Connect with us

ERKEK AKLI

Şarkıcı Simge ile röportaj

Umut Doğan Yıldız

-

Bu ayın MH kadını, ‘Miş Miş’ şarkısıyla 2010’lu yılların en büyük patlamalarından birine imza atan Simge, çıktığı yolda emin adımlarla ilerliyor.

Yeni albümünü çıkaran başarılı şarkıcıyla biraz müzik hayatını konuştuk, biraz da kendisinden kadınlar konusunda tüyo almaya çalıştık.

İlk albümünü çıkardığın yıldan bu zamana kadar 7 sene geçti. Kendinde ve müziğinde ne gibi değişiklikler görüyorsun?

Şimdi ne yaptığını daha fazla bilen, kendinden daha emin biriyim. Bu tecrübeyle de alakalı. Bu da müziğime yansıyor tabii ki.

Şarkın ‘Miş Miş’in klibi 180 milyondan fazla izlendi. Bir şarkıyla şöhreti yakaladın. Senin için her şey bu kadar kolay mı gelişti?

Hayır. ‘Miş Miş’ şarkısının başarısını yaşamadan önce ağır travmalar geçirdim. Riff Cohen’le görüşme, sözlerin değişmesi, yeniden yazılması, imza bekleme süreci… Daha öncesinde de iki çalışmam olmuştu. Onlarda da başarısız tanıtımdan dolayı duvara toslamıştım.

Bu başarılar üzerinde baskı yarattı mı?

İnsan bir rüzgâra kapılıyor ama sakin olmalı. Ben müziği ‘tık’ için yapmamayı öğrendim; artık hiç umursamıyorum. Ayakta kalmam, para kazanmam gerekiyor ama ben dünyaya iyi müzik yapmak için geldiğime inanıyorum.

Yaşadıkların sana ne öğretti?

Hayatın inişli çıkışlı olduğunu öğrendim. Ne zaman bir yere doğru hafifçe düşmeye başlasan o sırada ruhun acı çekiyor ama bir şeyler de öğreniyorsun. O öğrendiklerinle ayakta kalıp başarılara imza atıyorsun. Ben her düşüşün beni ayağa kaldırdığını, her dibe vuruşun suyun üstüne fırlattığını gördüm. Acı beni güçlendirdi.

En büyük hayalin nedir? Kariyerini şu an bulunduğu durumdan farklı bir yerde hayal ediyor musun?

Şu an müziğimle alakalı hayal ettiğim bir noktanın yakınına geldim ama daha yapacağım çok şey var. Hayal etiğim projeler var. Türkçe caz albümü yapmak, elektronik gibi farklı türler denemek istiyorum. Şimdi bunların hepsinin sırayla gerçekleşeceğine inandığım bir yoldayım.

Bir müzik projesinde birlikte yer almak istediğin, kendine örnek aldığın bir sanatçı var mı?

Son dönemlerde Evrencan Gündüz’ü çok beğeniyorum. O beni çok heyecanlandırıyor çünkü kendi hissettiği müziği yapıyor.

Kendini geliştirmek için neler yapıyorsun?

Spor yapıyorum. Hâlâ şan dersleri almaya devam ediyorum. Kendime kıymet veriyorum. Kitap okuyorum, bol bol geziyorum, bol su içiyorum. Güzel hissetmek için her şeyi yapıyorum. Yoga yapıyorum, meditasyon yapıyorum, kamp yapıyorum.

Senin başarı kıstasın nedir?

Bence başarı, insanların çoğunun şarkılarını sevip dinlemesi demektir. Onların seveceğine inandığım şarkılar yaptığım için de buna çok fazla önem veriyorum. Fakat şarkılarımın insanlar tarafından dinlenip, radyolarda çalması ve konserlerde tek bir ağızdan şarkılarıma eşlik edilmesi bence başarıyı anlatıyor zaten.

Simge için güzelliğin tarifi nedir?

Güzellik içeride başlar, dışarıya yansır. Dünyanın en güzel kadınları veya en yakışıklı erkekleri dahi olsalar eğer iç güzellikleri yoksa o dış güzellik bana çok fazla bir şey ifade etmiyor. O yüzden ben içi güzel insanların hepsinin istisnasız çok güzel olduğunu düşünüyorum.

Hayatı boyunca ‘patlamayı’ bekleyen biri miydin?

Patlamayı beklemedim, hak ettim. Yıllarca eğitim gördüm, konservatuvara gittim. Serdar Ortaç, Gülşen, Yaşar gibi isimlere yıllarca vokal yaptım. Sadece güzel bir iş yapmak ve hakkımı almak istiyordum, şu an da o yoldayım.

İnsanların ilgisini müziğinle olduğu kadar güzelliğinle de çekiyorsun. Kendini seksi buluyor musun?

İnsan kendini her zaman seksi hissedemez ama zaman zaman öyle hissettiğim oluyor tabii ki.

Erkeklere verebileceğin stil tavsiyelerin var mı?

Erkeklerde daha rahat, günlük, salaş ve mistik bir tarz seviyorum. Özel bir geceye giderken bile spor ayakkabısından, bol kıyafetlerinden vazgeçmeyen erkek tarzını çok beğeniyorum. Klasik kıyafet çok sevmiyorum.

Sence bir ilişkide erkek ve kadının oynaması gereken belirli roller var mı?

Belirli roller olduğuna inanıyorum ama bunun karşı tarafı yormadan, belli bir dengede olması gerektiğini düşünüyorum. Küçük bir oyun bile olabilir ilişkinin içinde çünkü bunun ilişkiyi ayakta tuttuğuna kanaat getirdim kendi tecrübelerime dayanarak. Ayrıca, özlemin de ilişkide çok kıymetli olduğu görüşündeyim.

Daha ilk randevuda seni soğutacak hareket ya da söz nedir?

Gereksiz samimiyet! Bundan gerçekten rahatsız oluyorum.

Hayatında olmasını istediğin erkeği tarif edebilir misin?

Beni güldüren, eğlendiren ve bana iyi davranan bir erkek. Tabii ki saygı da olmazsa olmaz. Bunlar varsa benim için her şey tamam demektir. Daha ne olsun!

Bir erkeğin en çok hangi fiziksel özelliği seni etkiler?

Vücut dili etkiler. Güler yüzlü ve sempatik birisi bana her zaman güzel gelir. Bir erkeğin etrafına ve dolayısıyla karşısındaki kadına verdiği enerji, fiziksel özelliklerinden çok daha önemli.

Devamı
Reklam

ERKEK AKLI

Men’s Health Egzersizi: Total Body Shredder

-

Editör:

Kayakçılardan ilham alan bu egzersiz bütün vücudunu çalıştıracak.

 

 

Devamı

ERKEK AKLI

Torschlusspanik nedir?

Umut Doğan Yıldız

-

Torschlusspanik terimini daha önce duymadıysanız yazımızı okuyun.

Pazar akşamları anksiyete ve dehşet arası o his yavaşça içinize süzülür. Cuma akşamı bitmesi gereken çizelgeyi hala bitirmediniz. Ya da cumartesi günkü partiden sonra temizlik yapmadınız. Ya da köpeğinize banyo yaptırmadınız veya kendinize… Üstelik gece yarısına beş dakikanız var.

Bizim genelde deyimlerimizle ifade ettiğimiz hisleri Almanların tek bir kelimeyle anlatmak gibi esrarengiz bir yeteneği var; bu dehşet anına

Torschlusspanik diyorlar. Kelimenin doğrudan çevirisiyle, “kapı kapalı paniği”. Aslında bu, orta çağlarda gece çökmeden önce kale kapılarından güvenli bir şekilde geçememe korkusunu anlatıyor. Modern kullanımıyla, eyleme geçmek, başarmak, size sunulan veya kafanızda belirlediğiniz son teslim tarihlerine yetişmek için zamanınızın kalmamasından duyduğunuz korkuyu anlatıyor. Torschlusspanik, gereğinden fazla hırslı hazırlanmış haftasonu ev işleri listesi gibi önemsiz nedenlerle veya diyelim ki önemli bir toplantıya hazırlanmak için bir saatten az vaktiniz varken sohbet etmek için odanıza gelip gitmek bilmeyen patronunuzun sürpriz ziyaretiyle tetiklenebilir. Sıklıkla, bu hisle dolmanız için gereken tek şey, erteleme ve de eylemsizlikten doğan bir suçluluk duygusudur. (“Bu kadar karmaşık bir projeyi son dakikaya bırakmamalıydın!”) Veya daha büyük ölçekte, dikey bir kıyaslamayla, siz henüz hangi ipleri kullanacağınızı anlamaya çalışırken kendinizi neredeyse dağın zirvesinde olduğunu düşündüğünüz biriyle karşılaştırmanızdır.

Zamanınızın kalmadığına dair korkunuz ister kısa süreli ister daha büyük olsun, bu duyguyu geçersiz kılmanın yolları mevcut:

BU SAAT

Raporunuzu bitirmek, “acil” e-postalara cevap vermek ve haftalık halı saha etkinliğinize oyuncu bulmak için son bir saatiniz varsa, aynı anda üç görevle mücadele etmek akıllıca görünebilir. Ancak çalışmalar tersini kanıtlıyor: Birden çok görevi aynı anda yürütmeye çalışmak dikkat aralığınızı azaltır, stresi artırır ve her görevin daha uzun sürmesine yol açar. Bu nedenle, Duke Üniversitesi Fuqua School of Business’tan “multitasking”, yani çoklu görev yürütmeyi araştıran Jordan Etkin, işi basit tutmanızı söylüyor. Son teslim sürelerinize 60 dakika veya daha kısa zaman kaldığında:

1- YAPILACAKLAR LİSTENİZİ KIRPIN

Çok başarılı kişiler öncelik sırası konusunda acımasızdır, diyor Etkin: “Bir an durup düşünün, neyin en önemli olduğunu anlayın ve bunun üzerine çalışın.”

2- BU SAATE FARKLI AÇIDAN BAKIN

Duke araştırmacıları, sınava çalışan öğrencilerin bir saati 60 dakika olarak düşündüğünde saatin onlara daha uzun geldiğini, daha verimli hissettiklerini ve konunun daha ilgi çekici olduğunu düşündüklerini keşfetti.

3- ON YAVAŞ NEFES ALIN

Herkesin size stresli hissettiğinizde “karnınızdan nefes almanızı” söylediğini biliyoruz. Bu yanlış bir bilgi değil: Çok sayıda çalışma, derin nefeslerin sinir sisteminin stres treninde bir fren gibi çalışan kısmını etkinleştirerek işleri tamamlamak için yeterince odaklanmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor. Diğer bir deyişle, bu nefesler baskı altında olduğunuzda daha az “Bunu başaramam” endişesiyle dolmanızı ve bir şeylerin üstesinden gelmekte daha başarılı olmanızı sağlıyor.

BUGÜN

Şimdi, elinizde 24 saat var. Kum saatinin üst kısmında hala kum varmış gibi hissetmenin püf noktası, meşgul olmayı yüceltmeyi bırakmaktır. Kültürümüz eyleme değer verir, bu nedenle öğle yemeği arası boyunca çalışmak daha verimli ve daha az suçlu hissetmemizi sağlar. Ancak sonu gelmeyen çalışma, bizi daha verimsiz kılar. Bunun yerine:

90 DAKİKALIK ARALIKLARLA ÇALIŞIN

“İnsanlar doğrusal bir şekilde çalışmak üzere programlanmamıştır,” diyor performans danışmanlığı firması Energy Project’in yönetici müdürü Andrew Deutscher. “Dalgalar gibi aralıklı vuruşlara göre yapılmışız.” Bu nedenle her 90 dakikada bir işten uzaklaşın; bunu yapan kişilerin odaklanma seviyesi, bir mola veren veya hiç mola vermeyen kişilerinkine kıyasla yüzde 28 daha yüksek.

DOĞANIN YARDIMINA İZİN VERİN

Doğal bir manzara yakalayın. 40 saniye boyunca çimenlik bir çatı katına bakan bir grup öğrenci, boş bir beton çatı katına bakanlara kıyasla daha yüksek konsantrasyona sahipti ve dikkat testinde daha az hata yaptı.

NEYİ GÖRMEZDEN GELECEĞİNİZİ BİLİN

Başkan Dwight D. Eisenhower, gece çökmeden işleri halletmek için “Eisenhower Kutusu” olarak bilinen yöntemi kullandı. Deneyin: Dört kutu çizin, iki tanesi diğer iki kutunun üstünde olsun. Her birine şunlardan birini yazın: Acil ve önemli günlük görevler, önemli ancak acil olmayan işler, acil ancak önemli olmayan işler, ne acil ne de önemli olanlar. Neyi göz ardı edeceğinize, daha sonraya bırakacağınıza, devredeceğinize veya hemen yapacağınıza karar vermek için kullanın.

BU YIL/BU ÖMÜR

Bu satırlar belki de aklınızdan geçmiştir: Ne çabuk mart geldi! Bir aile ya da girişim sermayesi şirketi kurmadan, karşı kültür devrim başlatmadan bu yaşa nasıl geldim? (Twitter’da 10.000 takipçiye bile hala ulaşamadım.) Bu, yapacak çok fazla şeyiniz olmasının verdiği geçici panikten daha derin bir düzeyde korku. Bu, kendi beklentilerinizi karşılayamamaktan kaynaklı anksiyetenin, bunlara ulaşmak için yeterince vaktinizin olmadığı hissiyle birleşmesidir. Bu hisle dolduğunuzda nefes alın ve:

DAHA BÜYÜK SORULAR SORUN

Sormanız gereken soru, hepsini nasıl bir araya sıkıştıracağınız değil, kendiniz için belirlediğiniz tüm o şeyleri neden yapmanız gerektiğini düşündüğünüz, diyor Austin, Texas Üniversitesinden Raj Raghunathan. İş unvanları ve kazanılan derecelerden oluşan bir hayat yerine, anlamlı bir yaşamın ne olduğunu yeniden düşünmenizi söylüyor.

DAHA ÇOK DIŞARI ÇIKIN

Arkadaşlarıyla haftada bir kereden daha fazla buluşan kişiler, hiç arkadaşı olmayan veya yılda yalnızca birkaç kez bir araya gelenlere kıyasla hayatlarından yüzde 27 daha memnun olmaya eğilimlidir.

AŞIRI DÜŞÜNMEYİN

Yapabileceğimiz şeylere dair pişmanlıklar da Torschlusspanik’i tetikleyebilir. Bunlar, yapmamız gereken şeylere dair (arkadaşınızın oğlunun düğününe gitmek gibi) pişmanlıklarımızdan daha uzun süre peşimizi bırakmamaya meyillidir, diyor Cornell psikoloğu Tom Gilovich. Bu nedenle, ekstra zaman harcayarak “ya öyle olsaydı” ve “keşke şunu yapsaydım” gibi şeylerle kendinizi yiyip bitirmeyi bırakın ve düşünmeden işe girişin. Sonuçta, kapı kapanıyor. Ancak geçmek için hala zaman var.

Devamı

ERKEK AKLI

Dambılla Sumo Squat ve bekleme

-

Editör:

Dambılla sumo squat hareketi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, videomuzu izleyin.

 

Devamı

Popüler