Bizi Takip Edin

BESLENME

SAĞLIKLI YİYECEKLERDEN DAHA ÇOK KEYİF ALMANIN 6 YOLU

-

 

healthBu ipuçlarıyla çikolatalı keklerden lahanaya geçişinizi kolaylaştırın. 

Eğer yediğiniz sebzeler sadece halka şeklinde ve yağda kızarmışsa benchte hangi sayıyı yakaladığınız çok önemli değil. Doğru beslenme olmazsa antrenmanlar neredeyse işlevsiz kalacaktır. Fakat kruvasanlardan turpgillere geçiş de kolay gerçekleşmeyebilir. Antrenman sonrası kendinizi TV karşısında, internetten yakınlardaki fast food restoranlarının menülerine bakarken bulabilirsiniz. Aynı kaslarınız gibi iştahınız da eğitilebilir. Bu önerilerimizle daha sağlıklı yiyecekleri daha lezzetli hale getirmeniz kolaylaşacak.

Göz zevki önemli

Gökkuşağının tadına bakılmaz mı? Journal of Consumer Research’de yayınlanan bir araştırmaya göre renkli sebzelerden oluşan tabaklar daha cazip ve tatmin edici oluyor ve %22 oranında daha az kalori almanızı sağlayabiliyor. Renkli şekerlerlemeler yemek yerine renkli sebze tabaklarını düşünün.

Ruh halinizi ayarlayın

Televizyon karşısında yenen yemekleri daha sofistike bir soundtrack’e sahip yemeklerle değiştirin. Oxford Universitesi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre rahatlatıcı müzikler yemeklerin daha az tatsız hissedilmesini sağlıyor. Brokolinizi yerken uygun bir albümü tercih edin, Game of Thrones’u sonra da izleyebilirsiniz.

Sıcak mı soğuk mu?

Journal of Sensory Studies’de yayınlanan araştırmaya göre tatlı aromaları algılamamızı sağlayan  TRPM5 reseptörü yemekler daha sıcak olduğunda beyne daha güçlü elektrik sinyalleri yolluyor. Yapılabilecek en doğru şey çeşitli yemek pişirme yollarını deneyip hem emek vermek hem de kendi damak tadınıza uygun yemekleri kendiniz yaparak keşfetmek. Soğuk havuçlara evet; ama soğuk yulaf lapasına hayır!

Tekrar tekrar deneyin

Annenizin çocukken size zorla yedirdiği yeşillikleri düşünün. Aslında anne doğrusunu yapıyordu. Appetite’da yayınlanan makaleye göre aynı tadı tekrar tekrar aldığınızda sebzelere olan sevginiz ve alışkanlığınız gelişiyor. Belki 10 kez deneyecek ve biraz zorlanacaksınız ama 1 ay içinde de değişiklikleri hissetmeye başlayacaksınız. Bir tabak daha ıspanak alır mısınız?

Kötü bir alışkanlık

Yemekten önce göreceğiniz leziz yemek fotoğrafları öğününüzün tadını arttırabilir. Üzülmeyin internette çok da dolaşmanıza gerek yok, anahtar kelime: ‘food porn’. PLoS ONE’ın araştırmasına göre Instagrama girip yemek fotoğrafları arasında biraz dolaştığınızda, algılarınızın etkisiyle önünüze gelen yemeği de daha keyifle yiyeceksiniz.

Çalışmak lazım

Antrenman sonrası yemeğinizin günün en güzel yemeği olması tesadüf değil. Johns Hopkins Üniversitesi öncesinde çalışılan, emek verilen yemeklerin daha lezzetli hissedildiğini söylüyor. Gidip bahçelerden sebze toplamanıza gerek yok tabi ki, fakat evinize vereceğiniz sipariştense markete kısa bir yürüyüşle gidip alışveriş yapmak ve istediğiniz yemekleri de kendinizin hazırlaması yediğinizden daha çok keyif almanızı sağlayacak.

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com