Bizi Takip Edin

FITNESS

Sedef hastalığı nedir

-

 

Sedef hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir, hangi kremler kullanılır, etkileri nelerdir.

Tıp dilinde “psoriazis” diye isimlendirilen sedef hastalığı, bağışıklık sisteminin rol oynadığı kronik, tekrarlayıcı ve her yaşta ortaya çıkabilen bir deri rahatsızlığıdır. Hastalık sıklıkla deride kırmızı zemin üzerinde kalın grimsi-beyaz parlak, pullanan plakalarla kendini gösterir. Sedef hastalığı saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte, genital bölgelerde; kısacası tüm vücutta görülebilir. Ancak şiddeti kişiden kişiye değişir.

Sedef hastalığının bağışıklık sistemi, genetik ve çevresel faktörlerin karşılıklı etkileşimi sonucu geliştiği düşünülmektedir. Belirli faktörler hastalığın hızlanmasına veya ilk atağın başlamasına sebep olmaktadır. Ağız-boğaz enfeksiyonları, bazı ilaçların kullanımı (ağrı kesiciler, hormon ilaçları, kortizon, tansiyon ilaçları), stres, travmalar ve iklim sedef hastalığını etkileyebilmektedir. Her on sedef hastasından bir ya da ikisinde iltihaplı sedef romatizması görülmektedir. Bu hastaların eklem sorunları, eklemlerde ağrı, şişme, kızarma ve hareket kısıtlılığı görülmektedir. Böyle bir sıkıntı ile hekime başvurulduğunda mutlaka sedef hastalığının olduğu söylenmelidir. Yine dirsek ağrısı, topuk dikeni gibi yumuşak doku şikâyetleri de sedef ile ilişkili olabilir.

Sedef hastalığının tedavisi var mı?

Sedef hastalığı doğru tedavi ile kontrol altına alınabilmekte ve uzun süren iyilik dönemleri sağlanabilmektedir. Ancak hastalıkta zaman zaman alevlenmeler görülebilmektedir. Bu atakların süresi ve aralığı kişiden kişiye değişir. Yetkinliği olmayan bazı kişiler içeriğini sadece kendilerinin bildiği, ruhsatı ve bilimsel dayanağı olmayan şampuan ve kremlerle hastalığı iyileştirdiklerini iddia etmektedirler. Gerçek dışı bu yöntemlerle hastalar, hem geçek tedaviye ulaşmakta gecikmekte hem de ciddi maddi zarara uğramaktadır. Bazı hastalar da bağışıklık sistemini güçlendirdiği ileri sürülen bu tip bitkisel ürünleri kullanmanın yararlı olabileceği yanılgısına kapılmaktadır. Bu, hatalı bir yaklaşımdır. Çünkü sedef tedavisinde kullanılan ilaçların önemli bir kısmı tam tersine bağışıklık sisteminin hatalı ve aşırı tepkisini baskılamayı amaçlar.

Sedef hastalığı ne zaman geçer?

Sedef hastalığı yaşam boyu sürebilen bir hastalıktır. Hastalık, her hastada farklı ve kişiye özel bir seyir göstermektedir. Başka bir deyişle her hastanın sedefi farklıdır. Bu yüzden sedef hastalığı bireysel bir tedavi gerektirir. İddia edildiği gibi tüm sedef hastalarına iyi gelen tek bir tedavi yöntemi yoktur. Sedefin kesin çözümünü bulduğunu iddia eden, alternatif veya bitkisel karışımları satan kişi ve kuruluşlara kanmamak gerekir. Eczanelerde bulunan Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir. Çözüm bir deri hastalıkları uzmanında aranmalıdır. Eczanelerde yapılan karışımlar dışında internette, aktarlarda ya da telefonla satılan, içeriğinin ne olduğu belli olmayan karışımlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sedef hastalığında hangi kremler kullanılır?

Sedef hastalığı hafif ve bölgesel olduğunda krem, pomat, losyonlar kullanılır. Daha yaygın ve şiddetli ise ultraviyole tedavisi uygulanabilir. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda ağızdan alınan tablet, kapsül ya da iğne şeklinde tedaviler uygulanabilir. Sedef hastalığında, çok nadir durumlar dışında kortizon içeren tablet veya ampullerin kullanılması kesinlikle hatalıdır. Çünkü bunlar hastalığı baskılar ve bırakıldıklarında belirtiler eskisinden daha şiddetli olarak geri döner.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Britanya’nın etrafını yüzerek dolaşan adamın antrenman sırrı!

-

Maceraperest yazar Ross Edgley, Britanya’nın etrafını yüzerek dolaştı. Şimdi onun tavsiyelerine kulak verelim.

Bir insan Britanya anakarasını neden yüzerek dolaşır, anlaması gerçekten güç. Fakat neden diye sormak yerine nasıl sorusunu sorabiliriz. 1.75 boyundaki Ross Edgley, nasıl oldu da beş ay boyunca okyanusta günde 12 saat yüzebildi? Dönüşümlü olarak altı saat suda kalıp, altı saat teknenin üzerinde kalabilmeye dayandı? Gerçekten akıl alır gibi değil. Ancak dönüp baktığınızda, bu maceranın tam da Edgley’e göre olduğunu anlayabilirsiniz. Tıpkı Family Guy dizisinin bölümlerinde olduğu gibi, Edgley de çoğu zaman fizyoloji çalışmalarından alıntılar yapıyor. Ayrıca Kuzey Denizi’nde geçirdiği ıslak günler, yeni ve ilginç teoriler üretmesini sağladı. Kas kütlesinin [yük mukavemetine maruz kalmadığı] dayanıklılık çalışmalarında avantaja dönüştüğünü söyleyen Edgley, “Kaslarım bana daha fazla glikojen depolayabilme fırsatı tanıdı. Kütlesi daha küçük insanlar jellerini kullanmaya başladığında ben hala önceki akşam yediğim pizzadan gelen enerjiyi kullanıyordum,” diyor.

Kas kütlenizin fazla olması, dirençli olma anlamında da işinize yarayabilir. Edgley, “Tekniğiniz çok iyi olabilir fakat omuzlarınız ne kadar güçlü?” diyor ve ekliyor: “Suyun üzerinden öylece kayıp gitmiyor, suyla adeta güreşiyorsunuz. Dengeleyici kaslarınızın kuvvetli olması şart.” Peki ya kas kütleniz bu denli yüksekken dayanıklılığınızı nasıl artıracaksınız? Cevabın bilimde olduğunu dile getiren Edgley, “Aynı anda hem kuvvet hem dayanıklılık çalışmaları yaparsanız, uyarıcıların etkisini azaltarak adaptasyon yeteneğinizi artırabilirsiniz,” diyor. Ancak siz biraz daha spesifik davranabilirsiniz. Squat askısında kuvvet antrenmanı yaptıktan sonra toparlanın ve bir sonraki gününüzü bir saat bisiklet sürerek geçirin. Maceraperest Edgley burnunun dikine gitmeye devam ediyorsa, yeni su serüvenini çoktan planlamış olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Ancak şimdilik Edgley’in antrenman prensiplerini uygulayarak kuvvetinizle dayanıklılığınızı aynı anda artırabilirsiniz. Suya atlayın ve kulaç atmaya başlayın. Su çok güzel.

BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM

Performansınızı tüm yönleriyle geliştirmek istiyorsanız, programınızdaki antrenmanları birbirini tamamlayacak şekilde planlayın.

Maceraperest yazar Ross Edgley gibi olmak için onun antrenman programına göz atın!

PAZARTESİ: BENCH PRESS

5 tekrardan 5 set
Sehpanın üzerinde halteri omuz
genişliğinde kavrayın. Halteri göğsünüze
alçaltın (A). Göğüs kaslarınızı
sıkarak hareketi tersine uygulayın
(B). Hareketin sonuna incline dumbbell
press ve cable
fly gibi tamamlayıcı
egzersizler ekleyin.

ÇARŞAMBA: BİSİKLET

60 dakika
Seleye oturun ve pedalları
çevirin. Omuzlarınızı
gevşek tutun ve
dizlerinizi yukarı çekin
(ayaklarınızı aşağıya
doğru itmeyin). Pedal
çevirerek dayanıklılığınızı
artırabilir ve kalori
yakabilirsiniz.

CUMA: BACK SQUAT

5 tekrardan 5 set
Ağır bir halteri sırtınızın üst kısmına yerleştirin (A). Kalçanızı geriye doğru iterek dizleriniz 90 derecelik açıyla bükülene dek alçalın (B). Kalça kaslarınızı sıkarak ağırlığı kaldırın. Beş seti tamamladıktan sonra çalışmanıza lunge ve knee extension egzersizlerini ilave edebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yağ yakarken kas kazanın

-

Aynı anda yağ yakarak kas kütlesi kazanmak zor değil. Şimdi söylediklerimize kulak verin.

Vücut ağırlığınız çok düşük ya da yüksek seviyelerde değilse, yeni bir antrenman ve beslenme programına başladığınızda vücudunuzun görünümünü değiştirmek zor olabilir. Fazla kilolarınızı verme ya da kas kütlenizi artırmaya çalışma düşünceleri arasında sıkışır kalırsınız. Arada kaldığınız bu alana “skinny fat” denir. Bu tanım teknik olarak yanlış olmamakla birlikte, günlük hayattaki ortalama kişilerin vücut tipidir. Yediklerinize çok dikkat etmiyor ama tıka basa da yemiyor, ciddi bir antrenman programına uymuyor ama sedanter bir yaşam da sürmüyorsunuzdur.

Böyle bir durumda da haliyle vücudunuz ne aşırı kilolu, ne de düşük kilolu tarafına gidecektir. Bu noktada genetiğinizin büyük bir rolü olsa da, uyguladığınız diyet ve yaptığınız antrenmanlar da nasıl göründüğünüz konusunda söz sahibidir.

Herhangi bir tarafta olmayıp malum orta alanda olduğunuzda kas geliştirmek için ne yapmanız gerekiyor? Yani stratejiniz ne olacak?

Geleneksel bakış açısına göre ya yağ kütlenizi azaltıp daha da zayıflamalı ya da yağ katmanınızın altında gömülü kasları geliştirmeye çalışmalısınız. Yani ya önce zayıflayıp sonra kas kütlesi inşa etmeli, ya da önce kas kütlenizi artırıp sonra definisyon dönemine girmelisiniz.

Ancak sıkı bir rejim ve antrenman programına başlamaya hazır skinny fat kimseler için, her ikisini de aynı anda yapabilmek mümkün. The Lean Muscle Diet kitabını birlikte yazdığım Alan Aragon, bu yönteme cut ve bulking kelimelerini birleştirerek oluşturduğu “culking” ismini veriyor. Nedeni ise oldukça basit: Orta noktada sıkışmış insanlar her iki alandan da birçok şeyi hedef alabilir. Skinny fat kişilerin zayıflamak ya da kas kütlesini artırmak için genetik sınırlarıyla boğuşmak zorunda olmadığını söyleyen Aragon, “Bu kişilerin yakması gereken yağları ve inşa etmesi gereken kasları vardır,” diyor.

Aragon, bazı yöntemlerin uygulandığı takdirde ayda 1-2 kg yağ yakılabileceği ve aynı zamanda 0,5-1 kg kas kütlesi kazanılabileceğini söylüyor.

CULKING FELSEFESİ

ADIM 1: SIKI ÇALIŞ

Spor salonlarında gördüğüm az deneyimli ve yeteri kadar gelişmemiş kimseler, genellikle iki farklı stratejiden birini takip ediyor. Bunlardan biri, yeteri kadar cüretkâr olmayan ve spor salonundaki makinaları belirledikleri sıraya göre kullandıkları istasyon çalışmaları. Diğeri ise alt vücut çalışmalarından ziyade biceps curl egzersizlerine önem verilen, süper kahraman vücuduna sahip olmaya çalışma antrenmanları.

1980’li yıllardan bugüne kadar ticari ya da kurumsal birçok spor salonunda çalıştığım için çok sayıda hikâyem var. Ağırlık çalışmaya yeni başlayan kişilerin squat, deadlift, press, row, pullup ve chinup gibi birincil hareket kalıplarına yöneldiğini çok nadir gördüm. Bu egzersizlerle çok fazla kas grubunu bir arada kullanır ve tüm vücut kuvvetinizi ciddi oranda artırırsınız.

Daha da önemlisi, birincil hareket kalıpları vücudunuzun yapısını enine boyuna geliştirir. Kemiklerinizi güçlendirir, kas kütlenizi artırır ve aynı zamanda bağ dokularınızı kalınlaştırır. Bu yapısal sağlamlaşma da tatmin edici, etkileyici ve kalıcı kas gelişimi için oldukça önemlidir.

Antrenman programınıza bu hareketleri ekleyin ve bazı günlerinizi sadece birkaç squatla değil, bu egzersizlerle geçirin. Kas büyümesinden sorumlu hücresel süreç olan hipertrofiyi başlatmanın en iyi yolu, set aralarında 30 ila 60 saniye dinlendiğiniz, altı ila 12 tekrarlı iki üç set şeklinde çalışmaktır. Antrenman programınızı bu prensipler doğrultusunda oluşturun ve spor salonuna girdiğiniz zaman yapabildiğinizin en iyisini yapın.

Yağ yakarken kas kazanma programı mı arıyorsuınuz? Bu yazıyı okuyun ve web sitemizde ufak bir arama yapın.

ADIM 2: BOL BOL YE

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için kalori tüketiminizi düşürmek isteyebilirsiniz. Ancak culking prensibine göre besinler sizin müttefikinizdir. Bunun üç nedeni var:

  1. Besinler size sıkı çalışmak ve antrenmanlardan sonra toparlanmak için enerji verir.
  2. Yeni kas dokuları inşa edebilmek için proteine ihtiyacınız var.
  3. Yemek yediğinizde metabolizmanız, yemek yemediğiniz zamanlara kıyasla daha hızlı çalışır.
    Bilhassa üçüncü maddenin önemini hafife almamanız gerekiyor. Günlük metabolizmanızın yüzde 10’u, yediğiniz besinleri sindirmek için çalışır. Yüksek proteinli beslenme programlarında (vücut ağırlığınızdaki her 0,5 kg için 1 gram ve üzerinde protein) bu oran yüzde 10’un üzerine çıkar. Antrenman ve beslenme, enerji akışınızı artırarak kalori giriş çıkışınızı da artırır. Ne kadar sıkı antrenman yapar, kas kültenizi ne kadar artırır ve ne kadar çok yerseniz, enerji akışınız da o kadar çok olur.

Kalori alımınızı kıstığınızdaysa sadece enerji alımınızı düşürmez, egzersiz ve sindirim esnasında yaktığınız kalorileri de azaltırsınız. Bu da değiştirmeye çalıştığınız fiziğinizin hala iki tarafın ortasında sabit kalmasına davetiye çıkarır.

Ne kadar “çok” yemeniz gerektiğini hesaplayabilmek için, Aragon’un The Lean Muscle Diet kitabındaki planın basitleştirilmiş halinden faydalanabilirsiniz.

Hedeflediğiniz vücut ağırlığının 80 kg olduğunu ve haftada 3 saat sıkı antrenman yaptığınızı varsayalım. Öncelikle ağırlığınızı pound’a çevirmek için 2,2 ile çarpmanız gerekiyor (80 x 2,2). Hedefi oluşturmak içinse önce 12 ile (metabolizması nispeten hızlı bir adamın değeri) 3’ü (yaptığınız antrenman süresi, saat cinsinden) toplayın ve ağırlığınızın pound cinsiyle çarpın. (12+3) x 176 = 2640. İşte günlük tüketmeniz gereken kalori değeri bu.

2640 kalori şu anda tükettiğiniz miktardan daha yüksek ya da daha düşük olabilir. Fakat her iki türlü de kas kütlenizi artırırken yağ da yakabilmek için çok yemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

ADIM 3: İSTİKRARLI OL

Bir önceki maddede belirli rakamlar ortaya koysam da, ne yiyeceğinizi ve ne zaman yiyeceğinizi hala söylemedim. Rakamlara takılı kalmanın programa bağlı kalmaktan daha az önemli olduğunu söyleyen Aragon, “Rakamlar sadece bir rehber, kutsal kitap değil,” diyor.

Rastgele zamanlarda rastgele besinleri ve başladığınız ama sonuçları görecek kadar uzun çalışmadığınız gelişigüzel programları daha önceden deneyip başarısız oldunuz. Ortada sıkışıp kalmanızın nedeni bir tür planlama eksikliği. Kas kütlenizi artırıp yağ kütlenizi azaltmak için bazı basit kurallara uymanız gerekiyor.

  1. Ciddi bir kuvvet antrenmanı seçerek ona bağlı kalın. Yağlara karşı kullanabileceğiniz en iyi silah kaslarınızdır. Bu silahı kullanabilmek için de önce iyi bir kas kütlesine ihtiyacınız var.
  2. Gün içindeki öğün sayınızı değiştirmeyin ve aynı zamanlarda yemeye çalışın. Burada asıl önemli olan kaç öğün yediğinizden ve günün hangi zamanlarında yediğinizden ziyade, bir kalıp oluşturup ona bağlı kalarak vücudunuza istikrarlı bir biçimde protein ikmal etmeniz ve yakıt sağlamanız.
  3. İpleri bir miktar gevşetin. Gün içinde küçük şımarıklıklar ya da hafta içinde bir iki kez büyük şımarıklıklar yapabilirsiniz. Yediğiniz besinlerin yüzde 80 ila 90’ı kadarı tahıllardan ya da minimum oranda işlenmiş sağlıklı olarak bildiğiniz besinlerden geldiği sürece küçük şımarıklıklarla dengeyi koruyabilirsiniz.

Görsel olarak tatmin edici sonuçlara kısa sayılabilecek sürelerde ulaştığınızda istikrarlı olmak daha kolaydır. Aynı şekilde, sonuç alma süreniz uzadığında da tutarlı kalmakta zorlanırsınız. İnsanların niçin başarılı olamadığını anladığınız nokta da burasıdır. Bazı insanlar erken pes eder.

Sürecin işlemeye devam ettiğini ve bir maratonda olduğunuzu unutmamanız gerektiğini söyleyen Aragon, “Zaman geçtikçe kazandığınız her bir gram kas kütlesi, yağlara karşı çekiç görevi üstlenecektir,” diyor. Skinny fat evresinden çıkıp hedeflerinize yaklaşmaya başladığınızda her şey daha anlamlı gelecek.

Devamı

FITNESS

Sosyal medya fitness şöhreti!

-

Nastassia Ponomarenko, küçük yaşına rağmen öncesi sonrası yıldızları arasında yerini aldı. Şimdi bu kusursuz vücudu tanıyalım.

Doğum Tarihi: 1999

Milliyet: Amerikan

Meslek: Spor modeli

İl olarak 2015 yılında fitness ile ilgilenmeye başlayan Nastassia Ponomarenko, o zamanlar sadece fiziğini geliştirmeyi düşünüyordu.

Spor yapmaya başladıktan sonra yavaş yavaş gelişim gösteren fitnessçı kadın Ponomarenko, gelişimini aynada fark etmeye başladıktan sonra daha dikkatli antrenman yapmaya, daha sıkı beslenme planları uygulamaya başladı.

Hemen her fitness fenomeni gibi, gelişimini sosyal medya hesaplarından paylaşan Nastassia, bu fotoğraflarıyla çok sayıda kullanıcıya ulaştı. Kısa süre içinde çok sayıda kişinin tanıdığı bir isim haline gelen Nastassia Ponomarenko, popülerliğini hala korumakta.

Nastassia, geleneksel vücut geliştirme rutini ile yağ yakmak için kısa HIIT egzersiz programlarını karıştırır.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com