Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Şarkıcı Simge ile röportaj

Umut Doğan Yıldız

-

 

Bu ayın MH kadını, ‘Miş Miş’ şarkısıyla 2010’lu yılların en büyük patlamalarından birine imza atan Simge, çıktığı yolda emin adımlarla ilerliyor.

Yeni albümünü çıkaran başarılı şarkıcıyla biraz müzik hayatını konuştuk, biraz da kendisinden kadınlar konusunda tüyo almaya çalıştık.

İlk albümünü çıkardığın yıldan bu zamana kadar 7 sene geçti. Kendinde ve müziğinde ne gibi değişiklikler görüyorsun?

Şimdi ne yaptığını daha fazla bilen, kendinden daha emin biriyim. Bu tecrübeyle de alakalı. Bu da müziğime yansıyor tabii ki.

Şarkın ‘Miş Miş’in klibi 180 milyondan fazla izlendi. Bir şarkıyla şöhreti yakaladın. Senin için her şey bu kadar kolay mı gelişti?

Hayır. ‘Miş Miş’ şarkısının başarısını yaşamadan önce ağır travmalar geçirdim. Riff Cohen’le görüşme, sözlerin değişmesi, yeniden yazılması, imza bekleme süreci… Daha öncesinde de iki çalışmam olmuştu. Onlarda da başarısız tanıtımdan dolayı duvara toslamıştım.

Bu başarılar üzerinde baskı yarattı mı?

İnsan bir rüzgâra kapılıyor ama sakin olmalı. Ben müziği ‘tık’ için yapmamayı öğrendim; artık hiç umursamıyorum. Ayakta kalmam, para kazanmam gerekiyor ama ben dünyaya iyi müzik yapmak için geldiğime inanıyorum.

Yaşadıkların sana ne öğretti?

Hayatın inişli çıkışlı olduğunu öğrendim. Ne zaman bir yere doğru hafifçe düşmeye başlasan o sırada ruhun acı çekiyor ama bir şeyler de öğreniyorsun. O öğrendiklerinle ayakta kalıp başarılara imza atıyorsun. Ben her düşüşün beni ayağa kaldırdığını, her dibe vuruşun suyun üstüne fırlattığını gördüm. Acı beni güçlendirdi.

En büyük hayalin nedir? Kariyerini şu an bulunduğu durumdan farklı bir yerde hayal ediyor musun?

Şu an müziğimle alakalı hayal ettiğim bir noktanın yakınına geldim ama daha yapacağım çok şey var. Hayal etiğim projeler var. Türkçe caz albümü yapmak, elektronik gibi farklı türler denemek istiyorum. Şimdi bunların hepsinin sırayla gerçekleşeceğine inandığım bir yoldayım.

Bir müzik projesinde birlikte yer almak istediğin, kendine örnek aldığın bir sanatçı var mı?

Son dönemlerde Evrencan Gündüz’ü çok beğeniyorum. O beni çok heyecanlandırıyor çünkü kendi hissettiği müziği yapıyor.

Kendini geliştirmek için neler yapıyorsun?

Spor yapıyorum. Hâlâ şan dersleri almaya devam ediyorum. Kendime kıymet veriyorum. Kitap okuyorum, bol bol geziyorum, bol su içiyorum. Güzel hissetmek için her şeyi yapıyorum. Yoga yapıyorum, meditasyon yapıyorum, kamp yapıyorum.

Senin başarı kıstasın nedir?

Bence başarı, insanların çoğunun şarkılarını sevip dinlemesi demektir. Onların seveceğine inandığım şarkılar yaptığım için de buna çok fazla önem veriyorum. Fakat şarkılarımın insanlar tarafından dinlenip, radyolarda çalması ve konserlerde tek bir ağızdan şarkılarıma eşlik edilmesi bence başarıyı anlatıyor zaten.

Simge için güzelliğin tarifi nedir?

Güzellik içeride başlar, dışarıya yansır. Dünyanın en güzel kadınları veya en yakışıklı erkekleri dahi olsalar eğer iç güzellikleri yoksa o dış güzellik bana çok fazla bir şey ifade etmiyor. O yüzden ben içi güzel insanların hepsinin istisnasız çok güzel olduğunu düşünüyorum.

Hayatı boyunca ‘patlamayı’ bekleyen biri miydin?

Patlamayı beklemedim, hak ettim. Yıllarca eğitim gördüm, konservatuvara gittim. Serdar Ortaç, Gülşen, Yaşar gibi isimlere yıllarca vokal yaptım. Sadece güzel bir iş yapmak ve hakkımı almak istiyordum, şu an da o yoldayım.

İnsanların ilgisini müziğinle olduğu kadar güzelliğinle de çekiyorsun. Kendini seksi buluyor musun?

İnsan kendini her zaman seksi hissedemez ama zaman zaman öyle hissettiğim oluyor tabii ki.

Erkeklere verebileceğin stil tavsiyelerin var mı?

Erkeklerde daha rahat, günlük, salaş ve mistik bir tarz seviyorum. Özel bir geceye giderken bile spor ayakkabısından, bol kıyafetlerinden vazgeçmeyen erkek tarzını çok beğeniyorum. Klasik kıyafet çok sevmiyorum.

Sence bir ilişkide erkek ve kadının oynaması gereken belirli roller var mı?

Belirli roller olduğuna inanıyorum ama bunun karşı tarafı yormadan, belli bir dengede olması gerektiğini düşünüyorum. Küçük bir oyun bile olabilir ilişkinin içinde çünkü bunun ilişkiyi ayakta tuttuğuna kanaat getirdim kendi tecrübelerime dayanarak. Ayrıca, özlemin de ilişkide çok kıymetli olduğu görüşündeyim.

Daha ilk randevuda seni soğutacak hareket ya da söz nedir?

Gereksiz samimiyet! Bundan gerçekten rahatsız oluyorum.

Hayatında olmasını istediğin erkeği tarif edebilir misin?

Beni güldüren, eğlendiren ve bana iyi davranan bir erkek. Tabii ki saygı da olmazsa olmaz. Bunlar varsa benim için her şey tamam demektir. Daha ne olsun!

Bir erkeğin en çok hangi fiziksel özelliği seni etkiler?

Vücut dili etkiler. Güler yüzlü ve sempatik birisi bana her zaman güzel gelir. Bir erkeğin etrafına ve dolayısıyla karşısındaki kadına verdiği enerji, fiziksel özelliklerinden çok daha önemli.

ERKEK AKLI

Game of Thrones’un Sansa’sı: Dizi boyunca saçlarımı yıkamadım

Umut Doğan Yıldız

-

Game of Thrones’un Sansa’sı Sophie Turner, dizi boyunca saçlarımı yıkamadığını itiraf etti.

Game of Thrones dizisinde Sansa Stark karakterine hayat veren Sophie Turner, dizi çekimleri boyunca hiç saçlarını yıkamadığını söyledi.

InStyle dergisine konuşan 22 yaşındaki İngiliz oyuncu, “Beşinci sezon boyunca benden saçlarımı yıkamamamı söylediler. Bu gerçekten iğrenç bir şeydi” açıklamasında bulundu.

İlk sezonlarda saçlarını yıkamasına izin verildiğini çünkü o sezonlarda bakımlı olması gerektiğini söyleyen Turner, saçını yıkamadığı sezonun gerçekten bir felaket olduğunu söyledi.

Game of Thrones’ta yapay kar yağdırılan sahnelerde, kar makinasından çıkar yapay karların saçlarına yapıştığını da ekleyen ünlü oyuncu, bu durumdan hiç hoşlanmadını da ekledi.

Bu konuyla ilgili ünlü oyuncu rahatsızlığını dile getirmiş ve saçlarının bir süre yıkanmasına izin verilmiş ve peruk takması kararlaştırılmış.

Game of Thrones dizisi ne zaman başlayacak?

Sekizinci ve final sezonu dört gözle beklenen  Game of Thrones dizisinin 14 Nisan’da başlayacağı açıklandı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dede Korkut Chronicles çok yakında Google Play Store’da

Umut Doğan Yıldız

-

Türkiye’nin ilk VR aksiyon macera oyunu,  Dede Korkut Chronicles çok yakında Google Play Store’da yerini alacak.

2017 yılının Kasım ayında Türkiye’nin ilk VR oyunu olma özelliğini taşıyan Kayıp Efsaneler’i yayınlayarak ilklere imza atan Bond Game Studio ekibi, kısa süre önce Oculus Store’da yerini alan yeni VR oyunları Dede Korkut Chronicles ile bir ilke daha imza attı. Samsung Gear VR kullanıcıları için yayınlanan ve Türkiye’nin ilk kapsamlı VR aksiyon macera oyunu olan Dede Korkut Chronicles, Samsung’un da desteğiyle oyunseverlere hikaye tabanlı eşsiz bir deneyim sunuyor.

Orta Asya’nın Masalsı Coğrafyasından Sanal Gerçeklik Dünyasına

2018 yılının son günlerinde UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne alınan Dede Korkut Destanı, dünya çapında adından bahsettirir hale gelmişken, Bond Game Studio Ekibi yayınlandıkları VR oyunla bu mutluluğu ikiye katlıyor.

Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik destanı Dede Korkut Hikayeleri’nden ilham alarak, 8 farklı dilde hazırlanan Dede Korkut Chronicles, toplam 12 hikaye arasından Oğuz halkına musallat olan Tepegöz ile kahramanımız Basat’ın destansı mücadelesini konu edinerek tüm dünyadaki oyunseverlerle buluşturuyor.

Daha önce de kültürel öğelerin yer aldığı karakter ve temaları global oyun dünyasına başarılı bir şekilde taşıyan Bond Game Studio ekibi, “Kayıp Efsaneler” puzzle oyununda Hacivat ile Karagöz gibi iki ikonik karakteri ele alarak oyunseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştı.

Gerçekçi Oyun Dinamikleri ile Sınırları Zorlayan VR Deneyimi

VR teknolojisinin kullanıcılar ve geliştiriciler için sağladığı özgürlük alanın sınırlarını zorlamaktan çekinmeyen Dede Korkut Chronicles, kullanıcılara sanal gerçeklik bağlamında eşsiz bir deneyim vadediyor. Tek bir anlatıcıyla değil, oyundaki tüm karakterlerle diyalog halinde olarak bir masalı yaşayacağınız oyunda, Gear VR kumandasıyla el becerilerinizi de en üst seviyede test etme şansı yakalayacaksınız.

Orta Asya’nın büyülü coğrafyasında Basat karakterine bürünerek Oğuz halkını Tepegöz’ün lanetinden kurtarmaya çalışırken size eşlik edecek olan peri kızıyla birlikte kılıç, kalkan ve arbalet kullanma deneyimi yaşarken bir yandan zorlu bölüm sonu canavarlarıyla mücadele edeceksiniz.

Global normları göz önünde bulundurarak grafik kalitesinden de ödün vermeyen Dede Korkut Chronicles, mobil cihazların işletim sistemlerinin sınırlarını adeta sonuna kadar zorlamaya geliyor diyebiliriz.

Samsung Desteği ile Geliştirilen İlk Türk VR Aksiyon Macera Oyunu

Bond Dijital ajansının bünyesinde kurulan Bond Game Studio, tamamen türk yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan bir oyun yapım stüdyosu. Yenilikçi ve dinamik yapısıyla yeni nesil oyun platformlarında yer alacak oyunlar geliştirmek için bir araya gelen ekip, yeni trendlerin peşinden gitmek ve henüz yapılmamış işler ortaya çıkarmak için tüm yeteneklerini ortaya koyuyor.

Türkiye’de mobil cihaz pazarının lideri Samsung’un desteğiyle geliştirilen VR aksiyon macera oyunu Dede Korkut Chronicles, Oculus Go ve Samsung Gear VR mobil platformlarından kullanıcılara sunulmuş durumda. Oyunun yayınlandığı günden itibaren Oculus Store’da öne çıkanlar arasında yer alması, Bond Game Studio ekibinin ilerleyen zamanlarda daha iyi üretimler yapması için kuvvetli bir motivasyon kaynağı oluşturuyor.

Şirinler’in İkonikleşmiş Sesi Nur Subaşı’nın Seslendirdiği Son Oyun

Sesiyle pek çok esere hayat veren ünlü tiyatro ve seslendirme sanatçısı Nur Subaşı’nı birçoğumuz Şirinler’den hatırlıyoruz. 80’ler kuşağı çocuklarının favori çizgi filmi Şirinler’in jeneriğini seslendiren sanatçı, “İyi bir çocuk olursanız, belki Şirinleri bile görebilirsiniz” sözüyle bir nesilin aklına kazınmıştı.

Dede Korkut karakterinin konsept çalışmaları sırasında seslendirme için ilk isim olarak Nur Subaşı’nı düşünen Bond Game Studio ekibi, keyifli bir çalışma sürecinin ardından büyük bir deneyime ortak olduklarının da altını çiziyor. Ünlü sanatçının oyun henüz yayınlanmadan hayata veda etmesiyle beraber, ekip için önemli bir yere sahip olan Dede Korkut Chronicles kendisine ithaf ediliyor.

Merak Uyandıran Kazak Ezgileri: Kamazhai Türküsü

Dede Korkut Chronicles henüz yayınlanmadan önce tanıtım videosu ile büyük bir yankı uyandırmayı başarmış, bu başarının büyük bir payı da içinde yer alan Kazak türküsünün büyüleyici ezgilerine bağlanmıştı.

Orta Asya bölgesinde geçen oyunda kullanılacak müziklerde, bu bölgeye yönelik ezgiler arasında yapılan ciddi bir araştırma sonucunda Kamazhai türküsüne ulaşılıyor. Dinleyen herkesin tüylerini diken diken eden bu eski Kazak türküsü oyunda kullanılmak üzere yeniden düzenlenerek ses sanatçısı Sinem Güngör vasıtasıyla tekrar seslendirildi. Oyunseverler ve müzikseverler için çok yakın zamanda Youtube kanalında oyun içi sahnelerden oluşan bir klip daha yayınlanacak.

Dede Korkut Chronicles Çok Yakında Mobil Platformda

Yakın zamanda oyunun mobil versiyonunun Google Play Store platformunda yayınlanacağının müjdesini veren Bond Game Studio ekibi, bununla birlikte yeni VR oyunlar üretmeye devam edeceğini de belirtti. Böylelikle Kayıp Efsaneler ile başlayıp Dede Korkut Chronicles ile devam eden bu öncü yaklaşımın, geleceğin oyun oynama alışkanlıklarını tamamen değiştirecek olan VR deneyiminde, başka yerli üreticiler için de örnek olması bekleniyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com