Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

ŞARABIN DOĞRU YILLANSIN

-

 

Şaraplarınızı bozulmadan muhafaza etmek sandığınız kadar zor değil.
Eskiden beri şaraplarını yıllandıran ve bunu bir hobi edinmiş olanlara lafımız yok. Ancak yeni başlayacaklar için Four Seasons Bosphorus’ta düzenlenen Mania Wine Tasting, şarap tadım etkinliğinde tanıştığımız şarap eksperi Thomas Fratté yıllara meydan okumanın ve doğru içmenin kurallarını anlattı.
1- Ortamı doğru ayarlayın
Şarapların bozulmadan yıllanabilmesi için nem oranının yüzde 70-80 arasında, sıcaklığın ise 16-18 derece arasında sabitlenmiş olması gereklidir. Ayrıca şarapların gün ışığı ya da titreşime maruz kalmaması gerekir. Kısacası aşırı nemli ya da kuru bodrumlarda, darbeye açık biçimde sakladığınız şaraplarınız yıllara meydan okuyamazlar. Şarapları saklamak için kendinize bir şarap Kav’ı yaptırın ve sakladığınız ortamın rutubet düzeyini kontrol etmeyi unutmayın.
2- Mantarı ıslak olmalı
Şarabın içerisine hava girmesi oksitlenmesine neden olur. Oksitlenmeye uğrayan şarap da sizlere ömür olur. Şişenin içerisine hava girmemesi için mantarı sürekli nemli olmalıdır. Şarapların mahzenlerde yatık olarak saklanmasının sebebi budur. Şarabınızın oksitlenmeden yıllanabilmesi için yatık olarak muhafaza ediniz. Eğer mantara şarabın değeceği oranda bir yatıklık sağlayamıyorsanız şaraplarınızı günde 1 kere elinize alıp baş aşağı edip yerlerine koymalısınız ki mantarınız hep ıslak olsun ve şişenin içerisine hava almasın.
3- Şarabın cinsine dikkat edin
Bir şarabı yıllandırabilmenin en önemli kuralı, şarabın yıllanabilen özellikteki üzümleri barındırmasıdır. Yıllandırmak için en uygun olan şaraplar Fransa’nın Bordeaux şehrinin üzümlerinden yapılan, üzerlerinde Chateaux ibaresi olanlarıdır. Bunun dışında Cabarnet Sauvignon, Boğazkere ve İtalyan Barolo şarapları da yıllanmaya elverişli şaraplardır. Kalecik karası, Pinot Noir tarzı taze şaraplar ise daha hızlı tüketilmelidir ve yıllanmaya elverişli değillerdir.

4- İçmeden önce havalandırın
Yıllanmış şarapları açar açmaz bardaklara boşaltmayın. Özellikle Barolo ve Chateaux benzeri, 5 yılın üzerinde bekletilmiş olan şarapları açtıktan sonra 40-60 dakika havalandırmanız gereklidir. Daha kısa süre yıllanmış şaraplar içinse 15-20 dakika havalandırmak yeterli olacaktır.

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler