Bizi Takip Edin

anaslide

SHAUN WHITE’IN OLİMPİYAT YOLCULUĞU

-

 

Spor salonlarına hiçbir zaman ısınamayan White, şimdilerde kararlı bir şekilde antrenman yapıyor.

Shaun White, Soçi’de düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatları’ndan eve, Halfpipe snowboard yarışında aldığı dördüncülükle döndü. Bundan önceki iki olimpiyatta da altın madalya kazanarak evrensel bir yıldıza dönüştü. 27 yaşına geldiğinde ise hayatında ilk kez snowboard yarışmalarına ara vermeye karar verdi. İçindeki fırtınanın dindiğini söyleyen White, “Hayatıma şöyle bir baktım ve kendime ne yapmak istediğimi sordum” diyordu.

White, bir erkek giyim mağazası olan WHT Space’i kurdu, kendi grubu Bad Things ile müzik yaptı ve Los Angeles’ta bir müzik ve spor festivali düzenleyerek portföyünü genişletti. Bununla birlikte Kaliforniya’daki bir kayak merkezinden hisse satın aldı. Ancak olimpiyat kariyerinin dördüncülükle sonlanması bir türlü içine sinmemişti.

White kendi yöntemleriyle tüm yıl boyunca fit kalıp, kışları snowboard, yazları ise paten ve sörf yaparak geçirmesine karşın asla belirli bir fitness rejimi benimsememişti. White bu konuda, “Snowboard yapıyorsanız, antrenman yapmak için pek de istekli olmuyorsunuz” diyor. White’ın yükseğe uçma ve hızlı dönüşler yapma konusunda doğal bir yeteneği olsa da, bu yetenekler zamanla körelebiliyor. White, Güney Kore’nin PyeongChang kentinde 9 Şubat’ta başlayacak olan 2018 Kış Olimpiyatları’nda 31 yaşına girmiş olacak. Yani altın madalyayı boynuna geçirebilmesi hiç de kolay değil.

White’ın antrenman zihniyetine ağırbaşlılık kazandıran isimse ünlü tenisçi Björn Borg oldu. Bir öğleden sonra Borg ve John McEnroe ile ilgili bir belgesele denk gelen White, İsveçli yıldızın antrenmanlarını ciddiye almasından oldukça etkilendi. Borg’un kendisini destekleyenlerden oluşan bir takımı olduğunu fark ettiğini söyleyen White, “Bunu gördükten sonra, tekrar olimpiyatlara katılırsam kendime yatırım yapmam gerekiyor diye düşündüm” diyor.

White kararını uygulamaya başladı ve tenis kortlarının yıldızı Serena Williams’la yıllarca çalışan fizyoterapist Esther Lee’yi işe aldı. Lee, White’ın zaaflarını (sol adımının daha kısa olması ve sırtındaki hiza bozukluğu gibi) kısa süre içerisinde tespit etti ve Beverly Hills’in birçok profesyonel ve olimpik sporcuyla çalışan antrenörü Tim Hartwig ile irtibata geçti.

White gerçek anlamda hiçbir zaman çalıştırılmamıştı. Kendi tabiriyle bazı dönemler antrenman yapıyor, bazen de antrenmanlara ara veriyordu (tanıdık geldi mi?). Hartwig, White’ın bu eğilimini ortadan kaldırmak için sıkı bir antrenman takvimi oluşturdu. İkili haftanın üç ya da dört günü hem White’ın evindeki spor salonunda, hem de Kaliforniya’nın güneyindeki özel bir tesiste antrenman yaptı. Bacak ve merkez bölge kuvvetini artırmaya odaklanan ikili, ayrıca eklem mobilitesi ve hareket açıklığı üzerine de çalışmalar yaptı. Haftada bir ya da iki kez de dağ bisikletine binerek dayanıklılık çalışmaları yaptılar. White o günler hakkında, “Benim için her şey değişmeye başlamıştı” diyor.

White, antrenmanlarını gözden geçirme kararı almadan önceki kış, art arda 2 gün zorlayıcı snowboard antrenmanları yapar ve bir gün dinlenirdi. White, “Şimdilerde ise günde iki kez olmak üzere art arda dört beş gün boyunca snowboard yapıyorum ve yine de yorulmuyorum” diyor. Enerjisi ve uyku kalitesi artan White, aynı zamanda patlayıcı kuvvetini de artırdı ve güçlendi.

2016 yılında Colorado’da düzenlenen Burton U.S. Open yarışında Halfpipe’ın üzerinden 7,9 metre kadar yükseğe sıçrayan White, kişisel rekorunu da 60 santimetreyle kırmış oldu. White’ın şimdiye kadar birlikte çalıştığı en iyi sporcu olduğunu söyleyen Hartwig, “Doğal bir yeteneği var ve bu yeteneğini çok fazla yaşlanmadan geliştirmesi gerektiğini de fark etti. Bu her sporcuya nasip olmaz” diyor.

Bazı şüphecilerin çalışmaların neden bu denli uzun sürdüğünü merak ettiğini söyleyen White, “İnsanlar bana olimpiyatlara tekrar hazırlanıp hazırlanmadığımı soruyor. Ben de onlara hiçbir zaman olmadığım kadar iyi hissettiğimi söylüyorum” diyor.

DAHA DA YUKARI 

White’ın yüksek uçuşunun sırrı, antrenörü Tim Hartwig’in ona yaptırdığı bu üç hareketten oluşan bacak antrenmanı. Antrenman seviyenizi yükseltmek için bu egzersizleri kendi programınıza ekleyin.

Band Walks
Orta uzunluktaki bir direnç bandını dizinizin hemen üstünden bacaklarınızın etrafına dolayın. Ayağa kalkarak dizlerinizi hafifçe bükün. Sol ayağınızla sola doğru adım atın. Ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Şimdiyse hareketi sağınıza doğru tekrar edin. Bu 1 tekrardır. Hareketi 15 tekrardan 2 set şeklinde yapın.

Dumbbell Seated Box Jump
Hafif bir dambılı ya da kettlebell’i göğüs hizasında kavrayın. Önünüze bir adet kutu yerleştirerek sehpanın üzerine oturun. Geriye doğru hafifçe eğilin, ardından tek bir hamlede ayağa kalkın ve kutunun üzerine sıçrayın. Bu 1 tekrardır. Hareketi 3 tekrardan 3 set şeklinde yapın.

One-Leg Bulgarian Split Squat
Hafif bir dambılı sol omzunuzun üzerinde kavrayın. Sol ayağınızı arkanızdaki sehpanın üzerine yerleştirerek ayakta durun. Sağ diziniz 90 derece bükülene dek alçalın. Ardından tekrar ayağa kalkın. Bu 1 tekrardır. Hareketi 15 tekrardan 3 set şeklinde yapın.

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

anaslide

Ne kadar protein almalıyım?

Umut Doğan Yıldız

-

Unutmayın, formda bir vücuda sahip olmaya giden yol, %20 egzersizden %80 ise beslenmeden geçer. 

Nasıl görüneceğinizi egzersizden çok beslenme düzeniniz belirler. Spor salonuna sıklıkla uğruyorsanız, protein ağırlıklı bir diyeti takip etmeniz yararlı olacaktır. Ne kadar protein almanız gerektiği antrenman programınız ile bağlantılı. Yoğun olarak ağırlık çalışıyorsanız, vücut ağırlığı başına yaklaşık 1.5 – 2 gram protein alabilirsiniz. Ancak tercihiniz kardiyovasküler egzersizlerden yana ise bu rakamı düşürmeniz gerekiyor. Sizin için Spor Beslenme Uzmanı Sencer Bulut’a danıştık ve sporcular için iki farklı mönü çıkarttık.

Bu öğünleri düzenli uygulayamayacak ya da besin desteği talep edebilecek kişiler için ise aşağıdaki ürünleri tavsiye ediyoruz.

 

Sabah

1 kâse tam tahıl gevreği (kuru meyve içeren çeşitleri olabilir)
(20 gram bitkisel protein)

 

Bellanut Pury Yer Fıstığı Ezmesi 750 Gr

Ohmega Sürülebilir Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Big Joy Yer Fıstığı Ezmesi 360 Gr

 

 

Ara Öğün

3 adet yumurta beyazı ve 50 gram yağsız peynir
(22 gram hayvansal protein)

 

Weider Doublebar Protein Bar 60 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

Multipower Power Pack XXL Classic 60 Gr

 

 

Öğlen

1 tabak kepekli makarna ve 2 dilim ince tavuk göğsü
(10 gram bitkisel protein ve 21 gram hayvansal protein)

 

Ohmega Parçalı Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

BSN Syntha-6 Edge 1870 Gr

 

 

Ara Öğün

1 bardak yağsız sütle hazırlanmış 1 ölçek whey protein
(28 gram hayvansal protein)

 

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr

Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

 

Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

 

 

Akşam

1 porsiyon büyük balık (alabalık, ton balığı, 2 fileto somon olabilir) ve yeşillik
(40 gram hayvansal protein)

 

Scitec Whey Professional Whey Protein 2350 Gr

Hardline Whey 3Matrix 2300 Gr

Supplementler.com Whey Protein 2000 Gr

 

 

Son Öğün

Yarım kase lor peyniri veya bir kase yoğurt
(12 gram hayvansal protein)

 

Weider Day&Night Casein 500 Gr

Optimum Gold Standard Casein 1818 Gr

Scitec Casein Protein 920 Gr

 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com