Bizi Takip Edin

BESLENME

ŞEKERE BAĞIMLI MISINIZ?

-

 

sekerSinsi şeker alışkanlıklarınızı keşfedin ve kötü sonuçlarından kurtulun.

Uyuşturucu gibi şeker

Enerji patlamasına ihtiyaç duyduğunuz zaman içeceğinizi tatlandırıyorsanız yanlış bir strateji izliyorsunuz, sonuç hayal kırıklığı. Grain Brain kitabının yazarı Dr. David Perlmutter’a göre “Özellikle de ‘ketonlar’ olarak adlandırılan yağlar beyin hücrelerini beslemekte şekerden çok daha etkilidir. Bir daha ki sefere halsiz kaldığınızda kahvenize bir yemek kaşığı MCT yağı ekleyin. Bunu büyük bir toplantıdan önce deneyin. ‘Neurobiology of Aging”in araştırmasına göre 40 ml bilişsel fonksiyonlarınızı güçlendirecektir.

Tüm kilokalorilere güvensizsiniz

Dr. Perlmutter’a göre “Karbonhidratlar şekere dönüştürülür ve vücut tarafından yağlara göre farklı algılanır. Karbonhidratlar insülin salgılanmasını uyarır ve vücuda yağ depolanmasını sinyaller. Diyet yağların böyle bir etkisi yoktur.” Hebrew University of Jerusalem’in araştırmasına göre planlanan yemek saatleri ile yüksek yağlı beslenme metabolizmayı geliştirip kilo kaybını hızlandırabiliyor. Tere yağlı yumurtalı bir kahvaltı in, gece 12 sonrası alkol out.

Şekerin güvenli olduğunu düşünüyorsunuz

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni bulguları şeker ve etin yükselen kanser sayılarında etkili olduğunu gösteriyor. Tavsiyemiz? Tatlılardan kurtulun ve organik besinleri tercih edin. “Tahıl ile beslenen sığırların eti kanser azaltıcı omega-3 yağları açısından düşüktür.” Dr. Perlmutter aynı zamanda ekliyor: “Aynı zamanda antibiyotikler, büyüme hormonu ve GDO’da içermekte.”

Yağları şeytanlaştırıyorsunuz

Doymuş yağlar kalp hastalıkları için riskli görülürken şeker bundan azade görülüyor. Artık değil. JAMA’nın araştırmasına göre çok şeker tüketen insanlar yüksek kan trigliseridlerine ve düşük ‘iyi kolestrol”e sahipler. Fıstık yiyin, jelibon hayır!

Diyet için kilokalori azaltıyorsunuz

Şekeri tamamen bırakıp, yağlarla barışın. Yumurta sarısı, bilişsel fonksiyon için kolin içerir ve balık yağı D Vitaminiyle doludur. American Journal of Clinical Nutrition’ın raporlarına göre yağlarla şekeri değiştirdiğiniz zaman, daha uzun süre tok hissedersiniz ve karotenoid gibi temel anti-kanser fitokimyasallarını vücut absorbe eder.

Antrenmanlarınıza yakıt oluyor

Vücudunuz şeker talep ediyor olabilir ama durdurabilirsiniz: “Vücut birincil yakıt kaynağı olarak yağ yakmaya adapte olduğu zaman karbonhidrat yüküne gerek kalmaz.” Antrenman öncesi yarım avokado yiyin ya da karışımınıza ekleyin.

Az şeker seviyorsunuz

Günde 40 sigara içenle sosyal içicinin durumu değişmediği gibi şekerde de durum aynı. Connecticut College’ın araştırmasına göre şekerde kokain ve eroine benzer bağımlılık yaratıcı özellikler vardır. İçme suyunuzu biraz limon ve bir avuç naneyle güçlendirin.

Eğer illa o keki yemeniz gerekiyorsa…

Tamamen kurtarmasa da düzenli antrenman zararları kısmen azaltacaktır. Kan şekerini kesmek için koşu bandına çıkmak yerine 10 setlik vücut ağırlıklı antrenmanlar yapın. (Hepsi 1 dakikalık ve dinlenmesiz)

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

BESLENME

Vegan öğünler oluşturma rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Artık makrolarınızla ilgili bir fikriniz var ve kendi öğünlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Karşınızda alışık olmadığınız ve sizi zorlayabilecek bir süreç var.

Süpermarketin yolu gözüktü ve gittiğiniz yerin evinizde yangın çıkaracak çoklukta tütsü satan bir aktar olması gerekmiyor. Stansbury’nin yöntemlerini izleyerek kendi vegan öğününüzü yaratabilirsiniz.

DÜN YEDİĞİNİ YEME

Vegan beslenmeye bugün başladıysanız mesele yok fakat yenilikçi tavrınızı sürdürmelisiniz. Her diyette olduğu gibi vegan diyetlerde de ihtiyacınız olan tüm besinleri alabilmek için öğünlerin anahtar bileşenlerini değiştirmelisiniz. Üstelik bu sayede monotonluktan da kurtulursunuz.

BAKLAGİLLERE GÜVEN

Protein bakımından oldukça zengin olan siyah fasulye, nohut, mercimek ve barbunya, vegan bir beslenme programının temelini oluşturan besinlerdir.

TAHILINI SEÇ

Stansbury’nin favori tahılları olan kinoa, bulgur, arpa, karabuğday, esmer prinç ve basmati pirincini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

DÖRT YA DA BEŞ SEBZELİ BİR KOMBİNASYON YAP

Buzdolabınız yeşil renkli besinlerle dolduysa, dondurucunuzu da kullanmaktan çekinmeyin. Zira donmuş sebzelerin besin değerleri oldukça yüksektir.

BAHARATLARI KULLAN

Zerdaçal, hardal tohumu, Arnavut biberi ve tarçın, vegan öğünlerinizde kullanabileceğiniz baharatlardır ve kilo vermenize yardımcı olur.

PROTEINİNİ SEÇ

Tofu, vegan protein tozları, jak meyvesi ve tempeh, protein bakımından zengin besinlerdir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com