım tarihinde Imoga Art Space’de kapılarını açıyor. 

Yaşam, bireyin kendisi olabilme yolunda sergilediği çaba, inançları doğrultusunda vücut bulan yaşam felsefesini yaygın kılma uğraşıdır. Sanatçılar da doğal olarak üretimleriyle toplumu yaşamına ortak eder, yapıtları aracılığıyla iletisini geniş kitlelere ulaştırır.

Modernizm ve teknolojinin yanı sıra liberal sistem, başta doğa olmak üzere insanoğluna ait değerleri parçalayarak bireyi savuruyor. Sevgi de dahil olmak üzere bolluk tüketiminin/bunalımının yok ettiği değerler silsilesi, ne acıdır ki bireyin kalabalık içerisinde kendini yalnız hissetmesine neden oluyor, kah içe kah dışa yönelik farlarını söndürmesine yol açıyor. José Ortega’nın deyişi ile her zamankinden fazla donanımı olan güncel dünya ya da modern birey, şamandırasına bağlı olan ipini koparmış, açıklarda sürükleniyor.

Claire Arkas’ın birey olabilme yolunda kat ettiği mesafe ve yaşama bakışı eserlerine yansıyor. Arkas, yapıtlarında biçem olarak kimi zaman ‘simgeci’ kimi zamansa ‘dışavurumcu’ bir tavır sergilese de, gerçek bir romantik. Bu duyumsamayı, kimi zaman çarpık kentleşmeyi yansıtan tuvallerde kimi zaman modele dayalı yalnızlık ve bağlamında arayışı temsil eden figüratif yüzeylerde kimi zamansa bir pervaz ya da kapı ardından kurguladığı dışa yönelik betimlemelerde veya havuz temalı parçalı işlerinde somutlaştırıyor.

Sanatçı Claire Arkas’ın Cam/Can Kırıkları başlıklı sergisi 25 Kasım’a kadar kapılarını açık tutacak.

 

* IMOGA Art Space- Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Cd. D:No 42A, 34674 Üsküdar/İstanbul
*11.00-19.00 arası ziyaret edilebilir

Devamı

Popüler