Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Serotonin artırmanın 23 yolu!

SAĞLIK

Serotonin artırmanın 23 yolu!

-

 

Mutluluk hormonu (Serotonin) nasıl artar. Bu yöntemleri deneyerek serotonin hormonunu artırın.

01- Ruh Halinizi Ele Alın

Ten tene temas, kanıtlanmış bir antidepresan: Partnerinizin sadece elini tutmak bile serotonin* salınımı sağlar ve kalp atışınızı düzenler. Daha yüksek oktanlı bir hormon akışı için ise Brazilian jiu-jitsu gibi yakın temaslı bir spora başlayın. Rakibinizle birbirinizi yakalamanız vücudunuza stresi azaltan kimyasalları dolduracaktır. Gırtlağa yapışmak sarılmaktan çok da farklı değil, değil mi?

02- Geçmişte Yaşayın

Farkındalık meditasyonunun zapt edilemeyen popülerliği, sizi “anı yaşamanın” aydınlanmanın anahtarı olduğuna ikna etmiş olabilir. Ancak bu eski bir haber: San Francisco State Üniversitesi, nostalji ile hayat memnuniyeti arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve sevdiklerinizin fotoğraflarına bakmanın ruh halinizi iyileştiren hormonların üretimini tetiklediğini gördü. Facebook’un Hatıralar kısmının bir amacı var gibi görünüyor.

03- Yeni Bir Evcil Hayvan Projesine Başlayın

İnsanların en iyi dostu sadece Instagram akışınızı beslemekle kalmıyor, aynı zamanda Missouri Üniversitesinin bir çalışmasına göre, #köpüşler depresyonu sıkı bir tasma altında tutabiliyor. Köpeğinizi severek geçireceğiniz sadece birkaç dakika serotonin ve iyi hissettiren “bağ kurma hormonu” oksitosin salınımı sağlıyor. Evcil hayvanınız yok mu? Köpek gezdirici olarak gönüllü olun, ek olarak yardımseverliğin de size sunduğu sağlıklı beyin kimyasalları artışının keyfini çıkarın.

04- Manzarayı İçinize Çekin

Konu zihinsel sağlığınızı güçlendirmekse, en iyi spor salonları dahi dış mekânlarla yarışamaz. Yeşil alanlarda antrenman yapmak gününüzü aydınlatacaktır ancak beyninize gerçek bir destek vermek istiyorsanız mavi rengi arayın. Essex Üniversitesinin bir çalışmasında, su kenarında antrenman yapmanın zihinsel sağlığı geliştirmenin en iyi yolu olduğu görüldü.

05- Suya Atlayın

Açık suda yüzmeye gidin. Soğuk suya dalmak endorfin üretiminizi ateşler ve bu da sizi ısıtan bir serotonin salınımı sağlar. Sıcak havlunun ne kadar iyi hissettireceğini de düşünün deriz.

06- Yükselişi Bekleyin

Çok sevilen bir şarkının giderek yükselen kreşendo noktasında tüylerinizi diken diken eden o his, beyninizin serotoninle yakından ilişkilendirilen “ödül” nörotransmiteri olan dopamin salgıladığının bir işaretidir. Gerçekten de Nature Neuroscience’daki bir çalışmada, heyecan veren şarkılar dinleyenlerin kimyasal seviyelerinin yüzde dokuz arttığı görüldü; bu olguya bilimsel olarak “estetik titreme” deniyor. Ses sisteminizi geliştirmek için geçerli bir sebep.

07- Konser Biletleri Alın

Alternatif olarak, canlı bir gösteriye gidebilirsiniz. Goldsmith Üniversitesinin bir araştırmasına göre, müziğin keyfini bir kalabalığın parçası olarak çıkardığınızda, özsaygı ve diğerlerine yakınlık hisleriniz yüzde 25 artar. Muhtemelen son tren için oluşan izdihama kadar…

08- Kamp Kurun

Ortalama bir masa başı çalışan için, kentsel bölge gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ideal seviyelerin çok altına inecek kadar keserek uyku hormonu melatoninin üretimini bozar. Dengesiz uyku döngüsü ise ruh halinizi düşürür. Ancak basit bir çözüm var. Current Biology’deki bir çalışmada, kamp yaparak geçirilen bir hafta sonunun vücut saatinizi 100 dakika kadar ileri götürebildiği görüldü. Bu, uykusuz bir haftadan sonra sizi ormandan çıkarmaya yeter.

09- Ateş Yakın

Çıtırdayan alevlerin sesi, kokusu ve görünümü rahatlama tepkinizi tetikleyecektir, diye bildiriyor Evolutionary Psychology. Marsh-mellow’lar da fena gitmezdi.

10-12- Mutlu Öğünler

Hislerinizi her ısırığınızla optimize edin.

Kahvaltı

Yulafınızda trend olan bitki bazlı sütleri kefirle değiştirin. Beneficial Microbes’daki bir çalışmada, fermente içeceklerdeki probiyotiklerin, aşırı çalışan tıp öğrencilerinin serotonin seviyelerini yükselttiği görüldü. Tam anlamıyla doktor tavsiyesi.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği sandviçiniz için yumurtadan yapılan mayonezi tercih edin. İçerdiği triptofan beynin serotonin oluşturmasına yardımcı olur. Etkisi o kadar güçlü ki, Leiden Üniversitesi, erkeklerin bunu yedikten sonra bağış yapmaya iki kat daha meyilli olduğunu gördü. Yumurtanın faydası…

Akşam Yemeği

İster inanın ister inanmayın, yağsız proteinler ve yeşillikler pek de iyi hissetmek için yenen gıda türleri olarak geçmiyor. Neuropharmacology’deki araştırmada, yağlı balıklardaki omega yağlarının serotonin sentezini artırdığı, karbonhidratların da uykuyu desteklediği görüldü. Balığa gömülün.

13- Yeni İplikler Satın Alın

En pahalı baharatlardan biri olan safran belki de buna değiyordur çünkü masrafını karşılıyor gibi görünüyor. Murdoch Üniversitesinin sekiz haftalık bir çalışmasında, safran özütü içeren takviye gıdaların beynin serotonin reseptörlerinde etkili olan ilaçlarla aynı etkiyi gösterdiği görüldü. Yemeğinize biraz dökün veya bu ilacı tüketmek için daha tatlı bir yol arıyorsanız ezilmiş 20 safran ipliğini 450 gram çilekle karıştırarak zihinsel sağlığınızı koruyacak bir reçel yapın.

14- Biraz Huzur ve Sessizlik Açın

Şık bir şekilde adlandırılmış otonom duyusal meridyen tepki (ASMR), fısıldayan insan ya da mırlayan kedi gibi belirli rahatlatıcı seslerle tetiklenen hoş bir “karıncalanma” olarak tanımlanıyor. YouTube’da bu tepkiyi etkinleştirdiğine inanılan birçok klip bulacaksınız. Kulağa sahte bilim gibi mi geliyor? Sheffield Üniversitesinin bir çalışmasında, deneklerin ASMR klipleri dinledikten sonra kalp atışlarının 3bpm düşerek sağlıklarının iyileştiği görüldü. Şimdi fısıldayın: Kulağa çok hoş gelmiyor mu?

15- Dalgaları Dinleyin

Bir kadının mikrofonda iki dakika boyunca taranması size gereksiz geliyorsa, okyanus dalgası sesleri uygulamasını deneyin. Çalışmalar** bunun uykunuzu ve ertesi günkü ruh halinizi iyileştirebileceğini gösteriyor.

16- Taklit Edin

Dünya maraton rekorunun sahibi Eliud Kipchoge, acı engelini kırıp geçmek için “periyodik gülümseme” adlı bir protokol (evet, böyle bir şey var) kullanıyor. Aynı tekniği işyerinde uygulayabilirsiniz: Rastgele aralıklarla kendinizi gülmeye zorlamanız, stresli görevler sırasında kalp atışınızı düşük tutar ve endorfin ile serotonin salınımı sağlar. Kilometrelerce koşan birinin acısını azaltmayabilir ancak az önce sizin de denediğinize eminiz.

17- İnce Ayar Çekin

Cardiff Üniversitesi’nin bir çalışmasında, botokstan sonra somurtmakta sorun yaşayanların somurtabilenlerden daha mutlu olduğu görüldü. İşten sonraki bar ziyaretlerinizde kimliğinizin sorulmasının da gününüzü aydınlatacağı kesin.

18- Krem Rengi Gıdalar Tüketin

Öğle yemeği sonrası durgunluğunuzda etkili olan birçok faktör var: Düşük kan şekeri, yorgunluk, çoklu Google dosyalarıyla boğuşarak geçirilecek birkaç saatiniz daha olduğu gerçeği… Bazı araştırmacılar, serotonin seviyelerimizin günün bu saatinde de dibe vuracağına inanıyor. Düşüşte misiniz? Nişastalı karbonhidratlar bunu tersine çevirmenize yardımcı oluyor. Öğle saatlerindeki orman meyveli atıştırmalığınızı kalın bir dilim fıstık ezmeli ekmek ile değiştirin. Yer fıstıkları, serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynayan triptofan içerir.

19- Yere İnip Kirlenin

Matları dezenfekte eden ve alkalin su şişeleri dağıtan çalışanlarıyla şık bir fitness stüdyosu sağlıklı bir ütopya gibi görülebilir. Ancak antrenmanınızdan en iyi faydayı sağlamak için ellerinizi kirletmeniz gerekir. Gerçekten kirletmeniz. Bristol Üniversitesindeki araştırmacılar, toprak bakterilerine maruz kalmanın beyinde antidepresan ilaçlarla aynı etkiyi gösterebildiğini buldu. Bu nedenle, daha iyi zihinsel sağlığı gün yüzüne çıkarmak için, burpee’lerinizi parkta yapın veya bir öğleden sonranızı bahçenizle ilgilenerek geçirin.

20- Ağırlığınızı Koyun

Hepimiz “sarılmayı sevenler” değiliz ancak doğru şartlar altında, bir arkadaşınız tarafından iyice kıstırılmak, içinizi iyi hissettiren hormonlarla dolduracaktır. Ağırlıklı “terapi” battaniyeleri gibi sarılmayı taklit eden cihazlar, sizi gerçekten deşarj eden bir uykuya uğurlayarak serotonin ve melatoninin salınımını teşvik eder. En derin uykularınız için hipnoz.io üzerinden ağırlıklı battaniyelere göz atabilirsiniz.

21-Yaratın ve Yama Yapın

Yaratıcı uğraşlar, CV’nizi doldurmaktan daha iyi amaçlar sunuyor. Art Therapy dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, 45 dakikalık el işinin serotonini düşüren stres hormonu seviyelerini yüzde 75 azaltabildiği, aynı zamanda örgü örmenin de kalp atış hızını 11bpm kadar düşürdüğü görüldü. Bizim önerimiz ne mi? Ahşap işçiliğini deneyin: Bilim insanları, ahşaba dokunmanın vücudunuzun rahatlama tepkisini uyardığını keşfetti.

22-Davul Çalın

Sopalarla bir şeylere vurarak yüksek sesler çıkarabilirsiniz. Haftalık bateri kursları, Royal College of Music’in çalışmasına göre depresyon hissini yüzde 38 azaltabiliyor.

23- Banyo Keyfi Yapın

Gerçekten düşük çaba sarf edeceğiniz bir yöntem için mutsuzluğunuzu yıkayıp akıtın. Freiburg Üniversitesinin bir çalışmasına göre, haftada iki banyonun ruh halinizi aerobik egzersizden daha çok iyileştireceği görüldü. Çalışmada, banyo sonrası sıcak havluya sarılıp rahatlayarak geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini interval antrenman dersinden daha etkili biçimde azalttığı görüldü.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Kalori nasıl kısıtlanır

-

Ne yaptığınızı biliyorsanız, hızlı ve güvenli bir şekilde 600 kalori azaltmak hiç de zor değil.

Kalorilerden kurtulma süreci zorlu bir yolculuk olmak zorunda değil. Tamam, kolay da olmayacak – zaten hayatta ne çok kolay bir şekilde oluyor ki- fakat beslenmenizden ve dolayısıyla vücudunuzdaki yağlardan kısmak düşündüğünüz kadar çaba gerektirmiyor. Dahası, bunu düzgün bir şekilde yapabilirsiniz (ve yapmalısınız da).

Ana yiyecek gruplarından birini birden bire beslenme düzeninizden çıkarmak kesinlikle doğru bir seçim değil. Gazlı içeceklere bayılıyor musunuz? Onları tamamen diyetinizden atmaktansa tüketiminizi kısıtlamayı tercih edin. Tamamen bırakmak ne pratik ne de eğlenceli, üstelik uygulaması oldukça zor bir seçenek. Ayrıca bu yoksunluğunuzu gidermek için kendinizi eşit miktarda kalorili başka bir şeye verme ihtimaliniz de yüksek.

Bu ipuçlarıyla önce kalorilerinizin, daha sonra da kilolarınızın bedeninizden akıp gitmesini sağlayabilirsiniz. 185 kalori kesin Şekerli içecekleri es geçin: Gizli kalorileri ortaya çıkarmanın en kolay yolu, içecek tüketiminize göz atmaktır. İnsanlar bugün, 30 yıl öncesine kıyasla 300 kalori daha fazla alıyor. Bu kalorilerin en azından yarısı ise tatlandırıcılı meyve suları ve sodalar gibi içeceklerden geliyor. İçecekleri boş verin ve besinleri meyve suları yerine meyvelerin kendisinden almaya çalışın. Yarım litre portakal suyu yaklaşık 220 kaloridir, bir portakalın kendisi ise 35 kalori civarı…

150 kalori kesin

Soslarınızı değiştirin: Yarım kâse guacamole sosunu aynı miktardaki salsa sosla değiştirerek 150 kaloriden tasarruf edebilirsiniz. Aynı tasarrufu öğle yemeğinizin içine koyacağınız mayonez yerine yine salsa sosu kullanarak da elde edersiniz. Başka seçenekler de mevcut: Gorgonzola peyniri yerine rendelenmiş Parmesan kullanabilir, humusunuza ekmek ve türevleri banmak yerine sebze banabilir ve salatanıza yağlı kruton ekmek koymak yerine kavrulmuş ceviz ilave edebilirsiniz.

130 kalori kesin

Televizyonu kapatın: Maçların ya da izlediğiniz dizinin çok heyecanlı olduğunu biliyoruz, fakat plazma ekranın önünde çok fazla zaman geçirmek bel çevreniz için yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Georgia Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, insanların televizyon karşısında yemek yediklerinde, kumandayı rahat bıraktıkları zamana kıyasla 130 kalori daha fazla aldığını fark etti.

107 kalori kesin

Kaslanın; yağlanmayın: Yemekten önce düşük kalorili, lif bakımından zengin yiyecekler tüketmek –meyve, sebze ve kemik sulu çorba gibi- toplam kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Journal of Dietetic Association’da yayımlanan bir çalışma, yemekten önce 100 kalorilik bir salata yiyen insanların yüzde 12 daha az tükettiğini buldu. Yemek öncesi yeşilliği yemeyenlerse toplamda 107 kalori daha fazla aldı (salata dâhil). Başlangıç tercihinizi bir kâse sebze çorbası ya da yağsız soslu salatadan yana kullanın.

Devamı

SAĞLIK

Siyah çay kilo verdirir mi?

-

Son zamanlarda yerini yeşil çay başta olmak üzere diğer bitki çaylarına kaptırmaya başlayan siyah çayın yağ yakma etkisi, kilo verdirme etkisi araştırmalarla ortaya koyuldu.

Siyah çay kilo verdiriyor!

Demliklerinizi hazırlayın; sabahlarınızın vazgeçilmezi olan çay alışkanlıklarınızla ilgili bildiğiniz her şey altüst olacak. Son üç yılda yeşil çay satışları, dumanı tüten sağlık kaynağı ve rahatlatıcı kilo kaybı vaatleri sayesinde yüzde 50 artış gösterdi. Diğer yandan herkesin sevgilisi siyah çay, bu konudaki eksiklikleri yüzünden kavanozda unutulmaya yüz tuttu. Fakat neyse ki bu konuda fena halde yanıldık.

Siyah çayın başka faydaları da var

European Journal of Nutrition’da yayımlanan bir çalışma, siyah çayın prebiyotik olduğunu ortaya çıkardı. Dahası, molekülleri yeşil çayınkine oranla daha büyük olduğundan, bağırsaklarınızdan geçip gitmek yerine orada kalıyor ve pseudobutyrivibrio adlı faydalı bakterilerin üretimini destekliyor. Bilim insanlarına göre bu bakteri vücudunuzun metabolizmasını değiştirerek daha fazla enerji harcamasını sağlıyor ve bu sayede inatçı yağ hücrelerini temizliyor.

Kaliforniya Üniversitesinde fareler üze-rinde gerçekleştirilen bir deneyde, siyah çay verilen farelerin düşük-yağlı diyet uygulayan farelerle aynı miktarda kilo verdiği görüldü. Bu çalışma, Nutrition’da yayımlanan bir başka araştırmayı des-tekler nitelikte: Az miktarda süt katılmış acı çayın lipaz enzimini engellediği ve bu sayede yağların bel çevrenize yapışamadan vücuttan atıldığı bulundu.

Devamı

SAĞLIK

Zihin Sağlığı İlk Yardımı

-

RACHEL STURTZ, zihinsel sağlık krizleriyle başa çıkmayı öğrenmek için bir kursa katıldı. Kullanışlı bilgiler ve çok sayıda soruyla geri döndü.

DENVER’DAKİ MENTAL HEALTH CENTER’IN bir kursu olan Zihinsel Sağlık İlk Yardımı’nın sabah oturumunun yarısına gelmişken, eğitmenim masa arkadaşlarımdan birine dönmemi, gözlerinin içine bakarak basit bir soru sormamı istedi: “Kendini öldürmeyi hiç düşünüyor musun?” “Kendine zarar vermek” değil, çünkü semantik burada size karşı çalışır. “Kendini öldürmek.” Basit, doğrudan, ciddi bir şekilde.

Başarısız oldum. Soruyu rahatsız bir kahkaha ve yarım bir gülümseme ile sordum. Görünüşe göre soruyu sormak gerçekten, gerçekten çok zormuş, bu sorunun geldiğini bilen, eğitim egzersizindeki intihar eğilimi olmayan bir yabancıyı sorguluyor olsanız dahi. Ve mesele de bu. Gittikçe artan popülerliğe sahip bu yardım etmeyi öğrenme sınıflarındaki eğitmenler, soruyu sesli sormamızı istiyor ki gerçek hayatta kullanmamız gerektiğinde tereddüt etmeyelim veya berbat etmeyelim.

Bunun nedeni, Amerikalıların beşte birinin zihinsel sağlık hastalıklarına sahip olması ve bu hoşumuza gitse de gitmese de arkadaş, ebeveyn ve dert ortağı olarak birinin panik atağına, depresyonuna veya intihar düşüncelerine cevap veren ilk duygusal kişi olma olasılığımız. Ve benim gibi, birçoğumuzun ne yapacağı konusunda en ufak bir fikri yok.

Zihinsel Sağlık İlk Yardımı, Avustralya’da zihinsel sağlık okuryazarlığına sahip bir hemşire ve profesör tarafından halkı zihinsel hastalıklarla ilgili eğitmek için yaratıldığı 2000’lerden bu yana varlığını sürdürüyor. Kütüphanelerde ve diğer kamuya açık tesislerde çeşitli hastalıkların işaretlerini ve belirtilerini ve ardından -bu oldukça önemli- sıkıntılı kişiyle bunları nasıl konuşacağınızı öğretiyor. ABD’de 12.000 MHFA (Zihinsel Sağlık İlk Yardımı) eğitmeni, bir milyondan fazla kişiyi eğitti. Newton’daki Sandy Hook silahlı okul saldırısından sonra Başkan Obama, eyalet ve yerel eğitim kurumları çapında programın uygulanması için Madde İstismarı ve Zihinsel Sağlık Hizmetleri İdaresine 15 milyon dolar ödenek sağladı.

Yetişkin MHFA sınıfımda sekiz saatlik bir kurs bana 20 dolara (fiyatlar ücretsizden 75 dolara kadar değişiyor) mal oldu. Sıralarımız, bir hemşirelik öğrencisi, kırsaldaki çiftçilerle çalışan bir USDA temsilcisi ile bir evsiz-sığınma evi gönüllüsü de dâhil olmak üzere, çoğunlukla zihinsel sağlık uzmanı olmayanlarla doluydu ve hepsi sıklıkla kriz müdahalesi ile karşı karşıya kalıyordu. Evden çalışan bir gazeteci olarak ben bunlardan biri değildim.

2018’in en sonunda, yakın bir arkadaşım hakkında endişelenmeye başladım. Ailesi ve işi çöküşteydi. İçiyordu ve tekrar tekrar “karanlık bir yerde” olduğundan bahsediyordu. Endişelendiğimi gösterdim, sorular sordum, destek sundum ve evimde akşam yemekleri önerdim. Terapi ve danışmayı önerdim ancak en önemli soruyu bir kez bile sormadım: “Kendini öldürmeyi düşünüyor musun?” İntihar kelimesinin etrafından dolaşabileceğimi düşündüm çünkü ikimiz de “karanlık yerin” kararını verirken beklediği bir oda olduğunu anlıyorduk. Ancak kelimeden kaçınmanın, onun da benimle birlikte kelimenin etrafından dolaşmasına yol açtığını şimdi öğreniyorum.

Sınıfta, çok sayıda zihinsel hastalıktan muzdarip insanları gösteren düşük bütçeli videolar izledik ve depresyonun, birinin tekdüze duygulanımında kendini gösterme şekli veya birinin arkadaşlarından kendini çekip işe gitmemesi gibi işaretlerini aradık. Arkadaşıma yaptığı gibi, depresyonun hayatlarını tüketmesini izledik. Kafamızdaki anksiyete görüntüsünü çizdik, çoğumuz Halka filmindeki çocuk gibi karanlık spiraller çizdi. Ardından egzersizi şizofreni ve bipolar hastalıkla tekrarladık. Dört saate bir dönemlik Psikoloji 101 dersini sıkıştırdık ve tahmin edeceğiniz gibi çok azını muhafaza edebildik.

Gün boyunca, programın eylem planı ALGEE’yi öğrendik ve sıkıcı bir tekrarlamayla ezberden okuduk: İntihar veya zarar verme riskini değerlendirme (assess), yargılamadan dinleme (listen), güvence ve bilgi verme (give), uygun profesyonel yardım alımı için teşvik etme (encourage) ve öz yardım ve diğer destek stratejileriyle ilgili teşvik etme (encourage). Kafamıza sokulduğu üçüncü seferden sonra birkaç diğer öğrenciyle birbirimize usanmış bakışlar attık, kursun bu kısmının herkesi kızdırdığı açıktı. Sekiz saatlik iş gününü krem tonlarında, perdeleri çekilmiş bir odada floresan ışıklar altında harcıyorduk. Eylem planı istemiyorum, senaryoyla daha çok zaman geçirmek istiyorum, ne söyleyeceğimi ve nasıl söyleyeceğimi bilmek istiyorum. Bir diyaloğun rolünü bir kez yapıyoruz, çeşitli oyunlarla ALGEE’nin üzerinden beş kez geçiyoruz.

Bazı sağlık profesyonelleri MHFA’yı fazla indirgeyici olmakla eleştiriyor. Diğerleri, bir günlük eğitimin öğrencileri basmakalıp semptomlar listesine göre teşhis koyup etiketlendirmeye yöneltmesiyle zihinsel hastalıkları yaftaladığını ve insanları zihinsel sağlık uzmanlarına yönlendirmeye yönelik hamlesinin, ülkenin bu hizmetlere erişimin mevcut olmadığı kısımları için gerçekçi olmadığını söylüyor. En az etkiliden en çok etkiliye kadar çeşitli hastalıklar olarak hepimizin sıraya geçtiği bir egzersiz, bunu gören birçok profesyonelin kıvranmasına yol açardı.

TEMEL SORUYU SORMAK

İNSANLARLA KONUŞMAYI BİLMEK üzerine bir kariyer inşa ettim ve travmadan kurtulanlarla kapsamlı olarak çalıştım. Ancak röportajlarımdaki kişiler, zorlu bir konuşma yapacağımızı önceden biliyor. Sevdiğiniz birine yaklaşmak farklı hissettiriyor. Ya işleri kızıştırırsanız? Ya yanlış yaparsanız?

Samimi olarak endişeli olsanız dahi birinin kişisel hayatına müdahale etmek can sıkıcı bir iştir. National Council for Behavioral Health’e göre, çoğu insan zihinsel sağlık krizi yaşayan birinden kaçınır. Bu korku, sınıftaki bir polis danışmanının da işaret ettiği gibi, kontrol etmemiz gerekirken kendi işimize bakmamıza yol açıyor. “Bildikleri biri aktif bir silahlı saldırgan olduğunda arkadaşlar ve aile her zaman şaşırıyor,” diyor. “Ancak işaretler hep oradaydı, işaretler her zaman orada. Sadece onlar kaçırdılar.”

Korku, aynı zamanda bizi “Kendini öldürmeyi düşünüyor musun?” sorusunu doğrudan yöneltmek konusunda dengesiz kılıyor. “Sorudan ürktüğünüz açıksa, arkadaşınız cevabı kaldırabileceğinizi düşünmeyebilir,” diyor eğitmen. Bu tartışmaları yapmanın yolunun, sahte veya gerçek olması fark etmeksizin sakin bir özgüven olduğunu öğreniyoruz. Bu, huzursuzca kıpırdanmamalısınız anlamına geliyor. Açık bir vücut pozisyonunda kalın. Dikkatli bir şekilde dinleyin. Karşı karşıya değil, yan yana oturun çünkü zorlu konuşmayı yapmak için zor durumda hissetmemelisiniz. Ayrıca aklınızdan geçmiş olabileceğinin tersine, birine intiharı sormak hislerini yoğunlaştırmaz, genellikle onları etkisizleştirir. Gün ilerledikçe, zamanımız kullanışlı (dilinizi çözmenin temel yolları için sağdaki “Zorlu Bir Konuşmayı Daha Az Zorlu Kılın” bölümüne bakın) ve usandırıcı bölümlerle doldu.

BİLGİNİN SINIRLARI

BAZI PSIKOLOGLARIN ve iyileşme merkezi yöneticilerinin MHFA’nın etkililiği üzerine öne sürdüğü en büyük sorunların arasında, katılımcıların müdahalesinden insanların fayda gördüğünü gösteren bir araştırmanın olmaması da var. Yakın zamanda Colorado Üniversitesi School of Medicine’de yapılan bir çalışmada, MHFA katılımcıları arasında zihinsel sağlık farkındalığı ve müdahale etme özgüveni konusunda neredeyse yüzde 30 artış olduğu görüldü. Ancak mezunların ne sıklıkla müdahale ettiğini veya yaptıklarının etkili olup olmadığını kimse bilmiyor.

Yine de bir başlangıç noktasına ihtiyacımız var ve eğitim bunlardan biri. Çünkü çoğu kişi anksiyete hastalığının ortalama başlangıç yaşının 11 olduğunu bilmiyor. Ya da panik atakların 20 dakika kadar uzun sürebileceğini… Ya da mutlu olmayan birinin açıklanamayacak şekilde mutlu olmasının intihar riskinin endişelendirici bir işareti olduğunu… Ya da intihar düşünceleriyle yardım arayan veya intihar teşebbüsünden sonra sağ kalan kişilerin ilk üç ayında ekstra dikkat etmeniz gerektiğini çünkü bu sürecin kendilerini öldürme riskinin en yüksek olduğu dönem olduğunu bilmiyor.

Aksine, ideal olsun ya da olmasın, bu tarz bir sınıf bir oyun planı sunuyor ve daha da önemlisi bizim çoğunlukla geçici bir önlem olduğumuzun ve harekete geçmemiz gerektiğinin hatırlatıcısı oluyor. Neyse ki arkadaşım kendi kendine İsimsiz Alkolikler’e katıldı. O günden bu yana intihar düşünceleriyle ilgili dürüst konuşmalarda bulunduk ve bir gün yine o karanlık yere düşmesi halinde ne soracağımı bildiğim için daha iyi hissediyorum.

Eğitimli profesyonel gibi hissediyor muyum? Hayır. Bir şeyleri unutup bu öyküyü yazmak için notlarıma geri dönmem gerekti mi? Evet. Bu müdahale etme ihtimalimi artırıyor mu? Arkadaşlar ve ailem konusunda kesinlikle, yabancılar konusunda hala tereddüt ederdim.

Ancak markette biri panik atak geçiriyorsa ve insanlar birbirine bakarak dikiliyorsa, yardım gelene dek dizginleri elime alacağımı düşünüyorum.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com